Święto Ofiarowania Pańskiego

Ml 3,1-4 Przybędzie do swojej świątyni Pan, którego oczekujecie
Hbr 2,14-18 Chrystus upodobnił się do braci
Łk 2,22-40 (Łk 2,22-32) Ofiarowanie Jezusa w świątyni

Piękne są prorockie wizje. Malachiasz w niezwykły sposób prezentuje czas przyjścia Pana Jezusa do świątyni. Przedstawiona jest tu wyraźnie Jezusowa misja oraz misja zapowiadającego Go Jana Chrzciciela: potrzeba oczyszczenia i udoskonalenia Ofiary. Przyniesienie Dziecka do świątyni i złożenie ofiary według Prawa – taki, wydawałoby się zwyczajny, choć uroczysty moment – ma szczególny wymiar duchowy: jest radością nieba i ziemi. Zauważalna jest ona w słowach Symeona, pobożnego, starszego człowieka, który wyczekiwał Zbawiciela, dlatego właśnie potrafił Go rozpoznać i wiedział, kim On jest. To istotny moment w dziejach zbawienia, kiedy spotykają się i realizują pragnienia Boże i ludzkie.

1. W dzisiejszą niedzielę, 2 lutego, w kalendarzu liturgicznym przypada święto Ofiarowania Pańskiego, w naszej polskiej tradycji nazywane świętem Matki Bożej Gromnicznej. Od początku czczono w Kościele pamiątkę przyniesienia Dzieciątka Jezus przez Maryję i Józefa do świątyni jerozolimskiej. Niekiedy dzień ten nazywano także świętem Symeona. Jak pamiętamy z kart Ewangelii, Maryja złożyła Dzieciątko w ręce świątobliwego starca Symeona. W Jerozolimie to święto obchodzono już w V wieku i łączono je z procesją ze świecami. Od X wieku upowszechnił się zwyczaj błogosławienia w tym dniu świec. Święto Ofiarowania Pańskiego ukazuje nam Chrystusa – Światłość świata. Przyniesiona przez nas świeca ma przypominać, że Chrystus nieustannie oświeca drogi naszego życia.

2. W wydarzeniu Ofiarowania Pańskiego wyjątkowa jest też obecność starców Symeona i Anny. Dlatego dziś modlimy się w intencji ludzi w podeszłym wieku. Sędziwi Symeon i Anna pokazują nam, że u schyłku życia można dostrzec sprawy, których nie dostrzegają inni. Są oni także niezrównanymi nauczycielami trudnej i zapomnianej umiejętności przygotowania się do odejścia z tego świata. Pierwsza niedziela miesiąca gromadzi nas wokół Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie. Chwile adoracji są nie tylko wyrazem naszej miłości wobec Pana, ale jednocześnie próbą odkrywania Bożej obecności pośród codziennych spraw i ludzkich losów.

3. W święto Ofiarowania Pańskiego w Kościele powszechnym obchodzimy ustanowiony przez Świętego Jana Pawła II Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Naszą modlitwą obejmujemy osoby, które oddały swoje życie na służbę Panu Bogu i ludziom w zakonach, zgromadzeniach i instytutach świeckich. Prośmy też o liczne i święte powołania do życia zakonnego w naszych rodzinach i wspólnocie parafialnej. Niech nie zabraknie też wsparcia materialnego dla klasztorów klauzurowych i domów zakonnych.

