XXIV Niedziela Zwykła

Wj 32,7-11.13-14 Bóg przebacza grzesznemu ludowi
1 Tm 1,12-17 Chrystus przyszedł na świat zbawić grzeszników
Łk 15,1-32 Radość z nawrócenia grzesznika

Krnąbrne dzieci takimi się nie rodzą, ale stają się takimi później. Niejedno złośliwe i uparte dziecko, pod wpływem wychowania, stało się wspaniałym człowiekiem. Pod wpływem Bożej łaski nie tylko Szaweł z Tarsu, bluźnierca i prześladowca, stał się Pawłem – Apostołem Chrystusa, ale także każdy z nas może stać się świadkiem Bożego miłosierdzia. Łatwiej jest odmówić Koronkę do Bożego miłosierdzia, niż przygarnąć złośliwego i zazdrosnego brata czy siostrę. Jak nam przypomina Święty Paweł Apostoł w Liście do Tymoteusza, Jezus Chrystus przyszedł na świat zbawić grzeszników. Stąd musimy uzbroić się w cierpliwość i wytrwałość, aby doprowadzić do zbawienia przynajmniej niektórych. Sam Chrystus chce dzisiaj przemówić do naszej wyobraźni przez przypowieści o zaginionej owcy i o zaginionej drachmie.

1. Od środy w Kaplicy Miłosierdzia w naszym Szpitalu przeżywamy peregrynację relikwii bł. Hanny Chrzanowskiej, dzisiaj również za wstawiennictwem bł. Hanny modlimy się za wszystkie pielęgniarki i całą służbę zdrowia oraz tu w naszym kościele, po mszy św. można uczcić relikwie Błogosławionej.

2. Dzisiejsza niedziela rozpoczyna w Kościele w Polsce Tydzień Wychowania oraz dni modlitw za dzieci, młodzież i wychowawców. W kalendarzu liturgicznym pod datą 18 września – w środę - przypada święto św. Stanisława Kostki, patrona polskiej młodzieży. Mimo upływu stuleci jest on nadal czytelnym wzorem życia dla młodego pokolenia. Podczas Eucharystii każdego dnia przez wstawiennictwo św. Stanisława Kostki, będziemy prosili Pana Boga o świętość naszych dzieci i młodzieży, bo od nich zależy przyszłość naszego narodu i Kościoła – zapraszamy nie tylko dzieci i młodzież, ale także rodziców, nauczycieli i wychowawców. Podejmując tę inicjatywę, trwajmy na osobistej i wspólnotowej modlitwie za dzieci, młodzież, polskie szkoły i rodziny.

3. Kościół przeżywa dzisiaj również dzień modlitwy w intencji środków społecznego przekazu. Prośmy o rzetelność i poszanowanie chrześcijańskich wartości dla wszystkich pracowników mediów. Zachęcamy do korzystania z szerokiej oferty wydawnictw i mediów katolickich.

4. Dnia 17 września przypada kolejna rocznica napaści Związku Radzieckiego na Polskę w 1939 roku. Wspominamy wszystkich poległych na Wschodzie, deportowanych i zamęczonych na Syberii i w innych miejscach kaźni. Prosimy miłosiernego Boga o pokój i zgodę między narodami.

5. Burmistrz Kartuz oraz Zarząd Koła Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych zapraszają na Uroczystości obchodów 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz Dnia Weterana Walk o Niepodległość, które odbędą się we wtorek: msza św. w kościele św. Kazimierza o godz. 10.00 i później uroczystości patriotyczne przy pomniku w Kaliskach.

6. W sobotę, 21 września, obchodzimy święto św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty. Przez jego pośrednictwo będziemy się szczególnie modlić o to, abyśmy jak on, zajęci sobą i własnymi sprawami, dotknięci spojrzeniem Chrystusa, umieli pozostawić wszystko i pójść za Nim. Będziemy też dziękować Panu Bogu za dar naszego powołania do wspólnoty Kościoła.

