X

IV Niedziela Adwentu

Mi 5,1-4a Mesjasz będzie pochodził z Betlejem
Hbr 10,5-10 Chrystus przychodzi spełnić wolę Ojca
Łk 1,39-45 Maryja jest Matką oczekiwanego Mesjasza

Słowo Boże pomaga nam odkrywać wartość tego, co małe, słabe i ubogie. Z ubogiego Betlejem, którego nazwa oznacza „dom chleba”, będzie pochodził Ten, który stanie się chlebem dla ubogich, słabych, potrzebujących wsparcia. Do tego Bóg posłużył się Maryją, pokorną Służebnicą. Ona, niewiasta bez znaczenia i wpływów, uboga i cicha, swym zawierzeniem sprawiła, że Bóg objawił światu swe zbawienie. Bóg przez Nią i w Niej dokonał wielkich rzeczy, nadając zbawczą moc temu, co po ludzku znikome. Bo to, co małe w oczach świata, nie musi być takie w oczach Bożych. Słowa Bożego, prośmy o serca wolne od pychy, która zamyka drogę łasce, abyśmy wraz z Maryją mogli wielbić Boga.

1. W najbliższych dniach będziemy przeżywali uroczystość Narodzenia Pańskiego. W piątek przypada Wigilia i kolejne świąteczne dni. Czy do ich przeżywania jesteśmy dobrze, po chrześcijańsku przygotowani? Narodzenie Dzieciątka Jezus powinniśmy świętować radośnie i z czystym sercem. Niech to będzie przeżycie religijne. Pamiętajmy, że to Bóg wkracza w naszą historię i nadaje naszemu życiu wymiar Boży. Pamiętajmy, że Słowo, które stało się Ciałem, jest ciągle pośród nas, zamieszkało między nami na zawsze i nieustannie uzdalnia nas do niesienia Dobrej Nowiny innym.

2. W pokorze zajrzyjmy głęboko do swojego serca. Może to właściwy moment na pojednanie się z Panem Bogiem i bliźnimi przez szczerą spowiedź. Kościół przychodzi nam z pomocą jako szafarz Bożego miłosierdzia. Do spowiedzi św. z udziałem Kapłanów naszego dekanatu można przystąpić: we wtorek 21 grudnia w kościele św. Kazimierza w godzinach: 7.30 – 10.30; 15.00 – 18.30; w środę 22 grudnia w kościele św. Wojciecha w godzinach: 8.30 – 10.00; 15.00 – 16.30; 17.00 – 18.00 i w czwartek 23 grudnia od godz.19.30 w kościele św. Kazimierza.

3. Serdecznie zapraszamy na roraty:
• Dorosłych od poniedziałku do piątku włącznie na godz.6.00
• Dzieci od poniedziałku do czwartku włącznie na godz.16.30.

4. Naszych drogich Chorych, których odwiedzamy w pierwsze soboty, odwiedzimy przed świętami w czwartek 23 grudnia od godz.8.30, w biurze parafialnym można zgłaszać jeszcze osoby chore i starsze, które pragną przyjąć w domu sakramenty święte, nie będzie już odwiedzin chorych w styczniu.

5. W poniedziałek po Mszy Świętej roratniej o 16. 30 zapraszamy na spotkanie wigilijne dla dziewczynek ze scholki.

6. W poniedziałek po wieczornej Mszy Świętej spotkanie kandydatów do bierzmowania.

7. Liturgiczny obchód pamiątki Narodzenia Chrystusa rozpoczniemy od Mszy Świętej Pasterskiej, czyli Mszy Świętej sprawowanej w nocy z piątku 24 grudnia, na sobotę 25 grudnia. Wcześniej w naszych domach, wspólnotach rodzinnych zadbajmy o tradycyjną, chrześcijańską oprawę wigilijnej wieczerzy. Niech to będzie okazja do pojednania, zgody, wyciągnięcia przyjaznej dłoni do kogoś pośród bliskich, znajomych, w sąsiedztwie. Niech wigilijnej wieczerzy towarzyszy wspólna modlitwa, lektura fragmentu Pisma Świętego o narodzeniu Zbawiciela świata (Ewangelia według świętego Łukasza), łamanie się opłatkiem, wspólny śpiew kolęd i pastorałek. Pod żadnym pozorem nie podawajmy na wigilijny stół alkoholu, a tradycyjnie zachowajmy też wstrzemięźliwość od potraw mięsnych, choć post ten nie jest już obowiązkowy.

8. Przy wigilijnym stole pamiętajmy o ludziach biednych i samotnych. Zakorzenione w naszej tradycji dodatkowe miejsce wcale nie musi pozostać puste! Niech czas Bożego Narodzenia będzie przepełniony wzajemną życzliwością i dobrocią. Pamięcią obejmijmy również tych, którzy już od nas odeszli do Domu Ojca, a żyli z nami, kochali nas i dla nas się trudzili. W tym duchu przyjdźmy na Pasterkę do naszej parafialnej świątyni. Tak czynili nasi ojcowie i my chcemy być wierni tej tradycji. Radośnie uczcijmy przychodzącego Pana.

