Ogłoszenia duszpasterskie na dzień 28.05.2023

Zesłanie Ducha Świętego

I Czytanie Dz 2,1-11: – Duch Święty zstępuje na wspólnotę uczniów, którzy nie spodziewają się Jego działania. On pokazuje się w mocny, zdecydowany sposób i pozwala głosić im słowo Boże.
II Czytanie 1 Kor 12,3b-7.12-13- – Duch Święty pozwala wierzyć, pozwala budować wspólnotę, pozwala posługiwać na różne sposoby – to jest Duch jedności.
Ewangelia J 20,19-23 – Jezus posyła Ducha Świętego, aby Apostołowie mogli Go zanosić dalej w postaci odpuszczenia grzechów, gdyż to zaczyna proces nawrócenia serca. Jezus wchodzi do zamkniętego pomieszczenia i kiedy uczniowie się lękają, On głosi pokój

1. Dzisiaj ostatnia procesja wielkanocna   przed Mszą  Świętą o godz. 9.30.

2. Pierwsza niedziela czerwca corocznie obchodzona jest także jako Dzień Dziękczynienia. To szczególna okazja, aby wyrazić wdzięczność za wszelkie dary Bożej dobroci. Już dziś w naszej parafii składamy ofiary na wznoszoną w Warszawie Świątynię Opatrzności Bożej  jako wotum wdzięczności naszego Narodu. Serdeczne Bóg zapłać.

3. Jutro, w poniedziałek – tradycyjnie drugi dzień Zielonych Świąt, obchodzimy święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Podczas Soboru Watykańskiego II biskupi polscy złożyli w Stolicy Apostolskiej prośbę o ogłoszenie Najświętszej Maryi Panny Matką Kościoła i oddanie całej ludzkości Jej Macierzyńskiemu Sercu. Zamykając drugą sesję soborową, papież Paweł VI ogłosił Maryję Matką Kościoła. Poniedziałkowe święto podkreśla rolę, jaką Maryja pełni w historii zbawienia i w mistycznym Ciele Chrystusa – Kościele. Postarajmy się uczestniczyć we Mszy Świętej mimo, że jest to dzień pracy, zachowajmy świąteczny charakter w naszych domach. Msze Święte o godz.7.00, 8.30,  11.00, 16.30  i 18.00.  

4. W najbliższy czwartek natomiast oddamy cześć Jezusowi Chrystusowi, Najwyższemu i Wiecznemu Kapłanowi. To nowe święto, wpisane do kalendarza liturgicznego na polecenie papieża Benedykta XVI, od 2013 roku jest obchodzone w naszej Ojczyźnie.  Niech to będzie dzień szczególnej modlitwy naszej wspólnoty parafialnej za powołanych do kapłaństwa, o ich świętość i wytrwałość w kapłańskim posługiwaniu.

5. Zapraszamy na adorację Pana Jezusa w  Najświętszym Sakramencie w czwartek po Mszy Świętej o godz.18.00, która trwać będzie do godz.19.30. W tym czasie można skorzystać z spowiedzi świętej.

6. Zapraszamy na Różaniec Błagalny o pokój w Ukrainie codziennie od poniedziałku do soboty o godz.7.30. 

7. W przyszłą niedzielę Uroczystość Trójcy Przenajświętszej – odpust w Goręczynie – suma o godz. 11.30.

8. Zapraszamy na ostatnie w tym roku nabożeństwa majowe ku czci Matki Bożej o stałej porze.

9. Czerwiec to tradycyjnie miesiąc szczególnego kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa. Cześć Bożemu Sercu będziemy oddawali podczas nabożeństw czerwcowych Zapraszamy na nabożeństwa ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa:   

  • w kościele po mszy św. wieczornej dla całych rodzin 
  • w kaplicy na Wzgórzu Wolności od poniedziałku do piątku o godz.17.00
  • w Łapalicach przy krzyżu: w niedziele o godz.14.00, a w dni powszednie o godz.18.00

10. Pragniemy przypomnieć, że uroczystością Zesłania Ducha Świętego kończymy okres Paschalnej Pięćdziesiątnicy, a zatem też tzw. okres Komunii świętej wielkanocnej. Codziennie można skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania, aby móc czynić zadość przykazaniom kościelnym – obowiązkowi raz do roku przystąpienia do spowiedzi świętej i przyjęcia w okresie wielkanocnym Jezusa w Komunii świętej.

11. W środę, 31 maja, przypada liturgiczne święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Będziemy wpatrywali się w Maryję, która spieszy do swojej krewnej Elżbiety, będziemy prosili o wrażliwość na potrzeby innych dla wszystkich uczniów Chrystusa.

