Ogłoszenia duszpasterskie na dzień 05.04.2022

5 Niedziela Wielkiego Postu

Iz 43,16-21 Obietnica nowego wyzwolenia
Flp 3,8-14 Upodabniając się do śmierci Chrystusa, dojdę do powstania z martwych
J 8,1-11 Od tej chwili już nie grzesz

Nawet grzeszna niewierność Izraela nie zdołała zniszczyć Bożej miłości, która czyni dla niewdzięcznych Izraelitów wielkie rzeczy. Bóg znów otwiera swoje serce dla narodu wybranego, którym dzięki Chrystusowi staje się Kościół. Jezus w wypełnianiu swojej misji napotyka nieustannie na przeszkody. Wśród nich jest przewrotność faryzeuszów, którzy chcieli Go wystawić na próbę, aby następnie oskarżyć o bezprawie. Intencją oskarżycieli jest wyraźne przeciwstawienie autorytetu Mojżesza autorytetowi Jezusa. Pan nie umniejsza winy kobiety pochwyconej na cudzołóstwie. Potrafi jednak oddzielić człowieka od zła, które popełnił.  

1. Kojące spojrzenie Chrystusa i słowa przebaczenia, których doświadczyła kobieta cudzołożna, odkrywają przed nami najgłębszy sens Wielkiego Postu. Pan Bóg pragnie nam przebaczyć i darować nowe życie w Jezusie Chrystusie. Źródłem Bożego przebaczenia jest pozostawiony dla nas na ziemi sakrament pokuty. Pozwólmy Bogu obdarować się przebaczeniem i dobrze przygotować na nadchodzące święta.

2. Dzisiaj  w naszej parafii rozpoczynamy rekolekcje wielkopostne dla całej Parafialnej Wspólnoty, które poprowadzi  Ojciec redemptorysta Zbigniew Podlecki.  W poniedziałek, wtorek i w środę kolekta dla ks. Rekolekcjonisty, jako wyraz naszej wdzięczności za trud głoszenia rekolekcji św. Program rekolekcji dostępny tutaj (kliknij).

3. W dni rekolekcyjne intencje przyjęte w poniedziałek i wtorek na godz.10.30, a w środę na godz. 10.00 będą odprawione o godz.8.30, a w piątek przyjęte na godz.18.00 będą odprawione o godz.17.00. Przepraszamy za zmiany.

4. W dzisiejszą niedzielę zmienia się charakter przeżywanego okresu liturgicznego na bardziej pasyjny. Od jutra podczas liturgii Mszy Świętej będziemy modlić się prefacją o Męce Pańskiej, a ponadto zachowujemy w naszej Ojczyźnie zwyczaj zasłaniania krzyży.

5. Nabożeństwa pokutne w następującym porządku:

  • W dni powszednie: od poniedziałku do soboty o godz.7.30 różaniec błagalny o pokój w Ukrainie i ustanie epidemii
  • W  piątek –  Droga Krzyżowa – tylko jedna – po mszy św. wieczornej już o godz.17.00, nie będzie już mszy św. o godz.18.00.  Trasa Drogi Krzyżowej wokół Jeziora Klasztornego będzie następująca: z kościoła ul. Klasztorną, Aleją Filozofów w Gaju Świętopełka, ul. Majkowskiego,  ścieżką rowerowo – spacerową nad Jeziorem Klasztornym, Klasztorną i zakończenie przy krzyżu pokartuskim przy kościele.  Serdecznie zapraszamy do udziału i prosimy o zabranie ze sobą świec i śpiewników, ponieważ będziemy śpiewać więcej zwrotek pieśni pasyjnych.                         
  • W każdą niedzielę Wielkiego Postu – Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym o godz.15.00 

6. W I środę zapraszamy na nabożeństwo w intencji naszej Ojczyzny i pokoju w Ukrainie, a w I czwartek na Godzinę Świętą na godz.17.00.

7. Bóg zapłać za złożone już dary dla Ukrainy. Caritas nadal szuka miejsc zakwaterowania dla uchodźców. Serdecznie zachęcamy, jeżeli ktoś chciałby przyjąć uchodźców może to zgłosić na stronie internetowej Caritas Diecezji Pelplińskiej, w zakładce Pomoc Ukrainie.                     