9. Zapraszamy na radosne świętowanie w czasie uroczystych celebracji w piątek:
• Godz.20.00 – Msza Święta Pasterska – w Kaplicy Miłosierdzia w Szpitalu
• Godz.22.00 – Msza Święta Pasterska w Kolegiacie
• Godz.24.00 – Msza Święta Pasterska

10. W I Święto Bożego Narodzenia nie będzie mszy św. o godz.7.00, a w drugi dzień Świąt – niedziela Świętej Rodziny wszystkie msze św. jak w każdą niedzielę. W święto Świętej Rodziny, zapraszamy małżonków, aby odnowili przyrzeczenia małżeńskie i wraz z dziećmi przyjęli błogosławieństwo w czasie każdej Mszy Świętej, to dzień uroczystego zakończenia rekolekcji Rodzina33 – serdecznie zapraszamy.

11. W pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia ofiarę z kolekty przeznaczymy na nasze parafialne inwestycje, a w drugi dzień Świąt kolekta na K.U.L. i uczelnie katolickie w Polsce.

12. Wizyta duszpasterska, czyli kolęda rozpocznie się w poniedziałek 27.12.2021 roku. Po przeprowadzeniu konsultacji w grupach parafialnych i z niektórymi wiernymi w tym roku planujemy, aby wizyty duszpasterskie zwane kolędą w naszej parafii, polegały na tradycyjnym odwiedzeniu Rodzin naszej Parafii w domach. Przy zachowaniu reżimu sanitarnego będziemy kolędować w poszczególnych rejonach kolędowych i kto będzie pragnął przyjąć kolędę, prosimy, by otworzył drzwi i zaprosił kapłana. W późniejszym czasie będzie też możliwość udziału w Mszy Świętej w kościele tak jak w ubiegłym roku; terminy podamy później, również kolędy będziemy podawać tylko z tygodniowym wyprzedzeniem, wszystko oczywiście może ulec zmianie w zależności od sytuacji epidemicznej. Poniżej plan kolęd na najbliższy czas: 

DataUliceData rozpoczęciaKsięża
Poniedziałek
27.12.2021
Chmieleńska nry parzyste strona prawa, Bursztynowa, Mickiewicza i Kochanowskiego15:004
Wtorek
28.12.2021
Chmieleńska nry nieparzyste strona lewa i Reja15:004
Środa
29.12.2021
Słowackiego, Konopnickiej, Prusa, Kwiatowa i Ogródków Działkowych15:004
Czwartek
30.12.2021
Ceynowy, Wzgórze Wolności, Plac św. Brunona, Sienkiewicza i Reymonta15:005
Niedziela
02.01.2022
Bohaterów Westerplatte, Zielone Wzgórze i Klasztorna14:004
Poniedziałek
03.01.2022
Łąkowa, Krasickiego i Obrońców Poczty Polskiej15:005

13. Tradycją minionych lat zapłonie w naszej świątyni Betlejemskie Światło Pokoju, przyniesione przez skautów i harcerzy z Groty Narodzenia w Betlejem. Niech ten ogień radości i jedności zapłonie także w naszych domach.

14. W środę Urodziny Księdza Karola zapraszamy na Mszę Świętą z podziękowaniem za otrzymane łaski, z prośbą o dalsze Boże błog., i opiekę Matki Bożej dla Ks. Karola Ciesielskiego ofiarowaną od Wspólnot naszej Parafii o godz.8.00, Msza Święta z podziękowaniem za otrzymane łaski, z prośbą o dalsze Boże błog., i opiekę Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej dla Rodzin z 1194 Kręgu MBTP w czwartek o godz.6.00.

15. Oczekiwany Mesjasz niech szczodrze błogosławi solenizantom i jubilatom tego tygodnia.

16. Bóg zapłać za ofiary złożone w ubiegłą niedzielę na cele inwestycyjne, które wyniosły 6826 zł.

17. W minionym tygodniu z naszej parafialnej wspólnoty odszedł po nagrodę do Pana: śp. Jarosław Bronk z ul. Łąkowej, a pogrzeb śp. Józefa Cybula z ul. Słonecznej w Łapalicach w poniedziałek o godz.10.00 w kolegiacie. Różaniec w kościele o godz.9.15 – bliskim składamy serdeczne wyrazy współczucia, a Zmarłych polecamy Miłosierdziu Bożemu - Dobry Jezu…

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
• 27 XII – św. Jan Apostoł i Ewangelista, najmłodszy z grona Apostołów, umiłowany uczeń Pana Jezusa.
• 28 XII – Święci Młodziankowie, męczennicy, którzy ponieśli śmierć z powodu przyjścia na świat Zbawiciela na rozkaz Heroda.