X

XXI Niedziela Zwykła

Joz 24,1-2a.15-17.18b Przypomnienie powołania narodu
Ef 5,21-32 Miłość małżeńska naśladowaniem miłości Chrystusa i Kościoła
J 6,55-69 Słowa życia wiecznego

Słowo Boże zaprasza nas dziś do refleksji nad celem naszego życia. Czytanie z Księgi Jozuego, wspominając o powołaniu Izraelitów i o odnowieniu ich przymierza z Panem Bogiem, zachęca nas do postawienia pytania o naszą wierność Panu Bogu. Ukazanie wzajemnej, pełnej miłości współmałżonków, ich wierności i troski o siebie nawzajem powinno być odzwierciedleniem miłości Chrystusa do Kościoła. Naśladowanie Chrystusa napotyka opór wynikający z braku wiary, a nawet zgorszenia. Wskazanie momentu, kiedy miłość ofiarna nie jest przyjmowana, ma nas przygotować na konfrontację, gdy trzeba będzie się opowiedzieć za Jezusem lub przeciw Niemu. Abyśmy i my, jak Święty Piotr, umieli wyznać wiarę w Jezusa, Syna Bożego, nawet wtedy, gdy inni od Niego odchodzą, wysłuchajmy z miłością Słowa Bożego.

1. Nietrudno odnieść wrażenie, że ilość informacji jest tak duża, że trzeba stosować różne filtry, by odróżnić prawdę od fałszu i odnaleźć się w tym gąszczu. A mowa Pana Jezusa jest prosta, nie ma w niej obcych słów ani skomplikowanych zdań. Jezus jest prawdą i życiem. Jego prawda jest życiem. Zostaliśmy zaproszeni na ucztę, na której On daje nam chleb żywy – swoje ciało – abyśmy mieli życie, żyli na wieki. Tę prawdę uczmy się nieustannie odkrywać.

2. Przed nami ostatni tydzień sierpnia – miesiąca trzeźwości, a dla wielu ostatnie dni urlopów i wakacji. Starajmy się jak najlepiej wykorzystywać ten czas na pogłębienie naszych wzajemnych relacji rodzinnych czy przyjacielskich, na dobrą lekturę i budujące rozmowy.

3. Dzisiaj w naszej Parafii przeżywamy IV Festyn Charytatywny „Podaruj swe serce – budujemy Kartuskie Hospicjum”. Festyn rozpocznie się około godz.11.50 i potrwa do godz. 16.15. w programie m.in. występy Kapeli Kaszubskiej, Dominiki Kwiatkowskiej, Kabaretu Kuńda, Orkiestry Dętej z Łapalic, Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca Kaszuby, Uczestników ŚDP w Kartuzach, stoiska KGW oraz dmuchany zabawki dla najmłodszych, w czasie festynu licytacja na rzecz Hospicjum. Bóg zapłać również za składane na ten cel ofiary do puszek po Mszach Świętych przed kościołem. Serdecznie zapraszamy do udziału – szczegóły na plakacie w gablocie na zewnątrz kościoła.

4. Jutro przypadnie smutna rocznica podpisania paktu Ribbentrop – Mołotow. Dzień 23 sierpnia w 2008 r. został ustanowiony Europejskim Dniem Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu, obchodzony po raz pierwszy publicznie w 2011 r. w Warszawie. Pamiętajmy w modlitwie nie tylko o tych, którzy zginęli w sowieckich łagrach i niemieckich nazistowskich obozach koncentracyjnych, lecz także o tych, którzy opowiedzieli się za Bogiem i dlatego oddali zdrowie i życie w obronie godności i praw człowieka. Słyszymy o próbach relatywizowania i podważania współczesnej historii, naginania faktów w imię tzw. poprawności politycznej. Warto znać fakty, warto pamiętać i pielęgnować pamięć.

