X

Niedziela Świętej Rodziny

1 Sm 1,20-22.24-28 Samuel zostaje przedstawiony Panu
1 J 3,1-2.21-24 Zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi i rzeczywiście nimi jesteśmy
Łk 2,41-52 Rodzice znajdują Jezusa w świątyni

Historia narodzin Samuela stanowi budujący przykład dla współczesnej rodziny. Powinna ona tworzyć domowy Kościół, w którym każdy ma do spełnienia swoją rolę. Podobnie było w życiu Świętej Rodziny z Nazaretu, która pielgrzymuje do Jerozolimy. Zwyczaj pielgrzymowania wypływał z przepisu zawartego w Księdze Powtórzonego Prawa, gdzie zobowiązuje się mężczyznę do nawiedzenia świątyni z okazji świąt: Przaśników, Tygodni i Namiotów. Zatem wędrówka Józefa do Miejsca Świętego wynikała z jego gorliwości religijnej i podporządkowania życia swojego i swoich bliskich Prawu Bożemu. Ten ważny moment w życiu Świętej Rodziny jest też zapowiedzią przyszłej misji Jezusa. Wsłuchajmy się z wiarą w słowa życia, pozwólmy Bogu mówić do naszego serca.

1. Dziś, w święto Świętej Rodziny odnawiamy nasze Przymierze Małżeńskie i dziękujemy za dar naszych wspólnot rodzinnych. Razem z Maryją i Józefem złożyliśmy Najświętszą Ofiarę Jezusa. Położyliśmy na ołtarzu wszystkie radości i troski naszych rodzin. Wzmocnieni Bożym błogosławieństwem i pewni opieki Świętej Rodziny wnieśmy Boży pokój do naszych domów.

2. Dzisiejsza, ostatnia niedziela 2021 roku, jest świętem Świętej Rodziny Nazaretańskiej: Jezusa, Maryi i Józefa. Wpatrując się w Świętą Rodzinę, łatwiej zrozumiemy nasze powołanie do życia w rodzinie. Ona jest wzorem dla naszych rodzin. Pamiętajmy, że zadaniem każdego chrześcijanina jest przede wszystkim troska o własne zbawienie. Dla wszystkich powołanych do życia małżeńskiego i rodzinnego ta troska wyraża się poprzez dobre i przykładne, godne życie w rodzinie i poprzez rodzinę. Prośmy Pana Boga, aby w tych niełatwych czasach i mimo zagrożeń nasze rodziny stawały się prawdziwym domowym Kościołem. Pamiętajmy, że kochające się i przykładnie żyjące polskie rodziny mają być solą dla ziemi. Zawierając autentyczną przyjaźń ze Świętą Rodziną, uczmy się sztuki budowania więzi w oparciu o prawdziwą miłość.

3. Dzisiejsze święto skłania nas do głębokiej refleksji nad rodziną chrześcijańską, nad jej powołaniem, godnością i wielkością. Rodzina zbudowana na prawie Bożym jest ojczyzną życia, miłości, wierności, radości i szczęścia. Stanowi sanktuarium życia i świętości, dlatego módlmy się nieustannie w intencji naszych rodzin. W czasie każdej Mszy Świętej zostanie udzielone specjalne błogosławieństwo małżonkom i rodzinom.

4. Zbliża się koniec roku kalendarzowego 2021. Podobnie jak wszystkie ostatnie lata był brzemienny w wydarzenia w Kościele powszechnym i naszej lokalnej wspólnoty, w naszej Ojczyźnie i w naszych rodzinach. Warto pochylić się nad radościami, sukcesami, ale także nad najtrudniejszymi momentami i doświadczeniami tego czasu.

5. W piątek św. Sylwestra - wieczorem zapraszamy już na godz.17.00, nie będzie w tym dniu mszy św. o godz.18.00. Podczas specjalnego nabożeństwa dziękczynno-przebłagalnego w naszym kościele, które będziemy celebrowali o godzinie 17.00, podziękujemy Bogu – Dobremu Ojcu w Niebie za miniony czas, za dobro, któregośmy w tym czasie doznali. Przeprosimy za wszelkie błędy i odejścia od miłości. Będziemy również prosić o dalsze błogosławieństwo dla nas, naszych rodzin i naszej Ojczyzny. W tym czasie warto zapytać siebie: jak wygląda moje życie, jak wygląda moja relacja z Panem Bogiem, czy i na ile wypełniam moje chrześcijańskie zobowiązanie dawania świadectwa wiary wobec bliźnich? Za publiczne odśpiewanie hymnu „Ciebie, Boga, wysławiamy” podczas tego nabożeństwa będzie można uzyskać odpust zupełny. Zaraz po nabożeństwie msza św. w intencji wszystkim Zmarłych w minionym 2021 roku. Serdecznie wszystkich zapraszamy.

