XV Niedziela Zwykła

Iz 55,10-11 Skuteczność słowa Bożego
Rz 8,18-23 Oczekujemy chwały
Mt 13,1-23 (Mt 13,1-9) Przypowieść o siewcy

Lato to czas, kiedy możemy obserwować pracę na roli. Słowo Boże wciąż jest nam dawane i łaska mu towarzysząca – orzeźwiająca woda Ducha Świętego, która zapewnia owoc, jak mówi prorok Izajasz. Trud życia, trud stawania się dziećmi Bożymi – wprowadzania Dobrej Nowiny w nasze życie – niesie wolność i radość dla całego stworzenia. Święty Paweł podkreśla, że takiego owocu wszyscy oczekujemy. Przypowieść o siewcy każe się zastanowić: jak przyjmuję słowo Boże? Jakie stwarzam warunki do tego, by słowo Boże we mnie wzrastało? Niech Maryja, która zachowywała w swym sercu i rozważała Słowo Boże, pomoże nam się na nie w pełni otworzyć.

1. Pamiętajmy o właściwym wykorzystaniu podarowanego nam czasu wakacji. To nie jest czas wolny od przykazań Bożych i kościelnych. Niech sprzyja pogłębieniu naszych relacji z Panem Bogiem, umocnieniu wiary, nawróceniu. Temu właśnie służy każda niedzielna Eucharystia. Nie rezygnujmy z tego najcenniejszego spotkania z Panem Jezusem, tak łatwo tłumacząc to wakacjami, oddaleniem świątyni. Wierzyć w Chrystusa – to znaczy być Jego świadkiem wobec bliźnich i świata.

2. Czas urlopów, wakacji wykorzystajmy na pogłębienie naszej wiedzy religijnej przez lekturę prasy katolickiej, dobrych książek wyjaśniających prawdy wiary czy też oglądanie wartościowych programów telewizyjnych. Skorzystajmy choćby z tego, co dostępne jest w naszej parafii. Interesujmy się tym, co dzieje się w życiu Kościoła nie tylko w naszej parafialnej wspólnocie czy diecezji, ale także w Kościele powszechnym. Mądrze korzystajmy ze środków, jakie daje nam współczesna technika, aby pogłębiać naszą świadomość przynależności do Chrystusowego Kościoła. W naszych modlitwach pamiętajmy o naszej umiłowanej Ojczyźnie, o tych z naszych rodzin i z naszej wspólnoty parafialnej, którzy wyjechali w różne zakątki świata, zwłaszcza o dzieciach i młodzieży. Niech po dobrym wypoczynku i bez uszczerbku na duchu szczęśliwie powrócą do domu.

3. Zachęcamy do nabycia nowego nru „Pielgrzyma” i „Gościa Niedzielnego”.

4. Jutro, w poniedziałek Dzień Fatimski. Zapraszamy na różaniec fatimski na godz.17.30, a po mszy św. o godz. 18.00 procesja fatimska do Parku św. Jana Pawła II.

5. Zapraszamy na Różaniec Błagalny o ustanie epidemii, z prośbą o zdrowie dla chorych i o Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla służb medycznych, sanitarnych i mundurowych codziennie od poniedziałku do soboty o godz.7.30.

6. W czasie trwającej pandemii sakramentu Chrztu Świętego udzielamy po uprzednim ustaleniu daty i godziny z rodzicami, nie będzie do odwołania uroczystego udzielania tego sakramentu w czasie Mszy Świętej w pierwsze niedziele miesiąca. Przypominamy również o obowiązku noszenia w kościele masek zakrywających usta i nos.

7. W czwartek, 16 lipca przypada wspomnienie NMP z Góry Karmel. Góra Karmel znana jest nam ze Starego Testamentu. Jest miejscem obrony wiary w jedynego Boga przez proroka Eliasza. W średniowieczu powstał na niej zakon karmelitański. Z tym dniem i z rodziną karmelitańską zakonną wiąże się również tradycja noszenia szkaplerza. Matka Boża w objawieniach danych Szymonowi Stockowi, przełożonemu generalnemu karmelitów, obiecała noszącym szkaplerz ochronę przed ogniem piekielnym i innym niebezpieczeństwem. Niech będzie on zawsze znakiem naszej religijności i chrześcijańskiej tożsamości. Znakiem, że chcemy naśladować Maryję w Jej zawierzeniu Bożemu Słowu i obietnicom.

