Ogłoszenia duszpasterskie na dzień 04.06.2023

Uroczystość Trójcy Przenajświętszej

I Czytanie Wj 34,4b-6.8-9 – Bóg jest blisko człowieka wołającego, pragnącego Jego obecności. Jest blisko tego, który się stara być blisko Boga (czyt. poranna rozmowa Mojżesza z Bogiem)    
II Czytanie 2 Kor 13,11-13 – Trójca Święta może być blisko każdego człowieka, którego pozdrowimy, może być blisko nas, kiedy staramy się być coraz bardziej doskonali.
Ewangelia J 3,16-18 – Wiara w Syna Człowieczego sprawia, że człowiek staje w gronie zbawionych. Motywem Jego przyjścia na ziemie była miłość. Syn Człowieczy przyszedł po to, by zbawić cały świat, by zbawić każdego bez wyjątku.

1. Uroczystość Trójcy Świętej wprowadza nas w niepojętą tajemnicę Boga. Jej wielkość przerasta nasze umysły, ale jednocześnie budzi zaufanie. Wszystko, co czynimy w życiu, czyńmy „w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego”, powierzając w ten sposób każdy nasz szlachetny zamysł wszechmocy Pana Boga. I oby wszystko w naszym życiu było czynione na chwałę Trójcy Przenajświętszej!

2.W   czwartek, 8 czerwca, w liturgii będziemy celebrować uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – Boże Ciało. Z Chrystusem utajonym w Najświętszym Sakramencie wyjdziemy w uroczystej eucharystycznej procesji na ulice naszej Parafii. Będziemy dziękować Bogu za dar Eucharystii, będziemy prosić Chrystusa o błogosławieństwo i pokój dla Kościoła powszechnego, naszej Ojczyzny i dla Ukrainy. Udział w tej procesji jest publicznym wyznaniem wiary w to, że Jezus jest wśród nas, w naszym życiu zawsze obecny. Przygotujemy cztery ołtarze, udekorujemy nasz parafialny wieczernik i nasze domy, mieszkania, a przede wszystkim otworzymy Jezusowi nasze serca, aby mogło je opromienić Jego błogosławieństwo.

3.Msze Święte: świętowanie rozpoczniemy już Mszą Świętą w środę o godz.18.00 i w  czwartek: o godz.6.30 w kaplicy w szpitalu, 7.00,  8.15, 9.30, 11.00, zaraz po zakończonej procesji i o godz.18.00. Po mszy św. o godz.11.00 wyruszy z kolegiaty Procesja Eucharystyczna – będziemy podążać ulicami: Klasztorna, Wzgórze Wolności, Mickiewicza, Reja, Chmieleńska, Wzgórze Wolności, Plac św. Brunona i Klasztorna. Ołtarze: przy ul. Mickiewicza, przy ul. Chmieleńskiej, przy Kaplicy św. Brunona i przy Kartuskim Centrum Kultury. Przy każdym ołtarzu wysłuchamy okolicznościowego kazania. Dzieci pierwszokomunijne uczestniczą w szatach liturgicznych i idą przed dziewczynkami sypiącymi kwiaty.  W tę piękną uroczystość po raz drugi będziemy mogli we wspólnocie wszystkich mieszkańców Kartuz uczcić publicznie Pana Jezusa w Eucharystii wieczorem o godz.19.00 zapraszamy na WIECZÓR CHWAŁY do Parku Solidarności  – Kartuski Wieczór Chwały, czyli rodzinny czas świętowania Bożego Ciała. Muzyczno-modlitewne uwielbienie Pana Boga pod hasłem „Ziemia, którą mi dajesz”. Na plenerowej scenie wystąpi 20 osobowy chór dla Jezusa oraz zespół muzyczny. 8 czerwca, Boże Ciało, godz. 19.00, Park Solidarności w Kartuzach. Przyjdźmy, by wspólnie, radosnym śpiewem uwielbiać Jezusa. Burmistrz Kartuz, Kartuskie Centrum Kultury oraz Proboszczowie Kartuskich Parafii zapraszają.

4. Dziewczynki pierwszokomunijne i rocznicowe, ale też i młodsze zapraszamy do sypania kwiatków, zapraszamy na próbę we wtorek na godz.17.00 przy kościele.

5. Procesje eucharystyczne wokół naszego kościoła będą się odbywały codziennie po mszy św.  wieczornej przez całą tak zwaną oktawę Bożego Ciała, również w niedzielę.  Nie sprawiajmy Chrystusowi zawodu obojętnością, wykrętem czy lenistwem. Jak On pragnie być blisko nas, tak my przychodźmy jak najczęściej do Niego.

6. Informujemy, że Biskup Pelpliński Ryszard Kasyna udzielił dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek, 9 czerwca.

