Ogłoszenia duszpasterskie na dzień 12.03.2023

III Niedziela W. Postu

I Czytanie Wj 17,3-7 – Pan Bóg usuwa wątpliwości ludu wybranego przez znak: woda wypływa ze skały, z nieurodzajnego miejsca wypływa życiodajna woda. Również tam gdzie w nas jest skała, Pan może uczynić cud.
II Czytanie Rz 5,1-2.5-8 – Bóg daje nam życie, choć nie zasługiwaliśmy na nie, tak jak lud na pustyni nie zasługiwał na miłosierdzie ukryte pod obrazem wody – to trudna do pojęcia logika Boga.
Ewangelia J 4,5-42 – Świadectwo kobiety – Samarytanki jest wezwaniem dla innych, aby i oni uwierzyli. Spotkanie z Jezusem przynosi ożywienie, gdyż On sam daje nam wodę żywą, nie musimy już czerpać ze studni.

1. Trwamy w okresie pokuty i nawrócenia – dziś przypada już trzecia niedziela Wielkiego Postu. Po raz kolejny słyszymy słowa Zbawiciela: „Nawracajcie się, bliskie jest królestwo niebieskie”. Bóg daje nam czas na wydawanie owoców nawrócenia. Nie marnujmy go.

2. Nabożeństwa pokutne w następującym porządku:

  • W dni powszednie: od poniedziałku do soboty o godz.7.30 różaniec błagalny o pokój na Ukrainie  
  • W każdy piątek – Droga Krzyżowa
    • Dla dzieci o godz.16.30
    • Dla dorosłych o godz.18.00
    • Dla młodzieży o godz.19.15
  • W każdą niedzielę Wielkiego Postu – Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym o godz.15.00

3. W tym tygodniu rekolekcje będzie przeżywała młodzież Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących ze Wzgórza Wolności oraz  Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Klasztornej, które poprowadzi Ks. Prałat Piotr Tisler. Plan jest następujący:
Zespół Szkół na Wzgórzu Wolności 
Poniedziałek  13 .03.2023 i Wtorek 14.03.2023.
Godz. 8.30 spotkanie  rekolekcyjne w kościele
Godz. 10.30 lekcje
Środa  3 .03.2020.
Godz.8.30 dzień pokutny – spotkanie wspólne dla wszystkich w kościele
Godz.10.30 – lekcje

Liceum Ogólnokształcące  ul. Klasztorna – klasy I i II
Środa  15 .03.2023
Godz.8.30 dzień pokutny – spotkanie wspólne dla wszystkich w kościele
Godz. 10.30 lekcje
Czwartek i piątek  16 i 17. 03.2023
Godz.8.30   – spotkanie rekolekcyjne w kościele w kościele
Godz.10.30 lekcje

4. Za dwa tygodnie w naszej wspólnocie parafialnej przeżywać będziemy rekolekcje wielkopostne.

5. Wielki Post jest czasem dobrych postanowień, odwrócenia się od zła i czynienia dobra. Warto, żeby te postanowienia miały bardzo konkretny wymiar. Niech to będą konkretne wyrzeczenia, niech to będzie codzienna dodatkowa chwila przeznaczona na lekturę Pisma Świętego, na rozmyślanie męki i śmierci Pana Jezusa, na modlitwę i zastanowienie się nad własnym życiem, postępowaniem. Pamiętajmy o dobrym przeżyciu sakramentu pokuty i pojednania. Przystąpienie do niego w tym czasie jest przecież naszym obowiązkiem. Nie odkładajmy tego na ostatnią chwilę! Kapłani codziennie służą posługą w konfesjonale.

6. Zapraszamy na adorację Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie w czwartek po Mszy Świętej o godz.18.00, która trwać będzie do godz.19.30. W tym czasie można skorzystać z spowiedzi świętej.

7. W czwartek po Mszy Świętej wieczornej nabożeństwo za wstawiennictwem św. Jana Pawła II.

8. Dzisiaj zachęcamy do nabycia nowego nru „Gościa Niedzielnego”, „Małego Gościa”, jest jeszcze aktualny „Pielgrzym oraz inne czasopisma.

