III Niedziela Wielkanocna

Dz 2,14.22b-32 Bóg wskrzesił Jezusa, zerwawszy więzy śmierci
1 P 1,17-21 Zostaliście wykupieni drogocenną krwią Chrystusa
Łk 24,12-35 Poznali Chrystusa przy łamaniu chleba

Pan Bóg jest zawsze blisko człowieka. Czeka na nas. Pan chce nam towarzyszyć w drodze, tak jak towarzyszył swoim uczniom, o czym przypomni nam odczytywany dziś fragment Ewangelii Świętego Łukasza. Posyła nam swoich posłańców ze Jego słowem – z radosną nowiną o zmartwychwstaniu Chrystusa, o upragnionym zbawieniu, o czym mówią dziś Dzieje Apostolskie. Przez Chrystusa Pan Bóg wypowiedział szczególnie mocno słowo o miłości do człowieka. On ofiarował się, aby dźwignąć człowieka ze śmierci duchowej, o czym zapewnia nas Święty Piotr Apostoł.

1. Wiara w zmartwychwstanie Chrystusa staje się naszym udziałem dzięki świadectwom przekazanym nam na kartach Nowego Testamentu. Rozpoczynający się dzisiaj Tydzień Biblijny jest dla nas zachętą do częstszego sięgania po Pismo Święte, które jest niewyczerpanym źródłem mądrości i przewodnikiem na drogach wiary. Niedziela i Tydzień Biblijny to inicjatywy kierowane szczególnie do tych wiernych, którzy w sposób szczególny interesują się Pismem Świętym. Ale nie tylko do nich i nie tylko dzisiaj, w Niedzielę Biblijną oraz w ciągu tego rozpoczynającego się Tygodnia Biblijnego wszyscy wierzący wczytujmy się z ochotą i rozważajmy słowo Boże, zwłaszcza zawarte na kartach Ewangelii.

2. Dzisiaj też – w ostatnią niedzielę w kwietniu – Stowarzyszenie na rzecz misyjnych środków transportu MIVA Polska oraz Krajowe Duszpasterstwo Kierowców zapraszają do wspólnej modlitwy w intencjach kierowców. Zapraszają też do refleksji nad naszą chrześcijańską troską o bezpieczne poruszanie się po drogach i przestrzeganie przepisów drogowych.

3. W środę, 29 kwietnia, przypada święto Świętej Katarzyny Sieneńskiej, dziewicy. Tak dalece wyróżniała się czynną miłością do Kościoła Chrystusowego i świadectwem o Jego krzyżu, że nadano jej tytuł doktora Kościoła. A w 1999 roku Święty Jan Paweł II ustanowił ją patronką Europy.

4. W środę z inicjatywy Episkopatu Polski naszą modlitwą ogarniemy również wszystkie ofiary nazistowskiego i stalinowskiego terroru, zwłaszcza osoby duchowne i konsekrowane. Tego dnia będziemy obchodzić Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego, upamiętniający rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Dachau w 1945 roku.

5. Informujemy, że biskup pelpliński Ryszard Kasyna udzielił dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek, 1 maja br.

6. W tym tygodniu dni eucharystyczne: w piątek po mszy św. o godz.7.00 wystawienie Najświętszego Sakramentu i nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego. W piątek spowiedź św. od godz.16.00, msza św o godz.16.30. Nabożeństwo pierwszo sobotnie: o godz.8.00 różaniec, a po mszy św. o godz.8.30 - nabożeństwo do Niepokalanego Serca N.M.P.

7. Ze względu na przypadającą w sobotę Uroczystość Matki Bożej Królowej Polski, chorych w tym miesiącu odwiedzimy w piątek, początek od godz.8.30, ale ze względu na stan epidemii odwiedzimy tylko tych Chorych, przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności, którzy zgłoszeni zostaną w biurze parafialnym, najlepiej telefonicznie.

8. W przyszłą niedzielę:
• Suma z liturgią w języku kaszubskim
• godz.15.00 nabożeństwo różańcowe dla Róż Żywego Różańca i wszystkich wspólnot parafialnych

9. Ze względu na trwającą epidemię, nie ma wspólnej uroczystości udzielenia sakramentu Chrztu Świętego w pierwszą niedzielę, ale udzielamy indywidualnie po ustaleniu z rodzicami daty i warunków bezpiecznego udzielenia tego Sakramentu.

10. W piątek rozpoczniemy maryjny miesiąc – maj. Codziennie będziemy gromadzić się wokół ołtarza na Eucharystii i na nabożeństwie majowym po mszy św. o godz.18.00, w tym tygodniu jednak w sobotę będzie nabożeństwo przed Mszą Świętą, ze względu na trwającą już wcześniej adorację; ze względu na epidemię w tym roku nie będzie nabożeństw majowych przy krzyżach przydrożnych, ani w kaplicy na Wzgórzu.

11. We wspomnienie Świętego Józefa Robotnika, 1 maja, będziemy prosić go o wrażliwość sumień i ład moralny w życiu społecznym.

12. 3 Maja obchodzimy uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski, głównej Patronki naszej Ojczyzny. Ponieważ w tym roku przypada niedziela okresu Wielkanocy, uroczystość została przeniesiona przez Kongregację Kultu Bożego na sobotę, 2 maja. Msze Święte z okazji tej Uroczystości w naszym kościele będą sprawowane w piątek o godz.18.00 i w sobotę o godz. 7.00, 8.30, 11.00 i 16.30. Podczas liturgii ponowimy Akt oddania Polski pod opiekę Matki Bożej. Natomiast Msza Św. o godz.18.00 w sobotę będzie sprawowana według formularza mszalnego z IV Niedzieli Wielkanocnej.