4. Jutro św. Błażeja z Sebasty, męczennika. Patron od: bólu zęba, choroby gardła, choroby pęcherza, na dobrą spowiedź, kaszel, krwotoki, patron: garbarzy, gręplarzy, handlujących i produkujących wełnę, krawców, kamieniarzy, lekarzy, modystek (kapelusznic), murarzy, muzyków, handlujących końmi, chorych na obrzęki, piekarzy, szewców, sztukatorów, tkaczy, chorych na wrzody, zranienia kolcami, chroni zwierzęta domowe i dzikie, oraz jest patronem Dubrownika. Jest jednym z czternastu Wspomożycieli. Żył na przełomie III i IV wieku. Jego życie owiane jest tajemnicą i legendami. Urodził się na terenie dzisiejszej Turcji w Cezarei Kapadockiej. Był lekarzem, jednak porzucił wykonywanie zawodu i przez jakiś czas prowadził życie pustelnicze. Został wybrany na biskupa gminy chrześcijańskiej w Sebaście. Miał cudownie uleczyć syna pewnej kobiety, któremu gardło przebiła ość. Dla upamiętnienia tego wydarzenia Kościół do dziś w dniu św. Błażeja błogosławi gardła. Działo się to w czasach, kiedy chrześcijanie byli prześladowani. W 316 roku Gubernator Kapadocji na rozkaz cesarza Licyniusza rozpoczął prześladowania wyznawców Jezusa. Św. Błażej był zmuszony uciekać. Został jednak pojmany i osadzony w więzieniu. Był biczowany i okrutnie torturowany, ostatecznie zginął przez ścięcie głowy mieczem. Legenda głosi, że św. Błażej objawił się miejscowemu księdzu z kościoła św. Szczepana. Ostrzegł mieszkańców Dubrownika przed najazdem wojsk z Wenecji. Najeźdźcy widząc wielkie przygotowania do obrony miasta odstąpili od ataku. TRADYCJA GŁOSI, ŻE PODCZAS TORTUR PROSIŁ BOGA O WSTAWIENNICTWO ZA OSOBAMI CHORYMI NA GARDŁO.
Po każdej mszy świętej można otrzymać błogosławieństwo świecami, które będzie nas chroniło od chorób gardła.

5. Spotkanie młodzieży klas 8 przygotowującej się do bierzmowania odbędzie się w poniedziałek o godz. 18.30. Sakramentu bierzmowania udzieli naszej młodzieży nasz Ksiądz Biskup Diecezjalny w poniedziałek 30 marca 2020 roku o godz.18.00. Zachęcamy do modlitwy w intencji młodzieży naszej parafii przygotowującej się do przyjęcia Sakramentu Bierzmowania.

6. W środę, pierwszą miesiąca zapraszamy do wspólnej modlitwy w intencji naszej Ojczyzny na godz.17.00 i o godz.18.00 Msza Święta.

7. W tym tygodniu dni eucharystyczne: w czwartek zapraszamy na godzinę świętą na godz. 17.00, w piątek po mszy św. o godz.7.00 nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego. W piątek spowiedź św. od godz.16.00, o godz.16.30 msza św.

8. Msza św. w intencji Ojca św., naszych Biskupów, kapłanów, Ojca Jonasza oraz o powołania do życia kapłańskiego, zakonnego, misyjnego, życia konsekrowanego i do F.Z.Ś. w sobotę o godz.8.00, z podziękowaniem Panu Bogu za otrzymane łaski i z prośbą o dalsze Boże błog. i opiekę Matki Bożej dla 17 Róży Niewiast i Kapłanów naszej Parafii w niedzielę o godz.8.15.

9. W przyszłą, drugą niedzielę miesiąca kolekta na nasze parafialne inwestycje.

10. W minionym tygodniu odszedł po nagrodę do Pana śp. Leszek Karnyski z Kartuz – bliskim składamy serdeczne wyrazy współczucia, a Zmarłego polecamy Miłosierdziu Bożemu - Dobry Jezu…

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
• 5 II – św. Agata (ok. 235-251), dziewica i męczennica z Katanii na Sycylii, patronka kobiet karmiących i w chorobach piersi,
• 6 II – św. Paweł Miki (1565-1597) i 25 Towarzyszy, pierwsi męczennicy na Dalekim Wschodzie, ukrzyżowani w Nagasaki w Japonii.

Naszym Drogim Parafianom i miłym Gościom życzymy miłej, z Bogiem przeżytej niedzieli. Matce Bożej, Pani Naszej – Matce i Królowej z Kartuskiego Raju polecamy Osoby starsze i chore oraz Solenizantów i Jubilatów.

Wasi Duszpasterze