X

Uroczystość Trójcy Przenajświętszej

Pwt 4,32-34.39-40 Bóg jest jeden
Rz 8,14-17 Otrzymaliśmy Ducha przybrania za synów
Mt 28,16-20 Chrzest w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego

Słowo Boże, które usłyszymy dzisiaj, w uroczystość Najświętszej Trójcy, mówi o szczególnym umiłowaniu ludzi przez Pana Boga. Od początku naszego istnienia Pan Bóg stale nam towarzyszy i nas prowadzi. Przekonuje nas o tym zwłaszcza tekst czytania z Księgi Powtórzonego Prawa mówiący o Bożym wybraniu i szczególnej Bożej bliskości. Święty Paweł naucza, że jesteśmy umiłowanymi dziećmi Bożymi i wyjaśnia, co to oznacza. Ewangelia przypomina ostatnie zapewnienie Jezusa Chrystusa, że On jest z nami aż do skończenia świata. Wysłuchajmy teraz z uwagą i miłością Słowa Bożego, rozważając w naszych sercach Bożą miłość, wybranie i niezwykłą przyjaźń wobec nas.

1. Uroczystość Trójcy Świętej wprowadza nas w niepojętą tajemnicę Boga. Jej wielkość przerasta nasze umysły, ale jednocześnie budzi zaufanie. Stajemy dziś wobec największej tajemnicy wiary, która mówi, że jest jeden Bóg w trzech Osobach: Ojca, Syna i Ducha Świętego. Próbujmy zrozumieć tę prawdę nie tyle umysłem, ile światłem wiary, bowiem nie o zrozumienie chodzi, ale o tajemnicę miłości, która spaja Osoby Boskie i w której my także mamy swoje miejsce.

2. W najbliższy czwartek, 3 czerwca, w liturgii będziemy celebrować uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – Boże Ciało. Będziemy dziękować Bogu za dar Eucharystii, będziemy prosić Chrystusa o błogosławieństwo i pokój dla Kościoła powszechnego, naszej Ojczyzny i naszego Narodu. Otwórzmy Jezusowi nasze serca, aby mogło je opromienić Jego błogosławieństwo.

3. Ze względu na trwającą epidemię Uroczystość Bożego Ciała będziemy przeżywali następująco: Msze Święte o godz.6.30 w kaplicy w szpitalu, 7.00, 8.15, 9.30, 11.00, zaraz po Mszy Świętej procesja wokół kościoła, 12.30, 13.30 z udzieleniem I Komunii Świętej i o godz.18.00. Po mszy św. o godz.11.00 będzie procesja eucharystyczna do jednego ołtarza przy eremie, gdzie wysłuchamy okolicznościowego kazania, natomiast po każdej Mszy Świętej będzie nabożeństwo i błogosławieństwo Eucharystyczne. Dzieci pierwszokomunijne uczestniczą w szatach liturgicznych i idą przed dziewczynkami sypiącymi kwiaty. Dziewczynki pierwszokomunijne i rocznicowe, ale też i młodsze i starsze zapraszamy do sypania kwiatków.

4. Procesje eucharystyczne wokół naszego kościoła będą się odbywały codziennie po mszy św. wieczornej przez całą tak zwaną oktawę Bożego Ciała, również w niedzielę. Szczególnie więc zapraszamy do udziału w procesjach eucharystycznych w Oktawie. Jak Chrystus pragnie być blisko nas, tak my przychodźmy jak najczęściej do Niego.

5. W uroczystość Bożego Ciała o godz.13.30 nasza parafialna uroczystość I Komunii Świętej. Zapraszamy dzieci i rodziców na spotkanie we wtorek na godz.16.30 i w środę na spowiedź świętą o godz.16.30. Naszym dzieciom życzymy z całego serca, aby przyjaźń z Jezusem trwała zawsze, a żywy przykład wiary oraz wsparcie rodziców i najbliższych pomagało im wzrastać w wierze. W piątek natomiast zapraszamy dzieci i ich rodziców na Mszę Świętą i dziękczynne nabożeństwo w białym tygodniu na godz.18.00

6. W środę zapraszamy wszystkich do modlitwy w intencji naszej Ojczyzny na godz. 17.00, którą rozpoczniemy od wystawienia Najświętszego Sakramentu, różaniec i msza św. o godz.18.00.

