X

II Niedziela po Bożym Narodzeniu

Syr 24,1-2.8-12 Mądrość Boża mieszka w Jego ludzie
Ef 1,3-6.15-18 Bóg przeznaczył nas na przybrane dzieci
J 1,1-18 (J 1,1-5.9-14) Słowo stało się ciałem i zamieszkało między nami

Cały świat jest oświecany i porządkowany przez Bożą mądrość. Ona sprawia, że jego dzieje nie toczą się chaotycznie, ale wydarzenia następują w ustalonym, chociaż nie zawsze dostrzegalnym porządku. Bóg stworzył świat, by go uporządkować według własnego zamysłu i być w nim obecnym. Odwieczna mądrość Boża zstąpiła na ziemię, kiedy Słowo Wcielone rozbiło swój namiot pomiędzy ludźmi. Aby przyjąć Je do swojego życia, powinniśmy nieustannie modlić się o ducha mądrości, aby właściwie pokierował naszym życiem chrześcijańskim. A także o światłe oczy serca, by podejmować decyzje zgodne z odwieczną wolą naszego Stwórcy. Wsłuchani w Słowo Boże odkrywajmy nasze powołanie do uczestnictwa w Bożej chwale wraz ze wszystkimi Świętymi.

1. Trwamy w radości z narodzin Chrystusa, obchodząc drugą niedzielę po Narodzeniu Pańskim. Modlimy się dzisiaj, aby Bóg napełnił cały świat swoją chwałą i ukazał się wszystkim narodom.

2. W czwartek będziemy obchodzić uroczystość Objawienia Pańskiego, nazywaną w naszej polskiej tradycji świętem Trzech Króli. Święto to jest starsze niż Boże Narodzenie i przypomina prawdę, że Bóg przyszedł nie tylko do Narodu Wybranego, ale do wszystkich ludzi. Mędrcy ze Wschodu, przybywający z pokłonem do nowonarodzonego Króla, są reprezentantami wszystkich narodów i ludów. Jest to uroczystość, która zobowiązuje katolików do uczestnictwa w Eucharystii. Msze Święte jak w niedziele. Tego dnia w kościele pobłogosławimy kadzidło i kredę, którą – zgodnie z dawnym polskim zwyczajem – na drzwiach naszych domów kreślimy pierwsze litery imion Mędrców ze Wschodu: Kacpra, Melchiora i Baltazara (C + M + B), dodając cyfry roku Pańskiego. Ten zapis tłumaczymy też jako prośbę, aby Chrystus pobłogosławił nasz dom: „Christus mansionem benedicat”. Takie oznakowanie drzwi naszych domów stanowi świadectwo wiary wobec naszych braci i sióstr. Kolekta w tym dniu na misje katolickie.

3. W uroczystość Trzech Króli Mszę Świętą o godz.9.30 uświetni kolędowaniem Orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej w Kartuzach i po Mszy Świętej zapraszamy na krótki koncert.

4. W uroczystość Objawienia Pańskiego w naszym mieście odbędzie się Orszak Trzech Króli. W tym roku z każdej parafii wyruszy osobno Orszak każdego z króli, aby później wspólnie pokłonić się Nowonarodzonemu Jezusowi na kartuskim Rynku. W naszej parafii zbiórka wszystkich chętnych do wzięcia udziału w Orszaku pod krzyżem przy Kolegiacie o godz. 14:30. Następnie pod przewodnictwem jednego z Trzech Króli udamy się ulicami: Klasztorną, 3-go Maja i Kościuszki, aby około godz. 15:00 dotrzeć na Kartuski Rynek. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w Orszaku i wspólnego kolędowania.

5. W sobotę, 8 stycznia, o godz. 9:00 w salkach katechetycznych spotkanie kółka misyjnego dzieci. Serdecznie zapraszamy

6. W środę zapraszamy na nabożeństwo w intencji naszej Ojczyzny na godz.17.00.

7. W tym tygodniu dni eucharystyczne: w czwartek zapraszamy na Godzinę Świętą na 17.00, w piątek po mszy św. o godz.7.00 adoracja Najświętszego Sakramentu i nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego, spowiedź św. od godz.16.00, po Mszy Świętej o godz.16.30 adoracja Najświętszego Sakramentu do godz.18.00.

8. W przyszłą niedzielę – Niedziela Chrztu Pańskiego, która kończy liturgiczny okres Bożego Narodzenia. To uroczyste rozpoczęcie publicznej działalności Chrystusa Pana. To jednocześnie wezwanie dla nas, abyśmy powracali zarówno do wydarzenia nad Jordanem, jak i do naszego chrztu, kiedy zostaliśmy wszczepieni w Chrystusa, umiłowanego Syna Bożego, i stawiali sobie pytania: czy rzeczywiście jesteśmy Jemu wierni i czy naszą wierność wciąż pogłębiamy i umacniamy?

9. W przyszłą drugą niedzielę miesiąca kolekta na nasze parafialne inwestycje.

10. Przypominamy, że w piątek odbędzie się planowany wyjazd organizowany przez ADŚ do Teatru Muzycznego w Gdyni na Koncert Sylwestrowy na Bis: wyjazd sprzed kościoła o godz.17.20, rozpoczęcie koncertu o godz.19.00.

