Ogłoszenia duszpasterskie na dzień 30.01.2022

IV Niedziela Zwykła

Jr 1,4-5.17-19 Powołanie proroka
1 Kor 12,31 – 13,13 Hymn o miłości
Łk 4,21-30 Jezus odrzucony w Nazarecie

Święty Paweł naucza, że miłość jest największa. Potwierdzenie tej prawdy stanowi nauka Jezusa – wcielonej miłości. Mieszkańcom Nazaretu trudno było zaakceptować przytoczone przez Jezusa przykłady miłości Boga wobec ludzi, bo dotyczyły one osób z narodów obcych bądź wrogich wobec Izraela. W ten sposób Jezus naucza, że miłość Boża skierowana jest do wszystkich ludzi, a nie tylko do narodu wybranego. Do królestwa Ojca prowadzą nas nie „czyny pobożne”, ale czyny chrześcijańskiej miłości i dobroci. Wszystkie one są zwykłe i proste, potrafi je wypełnić każdy człowiek. Czyny miłości i dobroci są wieczne i będą miarą w sądzeniu wszystkich ludzi.
Wsłuchajmy się w Słowo Boże, które jest listem miłosnym skierowanym osobiście do każdego z nas.

1. Dziś czwarta niedziela zwykła w roku liturgicznym. Ostatnia niedziela stycznia tradycyjnie obchodzona jest jako Światowy Dzień Trędowatych ustanowiony w 1954 roku. Módlmy się dzisiaj za wszystkich dotkniętych tą chorobą, aby zostali uzdrowieni. Prośmy także za tych, którzy leczą i opiekują się chorymi, aby czynili to zawsze, szanując godność każdego człowieka.

2. W środę uroczystość Ofiarowania Pańskiego – Matki Bożej Gromnicznej. Zgodnie z żydowskim prawem 40 dni po urodzeniu Jezusa Maryja i Józef zanieśli Dzieciątko do świątyni jerozolimskiej, by je przedstawić Bogu i złożyć ofiarę. Tego dnia przyjdźmy do świątyni ze świecami. Zostaną pobłogosławione i przez cały rok, a zwłaszcza w chwilach trwogi i cierpienia, będą nam przypominały o Jezusie – Światłości Narodów. Msze św. w tym dniu o godz.7.00, 8.30, 11.00, 16.30 i 18.00. Na Mszę Świętą o godz.16.30 zapraszamy wszystkie dzieci mające w tym roku przystąpić do I Komunii św. na obrzęd poświęcenia świec. W tym dniu kolekta na klasztory klauzurowe. Święto Ofiarowania Pańskiego jest Dniem Życia Konsekrowanego, a więc osób, które obrały drogę życia zakonnego – szczególnego naśladowania Jezusa przez czystość, ubóstwo i posłuszeństwo. Ogarnijmy ich tego dnia naszą modlitwą i życzliwością.

3. W wydarzeniu Ofiarowania Pańskiego wyjątkowa jest też obecność starców Symeona i Anny. Dlatego dziś modlimy się w intencji ludzi w podeszłym wieku. Sędziwi Symeon i Anna pokazują nam, że u schyłku życia można dostrzec sprawy, których nie dostrzegają inni. Są oni także niezrównanymi nauczycielami trudnej i zapomnianej umiejętności przygotowania się do odejścia z tego świata.

4. W czwartek św. Błażeja z Sebasty, męczennika. Patron od: bólu zęba, choroby gardła, choroby pęcherza, na dobrą spowiedź, kaszel, krwotoki, patron: garbarzy, gręplarzy, handlujących i produkujących wełnę, krawców, kamieniarzy, lekarzy, modystek (kapelusznic), murarzy, muzyków, handlujących końmi, chorych na obrzęki, piekarzy, szewców, sztukatorów, tkaczy, chorych na wrzody, zranienia kolcami, chroni zwierzęta domowe i dzikie, oraz jest patronem Dubrownika. Jest jednym z czternastu Wspomożycieli. Żył na przełomie III i IV wieku. Jego życie owiane jest tajemnicą i legendami. Urodził się na terenie dzisiejszej Turcji w Cezarei Kapadockiej. Był lekarzem, jednak porzucił wykonywanie zawodu i przez jakiś czas prowadził życie pustelnicze. Został wybrany na biskupa gminy chrześcijańskiej w Sebaście. Miał cudownie uleczyć syna pewnej kobiety, któremu gardło przebiła ość. Dla upamiętnienia tego wydarzenia Kościół do dziś w dniu św. Błażeja błogosławi gardła. Działo się to w czasach, kiedy chrześcijanie byli prześladowani. W 316 roku Gubernator Kapadocji na rozkaz cesarza Licyniusza rozpoczął prześladowania wyznawców Jezusa. Św. Błażej był zmuszony uciekać. Został jednak pojmany i osadzony w więzieniu. Był biczowany i okrutnie torturowany, ostatecznie zginął przez ścięcie głowy mieczem. Legenda głosi, że św. Błażej objawił się miejscowemu księdzu z kościoła św. Szczepana. Ostrzegł mieszkańców Dubrownika przed najazdem wojsk z Wenecji. Najeźdźcy widząc wielkie przygotowania do obrony miasta odstąpili od ataku. TRADYCJA GŁOSI, ŻE PODCZAS TORTUR PROSIŁ BOGA O WSTAWIENNICTWO ZA OSOBAMI CHORYMI NA GARDŁO.
Po każdej mszy świętej można otrzymać błogosławieństwo świecami, które będzie nas chroniło od chorób gardła.

