X

Wniebowstąpienie Pańskie

Dz 1,1-11 Uniósł się w ich obecności w górę
Ef 4,1-13 (krótsze: Ef 4,1-7.11-13) Dojdziemy do miary wielkości według Pełni Chrystusa
Mk 16,15-20 Jezus został wzięty do nieba i zasiadł po prawicy Boga

Liturgia słowa dzisiejszej niedzieli nawiązuje do uroczystości, którą dzisiaj obchodzimy – do Wniebowstąpienia Pańskiego. Usłyszymy o dwóch uzupełniających się opisach wniebowstąpienia: według Świętego Łukasza z Dziejów Apostolskich i według Świętego Marka z Ewangelii. Fragment z Dziejów Apostolskich ukazuje kontrast między tym, co mówi Bóg do człowieka, a tym, co zaprząta myśli ludzkie. Drugie czytanie z Listu Świętego Pawła przypomina o tym, że Chrystus, który wstąpił do nieba, obdarza człowieka łaską. W Ewangelii usłyszymy słowa posłania uczniów na świat, aby szli i głosili ludom i narodom Ewangelię.
Niech słowo Boże, które przyjmujemy, kształtuje nasze serca i pozwala odkrywać nasze powołanie.

1. W Kościele dzisiejsza uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego jest obchodzona już od V wieku. Chrystus Pan, zanim opuścił ziemię, powiedział do Apostołów: „A Ja, gdy zostanę nad ziemię wywyższony, przyciągnę wszystkich do siebie” (J 12,32). Tłumaczył im, że Jego odejście jest potrzebne, aby mógł zesłać Ducha Pocieszyciela. Po złożonej z samego siebie Ofierze Nowego i Wiecznego Przymierza wszedł do chwały Ojca, aby wstawiać się za nami, aby przygotować nam miejsce. Wpatrujemy się w górę, każdego dnia podążamy za Nim, obieramy ten właśnie kierunek, krocząc po ziemskich drogach wiary. Moc do tej wędrówki czerpiemy z samego Chrystusa obecnego w Eucharystii, odwagę i siły – z Ducha Świętego, który nieustannie nas wspiera i pociesza. Dzisiejsza uroczystość wyraźnie wskazuje nam na ostateczny kres wszystkich naszych dróg, którym zgodnie z Bożym zamysłem miłości jest życie wieczne w królestwie niebieskim.

2. Trwamy w oczekiwaniu na zesłanie Ducha Świętego. Nowenna przygotowująca nas do tej uroczystości odprawiana jest codziennie w łączności z nabożeństwem czerwcowym po mszy św. o godz.18.00

3. Dzisiaj dzień papieski, modlimy się za przyczyną św. Jana Pawła II, szczególnie w łączności z nabożeństwem majowym.

4. Pragniemy przypomnieć, że uroczystością Zesłania Ducha Świętego kończymy okres Paschalnej Pięćdziesiątnicy, a zatem też tzw. okres Komunii świętej wielkanocnej. Codziennie można skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania, aby móc czynić zadość przykazaniom kościelnym – obowiązkowi raz do roku przystąpienia do spowiedzi świętej i przyjęcia w okresie wielkanocnym Jezusa w Komunii świętej.

5. Zapraszamy na nabożeństwa ku czci Matki Bożej:
• w kościele po mszy św. wieczornej dla całych rodzin
• w Łapalicach przy krzyżu: w niedziele o godz.14.00, a w dni powszednie o godz.18.00

6. Zapraszamy na różaniec błagalny i litanię do św. Józefa o ustanie epidemii od poniedziałku do soboty na godz.7.30.

7. Wydział Duszpasterski Kurii Pelplińskiej zaprasza wszystkich diecezjan do udziału w kolejnym Diecezjalnym Forum Duszpasterskim „U źródła łaski”, które będzie zwieńczone spotkaniem diecezjalnym 22 maja br. w bazylice katedralnej w Pelplinie. Jego celem jest zjednoczenie na modlitwie o odnowienie i pogłębienie wiary wszystkich diecezjan oraz podjęcie współpracy z Duchem Świętym w dawaniu świadectwa i apostolstwie w parafii. Od 14 maja rozpoczęła się nowenna przed Zesłaniem Ducha Świętego. Będzie ona transmitowana na stronie nacalyswiat.pl, codziennie o godz. 20.00 z dziewięciu parafii naszej diecezji. Pragniemy więc włączyć całą naszą wspólnotę parafialną w modlitwę o odnowę diecezji. Transmisja w sobotę, 22 maja br., rozpocznie się o godz. 14.00 na stronie nacalyswiat.pl oraz na antenie Diecezjalnego Radia Głos.

