X

XXIX Niedziela Zwykła

Iz 53,10-11 Cena zbawienia
Hbr 4,14-16 Przybliżmy się z ufnością do Chrystusa
Mk 10,35-45 (krótsza: Mk 10,42-45) Przełożeństwo jest służbą

Czytanie z Księgi Proroka Izajasza kieruje dzisiaj nasz wzrok na cierpiącego Sługę Boga, który sam oddaje się na ofiarę. Sprawować władzę to służyć. Służyć to ofiarować się.
Ofiara kosztuje, dlatego Pan Bóg towarzyszy także w naszych trudach i cierpieniu przez swojego Syna Jezusa Chrystusa. On jest dla nas wzorem bycia przełożonym, odpowiedzialnym za drugiego człowieka, niezależnie, czy jest to miejsce pracy, czy rodzinny dom. Nie bójmy się służyć innym w naszym środowisku parafialnym i dzielmy się tym, w co Bóg nas obficie wyposażył.

1. Niezwykła to sytuacja, kiedy Pan staje się sługą. Bóg oddaje się w ręce człowieka, by móc stać się pokarmem, który możemy jeść. Tylko Bóg, który jest miłością, może to zrealizować. Tylko Bóg, który ustanowił Eucharystię, gorąco pragnie zasiąść z nami do stołu i z nami ją spożywać. Odkrywajmy, w jak wielkiej tajemnicy bierzemy udział

2. Jutro przypada wspomnienie św. Łukasza Ewangelisty, który zanim rozpoczął kroczenie drogą Pańską, był lekarzem. Tego dnia pamiętajmy o pracownikach służby zdrowia, o tych, którzy służą nam i opiekują się nami.

3. W piątek - liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II. Zapraszamy do udziału we Mszy Świętej o godz. 18.00 – po mszy św. nabożeństwo i uczczenie relikwii w Kaplicy św. Brunona i św. Jana Pawła II. Zachęcamy także do osobistego sięgania do duchowego dziedzictwa świętego Papieża.

4. Każdy chrześcijanin na mocy sakramentu chrztu powołany jest do bezpośredniego zaangażowania się na rzecz głoszenia Ewangelii, a tym samym przyczyniania się do tego, aby społeczeństwo coraz bardziej kierowało się nauką głoszoną przez Jezusa Chrystusa. Dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek widzimy, jak wielka przepaść rysuje się pomiędzy naszym codziennym życiem, nie wspominając już o ekonomii i polityce, a zawartą w Ewangelii dobrą nowiną. Pamiętamy, że naszym celem jest budowanie przyjaźni z Panem Bogiem i naszymi braćmi. Jako chrześcijanie nie możemy być niekonsekwentni, rozdwojeni. Może właśnie te trudne sprawy powinniśmy powierzyć Maryi i omodlić je na różańcu.

5. Zatem zapraszamy na wspólne nabożeństwa różańcowe w intencji błagalnej ustania epidemii, z prośbą o zdrowie dla chorych i o Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla służb medycznych, sanitarnych i mundurowych:

• Dla dorosłych codziennie przed mszą św. wieczorną na godz.17.30
• Dla dzieci we wtorek i w piątek na godz.16.30.
• Przy Krzyżu w Łapalicach w dni powszednie na godz.17.00, w niedziele i święta na godz.14.00

6. Bóg zapłać za ofiary złożone w czasie kolekty w ubiegłą niedzielę na cele inwestycyjne, które wyniosły 7158 zł.

7. W środę, 27 października o godz. 18.00 Ksiądz Biskup Pomocniczy Arkadiusz Okroj udzieli młodzieży z klas pierwszych szkół ponadpodstawowych sakramentu bierzmowania. Kandydaci do przyjęcia tego sakramentu od poniedziałku, 18 października są zobowiązani do uczestniczenia w Nowennie do Ducha Świętego w łączności z nabożeństwem różańcowym o godz. 17:00. Ponadto w poniedziałek (18.10), środę (20.10) i piątek (22.10) po Mszy świętej o godz. 18:00 odbędą się spotkania przygotowujące do przyjęcia tego sakramentu. Spowiedź przed bierzmowaniem dla kandydatów i świadków we wtorek (26.10) od godz. 16:30.

