I Niedziela Wielkiego Postu

Rdz 2,7-9; 3,1-7 Stworzenie i grzech pierwszych ludzi
Rz 5,12-19 (Rz 5,12.17-19) Przestępstwo sprowadziło śmierć, ale obficie spłynęła łaska
Mt 4,1-11 Jezus przez czterdzieści dni pości i jest kuszony

Słowo Boże mówi nam dzisiaj o kuszeniu. Gdy człowiek, jak pierwsi rodzice z Księgi Rodzaju, idzie za podstępnym głosem kusiciela, zdradza Pana Boga i zaraz odkrywa, że jest „nagi”: nie ma niczego, i doświadcza ogromnej pustki. Szatan wie, jak zwodzić, jak przekonać do nieposłuszeństwa i porzucenia woli Bożej. Nie wahał się kusić nawet Syna Bożego. Wybrał, jak zawsze, chwilę słabości, żeby podstępnie nakłaniać do wykorzystania mocy Bożej dla samego siebie; żeby łatwiej się Panu Jezusowi żyło; w sposób pozornie najtańszy, uzyskując władzę i rozgłos, ale będąc okradzionym z wolności. Tylko wytrwałe trzymanie się Słowa i woli Pana Boga pozwala przezwyciężyć wyrafinowane pokusy złego. Wsłuchajmy się w słowo Boże, wzbudzając w sercu pragnienie wierności Panu Bogu.

1. W pierwszą niedzielę Wielkiego Postu Kościół stawia przed nami Chrystusa przebywającego przez czterdzieści dni na pustyni i kuszonego przez szatana. Rozpoczęty okres postu jest dla nas czasem duchowego wysiłku i zmagania. Niech u progu Wielkiego Postu towarzyszy nam duch pokuty i pragnienie przemiany serc, o co w tych dniach modlimy się z całym Kościołem.

2. W dzisiejszą niedzielę przypada święto państwowe (od 2011 r.): Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W ten sposób przywołujemy zasługi wielu oddanych Polaków, skupionych w organizacjach i grupach niepodległościowych, którzy po zakończeniu II wojny światowej zdecydowali się na podjęcie nierównej walki o suwerenność i niepodległość naszej Ojczyzny.

3. W tym tygodniu rekolekcje wielkopostne będzie przeżywać nasza młodzież:
Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształacących ze Wzgórza Wolności
• Poniedziałek 2 .03.2020 i Wtorek 3.03.2020.
Godz. 8.30 spotkanie rekolekcyjne w kościele
Godz. 10.30 lekcje
• Środa 4 .03.2020.
Godz.8.30 dzień pokutny – spotkanie wspólne dla wszystkich w kościele
Godz.10.30 – lekcje
Liceum Ogólnokształcące ul. Klasztorna – klasy I i II
Środa 4 .03.2020
Godz.8.30 dzień pokutny – spotkanie wspólne dla wszystkich w kościele
Godz. 10.30 lekcje

Czwartek i piątek 5. i 6. 03.2020
Godz.8.30 – spotkanie rekolekcyjne w kościele
Godz.10.30 lekcje
Serdecznie prosimy o modlitwę w intencji naszej młodzieży o Dary Ducha Świętego na czas przeżywanych rekolekcji i Wielkiego Postu.

4. Nabożeństwa pokutne i pasyjne w następującym porządku:
• W środę o godz. 7.30 i 17.00 – różaniec i msza św. w intencji Ojczyzny
• W każdy piątek – Droga Krzyżowa
-Dla dzieci o godz.16.30
-Dla dorosłych o godz.18.00
-Dla młodzieży o godz.19.15
• W każdą niedzielę – Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym o godz.15.00.

5. Przypominamy, że w każdy piątek Wielkiego Postu za odmówienie modlitwy do Chrystusa ukrzyżowanego: „Oto ja, dobry i najsłodszy Jezu” oraz za udział w Drodze Krzyżowej, a także w każdą niedzielę za udział w nabożeństwie Gorzkich Żali oraz za odprawienie przynajmniej trzydniowych rekolekcji można uzyskać odpust zupełny.

