XIII Niedziela Zwykła

2 Krl 4,8-12a.14-16a Szunemitka przyjmuje proroka
Rz 6,3-4.8-11 Nowe życie ochrzczonych
Mt 10,37-42 Kto was przyjmuje, Mnie przyjmuje

Słowo Boże przygotowane na dzisiejszą niedzielę mówi o relacji Pana Boga z chrześcijaninem. Chrześcijanin jest prorokiem, czyli mówi w imieniu Boga. Ludzie w głębi serca pragną go słuchać, jak proroka Elizeusza, a on łączy ich z Panem Bogiem. Chrześcijanin jest zanurzony przez chrzest w Bogu, jak przypomina Święty Paweł. Ewangelia wskazuje, że Pan Bóg jest dla niego źródłem mocy. W Nim i z Nim przeżywa swoje życie, dlatego chrześcijanin jest osobą, przez którą Pan Bóg pomnaża swoje błogosławieństwo. Abyśmy byli naprawdę prorokami Pana Boga i potrafili rozpoznać ludzi, którzy przychodzą do nas jako Jego prorocy, przyjmijmy teraz do naszych serc Słowo Boże.

1. Serdecznie pozdrawiamy Wszystkich Parafian i miłych Gości, spędzających wakacje na kaszubskiej ziemi. Niech trwające wakacje, zwłaszcza naszych dzieci i młodzieży, staną się okazją do pogłębienia wiary przeżywanej w bezpośrednim kontakcie z przyrodą. Przez piękno ziemi przemawia do nas sam Stwórca. Zechciejmy dla Niego otworzyć nasze serca i umysły. Jednocześnie nie zapominajmy, że każdy z nas, jako katolik, ma obowiązek uczestniczenia w niedzielnej Mszy Świętej, która jest źródłem ożywczej łaski, przynosi pokój i zbawienie. Zaproszeni są wszyscy, a najbardziej ci, którym wydaje się, że są niegodni. Pan Bóg w każdym człowieku może dokonać nowego stworzenia. Dbając o ciało, zadbajmy także o naszego ducha. Zadbajmy, aby nasza wspólnota z Panem Bogiem i bliźnimi ciągle się pogłębiała.

2. Kończy się czerwiec – ostatnie nabożeństwa czerwcowe w poniedziałek i wtorek po Mszy Świętej wieczornej, natomiast lipiec w dawnej tradycji Kościoła poświęcony był czci Przenajświętszej Krwi naszego Zbawiciela. Zachęcamy do indywidualnego odmawiania Litanii do Najdroższej Krwi Chrystusa Pana, którą możemy odnaleźć w modlitewnikach lub w internecie.

3. Jutro, 29 czerwca, przypada uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Msze Święte w tym dniu o godz.7.00, 8.30, 11.00 i 18.00. W kalendarzu liturgicznym czcimy ich razem, bo są dwoma wielkimi filarami, na których wsparty jest Kościół rzymski. Tradycja głosi, że ponieśli śmierć męczeńską tego samego dnia. Ich wstawiennictwu będziemy polecać Bożej opiece wierzących, zwłaszcza pasterzy Chrystusowej owczarni. Swoimi modlitwami obejmijmy również papieża Franciszka – Piotra naszych czasów.

4. W piątek przypada święto św. Tomasza Apostoła. Mimo przysłowiowej niewiary miał on głosić Ewangelię aż w dalekich Indiach. Jest także autorem najpiękniejszego chyba wyznania wiary: „Pan mój i Bóg mój”. Papież św. Grzegorz I Wielki skonstatował Tomaszową postawę w następujący sposób: „Więcej pomaga naszej wierze niewiara Tomasza niż wiara Apostołów”. Święty Tomasz jest patronem Indii, Portugalii, wielu miast, w tym Zamościa. Przez jego wstawiennictwo prośmy o umocnienie i pogłębienie naszej wiary.

5. Zapraszamy na Różaniec Błagalny o ustanie epidemii, z prośbą o zdrowie dla chorych i o Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla służb medycznych, sanitarnych i mundurowych codziennie od poniedziałku do soboty o godz.7.30.

6. Od lipca nie będzie już dodatkowych Mszy Świętych w niedziele o godz.13.30, natomiast w dalszym ciągu sakramentu Chrztu Świętego udzielamy po uprzednim ustaleniu daty i godziny z rodzicami, nie będzie do odwołania uroczystego udzielania tego sakramentu w czasie Mszy Świętej. Przypominamy również o obowiązku noszenia w kościele masek zakrywających usta i nos.

