XVII Niedziela Zwykła

1 Krl 3,5.7-12 Modlitwa Salomona o mądrość
Rz 8,28-30 Bóg przeznaczył nas, abyśmy byli podobni do Jego Syna
Mt 13,44-52 (Mt 13,44-46) Przypowieści o skarbie, o perle i o sieci

Chcąc osiągnąć jakiś cel, musimy dokonać wyboru wartości, na której nam zależy. O tym mówią czytania dzisiejszej niedzieli. Co jest skarbem, najcenniejszą perłą naszego życia, którą chcemy zdobyć? Królestwo Boże jest warte zaryzykowania i wyprzedania wszystkich rzeczy, mówi Pan Jezus. Ono dla nas powinno być najważniejsze. Wymaga zaangażowania wszystkich naszych środków. Aby zdobyć ten skarb, potrzebujemy daru mądrości Bożej, o którą prośmy Pana Boga w modlitwie, jak Salomon. Potrzebujemy jedności z Jezusem Chrystusem, bo On jest umiłowanym Synem Ojca i naszym Bratem, który objął nas swą miłością i Ofiarą.

1. Mija połowa wakacji. W tym tygodniu rozpoczniemy sierpień. To miesiąc dla nas szczególny na płaszczyźnie tak religijnej, jak i historycznej. Włączmy się w wielką modlitwę o trzeźwość naszego narodu. Może dla wyrwania z nałogu pijaństwa czy narkomanii kogoś bliskiego, znajomego warto ofiarować Panu Bogu czasową lub całkowitą abstynencję.Naszym orędownikiem w modlitwie o trzeźwość jest św. Maksymilian Maria Kolbe. Pan Jezus zawsze dostrzega potrzeby tych, którzy do Niego przychodzą. Chojną ręką karmi głodnych, ale nakazuje uczniom pozbierać ułomki, aby nic się nie zmarnowało. Zachęca nas, abyśmy nie marnowali żywności, którą możemy dzielić się z głodnymi. Mamy wspólnie dbać o dobre wykorzystanie Bożych darów. Wraz z uczniami Chrystusa wypowiadamy dzisiaj słowa: „Panie, naucz nas modlić się”. Życie duchowe, które nieustanie próbujemy w nas rozwijać, jest bowiem nie tylko owocem naszych starań i wysiłków, ale nade wszystko darem samego Boga. Wierzymy, że przez udział w niedzielnej Eucharystii Pan umocni w nas pragnienie modlitwy.

2. Od środy 29 lipca zachęcamy do modlitwy w intencji uczestników XXIX Pieszej Kaszubskiej Pielgrzymki na Jasną Górę Diecezji Pelplińskiej.

3. W sobotę, 1 sierpnia, przypada kolejna rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. W połowie miesiąca przedmiotem refleksji staną się sierpniowe dni narodowego przebudzenia na przełomie lat osiemdziesiątych na polskim Wybrzeżu. Wspomnijmy też „Cud nad Wisłą” z 1920 roku. Niech to bogactwo sierpniowych rocznic i wielkich świąt utwierdzi naszą wiarę i ufność w moc i potęgę Pana wieków. Te ważne intencje przedłożymy Panu Bogu

4. W przyszłą niedzielę, 2 sierpnia, przypada odpust Porcjunkuli, związany z postacią św. Franciszka z Asyżu. Warunkiem jego uzyskania jest wzbudzenie właściwej intencji, stan łaski uświęcającej, modlitwa w intencjach wyznaczonych przez papieża oraz nawiedzenie parafialnego kościoła. Dokładnie odpust ten można uzyskać w czasie od południa 1 sierpnia do północy 2 sierpnia. Skorzystajmy z tej łaski darowania kar doczesnych za grzechy odpuszczone w sakramencie pojednania, a jeszcze przez nas nienaprawione.

5. W przyszłą niedzielę na godz.19.00 zapraszamy na kolejny koncert XXXVIII Kartuskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Wystąpią: Paweł Seligman – organy i Trio Vox Tribus : Jacek Heczko- skrzypce, Tomasz Pająk – klarnet, Paweł Seligman – organy. Serdecznie zapraszamy.

