Ogłoszenia duszpasterskie na dzień 06.03.2022

I Niedziela Wielkiego Postu

Pwt 26,4-10 Wyznanie wiary ludu wybranego
Rz 10,8-13 Wyznanie wiary prowadzi do zbawienia
Łk 4,1-13 Jezus przebywał w Duchu Świętym na pustyni i był kuszony

Przeszkodą w realizacji zawartego z nami przez Boga przymierza jest grzech. Ma on swoje źródło w uleganiu różnorakim pokusom podsuwanym przez diabła. Pokusa rzadko uderza w rzecz zakazaną bezpośrednio. Najczęściej staje na drodze jako łatwy sposób zaspokojenia autentycznej potrzeby, która nieoczekiwanie łączy się z rzeczą zakazaną. Najbardziej jest w nas atakowany głód chwały, czułości, miłości oraz komfortu, wygody i bezpieczeństwa. Dzięki temu, że diabeł kusił Jezusa, wiemy, co nam oferuje i co w nas samych jest najsłabsze. Jeśli mamy uniknąć nieszczęść będących konsekwencją ulegania pokusom, musimy wraz z Jezusem schronić się na pustyni słowa Bożego. Wsłuchajmy się zatem w słowo życia, które było siłą Jezusa do obrony przed pokusami.

1. W pierwszą niedzielę Wielkiego Postu Kościół stawia przed nami Chrystusa przebywającego przez czterdzieści dni na pustyni i kuszonego przez szatana. Rozpoczęty okres postu jest dla nas czasem duchowego wysiłku i zmagania. Niech u progu Wielkiego Postu towarzyszy nam duch pokuty i pragnienie przemiany serc, o co w tych dniach modlimy się z całym Kościołem.

2. Nabożeństwa pokutne w następującym porządku:

  • W dni powszednie: od poniedziałku do soboty o godz.7.30 różaniec błagalny o pokój na Ukrainie i ustanie epidemii
  • W każdy piątek – Droga Krzyżowa
    • Dla dzieci o godz.16.30
    • Dla dorosłych o godz.18.00
    • Dla młodzieży o godz.19.15
    • W każdą niedzielę Wielkiego Postu – Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym o godz.15.00

3. Zachęcamy do modlitwy, postu włączając się w błagalną modlitwę Kościoła o pokój na Ukrainie, jeżeli ktoś chciałby przyjąć uchodźców z Ukrainy prosimy w dalszym ciągu o zgłaszanie się w biurze parafialnym.

4. Przypominamy o zaproszeniu Pani Dyrektor Kartuskiego Centrum Kultury: Z okazji Dnia Kobiet w niedzielę, 6 marca o godz. 17.00,  zapraszamy na wyjątkowy koncert, jednego z najbardziej  charyzmatycznych głosów polskiej estrady muzycznej. Janusz Radek!.   Kartuskie Centrum Kultury w Kartuzach,  ul. Klasztorna 1. 

5. W sobotę 12 marca mija 400 lat święceń kapłańskich św. Andrzeja Boboli (1622), zapraszamy na Nowennę do św. Andrzeja Boboli, która trwa od czwartku 3 marca do piątku 11 marca po Mszy Świętej wieczornej

6. Przypominamy, że w każdy piątek Wielkiego Postu za odmówienie modlitwy do Chrystusa ukrzyżowanego: „Oto ja, dobry i najsłodszy Jezu” oraz za udział w Drodze Krzyżowej, a także w każdą niedzielę za udział w nabożeństwie Gorzkich Żali oraz za odprawienie przynajmniej trzydniowych rekolekcji można uzyskać odpust zupełny.

7. W przyszłą niedzielę – Niedziela „Ad Gentes – będziemy łączyć się z modlitwie, poście z misjonarzami i przeżywać solidarność i odpowiedzialność za misje św. W tę niedzielę będzie można złożyć swoją ofiarę do puszki przed kościołem, zebrane środki będą wsparciem i niekiedy umożliwią misjonarzom realizować dzieła ewangelizacyjne i humanitarne w krajach misyjnych.

8. Wraz ze Środą Popielcową rozpoczął się także czas tzw. Komunii świętej wielkanocnej, który potrwa aż do niedzieli Zesłania Ducha Świętego. Przypominamy o przykazaniu kościelnym mówiącym o powinności skorzystania raz w roku z sakramentu pojednania i przyjęcia Komunii świętej w okresie wielkanocnym.  Na te największe chrześcijańskie święta oczyśćmy nasze serca, uczyńmy je gotowymi na przyjęcie Zmartwychwstałego Pana.

9. We wtorek, 8 marca, przypada Dzień Kobiet. Wszystkim Paniom, które otaczamy modlitwą, życzymy obfitości Bożego błogosławieństwa, doświadczenia miłości i szacunku oraz opieki Matki Najświętszej.

