V Niedziela Wielkanocna

Dz 6,1-7 Wybór pierwszych diakonów
1 P 2,4-9 Powszechne kapłaństwo
J 14,1-12 Ja jestem drogą i prawdą i życiem

Liturgia Słowa dzisiejszej niedzieli uświadamia nam, jak Pan Bóg jest bardzo blisko nas. Można powiedzieć, że jesteśmy w Sercu Trójcy Świętej, otoczeni troskliwością i miłością Ojca, Syna i Ducha Świętego. Niezwykłe są dzieła Bożej miłości: od wieków przygotowany dla nas dom Ojca; Chrystus, który wychodzi nam na spotkanie jako droga, prawda i życie; Duch Święty, który współpracuje z Kościołem. Boża miłość tak wszystko przygotowała dla człowieka, by go uszczęśliwiać w konkretach codzienności i w wieczności.

1. Gromadzimy się na Eucharystii, która jest darem nieskończonej miłości Boga. Wszyscy jesteśmy zaproszeni, aby już tutaj, na ziemi, zacząć wchodzić w świętą rzeczywistość nieba. Najdoskonalszą Nauczycielką na tej drodze jest dla nas Maryja – Ta, która wypowiedziawszy przy zwiastowaniu „fiat”, nigdy go nie cofnęła, nigdy nie odstąpiła od Bożego Syna, szła z Nim aż na Kalwarię, trwała w komunii założonej przez Niego wspólnoty – Kościoła.

2. W przeżywanym maryjnym miesiącu – maju codziennie gromadzimy się wokół ołtarza na Eucharystii i na nabożeństwie majowym po mszy św. o godz.18.00.

3. W środę, 13 maja, w liturgii wspominamy Matkę Bożą Fatimską oraz 39. rocznicę zamachu na Świętego Jana Pawła II. Na początku przyszłego tygodnia, w poniedziałek, 18 maja, przypadają 100. urodziny naszego wielkiego rodaka. Mając przed oczami wydarzenia z 13 maja 1981 roku, wpatrujmy się w jego święte życie, na jego wzór starajmy się żyć w pełnej komunii z Panem Bogiem i całkowicie zawierzmy Maryi nasze rodziny i nasze osobiste codzienne sprawy. Ze względu na epidemię odwołane zostały uroczystości związane z Jubileuszem Urodzin, ale zapraszamy szczególnie na środową Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz w przyszłą niedzielę na mszę św. na godz.11.00 w czasie której będziemy dziękować za św. Jana Pawła II wraz z Zrzeszeniem Kaszubsko-Pomorskim w Kartuzach.

4. W czwartek, 14 maja, w liturgii czcimy Świętego Macieja Apostoła, wybranego do grona Dwunastu w miejsce Judasza. Hebrajskie imię „Maciej” oznacza „dar Boga”. Zwróćmy się do tego Świętego, aby wspomagał nasze wysiłki codziennego stawania się darem Boga dla braci.

5. W sobotę, 16 maja, przypada święto patrona Polski, Świętego Andrzeja Boboli, kapłana i męczennika. Żył na przełomie XVI i XVII wieku i zasłynął jako gorliwy kaznodzieja i duszpasterz jezuicki. Zyskał miano „łowcy dusz”. Dnia 16 maja 1657 roku został schwytany przez Kozaków. Mimo okrutnych tortur nie wyrzekł się wiary w Jezusa Chrystusa. Jego relikwie znajdują się w kościele oo. jezuitów przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Niech ten Święty Patron będzie dla nas wzorem bezkompromisowości wiary i przywiązania do Zbawiciela, a zarazem orędownikiem w trudnym budowaniu ładu i jedności w naszej Ojczyźnie i we wspólnocie narodów.

6. Przypominamy, że wg rozporządzenia państwowego w kościele może przebywać 1 osoba na 15 m2. Wejście do kościoła tylko przez zakrystię; prosimy zachować odpowiednią bezpieczną odległość i pamiętajmy o zasłanianiu ust i nosa!

7. W związku z powyższym w każdą niedzielę będzie dodatkowa Msza Św. o godz.13.30, aby więcej wiernych mogło uczestniczyć we Mszy Świętej.

8. Przypominamy, że trwa transmisja na żywo wszystkich Mszy Świętych i Nabożeństw oraz stały podgląd naszego kościoła. Na stronie internetowej naszej Parafii można bezpośrednio wejść na transmisję na żywo. Prosimy o duchową łączność. Szczególnie zapraszamy do wspólnej modlitwy różańcowej o godz.20.30.

9. W piątek nasza Parafia utworzy MOST MODLITEWNY z Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie; w czasie wszystkich Mszy Świętych i nabożeństw: Majowego, Różańca i Koronki do Bożego Miłosierdzia modlić się będziemy za naszych alumnów i o powołania kapłańskie z naszej parafii i diecezji. Zapraszamy także na adorację Najświętszego Sakramentu w tej intencji od godz. 17.00 do 18.00.

10. W sobotę 16-ty dzień miesiąca w łączności z majowym nabożeństwem modlić się będziemy za wstawiennictwem św. Jana Pawła II.

11. Dzisiaj zachęcamy do nabycia nowego nru „Gościa Niedzielnego”, „Małego Pielgrzyma”, „Apostolstwa Chorych” i innych czasopism.

12. Msza św. z podziękowaniem za wszystkie otrzymane łaski i z prośbą o dalsze Boże błog. i opiekę Matki Bożej dla Sióstr 42 Róży Matek i ich Rodzin i Kapłanów naszej Parafii w poniedziałek o godz.8.00, z podziękowaniem za wszystkie otrzymane łaski i z prośbą o dalsze Boże błog. i opiekę Matki Bożej dla Członków 5 Róży św. Kamila oraz Kapłanów w środę o godz.8.00, o zdrowie i Boże błog. dla 44 Róży Matek i ich Rodzin w czwartek o godz.8.00, z podziękowaniem za wszystkie otrzymane łaski i z prośbą o dalsze Boże błog. i opiekę Matki Bożej oraz o zdrowie dla Kaszubskich Amazonek w piątek o godz.18.00, w intencji Członków Apostolstwa Dobrej Śmierci w sobotę o godz.8.00.

13. W minionym tygodniu odeszła po nagrodę do Pana śp. Stanisława Turska z Os. XX Lecia – bliskim składamy serdeczne wyrazy współczucia, a Zmarłą polecamy Miłosierdziu Bożemu - Dobry Jezu…

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
• 14 V – św. Maciej Apostoł (†około 50, według innych 80), jeden z pierwszych uczniów Jezusa, wybrany został przez Apostołów do ich grona na miejsce Judasza. Dzień Imienin naszego Księdza Macieja, któremu życzymy Bożego błogosławieństwa i pamiętamy w naszych modlitwach.
• 16 V – św. Andrzej Bobola (1591-1657), prezbiter i męczennik, patron Polski.

Naszym Drogim Parafianom i miłym Gościom i wszystkim tak serdecznie związanym z Kartuską Kolegiatą życzymy miłej, z Bogiem przeżytej, wielkanocnej i majowej niedzieli. Matce Bożej, Pani Naszej – Matce i Królowej z Kartuskiego Raju polecamy Osoby starsze i chore oraz Solenizantów i Jubilatów tego tygodnia.

Wasi Duszpasterze