8. Dzisiaj w naszej parafii gościmy o. Sylwestra Maćkiewicza OMI z Łeby, który głosi kazania o działalności misyjnej Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej oraz rozprowadza pod chórem kalendarze misyjne na przyszły rok, jako cegiełkę na Misje Święte.

9. W dzisiejszą niedzielę w parafiach dekanatu kartuskiego prowadzona będzie zbiórka na budowę Hospicjum w Kartuzach w ramach corocznych akcji Pola Nadziei i Dwa Światy. Wolontariusze z naszych szkół zbierają będą datki, które wspomogą pacjentów hospicyjnych z naszego regionu. Po każdej mszy świętej będzie można spotkać się z nimi przy wejściu do kościoła. Zachęcamy do otwarcia swojego serca i udzielenie wsparcia.

10. W przyszłą, ostatnią niedzielę miesiąca zbiórka do puszek na cele dobroczynne, którą przeprowadzi nasz Parafialny Zespół Caritas.

11. Serdecznie zapraszamy dziewczynki, które pragną śpiewać i chwalić Pana Boga swoim talentem tworząc scholkę parafialną. Próba w salce katechetycznej w niedzielę o godzinie 11.00.

12. 19 października zapraszamy po Mszy Świętej na nabożeństwo ku czci bł. ks. Jerzego Popiełuszki z oddaniem czci relikwiom jego krwi.

13. Zachęcamy do nabycia nowego nru „Pielgrzyma” i „Gościa Niedzielnego”.

14. Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana w Kartuzach zaprasza na spotkanie na temat Godność człowieka – pole zmagań wg bł. Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego, które odbędzie się we wtorek 19 października o godz.16.00 w Sali przy parafii Wniebowzięcia N.M.P. w Kartuzach – ul. Klasztorna 3.

15. Apostolstwo Dobrej Śmierci zaprasza na wyjazd do Gdańska do kina na film pt: „Fatima” w czwartek 21 października. Wyjazd o godz.17.30 sprzed kolegiaty. Koszt przejazdu i biletu 35 zł, zapisy w biurze parafialnym.

16. W sobotę 23 października, o godz. 19.00 w Kolegiacie odbędzie się kolejny koncert w ramach festiwalu Cassubia Sacra. W programie śpiew gregoriański, sakralna polifonia renesansowa. Wykonawcy: VOX INTENSA ENSEMBLE, a w niedzielę o godz.16.00 ostatni już koncert w kościele św. Kazimierza.. Serdecznie zapraszamy.

17. W Katolickiej Szkole Podstawowej w Kartuzach (ul. Rynek 6) ruszają darmowe lekcje j. angielskiego dla osób powyżej 50 roku życia, które są aktywne zawodowo. Zajęcia pierwszej grupy odbywać się będą we wtorki i czwartki w godzinach od 16.30 do 19.00. Druga grupa będzie miała zajęcia w piątki od 16.30 do 18.15 i w soboty od 9.00 do 12.15. Czym szybciej uzbiera się grupa (12 osób) tym szybciej rozpoczynamy zajęcia. Całość projektu kończy się w grudniu tego roku. Zachęcam do kontaktu ze szkołą katolicką korzystając z nr tel. 506 299 471 - Ks. Grzegorz Kudelski – Dyrektor Szkoły

18. W sobotę przypada 8 rocznica śmierci śp. Ks. Kan. Jerzego Reglińskiego, zachęcamy do szczególnej w tym dniu pamięci i modlitwy za naszego zmarłego Kapłana.

W tym tygodniu patronują nam:
– w poniedziałek 18 października – św. Łukasz, ewangelista;
– w środę 20 października – św. Jan Kanty (1390-1473), prezbiter, profesor Akademii Krakowskiej, patron profesorów, studentów, młodzieży i szkół katolickich, pomagał potrzebującym;
– w piątek 22 października – św. Jan Paweł II (1920-2005), papież, teolog, filozof, przyjaciel artystów, naukowców, pielgrzym.

Naszym Drogim Parafianom i miłym Gościom życzymy miłej, z Bogiem przeżytej niedzieli. Matce Różańcowej, Pani Naszej – Matce i Królowej z Kartuskiego Raju polecamy Osoby starsze i chore oraz Solenizantów i Jubilatów tego tygodnia.

Wasi Duszpasterze