PIELGRZYMKA DO GRUZJI I ARMENII

13-24.09.2020

PARAFIA WNIEBOWZIĘCIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY W KARTUZACH

OPIEKA DUCHOWA: KS. PROBOSZCZ PIOTR KRUPIŃSKI

Dzień I
Niedziela, 13.09.2020
Zbiórka uczestników pielgrzymki na lotnisku w Warszawie o godz. 20:15. Odprawa biletowo-bagażowa, a następnie wylot o godz. 22:15 do Erywania.

Dzień II
Poniedziałek, 14.09.2020
Przylot do Erywania o godz. 03:50. Transfer do hotelu. Odpoczynek. Śniadanie.  Zwiedzanie zaczniemy od wycieczki po Erywaniu. Zobaczymy najważniejsze zabytki stolicy Armenii, odwiedzając m.in.: Plac Republiki oraz Kaskady w Erywaniu – kompleks architektoniczny zdobione kwietnikami, fontannami, rzeźbami oraz współczesnymi chaczkarami. Wizyta w fabryce Yerevan Brandy ArArAt, wraz z degustacją tego legendarnego napoju – degustacja 2 rodzajów koniaku. Będziemy przy pomniku Matki-Armenii, skąd rozpościera się imponujący widok na świętą górę Ararat.   Odwiedzimy Wernisaż – targ pamiątek, dzieł sztuki, położony w jednej z uliczek Erywania. Uroczysta kolacja w restauracji z muzyką na żywo. Nocleg.

Dzień III
Wtorek, 15.09.2020
Śniadanie w hotelu. Wizyta w Chor Wirap. Chor Wirap jest najbardziej zbliżonym do szczytu Araratu miejscem w Armenii. Z klasztorem wiąże się osobliwa historia. Tutaj więziony był (Chor Wirap znaczy "głęboki loch") święty Grzegorz Oświeciciel, człowiek, który został pierwszym patriarchą ormiańskiego kościoła. Armenia uczyniła chrześcijaństwo religią państwową w 301 roku n.e. Degustacja 4 rodzajów wina u gospodarza w Areni.   Zwiedzanie pięknego klasztoru Norawank (XIII – XIV wiek) – arcydzieła ormiańskiej architektury.  Powrót do Erywania. Kolacja w restauracji. Nocleg. 

Dzień IV
Środa, 16.09.2020
Śniadanie. Przejazd w kierunku granicy z Gruzją w Sadachlo. Pierwszy przystanek to półwysep jeziora Sewan – jednego z największych jezior na świecie ulokowanych tak wysoko nad poziomem morza (1900 m n.p.m.), które często określane jest mianem "Perły Armenii".  Zwiedzanie klasztoru Sewanawank. Dalej wybierzemy się w podróż do pięknej doliny otoczonej górami Małego Kaukazu. W miejscowości wypoczynkowej Dilijan udamy się na spacer po zabytkowej ulicy, przy której ulokowane są budynki pochodzące z XIX wieku.  Przekroczenie granicy. Zmiana autokaru i przewodnika. Przejazd do TbilisiKolacja w restauracji. Nocleg.

Dzień V
Czwartek, 17.09.2020
Po śniadaniu, wyjazd na zwiedzanie zabytków stolicy Gruzji, miasta Tbilisi, jednego z najstarszych miast na świecie: cerkiew Metechi z XIII w., tuż obok cerkwi, usytuowany jest pomnik założyciela miasta – króla Wachtanga Gorgasali. Przejazd kolejką linową na wzgórze miasta, gdzie zwiedzimy Twierdzę Narikala z IV w, a także wzgórze z Pomnikiem Matki Gruzji. Spacer do Abanotubanitradycyjne łaźnie siarkowe. Zobaczymy cerkwi Sioni i Anczischati (VI – VII w.). Przejazd przez centrum miasta - Plac Wolności ze złotym pomnikiem św. Jerzego – patrona Gruzji i aleji S. Rustawelego. Na ulicy Rustaweli toczy się główny nurt życia miasta, to przy niej znajduje się wiele ważnych dla miasta budynków i urzędów. Przy niej zebrały się wszystkie najważniejsze budynki, niezliczona ilość kafejek, sklepów z pamiątkami, straganików... Kolacja w tradycyjnej restauracji z pokazem gruzińskich tańców ludowych i śpiewów.  Powrót do hotelu. Nocleg.

