Ogłoszenia duszpasterskie na dzień 06.08.2023

Przemienienie Pańskie

I Czytanie Dn 7,9-10.13-14 – Syn Człowieczy zostaje otoczony chwałą w królestwie niebieskim, a Jego panowanie jest panowaniem na wieki, przez co nie musimy się więcej lękać.
II Czytanie 2 P 1,16-19 – Święty Piotr, jako naoczny świadek Przemienienia Pana, mówi o tym, jak wielka jest moc Boga, aby potwierdzić wydarzenia, jednocześnie umacniając wiarę innych.
Ewangelia Mt 17,1-9 – Z każdym z uczniów Jezus przebywa osobną drogę, każdemu poświęca czas. Po zwyczajnym wejściu na górę dzieją się rzeczy niezwykłe, które uczniów przerażają. Przemienienie jest ponad ich rozumienie, a Jezus w tym lęku jest z nimi i dotyka ich, mówiąc: „Nie lękajcie się”.

1. Dziś świętujemy tajemnicę Przemienienia Pańskiego, która pozwala Apostołom i nam zrozumieć, jak niepełne są nasze wyobrażenia o Bogu. To lekcja pokory wobec majestatu Bożej potęgi. Przemienienie Pańskie to święto radości i nadziei, że przyjdzie czas, kiedy Pan odmieni nas wszystkich.

2. We wtorek 15 sierpnia, będziemy obchodzić uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Prawdę wiary o tym, że Maryja po ziemskim życiu z ciałem i duszą została wzięta do chwały niebieskiej i wywyższona przez Pana Boga jako Królowa, ogłosił papież Pius XII w 1950 roku. Ta proklamacja dogmatu była przypieczętowaniem starodawnej tradycji. Już w V wieku obchodzono bowiem w Kościele święto Wniebowzięcia właśnie 15 sierpnia – w tym dniu przeżywać więc będziemy  nasz odpust parafialny. Sumę odpustową o godz.12.30 odprawi jego Ekscelencja Ks. Biskup Diecezjalny Ryszard Kasyna. Porządek mszy św. jak w każdą niedzielę, po każdej mszy św. poświęcenie kłosów zbóż, ziół i kwiatów. Sam gest błogosławienia rzeczy jest okazją do wychwalania Stwórcy za wszelkie otrzymane dary. Jest także prośbą, aby błogosławiony przedmiot zawsze przypominał o Panu Bogu i Jego dobroci, o Bożej opiece. Dlaczego właśnie w tę uroczystość w kościele błogosławimy zioła i kwiaty? Bo dziękujemy za dar pierwszych zbiorów właśnie w dniu, w którym osiąga pełnię zbawienia Maryja – Najdojrzalszy Owoc odkupionej ludzkości. Ofiarujmy Jej nasze serca i codzienny trud przybliżania się do Pana Boga. Na wzór Maryi mamy starać się być ludźmi wniebowzięcia – tymi, którzy świadomie i zdecydowanie podążają ku niebu.

3. W poniedziałek przed odpustem, po Mszy Świętej o godz.18.00 w intencji Zmarłych spoczywających na naszym cmentarzu, tradycyjnie procesja żałobna na górny cmentarz.

4. Zapraszamy na adorację Pana Jezusa w  Najświętszym Sakramencie w czwartek po Mszy Świętej o godz.18.00, która trwać będzie do godz.19.30. W tym czasie można skorzystać z Sakramentu Miłosierdzia przed naszym odpustem., jak również w sobotę od godz.17.00.

5. Zapraszamy na Różaniec Błagalny  o pokój w Ukrainie codziennie od poniedziałku do soboty o godz.7.30.

6. W przyszłą niedzielę  Dzień Fatimski – zapraszamy na godz. 17.30 na różaniec fatimski i po mszy św. Procesję Fatimską do Parku św. Jana Pawła II.

