Ogłoszenia duszpasterskie na dzień 26.03.2023

5 Niedziela Wielkiego Postu

I Czytanie Ez 37,12-14 – Pan Bóg daje obietnicę, że wyprowadzi nas z grobu beznadziei oraz przy zmartwychwstaniu ciała. A do tego udzieli nam Ducha, który będzie nas ożywiał i prowadził.
II Czytanie Rz 8,8-11 – Duch, którego udzielił nam Chrystus, jest Tym, który prowadzi do życia wiecznego i pełnego. Ciało umiera, lecz dusza żyć będzie ze względu na Niego.
Ewangelia J 11,1-45 – Jezus może sprawić zmartwychwstanie ludzkiego ciała, ale ważna jest też tutaj odpowiedz człowieka na pytanie: „Wierzysz w to?”. Jezus jest Bogiem, Tym, który wyprowadza z grobu Łazarza. Jezus jest też nadzieją na prawdziwe życie.

1. Dzisiaj  w naszej parafii rozpoczynamy rekolekcje wielkopostne  dla dorosłych i dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 2, które poprowadzi Ks. Prof. Tomasz Huzarek – Rektor W.S.D. w Pelplinie, którego bardzo serdecznie witamy. W poniedziałek, wtorek i środę kolekta dla Ks. Rekolekcjonisty jako wyraz naszej wdzięczności za trud głoszenia rekolekcji w naszej Parafii. Szczegółowy program  rekolekcji jest wywieszony w gablocie ogłoszeń oraz znajdziemy go na stronie internetowej naszej Parafii (kliknij TUTAJ).

2. Źródłem Bożego przebaczenia jest pozostawiony dla nas na ziemi sakrament pokuty. Pozwólmy Bogu obdarować się przebaczeniem i dobrze przygotować na nadchodzące święta.

3. W dzisiejszą niedzielę zmienia się charakter przeżywanego  okresu liturgicznego na bardziej pasyjny. Od jutra podczas liturgii Mszy Świętej będziemy modlić się prefacją o Męce Pańskiej, a ponadto zachowujemy w naszej Ojczyźnie zwyczaj zasłaniania krzyży.

4. Nabożeństwa pokutne w następującym porządku:

  • W dni powszednie: od poniedziałku do soboty o godz.7.30 różaniec błagalny o pokój na Ukrainie 
  • W każdy piątek – Droga Krzyżowa
  • Dla dzieci o godz.16.30
    • Dla dorosłych o godz.18.00
    • Dla młodzieży o godz.19.15
  • W każdą niedzielę Wielkiego Postu – Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym o godz.15.00

5. Przyszła niedziela  będzie już Niedzielą Palmową, czyli Męki Pańskiej. Jej liturgia wprowadzi nas w ostatni etap czasu Wielkiego Postu, a następujące po niej dni Wielkiego Tygodnia umożliwiają nam głębokie przeżywanie tajemnicy męki i zmartwychwstania Chrystusa Pana. Podczas uroczystej liturgii pobłogosławimy gałązki wierzbowe, które będą przypominały palmy jerozolimskie, słane pod stopy wjeżdżającego do Świętego Miasta Chrystusa – Mesjasza. Procesja przed Mszą Świętą o godz.11.00.

6. W Niedzielę Palmową, 2 kwietnia br. w Kościerzynie będzie miała miejsce diecezjalna celebracja Dnia Młodych, podczas którego wystąpi m. in. zespół TAU. Zapraszamy młodzież, zwłaszcza przygotowującą się do przyjęcia sakramentu bierzmowania do udziału w tym wydarzeniu. Wyjazd około godz. 12:00 sprzed kolegiaty, powrót między 18:00, a 19:00. Koszt 35 zł. Więcej informacji i zapisy u ks. Macieja. Zapraszamy!

7. We wtorek w salkach katechetycznych po Mszy świętej wieczornej do około godz. 20:00 spotkanie wspólnotowe dla młodych. Zapraszamy zwłaszcza młodzież po przyjęciu sakramentu bierzmowania i przygotowującą się do przyjęcia tego sakramentu. 

