X

XXV Niedziela Zwykła

Mdr 2,12.17-20 Jeśli sprawiedliwy jest synem Bożym, Bóg ujmie się za nim
Jk 3,16 - 4,3 Źródłem niepokojów jest nieład wewnętrzny
Mk 9,30-37 Jeśli ktoś chce być pierwszym, niech będzie ostatnim ze wszystkich

Kiedy tracimy z oczu Pana Boga i zaczynamy toczyć rozmaite rozgrywki międzyludzkie, zaczynamy się gubić. Pierwsze czytanie z Księgi Mądrości zawiera myśli bezbożnego prześladowcy, który drwi sobie z Pana Boga i z drugiego człowieka, wystawiając go na próbę, której sam by nie podołał. Kolejna zapowiedź męki, śmierci i zmartwychwstania Pana Jezusa nie robi na Apostołach wielkiego wrażenia. Ludzkie przyzwyczajenia i pragnienia biorą górę. Oni kłócą się o to, kto jest z nich najważniejszy. Pan Jezus tłumaczy im więc cierpliwie, że Bóg myśli inaczej. Zachęca do popatrzenia na siebie w odniesieniu do dzieci, które są prawdziwe i pełne ufności. Posłuchajmy teraz Słowa Bożego, abyśmy stanęli przed Panem Bogiem jako wierni słudzy i kochane przez Niego dzieci.

1. W ciągu tego miesiąca, przez wstawiennictwo Matki Bożej i wielu świętych, polecaliśmy Panu Bogu losy naszej Ojczyzny, życie i rozwój naszych dzieci, nasze rodziny. Nadal prośmy o żywą wiarę, nadzieję i miłość, gotową dzielić z braćmi to, co posiadamy, choćby w najskromniejszym wymiarze. Może w pobliżu nas żyją biedne dzieci, które trzeba wesprzeć, aby i one godnie i radośnie uczęszczały do szkoły. Pamiętajmy, że dzieci są naszym największym skarbem i najlepszą „inwestycją” na przyszłość. Niech nasze rodziny, jako domowe Kościoły, promieniują Ewangelią, a czerpią do tego moc ze wspólnej modlitwy i Eucharystii, nie tylko niedzielnej i świątecznej, ale i codziennej.

2. Dzisiejsza niedziela w sposób szczególny w Kościele jest poświęcona środkom społecznego przekazu. Siłę mediów podkreśla Katechizm Kościoła katolickiego, zauważając ich wielki wpływ na przekaz informacji oraz rozwój kultury i kształcenie. Media mogą być wspaniałym narzędziem ewangelizacyjnym. Umiejmy roztropnie korzystać z dobrodziejstw mediów, ale pamiętajmy, że one powinny służyć człowiekowi, a nie odwrotnie. Zadbajmy też o to, aby właściwie i dla swojego ubogacenia korzystało z nich nasze młode pokolenie.

3. We wtorek, 21 września, obchodzimy święto Świętego Mateusza Apostoła i Ewangelisty. Przez jego pośrednictwo módlmy się o to, abyśmy jak on, dotknięci spojrzeniem Chrystusa, umieli pozostawić wszystko i pójść za Nim.

4. W czwartek liturgiczne wspomnienie Świętego Ojca Pio, który z najwyższą czcią pochylał się nad Eucharystią i nad wszystko kochał Matkę Najświętszą.

5. Zapraszamy na Różaniec Błagalny i modlitwy do św. Józefa o ustanie epidemii, z prośbą o zdrowie dla chorych i o Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla służb medycznych, sanitarnych i mundurowych codziennie od poniedziałku do soboty o godz.7.30.

6. Bóg zapłać za ofiary złożone w ubiegłą niedzielę na nasze parafialne inwestycje, które wyniosły 6723 zł i 5 euro.

7. Wszystkich pielgrzymów oraz sympatyków Kaszubskiej grupy Pieszej Pielgrzymki Diecezji Pelplińskiej na Jasną Górę zapraszamy na spotkanie popielgrzymkowe, które odbędzie się w przyszłą niedzielę – 26 września – o godz. 14:30, w parafii św. Kazimierza w Kartuzach. Spotkanie rozpocznie się Mszą świętą.

8. Burmistrz Kartuz wraz z Muzeum Kaszubskim w Kartuzach serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych dzisiaj, 19 września od godz.11.00 do 16.00 na degustację chleba wypieku domowego, warsztaty kulinarne, animacje dla dzieci, które odbędą się w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach. Serdecznie zapraszamy.

9. W minionym tygodniu odeszli po nagrodę do Pana śp. Romuald Pałasz z ul. Łąkowej, śp. Irena Jaskulska z ul. Os. Wybickiego, a pogrzeb śp. Franciszka Skrzypkowskiego z Łapalic, z ul. Kartuskiej w poniedziałek o godz.10.00 w kolegiacie, eksporta z Domu Pogrzebowego przy Placu św. Brunona – bliskim składamy serdeczne wyrazy współczucia, a Zmarłych polecamy Miłosierdziu Bożemu - Dobry Jezu…

10. W tym tygodniu patronują nam:
– w poniedziałek 20 września – święci męczennicy Andrzej Kim Taegon (1821-1846), prezbiter, Paweł Chong Hasang (1795-1839) i Towarzysze, pierwsi męczennicy koreańscy;
– we wtorek 21 września – św. Mateusz (†ok. 60), apostoł i ewangelista;
– w czwartek 23 września – św. Pio z Pietrelciny (1887-1968), prezbiter, stygmatyk, mistyk, czciciel Eucharystii i Matki Bożej.

Naszym Drogim Parafianom i miłym Gościom życzymy miłej, z Bogiem przeżytej niedzieli i polecamy Matce Bożej, Pani Naszej – Matce i Królowej z Kartuskiego Raju, a solenizantom i jubilatom świętującym w tym tygodniu życzymy zdrowia, Bożego błogosławieństwa i pokoju w sercu.

Wasi Duszpasterze