7. Sierpień to miesiąc licznych pielgrzymek do różnych sanktuariów maryjnych, szczególnie na Jasną Górę. Zapraszamy wszystkich na pielgrzymi szlak, a także do włączenia się w dzieło pielgrzymowania duchowego. Wszystkich, którzy podejmą ten trud, polecamy Bogu przez ręce Matki Najświętszej.  

8. Zapraszamy na spotkanie wszystkich Zelatorów Żywego Różańca w piątek po Mszy Świętej wieczornej do salki.

9. Msze Święte: za +Oskara Plenikowskiego od XXII Róży modlącej się o wyrwanie  z nałogu alkoholików i siłę dla współuzależnionych w poniedziałek o godz. 8.00 i  w czwartek o godz.7.00, wintencji Ojca Świętego, naszych Biskupów, Kapłanów, Ojca Jonasza i o powołania kapłańskie, zakonne, misyjne, do życia konsekrowanego i do Franciszkańskiego Zakonu Świeckich   w sobotę o godz.8.00.

10. Zachęcamy do nabycia nowego nru „Pielgrzyma” i „Gościa Niedzielnego”.

11. Apostolstwo Dobrej Śmierci zaprasza do udziału w dwudniowej pielgrzymce do Częstochowy w piątek i sobotę  22 i 23 września. O godz.7.00 wyjazd do Sanktuarium Maryjnego w Gidlach,   następnie udamy się w dalszą drogę do Częstochowy; nocleg w Wyższym Seminarium Duchownym, w sobotę: 6.00 odsłonięcie Cudownego Obrazu i Msza Święta, 8.00 śniadanie, ok.13.00 wyjazd z Częstochowy. Koszt 300 zł. Zapisy w biurze parafialnym. Serdecznie zapraszamy do udziału.

12. Dzisiaj na godz.19.00 na XLI Kartuski Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej zaprasza Burmistrz Kartuz. Wystąpią: Jan Bokszczanin – organy, Karol Lipiński-Brańka –   skrzypce i Anna Wróbel – wiolonczela. Serdecznie zapraszamy do udziału.  Następny, ostatni już w tym roku, koncert odbędzie  15 sierpnia.

13. Kartuskie Centrum Kultury zaprasza na wyjątkowy seans wakacyjny: 7 sierpnia o godz. 11, wstęp wolny!. Pokażemy film „NAJLEPSZY”. Bohater, który wyszedł z piekła narkotyków, ukończył bieg śmierci i zachwycił świat… Niezapomniana rola Jakuba Gierszała. Ta historia wydarzyła się naprawdę, to życie Jerzego Górskiego, który mimo wielu przeciwności został mistrzem świata w podwójnym triatlonie. Zachęcamy szczególnie młodzież.

14. W minionym tygodniu odeszła po nagrodę do Pana śp. Barbara Szwarc zd. Kramp z Tczewa – bliskim składamy serdeczne wyrazy współczucia, a wszystkich naszych drogich Zmarłych  polecamy Miłosierdziu Bożemu – Dobry Jezu…  

W tym tygodniu patronują nam:
– wtorek, 8 sierpnia – Święty Dominik (ok. 1170-1221), prezbiter, założyciel zakonu dominikańskiego;
– środa, 9 sierpnia – Święta Teresa Benedykta od Krzyża (1891- 1942 ), dziewica i męczennica, patronka Europy zamordowana w Auschwitz;
– czwartek, 10 sierpnia – Święty Wawrzyniec (III w.), diakon i męczennik;
– piątek, 11 sierpnia – Święta Klara (1194-1253), dziewica, założycielka zgromadzenia klarysek.

Wszystkim Parafianom i Gościom życzymy miłego pobytu na Kaszubach, dobrymi życzeniami obejmujemy wszystkich sierpniowych jubilatów i solenizantów; a nas wszystkich niech wspiera Boże błogosławieństwo w naszych codziennych poczynaniach – Szczęść Boże!

Wasi Duszpasterze