12. W czwartek, 1 czerwca, przypada Dzień Dziecka. Zachęcamy do modlitwy za wszystkie dzieci, aby wzrastały w łasce Bożej, mądrości i były otaczane miłością i troską przez swoich rodziców.

13. W tym tygodniu dni eucharystyczne:  w czwartek   zapraszamy na Nowennę do Przemienienia Pańskiego na godz.17.00, w piątek po mszy św. o godz.7.00 adoracja Najświętszego Sakramentu i nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego,  spowiedź św. od godz.16.00 – zapraszamy szczególnie dzieci, które w tym roku przystąpiły do I Komunii Świętej i przeżywać będą swoje „Pierwsze Piątki Miesiąca”, po Mszy Świętej o godz.16.30 adoracja Najświętszego Sakramentu do godz.18.00.  Chwile adoracji są nie tylko wyrazem naszej miłości wobec Pana, ale jednocześnie próbą odkrywania Bożej obecności pośród codziennych spraw i ludzkich losów. W sobotę – nabożeństwo pierwszo sobotnie: o godz.7.30 różaniec, a po mszy św. o godz.8.00  – nabożeństwo do Niepokalanego Serca N.M.P. W sobotę odwiedzimy naszych Chorych z posługą sakramentalną.

14. W przyszłą niedzielę:

  • Suma z liturgią w języku kaszubskim
  • godz.15.00 nabożeństwo różańcowe dla Róż Żywego Różańca i wszystkich Wspólnot Parafialnych i spotkanie III Zakonu św. Franciszka

15. W czwartek, 8 czerwca, w liturgii będziemy celebrować uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – Boże Ciało. Z Chrystusem utajonym w Najświętszym Sakramencie wyjdziemy w uroczystej eucharystycznej procesji na ulice naszej Parafii. W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, każda parafia kartuska będzie miała swoją Procesję Eucharystyczną. Będziemy dziękować Bogu za dar Eucharystii, będziemy prosić Chrystusa o błogosławieństwo i pokój dla Kościoła powszechnego, naszej Ojczyzny i dla Ukrainy.  Udział w tej procesji jest publicznym wyznaniem wiary w to, że Jezus jest wśród nas, w naszym życiu zawsze obecny. Przygotujmy cztery ołtarze, udekorujmy nasz parafialny wieczernik i nasze domy, mieszkania, a przede wszystkim otwórzmy Jezusowi nasze serca, aby mogło je opromienić Jego błogosławieństwo.

16. Msze Święte: o godz.6.30 w kaplicy w szpitalu, 7.00,  8.15, 9.30, 11.00, zaraz po zakończonej procesji i o godz.18.00. Po mszy św. o godz.11.00 wyruszy z kolegiaty procesja – będziemy podążać ulicami: Klasztorna, Wzgórze Wolności, Mickiewicza, Reja, Chmieleńska, Wzgórze Wolności, Plac św. Brunona i Klasztorna. Ołtarze: przy ul. Mickiewicza, przy ul. Chmieleńskiej, przy Kaplicy św. Brunona i przy Centrum Kultury. Przy każdym ołtarzu wysłuchamy okolicznościowego kazania. Dzieci pierwszokomunijne uczestniczą w szatach liturgicznych i idą przed dziewczynkami sypiącymi kwiaty. Dziewczynki pierwszokomunijne i rocznicowe, ale też i młodsze i starsze zapraszamy do sypania kwiatków.  W tę piękną uroczystość po raz drugi będziemy mogli we wspólnocie wszystkich mieszkańców Kartuz uczcić publicznie Pana Jezusa w Eucharystii wieczorem o godz.19.00 zapraszamy na WIECZÓR CHWAŁY do Parku Solidarności.  

17. We wtorek, 30 maja po Mszy świętej wieczornej w kościele spotkanie dla młodzieży przygotowującej się do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Obecność obowiązkowa!

18. Dzisiaj zachęcamy do nabycia nowego nru „Gościa Niedzielnego” oraz jest jeszcze aktualny „Pielgrzym”

19. Msza św. za śp. Członkinie z 24 Róży Matek oraz Zmarłych z  ich Rodzin i Zmarłych naszych  Kapłanów w poniedziałek o godz.11.00, Z podziękowaniem za otrzymane i z prośbą o dalsze Boże błog., opiekę Matki Bożej, zdrowie dla  Sióstr II  Róży Niewiast i Kapłanów naszej Parafii  we wtorek o godz.8.00,  z podziękowaniem za otrzymane  łaski,  z prośbą  o dalsze Boże błog. i opiekę Matki Bożej   dla 42 Róży Matek i Kapłanów naszej Parafii w środę o godz.8.00,  w intencji Ojca św. , naszych Biskupów, Kapłanów, Ojca Jonasza i o powołania kapłańskie, zakonne, misyjne do życia konsekrowanego i do Franciszkańskiego Zakonu Świeckich  w sobotę o godz.8.00.