8. Wczoraj grupa dzieci przystąpiła po raz pierwszy do Komunii Świętej. Życzymy im z całego serca, aby przyjaźń z Jezusem trwała zawsze, a żywy przykład wiary oraz wsparcie rodziców i najbliższych pomagało im wzrastać w wierze. Zapraszamy na Mszę Świętą i dziękczynne nabożeństwo w białym tygodniu na godz. 18.00. W Białym Tygodniu dzieci wraz z rodzicami i bliskimi będą przychodziły:
• Klasa III A Szk. Podst. Nr 2 w poniedziałek;
• Klasa III B Szk. Podst. Nr 2 we wtorek;
• Klasa III C Szk. Podst. Nr 2 w środę;
• dzieci ze Szk. Podst. Nr 1, ze Szkoły Katolickiej i innych Szkół w czwartek.
Otaczajmy naszą modlitwą dzieci przygotowujące się do I Komunii Świętej i ich rodziny – ostatnia grupa naszych dzieci przystąpi do I Komunii Świętej w Boże Ciało o godz.13.30.

9. Dzieci przyjęte do I Komunii św. w ubiegłym roku zapraszamy na mszę św. dziękczynną z okazji I rocznicy Komunii Świętej - w niedzielę 23 maja na godz.13.30. Spowiedź św. dla tych dzieci w sobotę od godz.17.00.

10. Dzisiaj zachęcamy do nabycia nowego nru „Gościa Niedzielnego”, „Pielgrzyma” oraz innych czasopism.

11. Msza św. z podziękowaniem za otrzymane łaski, z prośbą o dalsze Boże błog., opiekę Matki Bożej dla 44 Róży Matek, Członków ich Rodzin oraz Kapłanów naszej Parafii w środę o godz.8.00.

12. Bóg zapłać za ofiary złożone w ubiegłą niedzielę na cele inwestycyjne, które wyniosły 4562 zł.

13. W ubiegłym tygodniu po nagrodę do Pana odeszli: śp. Edmund Kwidziński z Nowego Osiedla, śp. Ryszard Walc z Gdańska, śp. Maria Plata z ul. Zamkowej, a pogrzeb śp. Józefa Piaseckiego z Rynku w poniedziałek o godz. 13.00 w kościele św. Kazimierza. Pamiętajmy o naszych Drogich Zmarłych w modlitwach oraz o ich najbliższych i wspierajmy się nawzajem słowami wiary, pociechy i miłości.

14. W przyszłą niedzielę, 23 maja, w parafiach dekanatu kartuskiego prowadzona będzie zbiórka na budowę Hospicjum w Kartuzach w ramach corocznej akcji „Pola Nadziei”. Wolontariusze z naszych szkół zbierać będą datki, które wspomogą pacjentów hospicyjnych z naszego regionu. Po każdej Mszy Świętej będzie można spotkać się z nimi przy wejściu do kościoła. Zachęcamy do otwarcia swojego serca i udzielenia wsparcia.

15. Burmistrz Kartuz ogłasza nabór wniosków o dofinansowanie do wymiany kotłów węglowych na proekologiczne na terenie Gminy Kartuzy. O dofinasowanie mogą ubiegać się właściciele posiadający nieruchomości na terenie Gminy Kartuzy, nabór wniosków odbędzie się w terminie od 17 maja do 5 lipca 2021 roku. Szczegółów udziela punkt konsultacyjny Programu „Czyste Powietrze” Urzędu Miejskiego w Kartuzach.

Naszym Drogim Parafianom i miłym Gościom życzymy miłej, z Bogiem przeżytej, wielkanocnej niedzieli Wniebowstąpienia Pańskiego. Matce Bożej, Pani Naszej – Matce i Królowej z Kartuskiego Raju polecamy Osoby starsze i chore oraz Solenizantów i Jubilatów tego tygodnia.

Wasi Duszpasterze