Ogłoszenia duszpasterskie na dzień 30.07.2023

XVII  Niedziela Zwykła

I Czytanie 1 Krl 3,5.7-12 – Bogu bliska jest modlitwa prośby, On pragnie nas hojnie obdarzać darami, które będziemy mogli wykorzystać, służąc braciom.
II Czytanie Rz 8,28-30 – Rzeczywistość duchowa jest rzeczywistością Jezusa, a my mamy być obecni w tym świecie na Jego wzór.
Ewangelia Mt 13,44-52 – Jezus mówi do tłumów przypowieści, w których podkreśla znaczenie królestwa niebieskiego. Porównuje je do znanych obrazów, aby ludzie mogli Go zrozumieć i zbliżyć się do tej przewyższającej wszystko rzeczywistości. Królestwo Boże jest cenne, jest doskonałe.

1. Każda Msza Święta rozpoczyna się wezwaniem do modlitwy, kierowanym do nas przez celebransa, byśmy do wspólnej intencji dołączyli osobiste, z którymi przyszliśmy. Czy o tym pamiętamy? Czy zabieramy na Eucharystię także osobiste sprawy, by przedstawić je Panu? Jezus może spełnić nasze prośby, przemienić nasze życie, dosłownie dokonać cudu, o ile z pełnym zaufaniem potrafimy złożyć w Jego dłonie to, co czasami określamy jako „niewiele”.  

2. We wtorek rozpoczniemy miesiąc abstynencji. Jako uczniowie Chrystusa podejmujemy to wyzwanie nie tylko jako ofiarę czy trud osobistego doskonalenia, ale także jako wyraz troski o polskie rodziny i młode pokolenia. Głęboko wierzymy, że nasze wyrzeczenie połączone z darem modlitwy przyczyni się do kształtowania trzeźwego społeczeństwa i będzie wsparciem dla upokarzanych przez problem alkoholowy.  Włączmy się  w wielką modlitwę o trzeźwość naszego narodu. Może dla wyrwania z nałogu pijaństwa czy narkomanii kogoś bliskiego, znajomego warto ofiarować Panu Bogu czasową lub całkowitą abstynencję. Naszym orędownikiem w modlitwie o trzeźwość jest św. Maksymilian Maria Kolbe.

3. 1 sierpnia, przypada 79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Wszystkich, którzy oddali życie w obronie naszej ojczyzny, będziemy polecać w modlitwie miłosiernemu Bogu.

4. W środę, 2 sierpnia, to dzień odpustu Porcjunkuli, związanego ze Świętym Franciszkiem z Asyżu. Odpust można zyskać od południa 1 sierpnia do północy 2 sierpnia. Do warunków odpustu należą: nawiedzenie jakiejkolwiek parafialnej świątyni, odmówienie przynajmniej modlitwy Ojcze nasz i Zdrowaś Maryjo, stan łaski uświecającej, Komunia Święta, modlitwa  w intencjach wyznaczonych przez Ojca Świętego oraz brak przywiązania do grzechu.

5. W piątek, 4 sierpnia, przypada wspomnienie św. Jana Marii Vianneya, patrona proboszczów. Przez jego wstawiennictwo dziękujemy Panu Bogu za dar kapłanów i ich posługę oraz prosimy o liczne i święte powołania kapłańskie także z naszej wspólnoty parafialnej.

6. W niedzielę będziemy świętować tajemnicę Przemienienia Pańskiego. W Kościele obchodzone jest już od VI wieku, a w Polsce znane od XI wieku. Fakt przemienienia pozwala Apostołom i nam zrozumieć, jak niepełne są nasze wyobrażenia o Bogu. To lekcja pokory wobec majestatu Bożej potęgi. Przemienienie Pańskie to święto radości i nadziei, że przyjdzie czas, kiedy Pan odmieni nas wszystkich.

7. Sierpień to miesiąc licznych pielgrzymek do różnych sanktuariów maryjnych, szczególnie na Jasną Górę. Zapraszamy wszystkich na pielgrzymi szlak, a także do włączenia się w dzieło pielgrzymowania duchowego. Wszystkich, którzy podejmą ten trud, polecamy Bogu przez ręce Matki Najświętszej.  

