X

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Ap 11,19a;12,1-6a.10ab Niewiasta obleczona w słońce i księżyc pod Jej stopami
1 Kor 15,20-26 W Chrystusie wszyscy będą ożywieni
Łk 1,39-56 Wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny, ponieważ On wywyższył pokornych

Liturgia słowa przygotowana na dzisiejszą uroczystość podkreśla rolę, jaką Najświętsza Maryja Panna odegrała w dziejach zbawienia. Prorocki opis z Apokalipsy Świętego Jana ukazuje Ją jako wywyższoną przez Boga Matkę Syna Bożego, otoczoną szczególną opieką Bożą. Ewangelia przypomina moment nawiedzenia przez Maryję Jej krewnej Elżbiety, która raduje się odwiedzinami Matki Pana. Maryja sławi Boga w hymnie Magnificat. I my możemy żyć w taki sposób, jeśli w Jezusie uznamy swego Mistrza i Pana.
Niech Maryja, Matka Słowa, pomoże nam przyjąć je do naszych serc.

1. Przez dogmat o Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny Kościół przypomina nam, że powołaniem każdego z nas jest zjednoczenie z Bogiem. Dążymy do niego w doczesnym, ziemskim życiu, dlatego podejmujemy różne wyzwania wynikające z naszego powołania, realizowanego na różnych płaszczyznach, wspierani łaską Boga w sakramentach, których szczytem jest Eucharystia. Bóg wzywa nas do nieba, gdzie dla każdego jest przygotowane miejsce od założenia świata.

2. Przeżywamy uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - nasz odpust parafialny. Sumę odpustową o godz.12.30 odprawi jego Ekscelencja Ks. Biskup Diecezjalny Ryszard Kasyna. Porządek mszy św. jak w każdą niedzielę, po każdej mszy św. poświęcenie kłosów zbóż, ziół i kwiatów. Sam gest błogosławienia rzeczy jest okazją do wychwalania Stwórcy za wszelkie otrzymane dary. Jest także prośbą, aby błogosławiony przedmiot zawsze przypominał o Panu Bogu i Jego dobroci, o Bożej opiece. Dlaczego właśnie w tę uroczystość w kościele błogosławimy zioła i kwiaty? Bo dziękujemy za dar pierwszych zbiorów właśnie w dniu, w którym osiąga pełnię zbawienia Maryja – Najdojrzalszy Owoc odkupionej ludzkości. Ofiarujmy Jej nasze serca i codzienny trud przybliżania się do Pana Boga. Na wzór Maryi mamy starać się być ludźmi wniebowzięcia – tymi, którzy świadomie i zdecydowanie podążają ku niebu.

3. W dzisiejsza uroczystość odpustową Burmistrz Kartuz zaprasza na ostatni koncert XXXIX Kartuskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej na finałowy KONCERT MARYJNY. Wystąpią: Zbigniew Gach – organy, Agnieszka Banach- sopran, Magdalena Maniewska – obój i Dariusz Wójcik - recytacja.

4. Dziś 101. rocznica zwycięskiej bitwy warszawskiej w 1920 r., zwanej Cudem nad Wisłą, która zmieniła bieg historii naszej ojczyzny i całej Europy. Za przyczyną Maryi Królowej Pokoju polecajmy Bogu sprawy naszej ojczyzny i naszego narodu.

5. Jutro, 16-ty dzień miesiąca – zapraszamy na nabożeństwo za wstawiennictwem św. Jana Pawła II po Mszy Świętej o godz.18.00.

6. Bóg zapłać za ofiary złożone w ubiegłą niedzielę na cele inwestycyjne, które wyniosły 7748 zł i 9 euro.

7. Msza św. w intencji Członków ADŚ w sobotę o godz.8.00.

8. Zapraszamy na Różaniec Błagalny o ustanie epidemii, z prośbą o zdrowie dla chorych i o Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla służb medycznych, sanitarnych i mundurowych codziennie od poniedziałku do soboty o godz.7.30.

9. Apostolstwo Dobrej Śmierci zaprasza do udziału w jednodniowej pielgrzymce do Lichenia w poniedziałek 16 sierpnia. Wyjazd o godz.6.00, a powrót w godzinach wieczornych. Koszt 110 zł. Zapisy w biurze parafialnym.

10. Serdecznie zachęcamy do nabycia nowego nru „Gościa Niedzielnego” oraz książeczki: „Dwie beatyfikacje” przygotowane przez wydawnictwo św. Wojciecha z Poznania.

11. W minionym tygodniu odeszli po nagrodę do Pana śp. Eleonora Drewniak z ul. Majkowskiego, śp. Waldemar Papina ze Smętowa Chmieleńskiego, śp. Zygmunt Rychert z Os. Wybickiego i śp. Teresa Rychert z ul. 3 Maja – bliskim składamy serdeczne wyrazy współczucia, a wszystkich naszych drogich Zmarłych polecamy Miłosierdziu Bożemu - Dobry Jezu…

12. Szensztackie Siostry Maryi serdecznie zapraszają wszystkie rodziny, które przyjmują w swoich domach Pielgrzymującą Matkę Bożą na Uroczysty DZIEŃ PRZYMIERZA RODZINY SZENSZTACKIEJ w dniu 28 sierpnia (sobota) 2021r. który odbędzie się w Kartuzach w kościele Św. Kazimierza W PROGRAMIE :
Godz. 12.00 – Rozpoczęcie:
- Modlitwa Anioł Pański
- Impuls – „Narzędzie w dłoniach Maryi ”
- Film o Założycielu Ruchu Szensztackiego
pt. „ Ktoś musi iść pierwszy”
- Nabożeństwo Eucharystyczne
Godz. 14.00 – EUCHARYSTIA pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Ks. Biskupa Arkadiusza Okroja.
- Po Mszy Św. wszystkich zapraszamy na Agapę .
Bliższe informacje są na plakacie w gablocie

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
– we wtorek 17 sierpnia – św. Jacek (1183-1257), prezbiter, dominikanin, czciciel Matki Bożej, ewangelizator naszych ziem;
– w piątek 20 sierpnia – św. Bernard (1090-1153), opat i doktor Kościoła, teolog, mistyk, nazywany „wyrocznią Europy”;
– w sobotę 21 sierpnia – św. Pius X (1835-1914), papież, szerzył kult Eucharystii, wydał dekrety o wczesnej i częstej Komunii Świętej.

Naszym Drogim Parafianom i miłym Gościom życzymy miłej, z Bogiem przeżytej odpustowej niedzieli. Matce Bożej, Pani Naszej Wniebowziętej– Matce i Królowej z Kartuskiego Raju polecamy wszystkich Parafian i Gości oraz dzieci i młodzież na czas trwających jeszcze wakacji, a solenizantom i jubilatom świętującym w tym tygodniu życzymy zdrowia, Bożego błogosławieństwa i pokoju w sercu.

Wasi Duszpasterze