9. Msze Święte: O zdrowie, Boże błog. i opiekę Matki Bożej dla Asi ofiarowana od Koleżanek i Kolegów ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Kartuzach we wtorek o godz.7.00,   za ++Członkinie 34 Róży Matek, Zmarłych z ich Rodzin oraz +Ks. Bpa Jana Szlagę i ++Kapłanów w środę o godz.8.00, w intencji Wspólnoty Sychar w piątek o godz.18.00, w intencji Członków Apostolstwa Dobrej Śmierci w sobotę o godz.18.00.

10. W przyszłą niedzielę kolekta na Wyższe Seminarium Duchowne, w tym roku będziemy naszej Parafii gościli Alumna naszego Seminarium. W przyszłą niedzielę po Gorzkich Żalach zapraszamy młodzież na spotkanie z klerykiem; młodzież przygotowująca się do bierzmowania  zapraszamy obowiązkowo.

11. We wtorek w salkach katechetycznych po Mszy świętej wieczornej do około godz. 20:00 Spotkanie wspólnotowe dla Młodych. Zapraszamy zwłaszcza młodzież po przyjęciu sakramentu bierzmowania i przygotowującą się do przyjęcia tego sakramentu.

12. Dyrekcja Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Kartuzach organizuje dzień otwarty szkoły w niedzielę, 19 marca w godzinach od 8.00 do 13.30. Zapraszamy do odwiedzenia naszej szkoły i zapoznania się z ofertą edukacyjną szkoły. Informacje o szkole można uzyskać na oficjalnej stronie internetowej (www.katolik.kartuzy.pl) oraz profilu Facebook. Tel. kontaktowy 515 135 661 lub 506 299 471 

13. 24 marca odbędzie Kartuska Ekstremalna Droga Krzyżowa, początek: Msza Święta o godz.20.30 w kościele św. Kazimierza, po Mszy Świętej nastąpi wyjście na trasę EDK Kartuzy. Zapisy są dokonywane tylko przez stronę internetową:www.edk.org.pl, a także u ks. Mariusza – Wikariusza Parafii św. Kazimierza nr tel.: 502 586 772.

14. Kartuskie Centrum Caritas w piątek i sobotę będzie przeprowadzać zbiórkę żywności, w ramach ogólnopolskiej akcji „Tak. Pomagam!”. Zbiórka prowadzona będzie w sklepach sieci Biedronka oraz Lidl. Z zebranych darów zostaną zrobione paczki na święta dla najuboższych rodzin. Za złożone dary składamy serdeczne Bóg zapłać.

15. W minionym tygodniu odeszła  po nagrodę do Pana śp. Zofia Szleja z Os. XX Lecia RP, a pogrzeb śp. Władysława Stefanowskiego  z Os. XX Lecia RP w poniedziałek  o godz.14.00 w kolegiacie. Eksporta z Domu Pogrzebowego przy Placu św. Brunona  – bliskim składamy serdeczne wyrazy współczucia, a Zmarłych polecamy Miłosierdziu Bożemu – Dobry Jezu…   

Na kolejny tydzień Wielkiego Postu życzmy sobie, abyśmy z dnia na dzień stawali się coraz lepsi. Pragnijmy tego, co daje człowiekowi prawdziwe szczęście. Niech Dobry Bóg nam błogosławi.
Naszym Drogim Parafianom i miłym Gościom życzymy miłej, z Bogiem przeżytej kolejnej wielkopostnej niedzieli. Matce Bożej, Pani Naszej – Matce i Królowej z Kartuskiego Raju polecamy Osoby starsze i chore oraz Solenizantów i Jubilatów tego tygodnia. Trwajmy na modlitwie w intencji  pokoju w Ukrainie oraz o Dary Ducha Świętego dla młodzieży, która w tym tygodniu będzie przeżywała swoje rekolekcje, a na ten trudny czas zawierzajmy się Matce Bożej i trwajmy na modlitwie wspólnej i osobistej.

Wasi Duszpasterze