X

XVII Niedziela Zwykła

2 Krl 4,42-44 Elizeusz rozmnaża chleb
Ef 4,1-6 Usiłujcie zachować jedność
J 6,1-15 Jezus rozmnaża chleb

Dziś w liturgii słowa usłyszymy o trosce Pana Boga o swój lud, przejawiającej się w zapewnieniu pożywienia. Druga Księga Królewska opowiada o cudzie rozmnożenia chleba, jakiego Bóg dokonał za pośrednictwem proroka Elizeusza. Rozdzielił on pomiędzy stu ludzi dwadzieścia bochenków chleba i niewielką ilość zboża. Święty Paweł w Liście do Efezjan zachęca z kolei do troski o jedność. Ewangelia przypomina cud rozmnożenia chleba i ryb, dokonany przez Pana Jezusa. Działo się to przed świętem Paschy, nad Jeziorem Galilejskim.
Niech Słowo Boże, dotykając dziś naszych serc, uczy nas modlitwy o jedność i dziękczynienia, bo przez nie wyraża się miłość i udzielanie się Boga światu.

1. Mija połowa wakacji. W tym tygodniu rozpoczniemy sierpień. To miesiąc dla nas szczególny na płaszczyźnie tak religijnej, jak i historycznej. Włączmy się w wielką modlitwę o trzeźwość naszego narodu. Może dla wyrwania z nałogu pijaństwa czy narkomanii kogoś bliskiego, znajomego warto ofiarować Panu Bogu czasową lub całkowitą abstynencję. Naszym orędownikiem w modlitwie o trzeźwość jest św. Maksymilian Maria Kolbe.

2. Każda Msza Święta rozpoczyna się wezwaniem do modlitwy, kierowanym do nas przez celebransa, byśmy do wspólnej intencji dołączyli osobiste, z którymi przyszliśmy. Czy o tym pamiętamy? Czy zabieramy na Eucharystię także osobiste sprawy, by przedstawić je Panu? Jezus może spełnić nasze prośby, przemienić nasze życie, dosłownie dokonać cudu, o ile z pełnym zaufaniem potrafimy złożyć w Jego dłonie to, co czasami określamy jako „niewiele”. Uczmy się od apostołów postawy zawierzenia, z którą złożyli w dłonie Jezusa pięć chlebów i dwie ryby. Jezus nakarmił tłumy. Dokonał cudu. Czy w naszym życiu nie mógłby dokonać takich znaków?

3. Dzisiejsza niedziela 25 lipca br. jest obchodzona w Kościele w Polsce jako dzień solidarności z poszkodowanymi w powodziach i nawałnicach w Polsce i Europie. Modlimy się za poszkodowanych, a po Mszy św. będzie zbiórka do puszek, które zostaną przekazane potrzebującym za pośrednictwem Caritas Polska. Warto pamiętać , że cztery lata temu wiele rodzin z naszej diecezji doświadczyło podobnej tragedii z powodu nawałnicy, a potem pomocy ludzi dobrej woli”. Bóg zapłać za ofiary złożone do puszek dla poszkodowanych i ofiar tych kataklizmów.

4. Wspominamy dziś św. Krzysztofa, patrona kierowców i podróżujących, orędownika w śmiertelnych niebezpieczeństwach. Po Mszach Świętych błogosławieństwo pojazdów przed kościołem. Pamiętajmy jednak, że błogosławieństwo nie zwalnia nas z obowiązku zachowania rozsądku i wyobraźni na drodze.

5. MIVA Polska zachęca kierowców i właścicieli pojazdów do złożenia ofiary – jeśli to możliwe, w wysokości jednego grosza za każdy szczęśliwie przejechany kilometr – na zakup środków transportu dla misjonarzy. Ofiary na ten cel będzie można złożyć do skarbony przy wejściu do spowiednicy.

6. W czwartek 29 lipca na godz.7.00 zapraszamy na Mszę Świętą po której wyruszą uczestnicy Pieszej Kaszubskiej Pielgrzymki na Jasną Górę Diecezji Pelplińskiej. Pamiętajmy w modlitwach o naszych pielgrzymach.

7. W przyszłą niedzielę na godz.19.00 na kolejny koncert w ramach XXXIX Kartuskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej zaprasza Burmistrz Kartuz. Wystąpią: Adam Chorosiński – organy, Elżbieta Rosińska – akordeon i Mirosław Pachowicz – fagot. Serdecznie zapraszamy do udziału. Następny koncert będzie w niedzielę 15 sierpnia.

8. Dzisiaj zachęcamy do nabycia nowego nru „Gościa Niedzielnego” i „Pielgrzyma”.

9. W przyszłą niedzielę – pierwsza niedziela miesiąca:
Suma z liturgią w języku kaszubskim
• godz.15.00 nabożeństwo różańcowe dla Róż Żywego Różańca i wszystkich wspólnot parafialnych i spotkanie III Zakonu św. Franciszka

10. W przyszłą niedzielę 1 sierpnia będziemy gościć Ojca Mariusza Więckiewicza ze Zgromadzenia Redemptorystów, który będzie głosił kazania o duchowości wakacyjnej. Po mszy świętej będzie można nabyć wartościowe pozycje książkowe z dziedziny duchowości napisane przez redemptorystów.

11. Zapraszamy na Różaniec Błagalny o ustanie epidemii, z prośbą o zdrowie dla chorych i o Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla służb medycznych, sanitarnych i mundurowych codziennie od poniedziałku do soboty o godz.7.30.

12. Apostolstwo Dobrej Śmierci zaprasza do udziału w jednodniowej pielgrzymce do Gietrzwałdu i Zielonki Pasłęckiej we wtorek 3 sierpnia. Wyjazd o godz.8.30, a powrót w godzinach wieczornych. Koszt 90 zł. Zapisy w biurze parafialnym.

13. W minionym tygodniu odeszła po nagrodę do Pana śp. Renata Grabiec z Gdańska – bliskim składamy serdeczne wyrazy współczucia, a Zmarłą polecamy Miłosierdziu Bożemu - Dobry Jezu…

W tym tygodniu patronują nam:
– w poniedziałek 26 lipca – Święci Joachim i Anna, rodzice Najświętszej Maryi Panny, dziadkowie Pana Jezusa;
– w czwartek 29 lipca – św. Marta, siostra Łazarza i Marii;
– w sobotę 31 lipca – św. Ignacy Loyola (1491-1556), prezbiter, założyciel Towarzystwa Jezusowego, teolog.

Naszym Drogim Parafianom i miłym Gościom życzymy miłej, z Bogiem przeżytej niedzieli. Matce Bożej, Pani Naszej – Matce i Królowej z Kartuskiego Raju polecamy dzieci i młodzież na czas trwających wakacji, a solenizantom i jubilatom świętującym w tym tygodniu życzymy zdrowia, Bożego błogosławieństwa i pokoju w sercu.

Wasi Duszpasterze