20. Każda epoka historii ma swoje problemy. Przez cały czas istnienia świata towarzyszy człowiekowi cierpienie. W dzisiejszym czasie niszczy człowieka pośpiech, brak czasu, materializm i uzależnienia. Bóg, który kocha człowieka budzi w Kościele charyzmaty, by nieść pomoc ludziom. Posyła swoje sługi do braci potrzebujących pomocy. Wśród różnych dzieł miłosierdzia w dzisiejszej dobie naprzeciw młodym ludziom zagubionym i odrzuconym wyszła z Bożego natchnienia siostra Elvira Petrozzi – założycielka Wspólnoty CENACOLO. W przyszłą niedzielę gościć będziemy w naszej parafii braci ze Wspólnoty Cenacolo, którzy opowiedzą nam o swoim życiu i doświadczeniu obecności Boga. Po Mszy św.  można uzyskać szczegółowe informacje o Wspólnocie Cenacolo, złożyć ofiary i nabyć pamiątki religijne wykonane własnoręcznie przez członków Wspólnoty.

21. Ks. Gerard Jakubiak był wikariuszem w naszej parafii. W tym roku obchodzi 40 rocznice kapłaństwa. Ks. Jubilat zaprasza byłych członków chóru CARTUSIA na uroczystości do Jabłowa w niedzielę 18 czerwca 2023.  Msza Św. o godz. 14 00 w kościele, a potem nad jeziorem  festyn w czasie którego przewiduje się wspólny koncert wszystkich zespołów Jubilata i poczęstunek. Uroczystość w Jabłowie ul. Szkolna 2 tel 602 273 661

22. Msze Święte: wintencji wszystkich Rzemieślników Zrzeszonych w Cechu Rzemiosł Różnych w Kartuzach i ich Rodzin za przyczyną św. Józefa Rzemieślnika oraz za Zmarłych Rzemieślników, Członków Cechu i z ich Rodzin we wtorek o godz.9.00, z podziękowaniem za otrzymane łaski i z  prośbą o dalsze Boże błog. i opiekę  Matki Bożej dla Członkini Jadwigi Piepiórka i Jej Rodziny z okazji 70 Urodzin od 40 Róży Matek w środę o godz.8.00, +Helenę Brylowską z Os. XX Lecia, której pogrzeb odbył się w ubiegły wtorek w Żukowie od uczestników pogrzebu w środę o godz.18.00.

23. 5,6 i 7 czerwca w kinie „Kartuzy” będzie wyświetlany film pt.:”Niebo nie może czekać. Historia Carla Acutisa” przedstawiający postać niezwykłego nastolatka zmarłego w 2006 roku na białaczkę i wyniesionego na ołtarze w 2020 roku, to poruszające, pełne dobrych emocji i umocnienia wiary kino. Serdecznie zachęcamy.

24. W minionym czasie odeszli po nagrodę do Pana śp. Stefania Kąkol  z ul. Wzgórze Wolności, śp. Stefania Dąbrowska z ul. Chmieleńskiej i śp. Gerard Klawe z Os. XX Lecia – bliskim składamy serdeczne wyrazy współczucia, a Zmarłych  polecamy Miłosierdziu Bożemu – Dobry Jezu…

W tym tygodniu patronują nam:
– środa, 31 maja –  Nawiedzenie N.M.P. Będziemy wpatrywali się w Maryję, która spieszy do swojej krewnej Elżbiety, będziemy prosili o wrażliwość na potrzeby innych dla wszystkich uczniów Chrystusa.
– sobota, 3 czerwca – Święty Karol Lwanga i Towarzysze męczennicy  z Ugandy

Otrzymaliśmy Ducha Świętego w sakramencie chrztu, niektórzy również zostali umocnieni darami Ducha w sakramencie bierzmowania. Wszystko po to, aby łatwiej nam było osiągnąć zbawienie. Jednak to od nas zależy, czy pozwolimy Bogu działać w naszej codzienności.
Naszym Drogim Parafianom i miłym Gościom życzymy miłej, z Bogiem przeżytej, Uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Matce Bożej, Pani Naszej – Matce i Królowej z Kartuskiego Raju polecamy  Osoby starsze i chore oraz Solenizantów i Jubilatów tego tygodnia.

Wasi Duszpasterze