Ogłoszenia duszpasterskie na dzień 21.06.2026 r.

XII Niedziela Zwykła

  1. Trwa czerwiec – miesiąc naszej szczególnej modlitwy do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Przez udział w nabożeństwach czerwcowych wynagradzamy Bożemu Sercu za grzechy nasze i bliźnich, wszelkie zniewagi i braki w wierze. Dziękujemy za miłosierdzie Boże i prosimy o wytchnienie oraz pociechę w codziennych troskach. Pamiętajmy, że Serce Jezusowe jest jedynym źródłem zdolnym rozgrzać serca ludzi do miłość do Boga i bliźniego.
  2. Zapraszamy na Nabożeństwa Czerwcowe:
    • w kościele po mszy św. wieczornej dla całych rodzin
    • w kaplicy na Wzgórzu Wolności – od poniedziałku do piątku o godz.17.00
    • w Łapalicach przy krzyżu: w niedziele o godz.14.00, a w dni powszednie o godz.18.00
  3. We wtorek, 23 czerwca, obchodzimy Dzień Ojca. Naszymi modlitwami obejmiemy wszystkich ojców z naszej wspólnoty parafialnej, aby godnie i z miłością wypełniali swoje obowiązki w codziennych staraniach o własne rodziny
  4. W środę, 24 czerwca, przypada uroczystość Narodzenia Świętego Jana Chrzciciela, który przygotował drogę Panu Jezusowi. W Litanii do Wszystkich świętych Święty Jan Chrzciciel jest wymieniany na pierwszym miejscu, zaraz po Maryi. To wielki nauczyciel i świadek Bożej prawdy, który był za nią gotów oddać życie. Ciesząc się narodzinami Świętego Jana Chrzciciela, warto zastanowić się nad swoim życiem, nad zgodnością naszych czynów, słów i postaw z wyznawaną przez nas wiarą i pobożnością.
  5. W czwartek, 25 czerwca, wzrok kierujemy ku wzgórzu w Gostyniu, gdzie bije serce Wielkopolski. W tym miejscu, w cudownym wizerunku, czczona jest Matka Boża Świętogórska, zwana Różą Duchowną. Historia tego miejsca to opowieść o przetrwaniu i niezłomnej wierze. Mimo wielu trudnych chwil kult maryjny na Świętej Górze w Gostyniu przetrwał, a po odzyskaniu niepodległości odrodził się z nową siłą, czego zwieńczeniem była uroczysta koronacja w 1928 roku. Dziś to niezwykłe sanktuarium jest celem niezliczonych rzesz pielgrzymów i duchowej ich odnowy, gdzie Maryja nieustannie wskazuje drogę do swojego Syna, ucząc pokory i służby.
  6. W piątek, 26 czerwca, kończy się rok katechetyczny i szkolny. Przypominam dzieciom, młodzieży i rodzicom, że każde dzieło, aby przyniosło dobre owoce, by było dobrze zakończone, powinno być ofiarowane Panu Bogu. Warto w modlitwach nie tylko prosić, ale i dziękować za otrzymane dobro, za przeżyty czas z Bogiem. Niech nie zabraknie tego dziękczynienia w nadchodzących dniach. Będziemy też prosić o dobre przeżycie czasu wakacji. Niech to będzie błogosławiony czas wypoczynku, regeneracji sił, ale także duchowego wzrostu. Nawet w wakacje można wybrać się na rekolekcje czy pielgrzymkę, a odwiedzając ciekawe miejsca, zwłaszcza w świątyniach, nie tylko podziwiać piękno, ale przede wszystkim oddać cześć Panu całego stworzenia. Zapraszamy na Mszę św. na godz.8.00, w czasie której będziemy dziękowali za wszelkie łaski i Dary Ducha Świętego w minionym roku szkolnym oraz powierzali dzieci i młodzież Panu Bogu na czas wakacji.
  7. U progu czasu wakacyjnego pamiętajmy, że od Pana Boga i Jego przykazań nie ma wakacji, a na urlop warto zabrać ze sobą różaniec, modlitewnik lub Pismo Święte. Nie zapominajmy też, że każda niedziela jest drogowskazem na wakacyjnej drodze.
  8. Łączymy się w radości i wdzięczności Panu Bogu i Ojcu Świętemu Leonowi XIV za ustanowienie nowego Biskupa Pomocniczego Diecezji Pelplińskiej Ks. Biskupa Przemysława Szulca, zachęcamy do modlitwy o Dary Ducha Świętego dla Biskupa Nominata i zapraszamy na święcenia biskupie w sobotę 27 czerwca o godz.11.00 w Bazylice Katedralnej w Pelplinie
  9. W sobotę, 27 czerwca, w naszej Diecezji Pelplińskiej przeżywamy Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy – głównej Patronki naszej Diecezji – zapraszamy na uroczystą Nowennę do M.B.N.P., którą odprawimy o godz.8.00 przed Mszą Świętą.
