X

XXVIII Niedziela Zwykła

Mdr 7,7-11 Mądrość to skarb najcenniejszy
Hbr 4,12-16 Skuteczność słowa Bożego
Mk 10,17-30 (krótsza: Mt 10,17-27) Rada dobrowolnego ubóstwa

Dziś Słowo Boże chce nas prowadzić, ukazując nam Bożego ducha ubóstwa. Tak przeżywane ubóstwo daje nam wolność od zbytnich trosk. Autor Księgi Mądrości przeżywa radość z powodu poznania Bożej mądrości, która jest prawdziwym bogactwem człowieka. Objawia się ona w słowie, które czyni nasze serce przejrzystym. Doskonale wiemy, ile niepotrzebnych spraw i rzeczy zamyka nasze serce na to co naprawdę ważne. Pan Bóg może zajmować w naszym życiu istotne miejsce, ale nie zawsze jest to pierwsze miejsce. Mogę przestrzegać przykazań, ale równocześnie może mi brakować zaufania Panu Bogu. Przeprowadźmy dzisiaj dialog z Panem Jezusem, jak bohater dzisiejszej Ewangelii, i zastanówmy się, czy nasze serce jest wolne od ziemskich przywiązań.

1. Skarbem Kościoła jest Eucharystia, w której Bóg jest dla nas pokarmem i mądrością w Najświętszym Sakramencie i swoim słowie. W świecie, który nieustannie proponuje nam wiele różnorakich dóbr, warto rozróżnić, co tak naprawdę jest dla nas dobrem, a co tylko ułudą, iluzją dobra. Przychodzimy jak młodzieniec z Ewangelii, by zadać Bogu najistotniejsze pytania. Nie lękajmy się też przyjąć Bożej odpowiedzi.

2. Dzisiaj obchodzimy 21 Dzień Papieski. Rozważajmy na nowo nauczanie św. Jana Pawła II. Zachęcamy, abyśmy nadal budowali żywy pomnik papieża Polaka w sercach młodych, zdolnych, ale naszych ubogich rodaków, których edukację możemy wspierać za pośrednictwem Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Bóg zapłać za złożone dzisiaj do puszek na ten cel ofiary.

3. W środę Dzień Fatimski – o godz.17.30 różaniec, a po mszy św. o godz.18.00 ostatnia w tym roku procesja Fatimska do Parku św. Jana Pawła II.

4. W czwartek będziemy obchodzić Dzień Edukacji Narodowej. Wszystkim, którym leży na sercu dobre wychowanie młodego pokolenia, szczególnie rodzicom, nauczycielom, wychowawcom, katechetom, życzymy przede wszystkim wytrwałości i mocy Ducha Świętego na każdy dzień. Zapewniamy o naszej serdecznej modlitwie nie tylko w tym wyjątkowym dniu.

5. W sobotę, 16 października, przypada 43. rocznica wyboru kard. Karola Wojtyły – Jana Pawła II na Stolicę Piotrową. Decyzją polskiego Parlamentu dzień 16 października jest w naszym kalendarzu Dniem Papieża Jana Pawła II. W ten sposób naród polski składa uznanie „największemu autorytetowi XX wieku, człowiekowi, który sięgając do źródeł chrześcijaństwa, uczył nas solidarności, odwagi i pokory, stanowczości i wyrozumiałości, mądrości…”. Dziś Panu Bogu dziękujemy za wieloletnią posługę św. papieża Polaka, a jednocześnie prosimy o jego wstawiennictwo, abyśmy wytrwali na wytyczonej przez niego drodze. Zapraszamy na mszę św. na godz.18.00 za wstawiennictwem św. Jana Pawła II i po mszy św. nabożeństwo w Kaplicy św. Brunona i św. Jana Pawła II.

