X

I Niedziela Adwentu

Jr 33,14-16 Potomek Dawida będzie wymierzał sprawiedliwość
1 Tes 3,12 – 4,2 Utwierdzenie w świętości na przyjście Chrystusa
Łk 21,25-28.34-36 Oczekiwanie na powtórne przyjście Chrystusa

Bóg pragnie być bisko nas. Stąd wsłuchujemy się w tęsknotę proroka Jeremiasza. Ten starotestamentalny wysłannik Boga zapowiada narodziny potomka Dawida, który będzie wymierzał sprawiedliwość. On też ma przynieść długo oczekiwane wyzwolenie. Aby oczekiwać owocnie na Chrystusa, jesteśmy wezwani do stawania się coraz doskonalszymi, czyli do wzrastania w świętości. Ufna modlitwa i wytrwałe czuwanie mają nam pomóc także w dobrym przygotowaniu się do paruzji, która nastąpi przy końcu czasów. Wtedy dokona się ostateczne zwycięstwo nad śmiercią, a Chrystus zapanuje nad całym stworzeniem. Słuchajmy z uwagą Słowa, które ma moc przemieniać nasze serca i uczyć nas zaufania wobec Bożych planów dotyczących naszego życia.

1. Adwent rozpoczyna nowy rok liturgiczny i duszpasterski. Trwamy w realizacji programu duszpasterskiego poświęconego tajemnicy Eucharystii, zatytułowanego „Eucharystia daje życie”. W trzecim już roku pracy duszpasterskiej będziemy pochylać się nad tematem „Posłani w pokoju Chrystusa”. Mottem biblijnym będą słowa zaczerpnięte z Ewangelii św. Jana:„…ten kto Mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie” (J 6,57).

2. Adwent to radosne oczekiwanie na przyjście Pana. Do 16 grudnia będziemy zgłębiać tajemnicę powtórnego przyjścia Chrystusa przy końcu czasów. Kolejne dni mają służyć naszemu bezpośredniemu przygotowaniu do uroczystości Narodzenia Pańskiego. Wykorzystajmy dobrze ten czas dla odnowienia i umocnienia więzi z Panem Bogiem i bliźnimi. Ze szczególną uwagą wpatrujmy się w Maryję, która jest najpiękniejszym wzorem adwentowego oczekiwania na przyjście Odkupiciela. Starajmy się naśladować Jej bezgraniczne zawierzenie oraz oddanie Panu Bogu i ludziom.

3. Tradycyjnie zapraszamy do licznego udziału w roratach, w ten sposób, w blasku światła lampionów roratnich i świec, rozbudźmy w naszych sercach oczekiwanie na przyjście Chrystusa. Pamiętajmy o wsparciu potrzebujących: dzieci z ubogich rodzin, osób starszych, samotnych, choćby przez zakup świec Caritasu, które są już do nabycia w naszym kościele. Po raz kolejny rozpoczynamy akcję „Napełnij worek św. Mikołaja”. Po mszach świętych młodzież z duszpasterstwa rozdaje tzw. „Woreczki” z nazwą potrzebnego produktu spożywczego bądź przemysłowego. Akcja będzie trwała do 20 grudnia. Już teraz dziękujemy za wszelką pomoc i okazane serce najbardziej potrzebującym z naszej Parafii.

4. Staropolskim zwyczajem zapraszamy na roraty:
• Dorosłych codziennie na godz.6.00
• Dzieci oraz młodzież od poniedziałku do piątku włącznie na godz.16.30

5. Franciszkański Zakon Świeckich zaprasza na Nowennę przed Uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP: od poniedziałku do soboty po roratach o godz.6.00.

6. W środę zapraszamy na nabożeństwo w intencji naszej Ojczyzny na godz.17.00, a po mszy św. wieczornej zapraszamy na spotkanie do salki wszystkich Członków naszego parafialnego Zespołu Caritas.

7. W tym tygodniu dni eucharystyczne: w czwartek zapraszamy na godzinę świętą po mszy św. o godz.16.30, w piątek po mszy św. o godz.7.00 adoracja Najświętszego Sakramentu i nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego, spowiedź św. od godz.16.00, po Mszy Świętej o godz.16.30 adoracja Najświętszego Sakramentu do godz.18.00.
W sobotę - nabożeństwo pierwszo sobotnie: o godz.7.30 różaniec, a po mszy św. o godz.8.00 - nabożeństwo do Niepokalanego Serca N.M.P. W sobotę odwiedzimy naszych Chorych z posługą sakramentalną.

8. W przyszłą niedzielę:
• Suma z liturgią w języku kaszubskim
• godz.15.00 nabożeństwo różańcowe dla Róż Żywego Różańca i wszystkich wspólnot parafialnych i spotkanie III Zakonu św. Franciszka

9. Zachęcamy do udziału w rekolekcjach o nazwie „Rodzina33”. Rekolekcje mają formę indywidualnej pracy rodzin - zarówno dorosłych jak i dla dzieci - w oparciu o materiały dostępne online na stronie www.rodzina33.pl. Na stronie dostępne są także materiały pomocne dla duszpasterzy. Rekolekcje te rozpoczęliśmy 21 listopada 2021r. podczas Mszy Świętej o godz.18.00, i trwać będą 33 dni do 23 grudnia 2021 r., a ich zwieńczeniem będzie odnowienie przyrzeczeń małżeńskich w Niedzielę Świętej Rodziny, 26 grudnia br. , natomiast wszyscy uczestnicy rekolekcji będą się spotykać w tym czasie na wspólnej modlitwie w czasie Mszy Świętej w każdą niedzielę o godz.18.00, po Mszy świętej będzie adoracja Najświętszego Sakramentu. Bardzo serdecznie zachęcamy do udziału.