  10. Ostatnie spotkanie Kręgu Biblijnego wyjątkowo odbędzie się w poniedziałek o godz. 18.45, adoracją w Kościele, a po zakończonej adoracji zapraszamy do salek na podsumowanie roku formacyjnego.
  11. We wtorek zapraszamy na godz.17.30 na różaniec za wstawiennictwem św. Ojca Pio, a po Mszy Świętej o godz. 18.00 zapraszamy na spotkanie Grupy Modlitwy św. Ojca Pio do salki.
  12. Zapraszamy na adorację Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie w czwartek po Mszy Świętej o godz.18.00, która trwać będzie do godz.19.30. W tym czasie można skorzystać z spowiedzi świętej.
  13. Zapraszamy na Różaniec Błagalny o pokój w Ukrainie codziennie od poniedziałku do soboty o godz.7.30, w piątek o godz.8.00.
  14. Dzisiaj zachęcamy do nabycia nowego nru „Pielgrzyma”, „Gościa Niedzielnego” i „Małego Gościa”.
  15. Zapraszamy do udziału w Pieszej Pielgrzymce Grupy Kaszubskiej Diecezji Pelplińskiej na Jasną Górę. Przewodnikiem Grupy będzie Ks. Tomasz Mizyk wikariusz parafii pw. Św. Wojciecha w Kartuzach. Grupa Kartuska rozpocznie pielgrzymowanie w poniedziałek 29 lipca Mszą Świętą o godz. 7.00 w Kolegiacie. Informacje: Facebook: „Grupa Kaszubska – Piesza Pielgrzymka Diecezji Pelplińskiej”
  16. Msze Święte: W intencji Członków Kręgu Biblijnego oraz o wszelkie potrzebne łaski dla Opiekunów tegoż Kręgu w poniedziałek o godz.18.00, Z prośbą o Boże błog. , opiekę Matki Bożej i wstawiennictwo św. Ojca Pio w drodze do świętości dla Członków Grupy Modlitwy św. Ojca Pio we wtorek o godz. 18.00., za +Henryka Hirt od Apostolstwa Dobrej Śmierci we wtorek o godz.18.00., Z podziękowaniem za otrzymane łaski i z prośbą o dalsze Boże błog. i opiekę Najświętszej Maryi Panny dla Reginy Stark z okazji 75 Urodzin od 40 Róży Matek pw. Św. Łucji w środę o godz.18.00.
  17. Apostolstwo Dobrej Śmierci zaprasza na pielgrzymkę w dniach 27-30 lipca – trasa: Gościkowo-Paradyż, Świebodzin, Zielona Góra, Żagań, Klępsk Rokitno. Jest jeszcze kilka wolnych miejsc, Koszt 1550 zł – zapisy w biurze parafialnym.
  18. Bóg zapłać za ofiary złożone w ubiegłą niedzielę na nasze parafialne inwestycje, które wyniosły 8765 zł.
  19. W minionym tygodniu odeszli po nagrodę do Pana śp. Marek Szulc z Kartuz, a pogrzeb śp. Mieczysława Jelińskiego z ul. Mściwoja II w poniedziałek o godz.13.00 w kolegiacie, wcześniej o godz.12.15 różaniec w kościele; śp. Ludwika Chrapkowskiego z Niemiec, wcześniej mieszkającego w Kartuzach w poniedziałek o godz.15.00 w kolegiacie, wcześniej o godz.14.30 różaniec w kościele, śp. Krystyny Wojdy z ul. Bielińskiego we wtorek o godz.12.00 w kościele św. Kazimierza i śp. Stanisława Foxa z Osiedla XX Lecia we wtorek o godz.14.00 w kolegiacie, eksporta z Domu Pogrzebowego przy Placu św. Brunona – bliskim składamy serdeczne wyrazy współczucia, a Zmarłych polecamy Miłosierdziu Bożemu – Dobry Jezu…

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

  • w poniedziałek, 22 czerwca – Święty Paulin z Noli (353-431), biskup;
  • tego samego dnia – Święty Jan Fisher (1469-1535), biskup, oraz Tomasz More (1478-1535), męczennicy;
  • w piątek, 26 czerwca – Święty Zygmunt Gorazdowski (1845-1920), prezbiter, lwowski apostoł Bożego miłosierdzia, zwany ojcem ubogich;
  • w sobotę, 27 czerwca – Święty Cyryl Aleksandryjski (ok. 380-444), biskup, patriarcha i doktor Kościoła.

Powierzmy naszą drogę Panu. On składając nam propozycję, zawsze pragnie naszego dobra i szczęścia. Potrzeba tylko jednego: abyśmy Mu zaufali. Jak powiedział kiedyś młody Święty Pierre Georgio Frasatti: „Przyszłość jest w ręku Boga i lepiej być nie może”.
Naszym Drogim Parafianom, miłym Gościom i wszystkim tak serdecznie związanym z Kartuską Kolegiatą życzymy głębokiej, z Bogiem przeżytej niedzieli w czasie miesiąca Serca Bożego. Niech Bóg błogosławi solenizantom i jubilatom tego tygodnia.
Wasi Duszpasterze