13. W sobotę przypada również doroczny Dzień Polonii oraz Dzień Flagi Narodowej. Modlitwą ogarniemy rodaków żyjących poza granicami naszej Ojczyzny. Nie zapomnijmy też o wywieszeniu flag, by w ten sposób zademonstrować nasze przywiązanie do barw narodowych.

14. W przyszłą niedzielę, 3 maja, przypada Światowy Dzień Modlitw o Powołania Kapłańskie. Tak zwana Niedziela Dobrego Pasterza rozpocznie Tydzień modlitw o powołania do służby w Kościele. Z tej racji będziemy prosili Boga, aby i w naszej wspólnocie parafialnej znaleźli się chętni do pracy w Kościele, bo żniwo jest wielkie, ale robotników coraz mniej.

15. W naszej Parafii w sobotę 2 maja utworzymy Most Modlitewny z naszym Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie, wspólnota seminaryjna w tym właśnie dniu modli się szczególnie za naszą Parafię, a my będziemy trwać na modlitwie szczególnie przed wystawionym Najświętszym Sakramentem przed południem po zakończonym nabożeństwie pierwszo sobotnim do godz.10.00, i po południu po mszy Świętej o godz.16.30. Adorację zakończymy majowym nabożeństwem o godz.18.00.

16. Przypominamy, że wg rozporządzenia państwowego w kościele może przebywać 1 osoba na 15 m2. Tak więc, na każdej mszy św. czy nabożeństwie w naszym kościele mogą przebywać 44 osoby, nie licząc kapłanów i służby liturgicznej. Prosimy zachować odpowiednią bezpieczną odległość i pamiętajmy o zasłanianiu ust i nosa!

17. W związku z powyższym w każdą niedzielę będzie dodatkowa Msza Św. o godz.13.30, aby więcej wiernych mogło uczestniczyć we Mszy Świętej.

18. Przypominamy, że trwa transmisja na żywo wszystkich Mszy Świętych i Nabożeństw oraz stały podgląd naszego kościoła. Na stronie internetowej naszej Parafii można bezpośrednio wejść na transmisję na żywo. Prosimy o duchową łączność. Szczególnie zapraszamy do wspólnej modlitwy różańcowej o godz.20.30. ze względu na epidemię w tym roku nie ma procesji wielkanocnej.

19. 7 czerwca Uroczystością Trójcy Przenajświętszej kończy się czas spowiedzi świętej wielkanocnej, ponieważ w tym roku przystąpienie do spowiedzi było utrudnione lub niemożliwe ze względu na epidemię, serdecznie zapraszamy do korzystania z Sakramentu Miłosierdzia - w dni powszednie jest możliwość przystąpienia do spowiedzi świętej 20 minut przed stałymi Mszami Świętymi.

20. Wszystkich zatroskanych rodziców dzieci komunijnych prosimy o cierpliwość. Data I Uroczystej Komunii Świętej ze względu na trwającą epidemię została przez Rodziców „Trójek Klasowych” ustalona na 12 września na godz.11.00.

21. Msza Święta o Boże błog. i zdrowie dla Członków VIII Róży Ojców i kapłanów naszej Parafii we wtorek o godz.7.00, z podziękowaniem za wszystkie otrzymane łaski i z prośbą o dalsze Boże błog. i opiekę Matki Bożej o dalsze zdrowie dla Siostry Ireny i jej Rodziny z okazji 80 Urodzin od 40 Róży Matek w piątek o godz.18.00.

22. Dzisiaj zachęcamy do nabycia nowe go nru „Gościa Niedzielnego” i innych czasopism religijnych.

23. Bardzo dziękujemy za wspólną modlitwę, a także za troskę o sprawy finansowe parafii i kościoła. Parafianie pytają jak można pomóc i wesprzeć parafię w tym trudnym czasie. W odpowiedzi na Wasze gorące serca, podajemy na stronie internetowej parafii numer konta bankowego: 52 8309 0000 0075 1221 2000 0010. W tym trudnym dla wszystkich czasie szczególnie gorąco chcemy podziękować wszystkim, którzy przekazali ofiarę - dar serca jako kolektę niedzielną na utrzymanie Parafii na konto parafialne, w kościele i w biurze parafialnym. Serdeczne Bóg zapłać.

24. W minionym tygodniu odeszła po nagrodę do Pana śp. Stefania Hirt z ul. Wzgórze Wolności – bliskim składamy serdeczne wyrazy współczucia, a Zmarłą polecamy Miłosierdziu Bożemu - Dobry Jezu…

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
• 29 IV – św. Katarzyna Sieneńska (1347-1380), dziewica i doktor Kościoła, w 1999 roku św. Jan Paweł II ogłosił ją współpatronką Europy.
• 2 V – św. Atanazy (295-373), biskup i doktor Kościoła.
Naszym Drogim Parafianom i miłym Gościom życzymy miłej, z Bogiem przeżytej, wielkanocnej i majowej niedzieli. Matce Bożej, Pani Naszej – Matce i Królowej z Kartuskiego Raju polecamy Osoby starsze i chore oraz Solenizantów i Jubilatów tego tygodnia.

Wasi Duszpasterze