Dzień VI
Piątek, 18.09.2020
Po śniadaniu wyjazd w kierunku Kachetii, głównego regionu uprawy winorośli i centrum gruzińskiego wina. Dzięki wielowiekowej tradycji produkcja znakomitego wina jest na stałe wpisana w dziedzictwo kulturowe kraju. Zwiedzanie Sighnaghi, „miasta zakochanych” otoczonego malowniczo murami obronnymi, niegdyś królewskie miasto, wybudowane na wzgórzu skąd roztacza się niesamowity widok na Dolinę Alazańską, główne miejsce uprawy winorośli oraz szczyty Wielkiego Kaukazu. Naszym kolejnym celem podroży jest monaster Bodbe, w którym znajduje się grób świętej Nino, apostołki i patronki Gruzji. Gruzja szczyci się niezwykle długą tradycją chrześcijańską. Religię chrześcijańską przyjął i uznał za państwowy król Mirian w 326 r. Apostołką i tą, która nawróciła króla, była św. Nino. Degustacja wina + warsztaty  robienia chinkali i czurczchely. Powrót do Tbilisi. Kolacja w restauracji. Nocleg.

Dzień VII
Sobota, 19.09.2020
Śniadanie. Ruszamy Gruzińską Drogą Wojenną w kierunku północnym. Po drodze odwiedzamy perłę architektury - dawną stolicę Kartlii - Mcchetę. Wjazd do cerkwi Jvari (VI-VII w). Stąd rozciąga się wspaniały widok na miasto i dwie łączące się rzeki - Mtkwari i Aragwi. Następnie oglądamy katedrę Sweti Cchoweli (XI w.), "gruziński Wawel" z grobami królów z dynastii Bagrationi. Przekroczenie Przełęczy Krzyżowej – 2395 m n.p.m. Gruzińska Droga Wojenna prowadzi z Tbilisi przez Wielki Kaukaz aż do Władykaukazu, łącznie liczy 208 km. Przyjazd do Stepancminda (Kazbegi). Najważniejszą atrakcją północnej części regionu jest XIV-wieczny kościół Cminda Sameba (kościół Świętej Trójcy) w pobliżu wioski Gergeti u stóp Góry Kazbek (5047m n.p.m). Wjazd jeep-ami do cerkwi. Powrót do Gudauri. Kolacja w hotelu. Nocleg.

Dzień VIII
Niedziela, 20.09.2020
Po śniadaniu przejazd do Kutaisi. Na trasie przystanek przy twierdzy Ananuri z XVII w (w późnym średniowieczu mieściła się tutaj rezydencja książąt Aragvskich eristawów).  Wizyta w skalnym mieście Uplisciche, jednej z pierwszych osad ludzkich na Kaukazie z  I tys. p.n.e. Dawne świetne miasto wykute w skałach. Kiedyś tętniło tu życie i biło serce Gruzji. Wybór tego miejsca na pewno nie był przypadkowy. Góry, rzeka, przestrzeń, naturalne jaskinie i skała nadająca się do kucia. Miejsce strategiczne. Przejazd przez miasto Gorirodzime miasto Juzefa Stalina. Przyjazd do Kutaisi. Po drodze zatrzymamy sie w zaglębiu ceramiky Szrosza. Zakwaterowanie. Kolacja w hotelu. Nocleg.

Dzień IX
Poniedziałek, 21.09.2020
Po śniadaniu przejazd do Południowej Gruzji przez góry Małego Kaukazu i malownicze tereny górskie Meschetii do Bordżomi. Po przyjeździe do Bordżomi wizyta w parku zdrojowym i możliwość testowania słynnej wody mineralnej. Miasto zostało założone w 1829 roku. W XIX wieku odkryte zostały chlorkowo-wodorowo-węglanowo-sodowo-wapniowe wody mineralne, mające leczniczy wpływ na drogi żółciowe i choroby przewodu pokarmowego. W czasach sowieckich miasto zyskało status modnego uzdrowiska.  Przejazd do Achalciche. Zwiedzanie twierdzy Rabat z X w. Zakwaterowanie. Kolacja w hotelu. Nocleg.

