IV Niedziela Wielkanocna

Dz 2,14a.36-41 Bóg uczynił Jezusa Mesjaszem
1 P 2,20b-25 Nawróciliście się do Pasterza dusz waszych
J 10,1-10 Jezus jest bramą owiec

W liturgii dzisiejszej, czwartej niedzieli Wielkanocy mocno wybrzmiewa słowo, w którym Pan Bóg mówi o sobie, że jest Dobrym Pasterzem. Dobry Pasterz to ktoś, kto całym sobą służy owcom: prowadzi je, pilnuje, karmi, poi i gdy trzeba, opatruje, nosi, przytula. Swoją troską obejmuje wszystkie potrzeby stada i każdej owcy. Pan Bóg stara się umożliwić nam spotkanie ze sobą w naszej codzienności. Dlatego stał się człowiekiem, żyje wśród nas i dlatego posyła wciąż do nas ludzi, przez których nieustannie działa w Kościele i w świecie.

1. Dzisiejszą niedzielę przeżywamy w Kościele jako Światowy Dzień Modlitw o Powołania Kapłańskie i Zakonne. Rozpoczynają się też Kwartalne dni modlitw o powołania do służby w Kościele. Musimy prosić Jezusa Chrystusa – Dobrego Pasterza, aby nigdy nie zabrakło nowych pracowników w Bożej winnicy. Musimy modlić się o dobre i liczne powołania kapłańskie i zakonne, o ludzi gotowych pójść przemieniać serca innych, podjąć trudne zadania wobec współczesnego świata. Mając wśród siebie kapłanów, mamy dostęp do niewyczerpanych Bożych łask płynących z sakramentów świętych.

2. Codziennie więc będziemy prosić o nowych kapłanów, misjonarzy, osoby konsekrowane. Będziemy modlić się, aby wezwani przez Pana żniwa ochotnym sercem przyjęli powołanie, a także, aby rodziny wspierały tych, których Pan sobie wybrał. Niech błogosławieństwo nowych powołań spocznie również na naszej wspólnocie parafialnej.

3. Dzisiaj wspominamy kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja w 1791 r. Pamiętając o tym doniosłym wydarzeniu z naszej historii, polecajmy Maryi – Królowej naszą Ojczyznę. Polecajmy Jej rządzących i tworzących prawo, aby zawsze mieli na uwadze sprawiedliwość społeczną i dobro wszystkich Polaków. Prośmy Maryję, aby dla Jej Syna otworzyły się wszystkie polskie serca.

4. W tym tygodniu przypadają kolejne święta.
• W poniedziałek, 4 maja, św. Floriana – dzień patronalny strażaków, zachęcamy do serdecznej modlitwy w intencji naszych Strażaków Zawodowych i Ochotniczych.
• W środę, 6 maja, obchodzimy święto Świętych Apostołów Filipa i Jakuba, którzy czerpiąc moc z Chrystusa, udowodnili, że nawet słaby człowiek jest w stanie poświęcić się głoszeniu Ewangelii. Ich wstawiennictwu będziemy polecać powołanych do pracy w Kościele, zwłaszcza że w tym tygodniu trwają Kwartalne dni modlitw o powołania do służby w Kościele.
• W piątek, 8 maja, przypada uroczystość Świętego Stanisława, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski. Będziemy prosić Świętego Stanisława o wstawiennictwo, aby powołania kapłańskie, budzące się na polskiej ziemi, były naprawdę godne i święte.

5. Ze względu na trwającą epidemię, nie ma wspólnej uroczystości udzielenia sakramentu Chrztu Świętego w pierwszą niedzielę, ale udzielamy indywidualnie po ustaleniu z rodzicami daty i warunków bezpiecznego udzielenia tego Sakramentu.