11. Katolicka Szkoła Podstawowa im. Św. Jana Pawła II w Kartuzach już po raz ósmy organizuje Karnawałowy Bal Katolika. Impreza odbędzie się w Restauracji Złota Jesień w Kartuzach, 29 stycznia 2022r. Koszt uczestnictwa to 160 zł/os. Ilość miejsc ograniczona. Bal odbędzie się zgodnie z wytycznymi, związanymi z trwającą pandemią. Przewidziane są liczne atrakcje i licytacje. Dochód przeznaczony będzie na stypendia dla uzdolnionej młodzieży z uboższych rodzin. Informacje szczegółowe na plakacie i w sekretariacie Szkoły.

12. Trwa wizyta duszpasterska, czyli kolęda. Po przeprowadzeniu konsultacji w grupach parafialnych i z niektórymi wiernymi w tym roku planujemy, aby wizyty duszpasterskie zwane kolędą w naszej parafii, polegały na tradycyjnym odwiedzeniu Rodzin naszej Parafii w domach. Przy zachowaniu reżimu sanitarnego będziemy kolędować w poszczególnych rejonach kolędowych i kto będzie pragnął przyjąć kolędę, prosimy, by otworzył drzwi i zaprosił kapłana. W sobotę, 8 stycznia na godz.16.00 zapraszamy tez do udziału w Mszy Świętej w kościele tak jak w ubiegłym roku, w intencji Rodzin, które mieszkają w rejonach kolędowych, w których w minionym tygodniu była kolęda, a które pragną skorzystać z formy kolędowego spotkania i wspólnej modlitwy w kościele, terminy kolęd będziemy podawać tylko z tygodniowym wyprzedzeniem, wszystko oczywiście może ulec zmianie w zależności od sytuacji epidemicznej. Ofiary składane w czasie kolędy, za które składamy serdeczne Bóg zapłać przeznaczymy tradycyjnie na nasze parafialne inwestycje.

DataUliceData rozpoczęciaKsięża
Niedziela
02.01.2022
Bohaterów Westerplatte, Zielone Wzgórze i Klasztorna14:004
Poniedziałek
03.11.2022
Łąkowa, Krasickiego i Obrońców Poczty Polskiej15:005
Wtorek
04.01.2022
Gdyńskich Kosynierów i Dra Majkowskiego15:006
Środa
05.01.2022
Jeziorna, Podgórna i Zagórze15:004
Sobota
08.01.2022
Kosy, Łapalice w rejonach kolędowych:
I. Krótka i Słoneczna
II. Kosowska, Kartuska i Zamkowa
III. Podgórna i Rzemieślnicza
ul. Przy Rzeźni
10:00
(ul. Przy Rzeźni od godz. 13:00)
5
Niedziela
09.01.2022
3 Maja i 11 Listopada14:002
Poniedziałek
10.01.2022
Prokowska numery parzyste15:004
Wtorek
11.01.2022
Prokowska numery nieparzyste i Cicha15:004

13. Msza św. za +Mieczysława Bronk od Członków VIII Róży Ojców w środę o godz.8.00, O Boże błog., opiekę Matki Bożej i zdrowie dla Członkiń 17 Róży Niewiast pw. Św. Brygidy oraz dla Brygidy Bulczak, Brygidy Szymichowskiej zd.Kruszyńskiej i jej Rodziny Rodziny Wardęskich, Kazimiery Leman zd. Machura, Ireny Dorsz zd. Machura, Anny Ligmanowskiej i Pani Młyńskiej w czwartek o godz.8.15, o łaskę zdrowia i Boże błog. dla Wiesławy od Pracowników Wodociągów w piątek o godz.8.00 , w intencji Ojca św, naszych Biskupów, Kapłanów, Ojca Jonasza i o powołania kapłańskie, zakonne, misyjne, do życia konsekrowanego i do F.Z.Ś. w sobotę o godz.8.00.

14. Pogrzeb śp. Gertrudy Koteckiej z Os. XX Lecia w poniedziałek o godz.10.00 w kolegiacie. Eksporta z Domu Pogrzebowego przy Placu św. Brunona, śp. Grzegorza Reglińskiego z ul. Boh. Westerplatte w środę o godz.10.00 w kolegiacie. Różaniec w kościele o godz.9.15 – bliskim składamy serdeczne wyrazy współczucia, a wszystkich naszych Zmarłych polecamy Miłosierdziu Bożemu - Dobry Jezu…

Wszystkim Parafianom i Gościom życzymy pięknego i błogosławionego czasu okresu Narodzenia Pańskiego. Trwajmy w tej radości. Nie zapominamy o tych naszych braciach i siostrach, którzy obchodzą swoje osobiste uroczystości. Zapewniamy o naszej pamięci, życzliwości i modlitwie. Niech Jezus wraz z Maryją i św. Józefem wspiera i błogosławi solenizantom i jubilatom w nadchodzących dniach. Pan Bóg daje nam kolejny rok. Nie wiemy, co nas czeka w tym czasie, który przed nami się otwiera. Jedno jest pewne: jesteśmy dziećmi Boga. Stwórca bardzo nas kocha i nigdy nie zostawia nas samych.

Wasi Duszpasterze