6. W przyszłą niedzielę w naszej parafii gościć będziemy o. Sylwestra Maćkiewicza OMI z Łeby, który wygłosi kazania o działalności misyjnej Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej oraz będzie rozprowadzał kalendarze misyjne na przyszły rok, jako cegiełkę na Misje Święte.

7. W przyszłą niedzielę w parafiach dekanatu kartuskiego prowadzona będzie zbiórka na budowę Hospicjum w Kartuzach w ramach corocznych akcji Pola Nadziei i Dwa Światy. Wolontariusze z naszych szkół zbierać będą datki, które wspomogą pacjentów hospicyjnych z naszego regionu. Po każdej mszy świętej będzie można spotkać się z nimi przy wejściu do kościoła. Zachęcamy do otwarcia swojego serca i udzielenie wsparcia.

8. Przez cały październik z Matką Bożą trwamy na modlitwie różańcowej. Różaniec towarzyszy nam w chwilach radości i doświadczenia. Rozważając tajemnice z życia Jezusa i Maryi, w różańcowe dziesiątki wplatamy wszystkie nasze sprawy osobiste, sprawy naszych rodzin, narodu, Kościoła, całej ludzkości. W ten sposób prosta modlitwa różańcowa pulsuje naszym życiem. Jakże wielka jest dziś potrzeba modlitwy o pokój na świecie i w intencji zagrożonej rodziny! Spróbujmy na nowo odkryć różaniec we wspólnocie parafialnej i w zaciszu domowego Kościoła. Na nabożeństwo październikowe Wszystkich Drogich Parafian serdecznie zapraszamy
• Dla dorosłych codziennie przed mszą św. wieczorną na godz.17.30
• Dla dzieci we wtorek i piątek na godz.16.30
• Przy Krzyżu w Łapalicach w dni powszednie na godz.17.00, w niedziele i święta na godz.14.00

9. Zachęcamy do nabycia nowego nru „Gościa Niedzielnego” i innych czasopism.

10. W nadchodzący piątek 15 października, w liturgiczne wspomnienie Świętej Teresy od Jezusa, obchodzimy Dzień Dziecka Utraconego. Ma on nam przypominać, że często rodzice, którzy odprowadzili swoje dziecko do bram wieczności, nie zawsze oczekują jakiegoś specjalnego pocieszenia, ale potrzebują naszej modlitwy, która pomoże im przetrwać niezwykle trudny czas.

11. W piątek 15 października, o godz. 19.00 w Galerii Refektarzu odbędzie się kolejny koncert w ramach festiwalu Cassubia Sacra. W programie włoska muzyka sakralna. Wykonawcy: Marzena Michałowska -sopran, Sławomir Bronk – kontratenor. Opus Baroque Ensemble: Maciej Kończak – lutnia, Bartosz Kokosza - wiolonczela barokowa, Dagmara Tyrcha - pozytyw, klawesyn. Serdecznie zapraszamy.

12. Przypominamy udającym się na pielgrzymkę do Częstochowy w dniach 15 i 16 października, że wyjazd będzie w piątek o godz.6.00 sprzed Kolegiaty.

W tym tygodniu patronują nam:
– w środę 13 października – bł. Honorat Koźmiński (1829-1916), prezbiter, kapucyn, założyciel wielu zgromadzeń bezhabitowych;
– w piątek 15 października – św. Teresa od Jezusa (1515-1582), dziewica i doktor Kościoła, reformatorka zakonu karmelitańskiego;
– w sobotę 16 października – św. Jadwiga Śląska (między 1178 a 1180-1243), żona Henryka I Brodatego, po śmierci męża wstąpiła do klasztoru cysterek, słynęła z pobożności i czynów miłosierdzia.

Naszym Drogim Parafianom i miłym Gościom życzymy miłej, z Bogiem przeżytej niedzieli. Matce Bożej, Pani Naszej – Królowej Różańcowej i Matce z Kartuskiego Raju polecamy Osoby starsze i chore oraz Solenizantów i Jubilatów tego tygodnia.

Wasi Duszpasterze