X

III Niedziela Adwentu

So 3,14-17 Bóg jest wśród swojego ludu
Flp 4,4-7 Pan jest blisko
Łk 3,10-18 Zapowiedź nowego chrztu

Kościół przypomina nam o miłości Boga, który zesłał na ziemię swego Syna. Jest to powód do radości niezmąconej, którą mamy odkrywać pośród trudów i zmagań. Czym jest radość i jak należy ją rozumieć, by nie pomylić jej z płytką wesołością, zabawą czy dobrym humorem? Prawdziwa radość jako dar Ducha Świętego pochodzi z czystości serca. Zdobywa się ją przez pobożną modlitwę. Jej owocami są: gorliwość i troskliwość, nastawienie oraz gotowość duszy i ciała do pełnienia z radosnym duchem wszelkiego dobra. Aby odkryć radość, musimy najpierw dostrzec wartość naszej codzienności oraz podjąć pracę nad swoimi wadami. Do tego prowadzi nas życie i nauczanie Jana Chrzciciela. Wsłuchani w Słowo Boże odkrywajmy radość z bliskości Pana.

1. W tym tygodniu, od piątku, rozpoczniemy okres bezpośredniego przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego. Zastanówmy się, jak przeżywamy ten święty czas? Może to właściwy moment na korektę naszego postępowania, na pojednanie się z Panem Bogiem i bliźnimi przez szczerą spowiedź. Kościół przychodzi nam z pomocą jako szafarz Bożego miłosierdzia oraz przez piękno i bogactwo adwentowej liturgii. Wykorzystajmy ten czas na szczególne pogłębienie więzi z domownikami oraz z naszym Kościołem parafialnym, w którym uczymy się przyjaźni z Panem Bogiem, aby dalej w niej wzrastać, dojrzewać i dzielić się nią z innymi. W piątek urodziny papieża Franciszka. Pamiętajmy w naszej modlitwie o następcy Świętego Piotra i wypraszajmy obfitość Bożych darów w prowadzeniu owczarni Chrystusowej.

2. Trzecią niedzielę Adwentu nazywamy niedzielą Gaudete – „Radujcie się!”, od słów z Listu św. Pawła do Filipian: „Radujcie się zawsze w Panu, raz jeszcze powtarzam: radujcie się! Pan jest blisko”. Dlatego też w dzisiejszej liturgii zamiast fioletowych pojawiły się różowe szaty. Ta zmiana koloru przyjęła się od zwyczaju błogosławienia przez papieży w Rzymie i rozdawania róż w tę niedzielę.

3. Dzisiaj rozpoczynamy w naszej parafii rekolekcje, które zakończymy w środę 15 grudnia spowiedzią adwentową, z udziałem zaproszonych spowiedników. Nauki rekolekcyjne będzie głosił Ks. Kanonik Jarosław Janowski, którego bardzo serdecznie witamy. W poniedziałek, wtorek i środę kolekta dla Ks. Rekolekcjonisty jako wyraz naszej wdzięczności za trud głoszenia rekolekcji w naszej Parafii. Oto szczegółowy program, który znajdziemy również w gablocie na zewnątrz kościoła i na stronie naszej Parafii [tutaj].

4. Serdecznie zapraszamy na Roraty:
• Dorosłych codziennie w dni powszednie na godz.6.00
• Dzieci od poniedziałku do piątku włącznie na godz.16.30.

5. Jutro, 13 grudnia, przypada kolejna rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Módlmy się za wszystkie ofiary tego trudnego czasu naszej historii oraz o Boże błogosławieństwo i pokój dla naszej ojczyzny.

6. Dzisiaj o godz.15.00 spotkanie w salce Zelatorów Żywego Różańca.

7. W przyszłą niedzielę podamy jak będą przebiegały wizyty duszpasterskie zwane kolędą w naszej parafii, myślimy w tym roku o tradycyjnym odwiedzeniu naszych chętnych wiernych Parafian w domach.

8. Naszych drogich Chorych, których odwiedzamy w pierwsze soboty, odwiedzimy przed świętami w czwartek 23 grudnia od godz.8.30, w biurze parafialnym można zgłaszać jeszcze osoby chore i starsze, które pragną przyjąć w domu sakramenty święte, nie będzie już odwiedzin chorych w styczniu.

9. Dziękujemy bardzo serdecznie wszystkim, którzy włączyli się tak hojnie do naszej tegorocznej akcji "Napełnij worek świętego Mikołaja". Kilkadziesiąt paczek trafi do najbardziej potrzebujących rodzin naszej parafii.

10. Szensztackie Siostry Maryi zapraszają na MINI KIERMASZ ŚWIĄTECZNY, który odbędzie się w domu Sióstr, przy ul. Piłsudskiego 1 w dniach 11 -15 grudnia w godzinach od 10.00 do 17.00. Szczegóły na plakacie. Siostry polecają: WYPIEKI : Pierniki i pierniczki, piernikowe choinki, paszteciki z kapustą i grzybkami, oraz z mięsem ROBÓTKI RĘCZNE : Kartki świąteczne, stroiki świąteczne, świece zdobione na rożne okazje itd. PREZENTY POD CHOINKĘ : Szopki, aniołki, figurki i obrazy gipsowe, książki, srebrne łańcuszki i medaliki, oraz inne dewocjonalia i pamiątki.

11. Msza św. z podziękowaniem za otrzymane łaski i z prośbą o dalsze Boże błog. i opiekę Matki Bożej dla Rodzin 401 Kręgu Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej w poniedziałek o godz.6.00, w intencji Chorych naszych Parafian w środę o godz.10.00, w intencji Członków ADŚ w sobotę o godz.8.00

12. Pogrzeb śp. Jerzego Dompke z ul. Jeziornej – bliskim składamy serdeczne wyrazy współczucia, a wszystkich naszych drogich Zmarłych polecamy Miłosierdziu Bożemu - Dobry Jezu…

W tym tygodniu patronują nam:
- poniedziałek, 13 grudnia – Święta Łucja (ok. 281-304), dziewica i męczennica;
- wtorek, 14 grudnia - Święty Jan od Krzyża (1542-1591), karmelita, mistyk i doktor Kościoła.

Naszym Drogim Parafianom i miłym Gościom życzymy miłej, radosnej, z Bogiem przeżytej niedzieli. Matce Bożej, Pani Naszej – Matce i Królowej z Kartuskiego Raju polecamy wszystkich Starszych i Chorych oraz Solenizantów i Jubilatów tego tygodnia oraz wszystkich czuwających adwentowo niech ma w opiece Maryja Niepokalana.

Wasi Duszpasterze