8. Zapraszamy na Różaniec Błagalny o ustanie epidemii oraz o pokój w Ukrainie codziennie od poniedziałku do soboty o godz.7.30.

9. W środę zapraszamy do modlitwy w intencji Ojczyzny: o godz.17.00 wystawienie Najświętszego Sakramentu i różaniec święty oraz czuwanie modlitewne.

10. W tym tygodniu dni eucharystyczne:

  • w czwartek   Bractwo Przemienienia Pańskiego zaprasza do wspólnego śpiewu Godzinek o Przemienieniu Pańskim na godz.17.00, 
  • zapraszamy na adorację Pana Jezusa w  Najświętszym Sakramencie w czwartek po Mszy Świętej o godz.18.00, która trwać będzie do godz.19.30. W tym czasie można skorzystać z Sakramentu Miłosierdzia w spowiednicy.
  • w piątek po mszy św. o godz.7.00 wystawienie Najświętszego Sakramentu i nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego, spowiedź od godz.16.00, o godz.16.30 Msza  Święta, po której adoracja Najświętszego Sakramentu do rozpoczęcia Mszy Świętej o godz.18.00.
  • w sobotę – nabożeństwo pierwszo sobotnie: o godz.7.30 różaniec, a po mszy św. o godz.8.00 – nabożeństwo do Niepokalanego Serca N.M.P. W sobotę  odwiedzimy  Chorych   z posługą sakramentalną.  

11. W przyszłą niedzielę:

  • Suma z liturgią w języku kaszubskim
  • godz.15.00 nabożeństwo różańcowe dla Róż Żywego Różańca i wszystkich wspólnot parafialnych i spotkanie III Zakonu św. Franciszka

12. Dzisiaj zachęcamy do nabycia nowego nru „Gościa Niedzielnego”, jest jeszcze aktualny „Pielgrzym” i inne czasopisma.

13. W przyszłą niedzielę na godz.19.00 na XLI Kartuski Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej zaprasza Burmistrz Kartuz. Wystąpią: Jan Bokszczanin – organy, Karol Lipiński-Brańka –   skrzypce i Anna Wróbel – wiolonczela.Serdecznie zapraszamy do udziału.  Następny, ostatni już w tym roku, koncert będzie  15 sierpnia.

14. Msza Święta  w intencji Bractwa Przemienia Pańskiego  w niedzielę  o godz.18.00. 

15. W minionym czasie odeszli po nagrodę do Pana śp. Irena Formela  z ul. Ceynowy, śp. Andrzej Flisikowski ze Smętowa Chmieleńskiego, śp. Justyna Kobiela z ul. Klasztornej, śp. Waldemar Cyra z ul. Jeziornej, śp. Ryszard Hirsz z ul. Łąkowej, śp. Roman Apolinary Regliński z Os. Sikorskiego, a pogrzeb śp. Oskara Plenikowskiego z Nowego Osiedla w poniedziałek o godz.14.00 w kolegiacie, wcześniej o godz.13.15 różaniec w kościele – bliskim składamy serdeczne wyrazy współczucia, a Zmarłych  polecamy Miłosierdziu Bożemu – Dobry Jezu…

W tym tygodniu patronują nam:
– poniedziałek, 31 lipca – św. Ignacy z Loyoli, prezbiter
-wtorek, 1 sierpnia –  św. Alfons Maria Liguori (1696-1787), biskup i doktor Kościoła, założyciel wspólnoty redemptorystów;
– piątek, 4 sierpnia – Święty Jan Maria Vianney (1786-1859), prezbiter, patron proboszczów.

Naszym Drogim Parafianom i miłym Gościom życzymy miłej, z Bogiem przeżytej niedzieli. Matce Bożej, Pani Naszej – Matce i Królowej  z Kartuskiego Raju  polecamy  dzieci i młodzież na czas trwających  wakacji, a solenizantom i jubilatom świętującym w tym tygodniu życzymy zdrowia, Bożego błogosławieństwa i pokoju w sercu. 

Wasi Duszpasterze