7. W środę po Mszy Świętej wieczornej spotkanie Członków naszego Parafialnego Oddziału Caritas.

8. W tym tygodniu dni eucharystyczne: w pierwszy czwartek – Boże Ciało - zapraszamy na godz.17.00 na Godzinę Świętą, w piątek po mszy św. o godz.7.00 wystawienie Najświętszego Sakramentu i różaniec błagalny. W piątek spowiedź św. od godz.16.00, szczególnie zapraszamy dzieci, które w tym roku przystąpiły do I Komunii św. i młodzież przygotowującą się do bierzmowania; o godz.16.30 msza św. Nabożeństwo pierwszo sobotnie: o godz.7.30 różaniec, a po mszy św. o godz.8.00 - nabożeństwo do Niepokalanego Serca N.M.P. W sobotę odwiedzimy Chorych z posługą sakramentalną.

9. W przyszłą niedzielę:
• Suma z liturgią w języku kaszubskim
• godz.15.00 nabożeństwo różańcowe dla Róż Żywego Różańca i wszystkich wspólnot parafialnych i spotkanie III Zakonu św. Franciszka

10. Jutro zapraszamy na ostatnie w tym roku nabożeństwo majowe ku czci Matki Bożej na godz.18.00.

11. Od wtorku zapraszamy na nabożeństwa ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa:
• w kościele po mszy św. wieczornej dla całych rodzin
• w Łapalicach przy krzyżu: w niedziele o godz.14.00, a w dni powszednie o godz.18.00

12. Zapraszamy na różaniec błagalny i litanię do św. Józefa o ustanie epidemii od poniedziałku do soboty na godz.7.30.

13. Dzisiaj zachęcamy do nabycia nowego nru „Gościa Niedzielnego”, „Pielgrzyma” i innych czasopism.

14. Msza św. o wierność Bogu i Dary Ducha Świętego dla młodzieży naszej Parafii od 4 Róży Niewiast w poniedziałek o godz.8.00, Z podziękowaniem za otrzymane łaski, z prośbą o dalsze Boże błog., opiekę Matki Bożej dla Sióstr II Róży Niewiast, Członków ich Rodzin oraz Kapłanów naszej Parafii w środę o godz.8.00.

15. W minionym czasie odeszli po nagrodę do Pana śp. Roman Derebecki z Os. XX Lecia i śp. Zofia Sikora z ul. Słowackiego – bliskim składamy serdeczne wyrazy współczucia, a Zmarłych polecamy Miłosierdziu Bożemu - Dobry Jezu…

16. Burmistrz Kartuz informuje, że w dniach od 28.06. do 31.08. 2021 będzie trwała inwentaryzacja źródeł ciepła na terenie miasta Kartuzy, specjalistyczna firma będzie przeprowadzać wywiad kwestionariuszowy z właścicielami wszystkich posesji w Kartuzach. Szczegóły na plakacie na tablicy ogłoszeń, a szczegółowych informacji udziela Wydział Gospodarki Odpadami i Ochrony Środowiska w Urzędzie Miejskim w Kartuzach.

17. W tym tygodniu patronują nam:
– we wtorek 1 czerwca – św. Justyn (†ok. 165), męczennik, filozof;
– w sobotę 5 czerwca – św. Bonifacy (ok. 673-754), biskup i męczennik, benedyktyn, wielki misjonarz i apostoł Niemiec.

Naszym Drogim Parafianom i miłym Gościom życzymy głębokiej, z Bogiem Trójjedynym przeżytej Uroczystości Trójcy Przenajświętszej. Niech Bóg Jedyny w Trzech Osobach błogosławi solenizantom i jubilatom tego tygodnia, szczególnie dzieciom Pierwszokomunijnym.

Wasi Duszpasterze