5. We wtorek, 24 sierpnia, w liturgii przypada święto Świętego Bartłomieja, Apostoła. Tradycja głosi, że zaniósł Ewangelię aż do Indii, gdzie poniósł śmierć męczeńską.

6. W czwartek Uroczystość Matki Bożej Jasnogórskiej, czczonej jako Królowa Polski i główna Patronka naszego Narodu, skłania nasze serca ku jeszcze większemu zawierzeniu Jej naszych losów. Św. Jan Paweł II na Jasnej Górze powtarzał, że tu bije serce narodu. Wsłuchani w słowa Maryi: uczyńcie wszystko, co wam mówi mój Syn, starajmy się wiernie wypełnić Jej wskazania. Zapraszamy na Msze św. o godz.: 7.00, 8.30, 11.00 i 18.00; w czasie Mszy świętych będziemy odnawiać Jasnogórskie Śluby Narodu.

7. Msza św. z podziękowaniem za otrzymane łaski, z prośbą o dalsze Boże błog., opiekę Matki Bożej Dary Ducha Świętego i zdrowie dla Członkiń i ich Rodzin 21 Róży Matek i Kapłanów naszej Parafii w poniedziałek o godz.18.00, o Boże błog. i opiekę NMP dla Członków 5 Róży św. Kamila oraz dla Księży naszej Parafii w piątek o godz.8.00

8. Zachęcamy do nabycia nowego nru „Gościa Niedzielnego”, „Pielgrzyma” i „Apostolstwa Chorych”.

9. Zapraszamy na Różaniec Błagalny o ustanie epidemii, z prośbą o zdrowie dla chorych i o Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla służb medycznych, sanitarnych i mundurowych codziennie od poniedziałku do soboty o godz.7.30.

10. W środę po Mszy Świętej o godz.18.00 zapraszamy na spotkanie wszystkich Zelatorów Żywego Różańca.

11. Szensztackie Siostry Maryi serdecznie zapraszają wszystkie rodziny, które przyjmują w swoich domach Pielgrzymującą Matkę Bożą na Uroczysty DZIEŃ PRZYMIERZA RODZINY SZENSZTACKIEJ w dniu 28 sierpnia (sobota) 2021r. który odbędzie się w Kartuzach w kościele Św. Kazimierza W PROGRAMIE :
Godz. 12.00 – Rozpoczęcie:
- Modlitwa Anioł Pański
- Impuls – „Narzędzie w dłoniach Maryi ”
- Film o Założycielu Ruchu Szensztackiego
pt. „ Ktoś musi iść pierwszy”
- Nabożeństwo Eucharystyczne
Godz. 14.00 – EUCHARYSTIA pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Ks. Biskupa Arkadiusza Okroja.
- Po Mszy Św. wszystkich zapraszamy na Agapę .
Bliższe informacje są na plakacie w gablocie

12. W minionym tygodniu odszedł po nagrodę do Pana śp. Krzysztof Kobiela z ul. Słowackiego – bliskim składamy serdeczne wyrazy współczucia, a wszystkich naszych Zmarłych polecamy Miłosierdziu Bożemu - Dobry Jezu…

W tym tygodniu patronują nam:
– we wtorek 24 sierpnia – św. Bartłomiej (†ok. 70), apostoł;
– w piątek 27 sierpnia – św. Monika (ok. 332-387), matka św. Augustyna, wzór matki modlącej się o nawrócenie syna;
– w sobotę 28 sierpnia – św. Augustyn (354-430), biskup i doktor Kościoła.

Naszym Drogim Parafianom i miłym Gościom życzymy miłej, z Bogiem przeżytej niedzieli. Matce Bożej, Pani Naszej – Matce i Królowej z Kartuskiego Raju polecamy dzieci i młodzież na ostatnie już dni wakacji, a solenizantom i jubilatom świętującym w tym tygodniu życzymy zdrowia, Bożego błogosławieństwa i pokoju w sercu.

Wasi Duszpasterze