7. Zapraszamy na nabożeństwa ku czci  Najświętszego Serca Pana Jezusa:   

  • w kościele po mszy św. wieczornej dla całych rodzin 
  • w Łapalicach przy krzyżu: w niedziele o godz.14.00, a w dni powszednie o godz.18.00

8. Msze Święte: za +Wiesława Kryger od Pracowników Urzędu Skarbowego w Kartuzach we wtorek o godz.7.00, o łaskę deszczu ofiarowana od rolników  z Kosów w piątek o godz.7.00, wintencji Ojca Świętego, naszych biskupów, kapłanów, Ojca Jonasza i o powołania kapłańskie, zakonne, misyjne, do życia konsekrowanego i do Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w sobotę o godz.8.00, za ++Członkinie 24 Róży Matek, ++  z ich Rodzin i ++ Kapłanów  w sobotę o godz.18.00.

9. Dzisiaj zachęcamy do nabycia nowego nru „Gościa Niedzielnego”  i innych czasopism.

10. W sobotę 17 czerwca zapraszamy do udziału w uroczystości odpustowej ku czci Matki Bożej Królowej Rodzin w Kościerzynie, suma pod przewodnictwem Ks. Biskupa Diecezjalnego Ryszarda Kasyny na Placu św. Jana Pawła II o godz.12.00. Szczegóły na plakacie  w gablocie.

11. We wtorek w salkach katechetycznych po Mszy świętej wieczornej do około godz. 20:00 spotkanie wspólnotowe dla młodych. Zapraszamy zwłaszcza młodzież po przyjęciu sakramentu bierzmowania i przygotowującą się do przyjęcia tego sakramentu. 

12. W sobotę, 17 czerwca odbędzie się XI edycja „Przystani – Warsztatów dla duszy”. Spotkanie rozpocznie się o godz. 12.00 i potrwa do około godz. 20.00. W programie do wyboru 11 różnych warsztatów, wspólna modlitwa, Msza Święta i koncert ewangelizacyjny. Szczegółowe informacje dostępne na stronie internetowej diecezja-pelplin.pl oraz profilu naszej parafii na Fecebooku. Organizujemy wyjazd na to wydarzenie. Koszt 50 zł. Więcej informacji i zapisy u ks. Macieja. Szczególnie zapraszamy do wzięcia udziału młodzież przygotowującą się do przyjęcia sakramentu bierzmowania. 

13. Duszpasterze Sanktuarium Sianowskiego zapraszają na Pielgrzymkę autokarową dnia 18 czerwca br. (sobota) na VIII Odpust Kaszubski ku czci Matki Bożej Pani Pomorza na Świętej Górze Polanowskiej. Wyjazd z Sianowa, z placu przy kościele o godz. 8.00. Koszt/os. 40 zł. Zapisy telefonicznie lub w biurze parafialnym lub po Mszach św. w Sianowie. Mile widziane sztandary i stroje kaszubskie. Serdecznie zapraszamy!

14. Czciciele św. Michała Archanioła z Gdańska zapraszają do udziału w pielgrzymce na Jasna Górę w dniach od 30 czerwca do 2 lipca – Licheń, Kalisz, Jasna Góra, Toruń i Górsk. Koszt 600 zł.  Zapisy Pan Piotr nr tel.: 535-146-816.

15. Wydział Teologiczny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zaprasza na studia na kierunkach „Teologia” oraz „Nauki o Rodzinie”. Dzień otwarty odbędzie się w czwartek 15 czerwca br. w godzinach 8.00-13.00 w siedzibie Uczelni. Zapewniamy wysoki poziom kształcenia oraz przyjazną atmosferę studiowania. Szczegóły na stronie internetowej parafii oraz gablotach ogłoszeniowych. Strona internetowa Wydziału www.teologia.umk.pl.

16. Biuro Radia Maryja w Kartuzach przy Parafii św. Kazimierza w Kartuzach zaprasza na XXXII Pielgrzymkę Rodziny Radia Maryja do Częstochowy w dniu 9 lipca – wyjazd 8.07 o godz.22.00 sprzed dworca PKP w Kartuzach powrót 9.07. w godzinach nocnych. Koszt 150 zł. Zapisy w biurze radia Maryja w Kartuzach we wtorki i piątki w godz.9.15-10.30, a także pod nr tel.: Terenia: 695973912 i Elżbieta:691858460 i Marlena: 729119129.

17. W przyszłą niedzielę kolekta na nasze parafialne inwestycje.

W tym tygodniu patronują nam:
– poniedziałek, 13 czerwca – Święty Bonifacy, biskup i męczennik

Jest jeszcze wiele nieznanych nam prawd o Panu Bogu. Są sprawy, które trudno nam zrozumieć. Na najważniejsze pytania znajdujemy odpowiedź w Piśmie Świętym. Jeżeli pragniemy naszego Stwórcę jeszcze lepiej poznać, to zacznijmy szukać odpowiedzi nie tyle umysłem, co naszym sercem.   Naszym Drogim Parafianom i miłym Gościom życzymy głębokiej, z Bogiem Trójjedynym przeżytej Uroczystości Trójcy Przenajświętszej. Niech Bóg Jedyny w Trzech Osobach błogosławi solenizantom i jubilatom tego tygodnia.

Wasi Duszpasterze