6. Dzisiaj zachęcamy do nabycia nowego nru „Gościa Niedzielnego” i „Pielgrzyma”.

7. W tym tygodniu I sobota miesiąca:
• Nabożeństwo pierwszo sobotnie: o godz.7.30 różaniec, a po mszy św. o godz.8.00 - nabożeństwo do Niepokalanego Serca N.M.P. W sobotę odwiedzimy Chorych z posługą sakramentalną, którzy już przyjmowali w poprzednich miesiącach, natomiast jeżeli ktoś wcześniej jeszcze nie przyjmował to prosimy o zgłoszenie w biurze parafialnym.

8. W przyszłą niedzielę:
• Suma z liturgią w języku kaszubskim
• godz.15.00 nabożeństwo różańcowe dla Róż Żywego Różańca i wszystkich wspólnot parafialnych i spotkanie III Zakonu św. Franciszka

9. Zapraszamy na Różaniec Błagalny o ustanie epidemii, z prośbą o zdrowie dla chorych i o Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla służb medycznych, sanitarnych i mundurowych codziennie od poniedziałku do soboty o godz.7.30. Przypominamy o obowiązku noszenia w kościele maski zasłaniającej usta i nos.

10. Apostolstwo Dobrej Śmierci zaprasza do udziału w jednodniowej pielgrzymce do Matki Bożej Kościerskiej Królowej Rodzin w Kościerzynie, Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, Garczyna (ferma strusi) i do Szczodrowa (miejsce chrztu bł. Siostry Marty Wieckiej) we wtorek 28 lipca. Wyjazd o godz.8.30, a powrót ok. godz.19.00. Całkowity koszt 80zł. Cena zawiera: transport, wstępy i ognisko. Zapisy w biurze parafialnym.

11. Zapraszamy również do udziału w pielgrzymce do Lichenia w sobotę i niedzielę – 8 i 9 sierpnia. Koszt 180 zł (przejazd, nocleg, obiadokolacja i śniadanie). Zapisy w biurze parafialnym.

12. Msza św. ++Matki z 34 Róży Matek, Biskupa Jan Szlagę oraz ++Kapłanów, którzy posługiwali w naszej Parafii we wtorek o godz18.00, ++Członkinie z 21 Róży Matek i Księży, którzy posługiwali w naszej Parafii w sobotę o godz.7.00, W intencji Siostry Przełożonej Barbary Musiałowskiej z okazji 70 Urodzin ofiarowana od Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w sobotę o godz.8.00, o Boże błog. i zdrowie dla Członków F.Z.Ś. i ich Rodzin przez wstawiennictwo Matki Bożej Anielskiej w niedzielę o godz.7.00.

13. Duszpasterstwo osób niesłyszących zaprasza na Mszę Świętą w języku migowym, która odbędzie się niedzielę 26 lipca, o godz. 15:00, w kaplicy Sióstr Miłosierdzia (Szarytki) w Kartuzach, przy ul. Gdańskiej 12.

14. W minionym tygodniu odeszli po nagrodę do Pana śp. Zofia Okroj z ul. Wzgórze Wolności i śp. Piotr Wróbel z ul. Bohaterów Westerplatte – bliskim składamy serdeczne wyrazy współczucia, a Zmarłych polecamy Miłosierdziu Bożemu - Dobry Jezu…

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
• 29 VII – św. Marta, siostra Łazarza i Marii.
• 31 VII – św. Ignacy z Loyoli (1491-1556), prezbiter, założyciel zakonu jezuitów, wybitny teolog, dla którego najważniejszy był radykalizm chrześcijański.
• 1 VIII – św. Alfons Maria Liguori (1696-1787), biskup i doktor Kościoła, gorliwy spowiednik, misjonarz i kaznodzieja, jeden z największych pisarzy chrześcijańskich, założyciel zgromadzenie ojców redemptorystów.

Naszym Drogim Parafianom i miłym Gościom życzymy miłej, z Bogiem przeżytej niedzieli. Matce Bożej, Pani Naszej – Matce i Królowej z Kartuskiego Raju polecamy dzieci i młodzież na czas trwających wakacji, a solenizantom i jubilatom świętującym w tym tygodniu życzymy zdrowia, Bożego błogosławieństwa i pokoju w sercu.

Wasi Duszpasterze