7. Dzisiaj zachęcamy do nabycia nowego nru „Pielgrzyma” i „Gościa Niedzielnego”.

8. W środę zapraszamy wszystkich do modlitwy w intencji naszej Ojczyzny na godz. 17.00, którą rozpoczniemy od wystawienia Najświętszego Sakramentu, różaniec i msza św. o godz.18.00.

9. W środę po Mszy Świętej wieczornej spotkanie Członków naszego Parafialnego Oddziału Caritas.

10. W tym tygodniu dni eucharystyczne: w pierwszy czwartek zapraszamy na godz.17.00 na Godzinę Świętą, w piątek po mszy św. o godz.7.00 wystawienie Najświętszego Sakramentu i różaniec błagalny. W piątek spowiedź św. od godz.16.00, szczególnie zapraszamy dzieci, które w tym roku przystąpiły do I Komunii św. i młodzież przygotowującą się do bierzmowania; o godz.16.30 msza św. Nabożeństwo pierwszo sobotnie: o godz.7.30 różaniec, a po mszy św. o godz.8.00 w czasie której szczególnie będziemy się modlić w intencji ofiarodawców, darczyńców i przyjaciół naszej parafii - nabożeństwo do Niepokalanego Serca N.M.P. W sobotę odwiedzimy Chorych z posługą sakramentalną. Ze względu na trwającą epidemię odwiedzamy tylko chorych zgłoszonych w biurze parafialnym.

11. W przyszłą niedzielę:
• Suma z liturgią w języku kaszubskim
• godz.15.00 nabożeństwo różańcowe dla Róż Żywego Różańca i wszystkich wspólnot parafialnych i spotkanie III Zakonu św. Franciszka

12. W przyszłą niedzielę na godz.19.00 na inaugurację XXXVIII Kartuskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej zaprasza Burmistrz Kartuz. Wystąpią: Adam Klarecki – organy i Poznań Brass: Paweł Zadrożniak – trąbka, trąbka piccolo, Sławomir Framski – trąbka, fluegelhorn, Damian Lotycz – waltornia, Tomasz Kaczor – puzon, Jacek Kortylewicz – tuba. Serdecznie zapraszamy do udziału. Następny koncert będzie w niedzielę 19 lipca.

13. Msza św z podziękowaniem za wszystkie otrzymane łaski i z prośbą o dalsze Boże błog. i opiekę Matki Bożej dla Rzemieślników i Członków ich Rodzin zrzeszonych w Cechu Rzemiosł Różnych w Kartuzach oraz za zmarłych Rzemieślników i Członków ich Rodzin w poniedziałek o godz.8.30, z podziękowaniem za wszystkie otrzymane łaski i z prośbą o dalsze Boże błog. i opiekę Matki Bożej dla 11 Róży Ojców, Księży posługujących w naszej Parafii oraz wszystkich zmarłych z tej Róży w środę o godz.18.00.

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
• 29 VI – święci Apostołowie Piotr (†około 64 lub 67) i Paweł (†około 67 lub 66), dwa największe filary Chrystusowego Kościoła; obaj byli współzałożycielami gminy chrześcijańskiej w Rzymie, obaj w tym mieście oddali dla Chrystusa swoje życie, również w Rzymie są ich relikwie.
• 3 VII – św. Tomasz Apostoł (†67), należał do grona Dwunastu powołanych przez Pana Jezusa, zaniósł Ewangelię aż do Indii i tam poniósł śmierć męczeńską

Naszym Drogim Parafianom, miłym Gościom i wszystkim tak serdecznie związanym z Kartuską Kolegiatą życzymy głębokiej, z Bogiem przeżytej niedzieli. Wszystkich, którzy rozpoczęli wakacje, polecamy opiece Matki Bożej. Zachęcamy do dobrego wykorzystania czasu w gronie rodziny i przyjaciół. Przypominamy, że nigdy nie powinno być wakacji od Pana Boga. Modlimy się o szczęśliwe i bezpieczne dni odpoczynku dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych. Niech Bóg błogosławi solenizantom i jubilatom tego tygodnia - Szczęść Boże!

Wasi Duszpasterze