10. Zachęcamy do nabycia nowego nru „Gościa Niedzielnego”, „Małego Gościa” i „Pielgrzyma”.

11. Ksiądz Proboszcz Parafii w Borowie serdecznie dziękuje wszystkim, którzy złożyli swoją ofiarę za wsparcie remontu kaplicy szpitalnej w Dzierżążnie.

12. Bóg zapłać za ofiary składane dziś do puszek w ramach ogólnopolskiej zbiórki funduszy na rzecz migrantów i kryzysu na granicy polsko-białoruskiej którą prowadzi Caritas. jak w każdą ostatnią niedzielę miesiąca. Środki zbierane podczas tej kwesty zostaną przeznaczone - za pośrednictwem Caritas - na finansowanie działań pomocowych na terenach przygranicznych podczas kryzysu migracyjnego.

13. Zapraszamy na Różaniec Błagalny o ustanie epidemii, z prośbą o zdrowie dla chorych i o Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla służb medycznych, sanitarnych i mundurowych oraz o pokój na świecie i w Ojczyźnie i pokojowe rozwiązanie kryzysu na granicy polsko-białoruskiej codziennie od poniedziałku do soboty o godz.7.30.

14. W związku z licznymi doniesieniami prosimy w kościele o zakładanie masek na usta i nos oraz dezynfekcję rąk.

15. Dzisiaj zapraszamy serdecznie na Mszę Świętą na godz.11.00 – swoim śpiewem uświetni liturgię Zespół „KASZUBKI” z Chwaszczyna, a po Mszy Świętej będzie można nabyć płytę z pieśniami sakralnymi z Kaszub: Droga do Nieba.

16. W przyszłą niedzielę Światowy Dzień Wolontariatu – zapraszamy na Mszę Świętą na godz.11.00 w intencji naszego Caritasu i wszystkich Wolontariuszy naszej parafii.

17. Towarzystwo Miłośników Kartuz wraz z Kartuskim Centrum Kultury serdecznie zapraszają na wspólne rozpoczęcie okresu przedświątecznego. W sobotę 5 grudnia o godz.16.00 zapraszamy do Parku Towarzystwa Miłośników Kartuz przy Kolegiacie i zapalenie lampek choinkowych, będzie wspólne śpiewanie kolęd przy choince oraz niespodzianki dla najmłodszych. Serdecznie zapraszamy.

18. We wtorek, 30 listopada, przypada liturgiczne święto Świętego Andrzeja Apostoła, pierwszego z powołanych Dwunastu.

19. W piątek, 3 grudnia, w liturgii wspominamy Świętego Franciszka Ksawerego, patrona misji katolickich. Tego dnia obchodzony jest Dzień Misyjny Papieskiej Unii Misyjnej. Będziemy modlić się za wszystkich misjonarzy oraz prosić o nowe powołania misyjne, aby światło Ewangelii docierało do wszystkich ludzi.

20. W sobotę, 4 grudnia, przypada liturgiczne wspomnienie Świętej Barbary, patronki górników. Jest to także Dzień Modlitw w Intencji Bezrobotnych. W czasie Mszy Świętych o będziemy polecać wszystkich zmagających się z brakiem pracy i wypraszać im Bożą opiekę.

21. Najbliższa niedziela, 5 grudnia to Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Przed kościołem będzie zbiórka na ten cel.

22. Apostolstwo Dobrej Śmierci zaprasza do udziału we wspólnym wyjeździe do Teatru Muzycznego na KONCERT SYLWESTROWY NA BIS (balet, orkiestra, wykonawcy utworów z lat 80-tych oraz muzyka włoska) dnia 7.01.2021r godz.19.00- wyjazd ok.17.20. KOSZT WYJAZDU: 100zł-bilet ulgowy i 120 zł-bilet normalny BILET ULGOWY-EMERYCI Z WAŻNĄ LEGITYMACJĄ. Zapisy w biurze parafialnym, przy zapisie prosimy o podanie jaki bilet. Serdecznie zachęcamy do udziału.

23. W minionym tygodniu z naszej parafialnej wspólnoty odeszli po nagrodę do Pana: śp. Krystyna Skawska z Żukowa i śp. Leonard Domhjan z Os. XX Lecia, a pogrzeb śp. Mieczysława Bronk z ul. Łąkowej w poniedziałek o godz.12.00 w kolegiacie. Eksporta z Domu Pogrzebowego przy Placu św. Brunona – bliskim składamy serdeczne wyrazy współczucia, a Zmarłych polecamy Miłosierdziu Bożemu - Dobry Jezu…

Naszym Drogim Parafianom i miłym Gościom życzymy miłej, z Bogiem przeżytej niedzieli, rozpoczynającej Nowy Rok Kościelny, Chrystusowi Panu Czasu i Wieczności, Matce Bożej, Pani Naszej i Królowej z Kartuskiego Raju polecamy Osoby starsze i chore oraz Solenizantów i Jubilatów tego tygodnia

Wasi Duszpasterze