10. Po przerwie świąteczno-feryjnej wznawiamy działalność Kółka Misyjnego dla dzieci. Spotkania odbywać się będą w II i IV sobotę miesiąca o godz. 9:00 w salce katechetycznej.

11. W przyszłą niedzielę  przypada także kolejna rocznica wyboru na Stolicę Piotrową papieża Franciszka. Zapraszamy do modlitwy w intencji następcy Świętego Piotra, aby był dla wszystkich czytelnym drogowskazem podążania za Chrystusem.

12. Zachęcamy do nabycia nowego nru „Gościa Niedzielnego”, „Pielgrzyma”, „Misyjnych Dróg i innych czasopism. Niech duchowa lektura wspiera naszą wielkopostną formację.

13. W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, pragniemy przygotować dekoracje kwiatowe Grobu Pańskiego  wspólne od wszystkich Parafian, a więc zamiast kwiatów, kto chciałby się przyczynić do dekoracji przy Grobie Pańskim może złożyć ofiarę do skarbonki przy wejściu do spowiednicy. Serdeczne Bóg zapłać.

14. Zachęcamy do włączenia się w dzieło miłosierdzia i pomocy rodzinom potrzebującym na przeżywanie świąt wielkanocnych i nabycie świecy wielkanocnej   w cenie 13 zł. 

15. Msza Święta  z podziękowaniem za otrzymane łaski, z prośbą o  dalsze Boże błog. i opiekę  Matki Bożej, zdrowie, pokój w rodzinach z I Róży Ojców oraz o potrzebne łaski i Dary Ducha Świętego dla naszych Kapłanów w czwartek o godz.8.00, w intencji Ojca Świętego, naszych Biskupów, Kapłanów, Ojca Jonasza oraz o powołania kapłańskie, zakonne, misyjne, do życia konsekrowanego i do Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w sobotę o godz.8.00.

16. W przyszłą niedzielę kolekta na nasze parafialne inwestycje.       

17. Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Pelplińskiej zaprasza młodzież męską do udziału w Wielkopostnych Dniach Skupienia „Jestem, bo JESTEŚ! Jezus Chrystus wczoraj i dziś, ten sam także na wieki (Hbr 13, 8)”, które odbywać się będą od 18 do 20 marca 2022 roku. Ta forma skupienia ma być pomocą dla młodych (uczniów szkół średnich, maturzystów i studentów) w rozeznaniu ich drogi życiowej. Udział w weekendowym skupieniu jest bezpłatny. Uczestnicy są proszeni o zabranie ze sobą Pisma Świętego. Dni skupienia rozpoczynają się w piątek 18 marca o godz. 18.00. Recepcja na furcie WSD będzie czynna od godz. 16.00. Formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie www.seminariumpelplin.pl

18. Collegium Marianum Liceum Katolickie im. Jana Pawła II w Pelplinie zaprasza tegorocznych absolwentów szkoły podstawowej oraz inne osoby zainteresowane działalnością szkoły na Dni Otwarte. Odbędą się one w soboty 12 marca i 23 kwietnia 2022 r. w godz. od 10.00 do 13.00. Collegium Marianum od dwóch lat jest szkołą koedukacyjną z męskim internatem. Od lat cieszy się nie tylko bogatą historią, ale wysokim poziomem nauczania. Kształtuje też ducha katolickiego wśród swoich wychowanków. Bliższe informacje na temat jej działalności można znaleźć na stronie: www.collegiummarianum.pl

19. W minionym tygodniu odeszła z naszej parafialnej wspólnoty po nagrodę do Pana śp. Bernadeta Gosz z ul. Słowackiego, a pogrzeb śp. Ryszarda Strongowskiego z Os. XX Lecia w środę o godz.10.00 w kolegiacie. Eksporta z Domu Pogrzebowego przy Placu św. Brunona. Zmarł śp. Ks. Kanonik Henryk Kreft, który przez wiele lat był wikariuszem w naszej Parafii – pogrzeb we wtorek o godz. 12.00  w Parafii pw. Św. Maksymiliana w Lęborku  – bliskim składamy serdeczne wyrazy współczucia, a Zmarłych polecamy Miłosierdziu Bożemu – Dobry Jezu…    

Wielki Post to czas nawrócenia, naszych dobrych postanowień i sprawdzian wytrwałości. Pan Jezus długi czas pościł na pustyni, gdzie był kuszony przez złego ducha. Z Chrystusem możemy wytrwać i dobrze przygotować się na Zmartwychwstanie Pańskie.
Naszym Drogim Parafianom i miłym Gościom życzymy miłej, z Bogiem przeżytej pierwszej wielkopostnej niedzieli. Matce Bożej, Pani Naszej – Matce i Królowej z Kartuskiego Raju  polecamy Osoby starsze i chore oraz Solenizantów i Jubilatów tego tygodnia.  

Wasi Duszpasterze