6. W sobotę 1 stycznia, z Maryją – Bożą Rodzicielką wejdziemy w Nowy Rok Pański 2022. Tego dnia w szczególny sposób Kościół modli się o pokój na świecie. Porządek Mszy Świętych w naszym kościele jak w każdy dzień świąteczny, z tym, że nie będzie mszy św. o godz.7.00, natomiast będzie dodatkowa msza św. o godz.13.30.

7. W przyszłą niedzielę przypada pierwsza niedziela miesiąca:
• Suma z liturgią w języku kaszubskim
• Godz. 14.30 – nabożeństwo przy żłóbku na które zaprasza Franciszkański Zakon Świeckich
• godz. 15.00 nabożeństwo różańcowe dla Róż Żywego Różańca i wszystkich wspólnot parafialnych i spotkanie III Zakonu św. Franciszka

8. Dzisiaj, w drugi dzień świąt, zapraszamy wszystkie dzieci na nabożeństwo na powitanie żłóbka na godz.15.00.

9. Ofiary składane przy żłóbku w czasie całego okresu Bożonarodzeniowego są przeznaczone na misje święte.

10. W poniedziałek św. Jana Ewangelisty, a we wtorek święto Świętych Młodzianków, czyli dzieci betlejemskich zamordowanych z rozkazu Heroda.

11. Wizyta duszpasterska, czyli kolęda rozpocznie się w poniedziałek 27.12.2021 roku. Po przeprowadzeniu konsultacji w grupach parafialnych i z niektórymi wiernymi w tym roku planujemy, aby wizyty duszpasterskie zwane kolędą w naszej parafii, polegały na tradycyjnym odwiedzeniu Rodzin naszej Parafii w domach. Przy zachowaniu reżimu sanitarnego będziemy kolędować w poszczególnych rejonach kolędowych i kto będzie pragnął przyjąć kolędę, prosimy, by otworzył drzwi i zaprosił kapłana. W piątek na godz.16.00 zapraszamy tez do udziału w Mszy Świętej w kościele tak jak w ubiegłym roku, w intencji Rodzin, które mieszkają w rejonach kolędowych, w których w minionym tygodniu była kolęda, a które pragną skorzystać z formy kolędowego spotkania i wspólnej modlitwy w kościele, terminy kolęd będziemy podawać tylko z tygodniowym wyprzedzeniem, wszystko oczywiście może ulec zmianie w zależności od sytuacji epidemicznej. Ofiary składane w czasie kolędy, za które składamy serdeczne Bóg zapłać przeznaczymy tradycyjnie na nasze parafialne inwestycje.

DataUliceData rozpoczęciaKsięża
Poniedziałek
27.12.2021
Chmieleńska nry parzyste strona prawa, Bursztynowa, Mickiewicza i Kochanowskiego15:004
Wtorek
28.12.2021
Chmieleńska nry nieparzyste strona lewa i Reja15:004
Środa
29.12.2021
Słowackiego, Konopnickiej, Prusa, Kwiatowa i Ogródków Działkowych15:004
Czwartek
30.12.2021
Ceynowy, Wzgórze Wolności, Plac św. Brunona, Sienkiewicza i Reymonta15:005
Niedziela
02.01.2022
Bohaterów Westerplatte, Zielone Wzgórze i Klasztorna14:004
Poniedziałek
03.01.2022
Łąkowa, Krasickiego i Obrońców Poczty Polskiej15:005

12. Msza Święta dziękczynna za szczęśliwie narodzone dzieci, za ich Rodziców i za tych, którzy przez 9 miesięcy modlili się w intencji dzieci zagrożonych aborcją w poniedziałek o godz.7.00, o zdrowie i Boże błog., opiekę Matki Bożej dla II Róży Ojców pw. Św. Józefa w środę o godz.18.00, W intencji Rodzin, które mieszkają w rejonach kolędowych, w których w minionym tygodniu była kolęda, a które pragną skorzystać z formy kolędowego spotkania w kościele w piątek o godz.16.00.