8. Specjalnie na Niedzielę Palmową Kartuskie Centrum Kultury przygotowało dla mieszkańców wyjątkowy koncert pasyjny oparty na poemacie Ernesta Brylla, w wykonaniu Joanny Lewandowskiej i Marcina Stycznia, jednych z najpopularniejszych artystów z kręgu piosenki poetyckiej. „Golgota Jasnogórska” składa się z 18 Stacji. Surowa, ascetyczna forma powoduje, że teksty jeszcze mocniej nas uderzają i nie możemy przejść obok nich obojętnie. Niedziela palmowa, 10 kwietnia, godz.17.00. cena biletu 35 zł, bilety do nabycia w Kartuskim Centrum Kultury oraz telefonicznie. 

9. Chorych z posługą sakramentalną odwiedzimy w Wielki Piątek od godz. 8.00. Odwiedzimy wszystkich chorych, których odwiedzamy w pierwsze soboty miesiąca oraz wszystkie osoby starsze i chore które zostaną zgłoszone w biurze parafialnym.

10. Trwa akcja RODZINNEJ WIELKOPOSTNEJ SKARBONKI – proponujemy dorosłym, młodzieży i dzieciom wielkopostne skarbonki – oszczędzając zbieramy środki by pomóc Ukrainie i wesprzeć budowę hospicjum, Ks. Prałat Marek Trybowski dziękuje za wszelką pomoc w budowie stacjonarnego Kartuskiego Hospicjum – trwają prace wykończeniowe – i serdecznie prosi gdyby ktoś chciał wesprzeć ofiarą dalsza realizację budowy,  może to uczynić przez zakup cegiełki – świecy wielkanocnej w cenie 18 zł. Świece są wyłożone na stolikach przy wyjściu z kościoła, a ofiary na budowę można składać do skarbonki.  

11. Przyszła niedziela  będzie już Niedzielą Palmową, czyli Męki Pańskiej. Jej liturgia wprowadzi nas w ostatni etap czasu Wielkiego Postu, a następujące po niej dni Wielkiego Tygodnia umożliwiają nam głębokie przeżywanie tajemnicy męki i zmartwychwstania Chrystusa Pana. Podczas uroczystej liturgii pobłogosławimy gałązki wierzbowe, które będą przypominały palmy jerozolimskie, słane pod stopy wjeżdżającego do Świętego Miasta Chrystusa – Mesjasza. Procesja przed Mszą Świętą o godz.11.00 i 12.30.

12. Przypominamy, że również w tym roku pragniemy przygotować dekoracje kwiatowe Grobu Pańskiego  wspólne od wszystkich Parafian, a więc zamiast kwiatów, kto chciałby się przyczynić do dekoracji przy Grobie Pańskim może złożyć ofiarę do skarbonki przy wyjściu do spowiednicy. Serdeczne Bóg zapłać.

13. Dzisiaj zachęcamy do nabycia „Gościa Niedzielnego”, „Pielgrzyma” i innych czasopism.

14. W przyszłą  niedzielę, drugą miesiąca, kolekta na cele inwestycyjne.

15. Msza św. o łaskę zdrowia dla Danuty Zaporowskiej ofiarowana od Nauczycieli LO przy ul. Klasztornej we wtorek o godz. 7.00, za ++ w Łapalicach Sąsiadów Franciszka Skrzypkowskiego, Franciszka i Teresę Kunikowskich, Jana Klawitra, Konrada Kuczkowskiego oraz dusze w czyśćcu cierpiące w czwartek o godz.8.00, o Boże błog. dla 7 Róży Matek i Księży naszej Parafii w piątek o godz.17.00, w intencji Ojca św. Franciszka, naszych Biskupów, Kapłanów, Ojca Jonasza oraz o powołania do kapłaństwa, życia zakonnego, misyjnego i konsekrowanego oraz do F.Z.Ś. w sobotę o godz.8.00.

16. W minionym czasie odeszli po nagrodę do Pana śp. Krystyna Kochańska  z ul. Sambora i śp. Stanisław Walkusz z ul. Podgórnej – bliskim składamy serdeczne wyrazy współczucia, a naszych wszystkich Zmarłych polecamy Miłosierdziu Bożemu – Dobry Jezu…  

Każdy z nas na chrzcie świętym otrzymał od Pana Boga możliwość nieustannego oczyszczania swojego serca. W tym czasie przygotowania do Wielkanocy starajmy się nie tylko wytrwać w czystości serca, ale również uczynić jak najwięcej dobra.
Naszym Drogim Parafianom i miłym Gościom życzymy miłej, z Bogiem przeżytej, dziś rekolekcyjnej,  wielkopostnej niedzieli. Matce Bożej, Pani Naszej – Matce i Królowej z Kartuskiego Raju  na czas rekolekcji polecamy Osoby starsze i chore oraz Solenizantów i Jubilatów tego tygodnia.                                                                                                

Wasi Duszpasterze