Dzień X
Wtorek, 22.09.2020
Po śniadaniu przejazd do wydrążonego w skale, imponującego miasta-klasztoru Wardzia. Po drodze przystanek przy pochodzącej z X w twierdzy Chertwisi, gdzie według legendy dotarł Aleksander Macedoński. Wardzia była ważnym centrum religijno-politycznym, była twierdzą nie do zdobycia i miastem ukrytym w skałach. W mieście zainstalowano skomplikowany system nawodnień pobliskich pól uprawnych. Jedyny dostęp do klasztoru zapewniało kilka dobrze ukrytych tuneli blisko rzeki Mtkwari. Zniszczyło miasto trzęsienie ziemi w 1283 roku.  Miasto częściowo odbudowano, ale przestało ono pełnić funkcje obronne, zostało już tylko klasztorem. Do kompletnego upadku skalnego miasta przyczynili się Persowie, szach Tachmasp w XVI wieku pokonał Gruzinów i splądrował klasztor. Przejazd do granicy z Armeniją. Zmiana autokaru i przewodnika. Przyjazd do Erywania.  Kolacja w restauracji. Nocleg.

Dzień XI
Środa, 23.09.2020
Śniadanie w hotelu. Rano udamy się na wycieczkę do Eczmiadzynu – centrum ormiańskiego chrześcijaństwa. Legenda głosi, że miejsce budowy świątyni wskazał sam Chrystus. Nazwa świątyni tłumaczona jest jako „miejsce zstąpienia Syna Jednorodzonego”. Zwiedzanie głównej katedry (pierwszy kościół zbudowano tu w 301 roku). Dalej udamy się na wycieczkę do jednej z głównych atrakcji turystycznych Armenii – wykutego w skale klasztoru Geghard oraz pogańskiej świątyni Garni pochodzącej z I w n.e. - obiektu wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Uważa się również, że to właśnie w kompleksie Geghard trzymana była Święta Włócznia, przywieziona do Armenii przez apostoła św. Tadeusza w I wieku. Na kolacje udamy się do prywatnego domu w Garni. Gospodarze pokażą nam jak przygotować ormiański, płaski chleb "Lavash", który następnie skosztujemy. Po kolacji wrócimy do Erywania. Nocleg.

Dzień XII
Czwartek, 24.09.2020
Transfer na lotnisko w Erywanie o godz. 02:40. Odprawa biletowo-bagażowa, a następnie wylot o godz. 04:40 do Polski i lądowanie w Warszawie o godz. 06:30. Zakończenie pielgrzymki.

CENA: 5400 ZŁ

ŚWIADCZENIA:
• Grupowy bilet lotniczy linii LOT,
• Cena zawiera przewóz bagażu rejestrowanego (1 szt. - 23 kg, suma 3 wymiarów max 158 cm) oraz bagażu podręcznego (1 szt. – 8kg, 40 cm x 35 cm x 12 cm),
• Transfery i transport zgodnie z programem,
• Ubezpieczenie KL, NNW i bagażu w Signal Iduna wraz z chorobami przewlekłymi,
• Zakwaterowanie – w hotelach 3***/4****, pokoje 2/osobowe – 3 noclegi w Tbilisi, 1 nocleg w Achalciche, 1 noclegi w Kutaisi, 1 nocleg w Gudauri, 5 noclegów w Erywaniu,
• Wyżywienie według programu – Śniadania –10, Kolacje 10 (w tym kolacja z winem w tradycyjnej restauracji z pokazem gruzińskich tańców i programem folklorystycznym),
• Opieka polskojęzycznego przewodnika na trasie pielgrzymki,
• Bilety wstępu – dojazd kolejką linową do twierdzy Narikala, Uplisciche, Wardzia, Rabat, Park Borjomi, Eczmiadzyn, Garni.
• Warsztaty przygotowania ormiańskiego chleba „Lavash” w Garni,
• Degustacja 2 rodzajów koniaku w fabryce ArArAt,
• Degustacja 3 rodzajów wina + warsztaty robienia Chinkali i Czurczchely w Kachetii,
• Degustacja 4 rodzajów wina w Areni,
• Samochody terenowe 4x4 w Stepancminda (Kazbegi),
• 1 butelka wody (0,5 l) /dziennie/osoba.

CENA NIE ZAWIERA:
• Obowiązkowej opłaty na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny – 10 zł,
• Napojów do obiadokolacji,
• Nagłośnienia.

UWAGI:
• Każdego dnia Msza św. zgodnie z ustaleniami z Opiekunem Duchowym,
• Zastrzega się możliwość zmiany kolejności zwiedzanych obiektów,
• Organizator nie odpowiada za nieprzewidziane zmiany niezależne od niego.