6. Młodzież klas 8 przygotowujących się do bierzmowania spotyka się w poniedziałek po mszy św. wieczornej.

7. W środę, 4 marca, w liturgii czcimy Świętego Kazimierza (1458-1484), polskiego królewicza, który swym bogobojnym życiem udowodnił, że władza wcale nie musi być okazją do nadużyć, korupcji ani gromadzenia doczesnego bogactwa. Władza i polityka są dziełem Boga, a traktowane jako powołanie mogą stać się też drogą do świętości. Ponieważ Święty Kazimierz jest patronem naszych braci Litwinów, przez jego wstawiennictwo polecajmy Bożej Opatrzności Kościół i naród litewski. Odpust w parafii św. Kazimierza – suma o godz.17.00.

8. W środę po Mszy Świętej wieczornej spotkanie Członków Parafialnego Zespołu Caritas.

9. W tym tygodniu dni eucharystyczne: w czwartek zapraszamy na godzinę na godz.17.00na Godzinę Świętą, w piątek po mszy św. o godz.7.00 nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego. W piątek spowiedź św. od godz.16.00, po drodze krzyżowej o godz.16.30 msza św. Nabożeństwo pierwszo sobotnie: o godz.7.30 różaniec, a po mszy św. o godz.8.00 - nabożeństwo do Niepokalanego Serca N.M.P. W sobotę odwiedzimy naszych Chorych z posługą sakramentalną.

10. We wszystkie niedziele Wielkiego Postu po każdej Mszy Świętej śpiewać będziemy „Suplikacje” jako modlitwę błagalną w intencji powołań do stanu kapłańskiego w naszej Diecezji., a po Gorzkich Żalach będzie adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji o nowe, święte i liczne powołania do kapłaństwa.

11. W przyszłą niedzielę – Niedziela „Ad Gentes” – będziemy łączyć się z modlitwie, poście z misjonarzami i przeżywać solidarność i odpowiedzialność za misje św. W tę niedzielę będzie można złożyć swoją ofiarę do puszki przed kościołem, zebrane środki będą wsparciem i niekiedy umożliwią misjonarzom realizować dzieła ewangelizacyjne i humanitarne w krajach misyjnych.

12. Wraz ze Środą Popielcową rozpoczął się także czas tzw. Komunii świętej wielkanocnej, który potrwa aż do niedzieli Zesłania Ducha Świętego. Przypominamy o przykazaniu kościelnym mówiącym o powinności skorzystania raz w roku z sakramentu pojednania i przyjęcia Komunii świętej w okresie wielkanocnym. Na te największe chrześcijańskie święta oczyśćmy nasze serca, uczyńmy je gotowymi na przyjęcie Zmartwychwstałego Pana.

13. Zachęcamy do nabycia nowego nru „Gościa Niedzielnego”,”Naszej Arki” i innych czasopism. Niech duchowa lektura wspiera naszą wielkopostną formację.

14. W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, pragniemy przygotować dekoracje kwiatowe Grobu Pańskiego wspólne od wszystkich Parafian, a więc zamiast kwiatów, kto chciałby się przyczynić do dekoracji przy Grobie Pańskim może złożyć ofiarę do skarbonki przy Złotej Kaplicy. Serdeczne Bóg zapłać.

15. Zachęcamy do włączenia się w dzieło miłosierdzia i pomocy rodzinom potrzebującym na przeżywanie świąt wielkanocnych i nabycie świecy wielkanocnej w cenie 11 zł.

16. Msza Święta z podziękowaniem za otrzymane łaski, z prośbą o zdrowie, Boże błog., za wstawiennictwem Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej dla Rodzin Os. XX Lecia i Nowego Osiedla oraz Kapłanów w środę o godz.8.00.

17. W przyszłą niedzielę kolekta na nasze parafialne inwestycje.

18. W minionym tygodniu odeszła z naszej parafialnej wspólnoty po nagrodę do Pana śp. Teresa Pionk z Nowego Osiedla – bliskim składamy serdeczne wyrazy współczucia, a Zmarłą polecamy Miłosierdziu Bożemu - Dobry Jezu…

Naszym Drogim Parafianom i miłym Gościom życzymy miłej, z Bogiem przeżytej pierwszej wielkopostnej niedzieli. Matce Bożej, Pani Naszej – Matce i Królowej z Kartuskiego Raju polecamy Osoby starsze i chore oraz Solenizantów i Jubilatów tego tygodnia, a szczególnie Młodzież, która przeżywać będzie czas wielkopostnych rekolekcji szkolnych.

Wasi Duszpasterze