8. W przyszłą niedzielę odpust w Sianowie. Ze względu na trwającą pandemię nie będzie w tym roku pieszej pielgrzymki; do Sianowa udajemy się indywidualnie, jeżeli ktoś pragnie również indywidualnie pieszo. Suma o godz. 11.30 pod przewodnictwem ks. Biskupa Diecezjalnego Ryszarda Kasyny. Serdecznie zachęcamy do udziału w Uroczystościach Odpustowych oraz zapraszamy w poniedziałek, 20 lipca, którego liturgii będzie przewodniczyć nasza Parafia - tradycyjnie, jak każdego roku, będzie podstawiony autobus o godz.17.20 przy kolegiacie.

9. W czwartek 16 dzień miesiąca – po mszy św. o godz.18.00 nabożeństwo za wstawiennictwem św. Jana Pawła II.

10. W przyszłą niedzielę na godz.19.00 na kolejny koncert w ramach XXXVIII Kartuskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej zaprasza Burmistrz Kartuz. Wystąpią: Ewa Polska – organy i Przemysław Wawrzyniak – dudy szkockie, flety irlandzkie i bodhran. Serdecznie zapraszamy do udziału. Następny koncert będzie w niedzielę 2 sierpnia.

11. Msza św za +Jana Lewańczyk ofiarowana od Pracowników Urzędu Pocztowego w Kartuzach w środę o godz.7.00, w intencji Członków Apostolstwa Dobrej Śmierci w sobotę o godz.8.00.

12. W minionym tygodniu odeszli po nagrodę do Pana śp. Jakub Alchimowicz z Francji, a wcześniej mieszkał w Kartuzach i śp. Janina Rychert z ul. Zamkowej, a pogrzeb śp. Urszuli Adamowicz z Os. Sikorskiego w poniedziałek o godz.13.00 w kościele św. Kazimierza – bliskim składamy serdeczne wyrazy współczucia, a naszych Zmarłych polecamy Miłosierdziu Bożemu - Dobry Jezu…

13. Są jeszcze wolne miejsca na PIELGRZYMKĘ CZĘSTOCHOWA-ŁAGIEWNIKI-ZAKOPANE organizowaną przez Żywy Różaniec w dniach: 26-31.08.2020r - Trasa: Sanktuarium na Jasnej Górze, Zakopane, Kraków, Biały Dunajec, Czorsztyn, Szczawnica, Dębno Podhalańskie, spływ Dunajcem, Rusinowa Polana, Wiktorówki, Zakopane (każdego dnia możliwość korzystania z pobliskich Term Podhalańskich i basenów). Koszt 900 zł. Cena zawiera: przejazd autokarem, noclegi w pokojach 2-os.(dla chętnych 3os. lub 4os), 5 śniadań, 4 obiadokolacje, 2 obiady po drodze, usługi przewodnika. Cena nie zawiera: ubezpieczenia, biletów wstępu ok.40zł , biletów na spływ 63zł/os.

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
• 13 lipca – Święci Andrzej Świerad (†1030-1034), z pochodzenia Polak, i jego uczeń Benedykt (†1033-1037), dwaj pustelnicy, prowadzący niezwykle surowe życie na terenie dzisiejszych Węgier.
• 15 lipca – św. Bonawentura (1218-1274), biskup i doktor Kościoła, jeden z najwybitniejszych teologów średniowiecza.

Naszym Drogim Parafianom, miłym Gościom i wszystkim tak serdecznie związanym z Kartuską Kolegiatą życzymy miłej, z Bogiem przeżytej niedzieli. Matce Bożej, Pani Naszej – Matce i Królowej z Kartuskiego Raju polecamy dzieci i młodzież na czas trwających wakacji, Osoby starsze i chore oraz Solenizantów i Jubilatów tego tygodnia.

Wasi Duszpasterze