7. Na dobre rozpoczął się rok szkolny i katechetyczny. Prosimy, aby dla dzieci, młodzieży, ale i rodziców, katechetów i wychowawców był to czas rozpoczęty w imię Boże. Zachęcamy też do odważnego rozglądania się, aby poza nauką znaleźć właściwe miejsce dla swojego wzrostu duchowego, dla umacniania swojej przyjaźni z Panem Bogiem. W naszej parafii jest wiele propozycji, choćby działające u nas koła, organizacje katolickie, Żywy Różaniec, Franciszkański Zakon Świeckich, Apostolstwo Dobrej Śmierci, parafialny zespół Caritas, schola, Liturgiczna Służba Ołtarza, Koło Misyjne. Zapraszamy wszystkich chętnych do wspólnej pracy.

8. We wtorek w Kaplicy Krzyża św. w Kaplicy na Wzgórzu Wolności msza św. odpustowa o godz. 19.00.

9. W sobotę 21 września zapraszamy do udziału w uroczystościach odpustowych w Kościerzynie ku czci Matki Bożej Bolesnej, który jest świętem Róż Różańcowych Rejonu Kościerskiego. Program: godz.11.30 – procesja z Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej z kopią Jej figury na Plac Jana Pawła II, godz.12.00 – suma odpustowa pod przewodnictwem Ks. Biskupa Pomocniczego Arkadiusza Okroja.

10. Zapraszamy serdecznie do udziału w dożynkach wojewódzkich - do wspólnego dziękczynienia za tegoroczne plony ziemi w przyszłą niedzielę na mszę św. o godz.13.30 i później na radosne świętowanie na placu w Parku Solidarności. W czasie mszy św. będziemy prosili Ojca w niebie, aby zebrane płody ziemi służyły wspólnemu dobru. Dlatego też modlitewną pamięcią obejmiemy wszystkich, którzy własną pracą zadbali o ich obfitość, ale również tych, od których będzie zależał sprawiedliwy podział tych dóbr. Serdecznie zapraszamy do udziału.

11. Bóg zapłać za ofiary złożone na cele inwestycyjne w ubiegłą niedzielę, które wyniosły 7328 zł.

12. Bóg zapłać za ofiary składane dzisiaj w czasie kolekty na W.S.D. w Pelplinie.

13. Zachęcamy do nabycia nowego nru „Gościa Niedzielnego” i innych czasopism.

14. Zapraszamy na spotkania:

  • dla kandydatów rozpoczynających pierwszy rok formacji przygotowującej do bierzmowania z klas VII oraz wszystkich starszych, którzy pragną przystąpić do sakramentu bierzmowania – w poniedziałek 16 września po mszy św. wieczornej w kościele.
  • Schola parafialna – sobota, godz. 11.00;

15. Msza św. za śp. Antoniego Dudek ofiarowana od Przyjaciół Córki Zmarłego w czwartek o godz.18.00, w intencji Członków Apostolstwa Dobrej Śmierci w sobotę o godz.8.00, za ++Członkinie 24 Róży Matek o szczęście wieczne dla nich, ich Rodzin oraz ++Kapłanów naszej Parafii w niedzielę o godz.11.00 .

16. W minionym tygodniu odeszli po nagrodę do Pana śp. Eugenia Wróbel z ul. Parkowej, śp. Zofia Cyrul z Dzierżążna, śp. Wojciech Zinka z ul. Bohaterów Westerplatte, śp. Anna Hein z ul. Chmieleńskiej i śp. Zbigniew Skrzypkowski z Os. XX Lecia – bliskim składamy serdeczne wyrazy współczucia, a Zmarłych polecamy Miłosierdziu Bożemu - Dobry Jezu…

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
• 16 IX – św. Korneliusz (zm. ok. 253), papież, i św. Cyprian (210-258), biskup,
• 18 IX – św. Stanisław Kostka (1550-1568), młody polski jezuita, patron polskiej młodzieży,
• 20 IX – święci Andrzej Kim Tae-gŏn, Paweł Chŏng Ha-sang i Towarzysze, męczennicy Kościoła koreańskiego z lat 1839-1867,
• 21 IX – św. Mateusz (I w.), Apostoł i Ewangelista, świadek Chrystusa w Etiopii

Naszym Drogim Parafianom i miłym Gościom życzymy miłej, z Bogiem przeżytej niedzieli. Matce Bożej, Pani Naszej – Matce i Królowej z Kartuskiego Raju polecamy naszych Drogich Parafian i Miłych Gości, a Solenizantom i Jubilatom świętującym w tym tygodniu życzymy zdrowia, Bożego błogosławieństwa i pokoju w sercu.

Wasi Duszpasterze