5. W środę zapraszamy na nabożeństwo w intencji naszej Ojczyzny po Mszy Świętej o godz.16.30, a po mszy św. wieczornej zapraszamy na spotkanie do salki wszystkich Członków naszego parafialnego Zespołu Caritas.

6. W tym tygodniu dni eucharystyczne: w czwartek zapraszamy na godzinę świętą po mszy św. o godz.16.30, w piątek po mszy św. o godz.7.00 adoracja Najświętszego Sakramentu i nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego, spowiedź św. od godz.16.00, po Mszy Świętej o godz.16.30 adoracja Najświętszego Sakramentu do godz.18.00. Chwile adoracji są nie tylko wyrazem naszej miłości wobec Pana, ale jednocześnie próbą odkrywania Bożej obecności pośród codziennych spraw i ludzkich losów. W sobotę – nabożeństwo pierwszo sobotnie: o godz.7.30 różaniec, a po mszy św. o godz.8.00 – nabożeństwo do Niepokalanego Serca N.M.P. W sobotę odwiedzimy naszych Chorych z posługą sakramentalną.

7. W przyszłą niedzielę:
• Suma z liturgią w języku kaszubskim
• godz.15.00 nabożeństwo różańcowe dla Róż Żywego Różańca i wszystkich Wspólnot Parafialnych i spotkanie III Zakonu św. Franciszka

8. Młodzież przygotowującą się do przyjęcia sakramentu bierzmowania zapraszamy na spotkanie w poniedziałek po wieczornej mszy świętej o godz.18.00.

9. Msza św. z podziękowaniem za otrzymane łaski, z prośbą o dalsze Boże błog., zdrowie i opiekę Matki Bożej dla Członków 11 Róży Ojców i ich Rodzin oraz dla Kapłanów naszej Parafii we wtorek o godz.7.00, z podziękowaniem za otrzymane łaski, z prośbą o dalsze Boże błog., zdrowie i opiekę Matki Bożej dla Sióstr i ich Rodzin z 34 Róży Matek oraz Księży z naszej Parafii we wtorek o godz.8.00, z podziękowaniem za otrzymane łaski, z prośbą o dalsze Boże błog., zdrowie i opiekę Matki Bożej dla Jubilatki Genowefy Bulczak z okazji 100 Urodzin od 21 Róży Matek we wtorek o godz.18.00.

10. Informujemy, że uroczystość I Komunii Świętej w tym roku odbędzie się w sobotę 14 maja – klasa IIIA S.P.Nr 2 o godz.9.30, klasa IIIB S.P. Nr 2 o godz.11.00, klasa IIIC S.P. Nr2 o godz.12.30 i dzieci ze S.P.Nr1, Szkoły Katolickiej i z Łapalic o godz.14.00. Prosimy o modlitwę w intencji dzieci przygotowujących się do I Spowiedzi Świętej i I Komunii Świętej oraz ich Rodzin.

11. Dzisiaj, jak zawsze w ostatnią niedzielę miesiąca nasz Parafialny Zespół Caritas zbiera ofiary na cele charytatywne, które przeznaczymy jako nasz dar dla naszych Parafian, na remont domu, który zniszczył pożar. Bóg zapłać za ofiary dziś złożone oraz kto jeszcze chciałby złożyć swój dar dla poszkodowanych przez pożar, będzie mógł to uczynić również w przyszłą niedzielę.

12. W minionym tygodniu odeszła po nagrodę do Pana śp. Wiesława Górecka ze Starkowej Huty– bliskim składamy serdeczne wyrazy współczucia, a wszystkich naszych drogich Zmarłych polecamy Miłosierdziu Bożemu – Dobry Jezu…

W tym tygodniu patronują nam:
– poniedziałek, 31 stycznia – Święty Jan Bosko (1815-1888), włoski kapłan, założyciel wspólnoty salezjańskiej, wybitny wychowawca młodzieży;
– sobota, 5 lutego – Święta Agata (III w.), dziewica i męczennica, szczególna orędowniczka w pożarach.

Dzisiaj potrafimy wyleczyć wiele chorób. Ale potrzebujemy pomocy Pana Boga do uzdrowienia naszej duszy. Sami sobie nie poradzimy. Zatem aby grzech nie rozprzestrzenił się za bardzo w naszych sercach, pamiętajmy o regularnej spowiedzi świętej.
Naszym Drogim Parafianom i miłym Gościom życzymy miłej, z Bogiem przeżytej niedzieli. Matce Bożej, Pani Naszej – Matce i Królowej z Kartuskiego Raju polecamy Osoby starsze i chore oraz Solenizantów i Jubilatów.

Wasi Duszpasterze