6. W przeżywanym maryjnym miesiącu – maju codziennie gromadzimy się wokół ołtarza na Eucharystii i na nabożeństwie majowym po mszy św. o godz.18.00. Ze względu na epidemię w tym roku nie ma nabożeństw majowych przy krzyżach przydrożnych, ani w kaplicy na Wzgórzu.

7. Przypominamy, że wg rozporządzenia państwowego w kościele może przebywać 1 osoba na 15 m2. Tak więc, na każdej mszy św. czy nabożeństwie w naszym kościele mogą przebywać 44 osoby, nie licząc kapłanów i służby liturgicznej. Prosimy zachować odpowiednią bezpieczną odległość i pamiętajmy o zasłanianiu ust i nosa!

8. W związku z powyższym w każdą niedzielę będzie dodatkowa Msza Św. o godz.13.30, aby więcej wiernych mogło uczestniczyć we Mszy Świętej.

9. Przypominamy, że trwa transmisja na żywo wszystkich Mszy Świętych i Nabożeństw oraz stały podgląd naszego kościoła. Na stronie internetowej naszej Parafii można bezpośrednio wejść na transmisję na żywo. Prosimy o duchową łączność. Szczególnie zapraszamy do wspólnej modlitwy różańcowej o godz.20.30. ze względu na epidemię w tym roku nie ma procesji wielkanocnej.

10. 7 czerwca Uroczystością Trójcy Przenajświętszej kończy się czas spowiedzi świętej wielkanocnej, ponieważ w tym roku przystąpienie do spowiedzi było utrudnione lub niemożliwe ze względu na epidemię, serdecznie zapraszamy do korzystania z Sakramentu Miłosierdzia - w dni powszednie jest możliwość przystąpienia do spowiedzi świętej 20 minut przed stałymi Mszami Świętymi.

11. Msza Święta o Boże błog. dla Sióstr I Róży Matek i ich Rodzin oraz Kapłanów naszej Parafii w piątek o godz.18.00, W intencji Ojca św. Franciszka, naszych Biskupów, kapłanów, Ojca Jonasza i o powołania kapłańskie, zakonne, misyjne, do życia konsekrowanego i do Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w sobotę o godz.8.00

12. Serdecznie prosimy o zwrócenie uwagi na cmentarzu na pozostawione (niekiedy w wielkiej ilości) zużyte znicze i lampiony, które grożą pożarem, zwłaszcza gdy groby są blisko żywopłotu; w ubiegłą niedzielę mieliśmy pożar na cmentarzu górnym, wypalona została duża część żywopłotu, a w ubiegłym roku był podobny pożar na cmentarzu dolnym, ktoś zużyty znicz jeszcze niedopalony wrzucił w żywopłot. Serdecznie prosimy o uwagę i zwracać też uwagę innym.

13. Dzisiaj zachęcamy do nabycia nowe go nru „Pielgrzyma”, „Małego Pielgrzyma”, „Gościa Niedzielnego” i innych czasopism religijnych.

14. Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej Pan Sebastian Szuman informuje o rekrutacji do Państwowej Szkoły Muzycznej w Kartuzach na rok szkolny 2020/2021. Termin składania podań przez stronę internetową trwa do 15 maja 2020r. Szczegóły na stronie szkoły.

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
• 4 V – św. Florian, rzymski oficer i męczennik (+304).
• 6 V – św. św. Apostołowie Filip (†81-96) i Jakub (†62), należeli do Dwunastu Apostołów.
• 8 V – św. Stanisław (około 1030-1079), biskup i męczennik, główny patron Polski.

Naszym Drogim Parafianom i miłym Gościom i wszystkim tak serdecznie związanym z Kartuską Kolegiatą życzymy miłej, z Bogiem przeżytej, wielkanocnej i majowej niedzieli. Matce Bożej, Pani Naszej – Matce i Królowej z Kartuskiego Raju polecamy Osoby starsze i chore oraz Solenizantów i Jubilatów tego tygodnia.

Wasi Duszpasterze