8. Przypominamy, że również w tym roku pragniemy przygotować dekoracje kwiatowe Grobu Pańskiego  wspólne od wszystkich Parafian, a więc zamiast kwiatów, kto chciałby się przyczynić do dekoracji przy Grobie Pańskim może złożyć ofiarę do skarbonki przy wyjściu do spowiednicy. Serdeczne Bóg zapłać.

9. Msza Święta: z podziękowaniem za otrzymane łaski, z prośbą o dalsze Boże błog. opiekę Matki Bożej dla Ks. Macieja Dzwonkowskiego w Dniu Urodzin ofiarowana od wszystkich Wspólnot naszej Parafii w niedzielę o godz.11.00

10. Zapraszamy na adorację Pana Jezusa w  Najświętszym Sakramencie w czwartek po Mszy Świętej o godz.18.00, która trwać będzie do godz.19.30. W tym czasie można skorzystać z spowiedzi świętej.

11. W tym tygodniu w I sobotę – nabożeństwo pierwszo sobotnie: o godz.7.30 różaniec, a po Mszy Świętej o godz.8.00  – nabożeństwo do Niepokalanego Serca N.M.P. W I sobotę nie będzie tradycyjnych odwiedzin naszych Chorych z posługą sakramentalną, natomiast odwiedzimy Chorych z posługą sakramentalną w Wielki Piątek od godz. 8.00. Odwiedzimy wszystkich chorych, których odwiedzamy w pierwsze soboty miesiąca oraz wszystkie osoby Starsze i Chore które zostaną zgłoszone w biurze parafialnym.

12. W przyszłą niedzielę – pierwsza niedziela miesiąca

  • Suma z liturgią w języku kaszubskim
  • godz.14.30  nabożeństwo różańcowe dla Róż Żywego Różańca i wszystkich wspólnot parafialnych 

13. Dzisiaj zachęcamy do nabycia „Gościa Niedzielnego”, „Małego Gościa”, jest jeszcze aktualny „Pielgrzym” i inne czasopisma.

14. Gazeta Polska zaprasza na wyjazd do Warszawy na „Marsz dla św. Jana Pawła II w 18 r. śmierci” –  2 kwietnia 2023 . wyjazd z Kartuz (parking Pl. Św. Brunona) 2.04. godz.5.00, koszt 100 zł. Zapisy Sylwa Leyk 501-265-084; Piotr Małszycki 535-146-816. Serdecznie zachęcamy

15. Wspólnota „Miłosierdzie Boże  w duszy mojej” zaprasza na dni skupienia dla osób uzależnionych i ich rodzin oraz dla małżeństw  w kryzysie w dniach od 14 do 17.07. 2023 roku w Nadolu. Telefon Anita 691-555-759, ks. Wojciech 510-379-390.

16. Bóg zapłać za złożone ofiary w czasie ostatniej kolekty inwestycyjnej, które wyniosły 8256 zł                     

17. W minionym czasie odeszły po nagrodę do Pana śp. Bogumiła Cylke  z Os. XX Lecia i śp. Hanna Laskowska z ul. Boh. Westerplatte – bliskim składamy serdeczne wyrazy współczucia, a naszych wszystkich Zmarłych polecamy Miłosierdziu Bożemu – Dobry Jezu…  

Każdy z nas na chrzcie świętym otrzymał od Pana Boga możliwość nieustannego oczyszczania swojego serca. W tym czasie przygotowania do Wielkanocy starajmy się nie tylko wytrwać w czystości serca, ale również uczynić jak najwięcej dobra.
Naszym Drogim Parafianom i miłym Gościom życzymy miłej, z Bogiem przeżytej, dziś rekolekcyjnej,  wielkopostnej niedzieli. Matce Bożej, Pani Naszej – Matce i Królowej z Kartuskiego Raju  na czas rekolekcji polecamy Osoby starsze i chore oraz Solenizantów i Jubilatów tego tygodnia.                                                                                                

Wasi Duszpasterze