Ogłoszenia duszpasterskie na dzień 06.02.2022

V Niedziela Zwykła

Iz 6,1-2a.3-8 Powołanie proroka
1 Kor 15,1-11 Świadectwo Pawła o zmartwychwstaniu Chrystusa
Łk 5,1-11 Zostawili wszystko i poszli za Jezusem

Słuchanie Jezusa domaga się, by porzucić czysto ludzkie kalkulacje i zaufać. Wtedy rodzi się owoc niewspółmierny do naszych wysiłków. Lęk zostaje przemieniony i zwyciężony miłością Chrystusa. Bóg, nie zważając na ludzką słabość, wzywa człowieka, aby stał się narzędziem Bożego królestwa, przekazicielem Jego łaski. Tak działo się też w życiu Apostołów, którzy mimo towarzyszącego im ludzkiego lęku, niepewności i początkowego niezdecydowania, poszli za Jezusem. W ten sposób ostatecznie zrealizowali swoje życiowe powołanie. Było to możliwe tylko dzięki temu, że ów lęk i strach zastąpili zaufaniem w Bożą pomoc.
Wsłuchajmy się w Słowo Boże, aby bardziej cenić współpracę z Bożą łaską i troskę o innych niż posiadany potencjał osobistych zdolności.

1. Dziś na Eucharystii gromadzi nas Chrystus w piątą niedzielę w ciągu roku liturgicznego. Pamiętajmy, że nikt z nas ani cała nasza wspólnota parafialna nie jest w stanie pogłębić swojej więzi z Panem Bogiem bez Eucharystii. Dopiero karmiąc się prawdziwą Miłością, każdy chrześcijanin uczy się ofiarnego życia. Częściej i uważniej wczytujmy się w objawienie Boże zawarte w Piśmie Świętym. Jednocześnie wsłuchujmy się w to, co mówi Kościół, którego zadaniem jest ciągłe przybliżanie nas do zbawienia.

2. W piątek, 11 lutego, przypada liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. Dokładnie tego dnia w 1858 roku, cztery lata po ogłoszeniu dogmatu o Niepokalanym Poczęciu, Matka Najświętsza objawiła się ubogiej pasterce, Bernadecie Soubirous w Grocie Massabielskiej. Wzywała do modlitwy oraz pokuty. Lourdes zasłynęło z licznych nawróceń i uzdrowień, stając się w krótkim czasie centrum kultu maryjnego we Francji. Dziś do Lourdes przybywają chorzy pielgrzymi z całego świata. W tym dniu obchodzimy Światowy Dzień Chorego. Tamte wydarzenia upamiętnia znana i chętnie śpiewana pieśń Po górach, dolinach. Podczas osiemnastu spotkań z Bernadetą Maryja wzywała do modlitwy oraz pokuty i prosiła, aby na miejscu objawień został zbudowany kościół. Tak też się stało. Pamiętajmy w naszych modlitwach o naszych chorych.

3. Tradycyjnie zapraszamy na Różaniec Błagalny o ustanie epidemii, z prośbą o zdrowie dla chorych i o Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla służb medycznych, sanitarnych i mundurowych, o zakończenie kryzysu na naszej granicy z Białorusią oraz o pokój między Rosją i Ukrainą – codziennie od poniedziałku do soboty o godz.7.30.

4. W przyszłą niedzielę kolekta na nasze parafialne inwestycje.

5. Zachęcamy do nabycia nowego nru „Pielgrzyma”, „Galilei – Pismo Święte bez tajemnic”, „Gościa Niedzielnego” oraz innych czasopism.

6. Msza św. z podziękowaniem za otrzymane łaski, z prośbą o dalsze Boże błog. i opiekę Matki Bożej Różańcowej dla Zelatorów Żywego Różańca w środę o godz.18.00, w intencji Ojca Świętego, naszych Biskupów, Kapłanów, Ojca Jonasza i o powołania kapłańskie, zakonne, misyjne, do życia konsekrowanego i do Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w sobotę o godz.8.00.

7. Dzisiaj nasz Parafialny Zespół Caritas zbiera ofiary do puszek, które przeznaczymy jako nasz dar dla naszych Parafian, na remont domu, który zniszczył pożar. Bóg zapłać za ofiary również dziś złożone.

8. W minionym tygodniu odeszły po nagrodę do Pana: śp. Helena Bronk z ul. Podgórnej, śp. Adriana Spychalska z Goręczyna i śp. Maria Tryba z ul. Ogródków Działkowych – bliskim składamy serdeczne wyrazy współczucia, a wszystkich naszych drogich Zmarłych polecamy Miłosierdziu Bożemu – Dobry Jezu…

9. W związku z doniesieniem do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Kartuzach na nasza Parafię w sprawie nieprzestrzegania reżimu sanitarnego, przypominamy o obowiązku zachowania przez wszystkich ostrożności, szczególnie zakrywanie ust i nos, rozdziału podawania Komunii Świętej do rąk i ust oraz utrzymanie limitu osób w kościele.

W tym tygodniu patronuje nam:
– czwartek, 10 lutego – Święta Scholastyka (ok. 480-542), dziewica, siostra bliźniaczka Świętego Benedykta, patrona Europy.

Pan Bóg zaprasza nas do wypłynięcia na głębię, czyli do pełnego zaangażowania w życie Boże. Tylko wówczas, gdy całą swoją nadzieję złożymy w Zbawicielu, nasze wysiłki przyniosą dobre owoce. Dzisiaj warto odpowiedzieć sobie na pytanie: do czego powołuje mnie mój Bóg?
Naszym Drogim Parafianom i miłym Gościom życzymy miłej, z Bogiem przeżytej niedzieli. Matce Bożej, Pani Naszej – Matce i Królowej z Kartuskiego Raju polecamy Osoby starsze i chore oraz Solenizantów i Jubilatów.

Wasi Duszpasterze