XXV Niedziela Zwykła

Am 8,4-7 Bóg ukarze gnębicieli ubogich
1 Tm 2,1-8 Wspólne błagania za wszystkich ludzi
Łk 16,1-13 Nie możecie służyć Bogu i Mamonie

Pragnienie bogactwa może uczynić człowieka bezdusznym i bezwzględnym. Taka osoba potrafi wytłumaczyć sobie każde bezeceństwo jako działanie konieczne. Pan Bóg ostrzega, że przyjdzie czas, kiedy takie osoby odpowiedzą za swoje czyny. Natomiast Chrystus Pan zachęca nas do dobrego używania rzeczy materialnych będących w naszej dyspozycji. Wielkoduszność to znak prawdziwej roztropności, ona otwiera serca na poznanie prawdy, ona pobudza obdarowanego do myślenia. Dlatego Święty Paweł zachęca wierzących do modlitwy o pokój i o pomyślność wszystkich ludzi, bo takie warunki sprzyjają pobożności i wielkoduszności. Prawdziwa wolność serca, którą proponuje i ofiarowuje nam Chrystus, pozwala nam bezpiecznie korzystać z ziemskich dóbr, nie zatracając jednocześnie wrażliwości na drugiego człowieka i sprawy duchowe.

1. W ciągu tego miesiąca, przez wstawiennictwo Matki Bożej i wielu świętych, polecaliśmy Panu Bogu losy naszej Ojczyzny, życie i rozwój naszych dzieci, nasze rodziny. Nadal prośmy o żywą wiarę, nadzieję i miłość, gotową dzielić z braćmi to, co posiadamy, choćby w najskromniejszym wymiarze. Może w pobliżu nas żyją biedne dzieci, które trzeba wesprzeć, aby i one godnie i radośnie uczęszczały do szkoły. Pamiętajmy, że dzieci są naszym największym skarbem i najlepszą „inwestycją” na przyszłość. Niech nasze rodziny, jako domowe Kościoły, promieniują Ewangelią, a czerpią do tego moc ze wspólnej modlitwy i Eucharystii, nie tylko niedzielnej i świątecznej, ale i codziennej.

2. Zapraszamy serdecznie do udziału w dożynkach wojewódzkich - do wspólnego dziękczynienia za tegoroczne plony ziemi dzisiaj na mszę św. o godz.13.30 i później na radosne świętowanie na placu w Parku Solidarności. Będziemy prosili Ojca w niebie, aby zebrane płody ziemi służyły wspólnemu dobru. Dlatego też modlitewną pamięcią obejmiemy wszystkich, którzy własną pracą zadbali o ich obfitość, ale również tych, od których będzie zależał sprawiedliwy podział tych dóbr. Serdecznie zapraszamy.

3. W tym tygodniu w poniedziałek wspominamy św. Pio z Pietrelciny, wytrwałego spowiednika i kierownika duchowego. Zachęcamy do korzystania z sakramentu pokuty w naszej świątyni w dni powszednie 20 minut przed każdą Mszą świętą.

4. W przyszłą niedzielę kolekta na budowę nowych kościołów w naszej Diecezji.

5. Msza św. z podzięk. za otrzymane łaski i z prośbą o dalszą Boże błog., opiekę Matki Bożej dla Uczestników pielgrzymki Żywego Różańca do Częstochowy i Lwowa w środę o godz.18.00, w dniu kolejnej roczn. powstania naszych Róż Różańcowych w Łapalicach oraz Urodzin Pasterza naszej Diecezji prosimy o Boże błog. dla Ks. Biskupa Ryszarda oraz dla naszych Kaplanów i Członków naszej wspólnoty różańcowej oraz o niebo dla wszystkich ++Kapłanów, w szczególności Ks. Henryka Ormińskiego – Założyciela naszych Róż w sobotę o godz.18.00.

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
• 23 IX – św. Pio z Pietrelciny (1887-1968), prezbiter, kapucyn, stygmatyk, obdarzony zdolnością czytania w ludzkich sercach i bilokacją,
• 27 IX – św. Wincenty à Paulo (1581-1660), francuski kapłan, opiekun ubogich
• 28 IX – św. Wacław (ok. 907-929), książę czeski, propagator chrześcijaństwa, męczennik.

Naszym Drogim Parafianom i miłym Gościom życzymy miłej, z Bogiem przeżytej niedzieli i polecamy Matce Bożej, Pani Naszej – Matce i Królowej z Kartuskiego Raju, a solenizantom i jubilatom świętującym w tym tygodniu życzymy zdrowia, Bożego błogosławieństwa i pokoju w sercu.

Wasi Duszpasterze