X

XXIII Niedziela Zwykła

Iz 35,4-7a Przejrzą oczy niewidomych i uszy głuchych się otworzą
Jk 2,1-5 Bóg wybrał ubogich
Mk 7,31-37 Uzdrowienie głuchoniemego

Liturgia słowa dzisiejszej niedzieli przedstawia Pana Jezusa, który uzdrawia, zgodnie z zapowiedzią proroka Izajasza. Jak zauważa Święty Jakub, Pan Bóg szczególnie troszczy się o słabszych i odrzuconych przez społeczeństwo. Ewangelia przypomina nam dzisiaj historię o spotkaniu Pana Jezusa z głuchoniemym. To w osobistym spotkaniu i poprzez wyznanie wiary w Boga dokonuje się cud uzdrowienia. Zapragnijmy teraz usłyszeć słowo Boże, prośmy, abyśmy je w pełni zrozumieli i otworzyli się na łaskę Bożego uzdrowienia.

1. Człowiek, który ma serce przepełnione miłością, na spotkaniu chce powiedzieć dosłownie o wszystkim. Kiedy szuka pocieszenia, umocnienia, wsparcia w trudnościach, pomocnej rady, wtedy ma mało czasu na bycie blisko i słuchanie Boga, który kocha. Lecz jeśli nie ma miłości, to wszystko się dłuży i jest tylko niemiłym obowiązkiem. Nie zapominajmy o miłości, gdy jesteśmy na niedzielnej Eucharystii, bo stoimy przed Tym, który jest miłością i z miłości daje nam siebie jako pokarm na życie wieczne.

2. Od początku września modlimy się o pokój i dobre wychowanie młodego pokolenia. Warto więc dziś przypomnieć słowa Świętego Jana Pawła II: „Osiągniemy pokój, wychowując do pokoju! […] Kościół nie przestaje powtarzać: pokój jest obowiązkiem” (z Orędzia na XXXVII Światowy Dzień Pokoju). W zbliżającą się rocznicę terrorystycznego zamachu na Word Trade Center w Nowym Jorku, 11 września obejmijmy pamięcią ofiary tej i innych tragedii, których źródłem zawsze jest nienawiść. Prośmy Chrystusa – Księcia Pokoju, aby nasze dzieci wzrastały w poczuciu bezpieczeństwa i w harmonii, a nasza Ojczyzna uniknęła okrucieństwa terroryzmu.

3. Wrzesień, podobnie jak sierpień, przemierzamy z Maryją. W najbliższą środę, 8 września, przypada jedno z najstarszych świąt maryjnych: Narodzenie Najświętszej Maryi Panny. W naszej polskiej tradycji znane jest jako święto Matki Bożej Siewnej. Polecając Bożej Opatrzności, za przyczyną i wstawiennictwem Matki Bożej, przyszłoroczne plony, pamiętajmy, że i my jesteśmy „uprawną rolą”, na którą pada ziarno słowa Bożego. Jaki ono wydaje w moim życiu owoc – oto pytanie, jakie w kontekście tego święta warto sobie samemu postawić.

4. W przyszłą niedzielę odpust w Sianowie. Suma odpustowa o godz.11.30. Piesza pielgrzymka wyruszy z kolegiaty w niedzielę o godz.7.00.

5. Apostolstwo Dobrej Śmierci zaprasza na Nowennę do Matki Bożej Bolesnej od poniedziałku 6.09. do wtorku 14.09. 2021 o godz.17.30

6. Zapraszamy na Różaniec Błagalny o ustanie epidemii, z prośbą o zdrowie dla chorych i o Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla służb medycznych, sanitarnych i mundurowych codziennie od poniedziałku do soboty o godz.7.30.

7. Trwamy na Nowennie przygotowującej do Uroczystości Beatyfikacji, która odbędzie się 12 września w Warszawie - Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego, który w czerwcu 1952 pełnił pasterską posługę również w naszej parafii, stąd towarzyszy nam zdjęcie Ks. Prymasa z naszej Parafii z kolekcji Pana Doktora Jerzego Matkowskiego, a przygotowane i ofiarowane przez Burmistrza Kartuz, którym bardzo serdecznie dziękujemy i oraz Matki Elżbiety Róży Czackiej – zapraszamy więc do modlitewnego czuwania, aby przygotować się duchowo na tę piękną uroczystość - różaniec i modlitwa nowennowa o godz.7.30, a w niedzielę przed Mszą Świętą godz.8.15.

8. We wtorek po Mszy Świętej o godz.18.00 zapraszamy do kościoła młodzież klas VIII Szkoły Podstawowej, która pragnie rozpocząć bezpośrednie przygotowanie do przyjęcia Sakramentu Bierzmowania.

9. W czwartek po Mszy Świętej o godz.18.00 zapraszamy do kościoła na spotkanie rodziców dzieci, które w przyszłym roku mają przystąpić do I Komunii Świętej.

10. Zachęcamy do nabycia nowego nru „Pielgrzyma”, „Gościa Niedzielnego”, „Misyjnych Dróg” i innych czasopism.

11. Dzisiejsza niedziela obchodzona jest w Kościele w Polsce jako „Dzień Solidarności z Afgańczykami”. Łączymy się w modlitwie i Bóg zapłać za ofiary złożone do puszek przed kościołem jako Pomoc dla Afganistanu.

12. W przyszłą, drugą niedzielę miesiąca kolekta na nasze parafialne inwestycje.

13. Msza św. z podziękowaniem za otrzymane łaski w czasie pielgrzymki Żywego Różańca, z prośbą o dalsze Boże błog., opiekę Matki Bożej dla wszystkich uczestników i Członków ich Rodzin środę o godz.18.00, w intencji Wspólnoty Sychar w piątek o godz.18.00, w intencji Ojca św., naszych Biskupów, Kapłanów, Ojca Jonasza oraz o powołania kapłańskie, zakonne, misyjne, do życia konsekrowanego i do Fr. Zakonu Świeckich w sobotę o godz.8.00.

14. W minionym czasie odeszli po nagrodę do Pana śp. Franciszek Pionk z ul. Sambora, a pogrzeb śp. Grzegorza Markowskiego z ul. Cichej w poniedziałek o godz.13.00 w kolegiacie, o godz.12.15 różaniec w kościele – bliskim składamy serdeczne wyrazy współczucia, a naszych Zmarłych polecamy Miłosierdziu Bożemu - Dobry Jezu…

Naszym Drogim Parafianom i miłym Gościom życzymy miłej, z Bogiem przeżytej niedzieli. Matce Bożej, Pani Naszej – Matce i Królowej z Kartuskiego Raju polecamy dzieci i młodzież na nowy rok szkolny, a solenizantom i jubilatom świętującym w tym tygodniu życzymy zdrowia, Bożego błogosławieństwa i pokoju w sercu.

Wasi Duszpasterze