X

XXII Niedziela Zwykła

Pwt 4,1-2.6-8 Wezwanie do zachowania przykazań
Jk 1,17-18.21b-22.27 Wprowadzać słowo w czyn
Mk 1-8a.14-15.21-23 Prawo Boże a zwyczaje

Słowo Boże dzisiejszej niedzieli stawia przed nami pytanie: gdzie tak naprawdę jest nasze serce, czy na pewno jest przy Bogu? Księga Powtórzonego Prawa przypomina, że przykazania Boże zostały dane człowiekowi po to, by wskazywały mu drogę do szczęścia. Mądrość jest darem Bożym, słowem, które trzeba wprowadzać w czyn, jak zauważa w swoim Liście Święty Jakub. Ewangelia przywołuje spotkanie, w którym biorą udział Pan Jezus i Jego uczniowie oraz faryzeusze i uczeni w Piśmie. Ci ostatni mają pretensje do Pana Jezusa, że Jego uczniowie nie przestrzegają tradycyjnego rytuału obmycia przed posiłkiem. Są tak skupieni na sprawach formalnych, że tracą z oczu najważniejsze: samego Boga i istotę prawa, które ma służyć człowiekowi, a nie być ponad nim. Słuchając Słowa Bożego, przylgnijmy sercem do Bożego prawa miłości.

1. Wakacje, urlopy dobiegają końca. Na progu nowego roku szkolnego Kościół apeluje o dołożenie wszelkich starań, aby uczestnictwo dzieci i młodzieży w katechezie szkolnej było od samego początku pełne świadomego zaangażowania. Wzrost wiary i wrażliwość na prawo Boże nie dokonuje się okazjonalnie, ale przez systematyczne słuchanie i rozważanie Słowa Bożego na katechezie i podczas niedzielnej Eucharystii, która jest osobistym spotkaniem z Panem.

2. Przy tej okazji przypominamy rodzicom, że edukacja szkolna i katechetyczna powinna być przedmiotem ich szczególnej troski. Rodzina jest pierwszym miejscem, w którym dzieci zdobywają wychowanie, także religijne. Szkoła, katecheza i Kościół nigdy nie zastąpią rodziców.

3. We wtorek 31 sierpnia będziemy obchodzić 41. rocznicę podpisania porozumień sierpniowych, które zakończyły strajki i rozpoczęły proces przebudowy naszego państwa. Żyliśmy ideałami solidarności, prawdy, wolności. Dziś warto zadać sobie pytanie, co w naszych sercach zostało z etosu Solidarności tamtych lat.

4. W środę będziemy obchodzić 82. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Pamiętajmy w modlitwie szczególnie o tych, którzy oddali życie w obronie ojczyzny na wszystkich frontach. Otoczmy modlitwą także tych, którzy po jej zakończeniu walczyli o suwerenność i niepodległość Polski i złożyli ofiarę swojego życia jako więźniowie polityczni, a których próbowano wymazać z historii.

5. 1 września rozpocznie się nowy rok szkolny. Dzieciom i młodzieży życzymy wiele zapału i wytrwałości w zdobywaniu wiedzy, kształtowaniu dojrzałych postaw, a czcigodnym nauczycielom, katechetom i wychowawcom dużo siły i mocy Ducha Świętego, potrzebnego w procesie kształtowania dzieci i młodzieży.

6. W środę więc, Msza Święta na rozpoczęcie tego roku ze szczególną prośbą o błogosławieństwo w nowym roku szkolnym, asystencję Ducha Świętego na czas edukacji i wszelkie potrzebne łaski dla wychowawców, nauczycieli i rodziców zostanie odprawiona w naszym kościele w poniedziałek o godzinie 8.00. Na wspólną modlitwę wychowawców, a także pracowników administracji szkoły, gdyż nowy rok powinno się rozpocząć z Panem Bogiem.

7. W środę zapraszamy do modlitwy w intencji naszej Ojczyzny o godz.17.00 – wystawienie Najświętszego Sakramentu, różaniec, a o godz.18.00 Msza Święta. Po Mszy Świętej zapraszamy wszystkich Członków Parafialnego Zespołu Caritas na spotkanie.

8. W tym tygodniu dni eucharystyczne:
• w czwartek zapraszamy na godzinę świętą na godz. 17.00. Pamiętajmy, że takich będziemy mieli kapłanów, o jakich będziemy się modlili i jakich będziemy wspierali modlitwą. Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy organizują się i tworzą margaretki, czyli grupy modlitwy za kapłanów i za wszystkie ofiarowane Msze Święte za kapłanów i o powołania.
• w piątek po mszy św. o godz.7.00 wystawienie Najświętszego Sakramentu i nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego, spowiedź od godz.16.00, o godz.16.30 Msza Święta po której adoracja Najświętszego Sakramentu do rozpoczęcia Mszy Świętej o godz.18.00.
• W sobotę - nabożeństwo pierwszo sobotnie: o godz.7.30 różaniec, a po mszy św. o godz.8.00 - nabożeństwo do Niepokalanego Serca N.M.P. W sobotę odwiedzimy Chorych z posługą sakramentalną.

9. W przyszłą niedzielę:
• Suma z liturgią w języku kaszubskim
• godz.15.00 nabożeństwo różańcowe dla Róż Żywego Różańca i wszystkich wspólnot parafialnych i spotkanie III Zakonu św. Franciszka

10. Zachęcamy do nabycia nowego nru „Gościa Niedzielnego”.

11. Od piątku rozpoczniemy Nowennę przygotowującą do Uroczystości Beatyfikacji, która odbędzie się 12 września w Warszawie, Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego, który w czerwcu 1952 pełnił pasterską posługę również w naszej parafii oraz Matki Elżbiety Róży Czackiej po różańcu o godz.7.30, a w niedzielę przed Mszą Świętą godz.8.15.

12. Zapraszamy na Różaniec Błagalny o ustanie epidemii, z prośbą o zdrowie dla chorych i o Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej /dla służb medycznych, sanitarnych i mundurowych codziennie od poniedziałku do soboty o godz.7.30.

13. Nasz Parafialny Zespół Caritas dziękuję wszystkim, którzy w różny sposób pomogli w przygotowaniu i przeprowadzeniu IV FESTYNU PARAFIALNEGO na budowę Kartuskiego Hospicjum oraz wszystkim, którzy w nim uczestniczyli – Bóg zapłać za złożone ofiary na ten cel, które wyniosły 17804 zł i 10 euro i zostały przekazane na budowę Kartuskiego Hospicjum.

14. W minionym tygodniu odeszła po nagrodę do Pana śp. Genowefa Księżarczyk z Gdyni – bliskim składamy serdeczne wyrazy współczucia, a wszystkich naszych Zmarłych polecamy Miłosierdziu Bożemu - Dobry Jezu…

W TYM TYGODNIU PATRONUJE NAM:
• 3 IX – św. Grzegorz Wielki (ok. 540-604), papież, wybitny teolog i reformator, doktor Kościoła.

Naszym Drogim Parafianom i miłym Gościom życzymy miłej, z Bogiem przeżytej niedzieli. Matce Bożej, Pani Naszej – Matce i Królowej z Kartuskiego Raju polecamy dzieci i młodzież na nowy rok szkolny, a solenizantom i jubilatom świętującym w tym tygodniu życzymy zdrowia, Bożego błogosławieństwa i pokoju w sercu.

Wasi Duszpasterze