Ogłoszenia duszpasterskie na dzień 13.08.2023

XIX Niedziela Zwykła

I Czytanie 1 Krl 19,9a.11-13 – Bóg nie objawia się w ekstremalnych warunkach, sytuacjach, ale w szmerze łagodnego powiewu, w niespodziewanej lekkości, delikatności.
II Czytanie Rz 9,1-5 – Święty Paweł swoim postępowaniem ukazuje postawę ofiarowania, oddania za braci, od których pochodzi Chrystus według ciała, by mogli być zbawieni.
Ewangelia Mt 14,22-33 – Bogu – Jezusowi są poddane wszystkie żywioły, On czyni cuda przy swoich uczniach, którzy mogą z Nim przebywać także na co dzień. Jezus mówi, by się nie lękać, bo przecież On jest z nami. Nawet mimo zwątpienia Piotra na widok wiatru, gdy zdecydował się podjąć ryzyko dla Mistrza i chodził po jeziorze – Jezus go ratuje.

1. Dziś kolejna wakacyjna niedziela, dziewiętnasta niedziela w roku liturgicznym. Modlimy się wspólnie, aby Bóg umocnił w naszych sercach ducha przybranych dzieci, abyśmy mogli osiągnąć obiecane dziedzictwo (kolekta mszalna). Wykorzystajmy nasze wakacyjne wędrówki, pielgrzymki, indywidualny odpoczynek na stworzenie właściwej duchowej atmosfery, niezbędnej, aby odczuć bliską obecność Boga i umocnić naszą wiarę. Powierzajmy je Bożej Opatrzności przez ręce naszej niebieskiej Matki – Pani Jasnogórskiej, do której w tych sierpniowych dniach kierujemy nasze kroki i wspieramy modlitwą pielgrzymów.

2. We wtorek 15 sierpnia, będziemy obchodzić uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Prawdę wiary o tym, że Maryja po ziemskim życiu z ciałem i duszą została wzięta do chwały niebieskiej i wywyższona przez Pana Boga jako Królowa, ogłosił papież Pius XII w 1950 roku. Ta proklamacja dogmatu była przypieczętowaniem starodawnej tradycji. Już w V wieku obchodzono bowiem w Kościele święto Wniebowzięcia właśnie 15 sierpnia – w tym dniu przeżywać więc będziemy  nasz odpust parafialny. Sumę odpustową o godz.12.30 odprawi jego Ekscelencja Ks. Biskup Diecezjalny Ryszard Kasyna. Porządek mszy św. jak w każdą niedzielę, po każdej mszy św. poświęcenie kłosów zbóż, ziół i kwiatów. Sam gest błogosławienia rzeczy jest okazją do wychwalania Stwórcy za wszelkie otrzymane dary. Jest także prośbą, aby błogosławiony przedmiot zawsze przypominał o Panu Bogu i Jego dobroci, o Bożej opiece. Dlaczego właśnie w tę uroczystość w kościele błogosławimy zioła i kwiaty? Bo dziękujemy za dar pierwszych zbiorów właśnie w dniu, w którym osiąga pełnię zbawienia Maryja – Najdojrzalszy Owoc odkupionej ludzkości. Ofiarujmy Jej nasze serca i codzienny trud przybliżania się do Pana Boga. Na wzór Maryi mamy starać się być ludźmi wniebowzięcia – tymi, którzy świadomie i zdecydowanie podążają ku niebu.

3. W poniedziałek przed odpustem, po Mszy Świętej o godz.18.00 w intencji Zmarłych spoczywających na naszym cmentarzu, tradycyjnie procesja żałobna na górny cmentarz.

4. Tradycyjnie w Uroczystość Wniebowzięcia NMP na godz.19.00 zapraszamy na finałowy koncert XLI Kartuskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Wystąpią Gedymin Grubba – organy, Monika Sendrowska – sopran, Paweł Gruba – bazuna koncertowa.Serdecznie zapraszamy do udziału

5. Zapraszamy na adorację Pana Jezusa w  Najświętszym Sakramencie w czwartek po Mszy Świętej o godz.18.00, która trwać będzie do godz.19.30. W tym czasie można skorzystać z Sakramentu Miłosierdzia.

6. Zapraszamy na Różaniec Błagalny  o pokój w Ukrainie codziennie od poniedziałku do soboty o godz.7.30.

7. Dzisiaj  Dzień Fatimski – zapraszamy na godz. 17.30 na różaniec fatimski i po mszy św. Procesję Fatimską do Parku św. Jana Pawła II.

8. Msze Święte: Msza Święta dziękczynna w intencji Uczestników pielgrzymki Apostolstwa Dobrej Śmierci do Świnic Warckich, Łodzi i Płocka w poniedziałek o godz.18.00, w intencji Członków Apostolstwa Dobrej Śmierci  w sobotę o godz.8.00.

9. Serdecznie zachęcamy do nabycia nowego nru „Gościa Niedzielnego”, jest jeszcze aktualny „Pielgrzym” oraz proponujemy nasze wznowione wydanie  Ilustrowanego Przewodnika Kolegiata Kartuska w cenie 40 zł.

10. Apostolstwo Dobrej Śmierci zaprasza do udziału w dwudniowej pielgrzymce do Częstochowy w piątek i sobotę  22 i 23 września. O godz.7.00 wyjazd do Sanktuarium Maryjnego w Gidlach,   następnie udamy się w dalszą drogę do Częstochowy; nocleg w Wyższym Seminarium Duchownym, w sobotę: 6.00 odsłonięcie Cudownego Obrazu i Msza Święta, 8.00 śniadanie, ok.13.00 wyjazd z Częstochowy. Koszt 300 zł. Zapisy w biurze parafialnym. Serdecznie zapraszamy do udziału.

11. W minionym tygodniu odeszli po nagrodę do Pana śp. Grażyna Dunajska z Os. Sikorskiego i śp. Cezary Janikowski z ul. Słowackiego, a pogrzeb śp. Agnieszki Lenartowicz zd. Plenikowskiej z Lęborka, wcześniej mieszkającej w Kartuzach w poniedziałek o godz.10.00 w kolegiacie,  wcześniej o godz. 9.15 różaniec w kościele – bliskim składamy serdeczne wyrazy współczucia, a wszystkich naszych drogich Zmarłych  polecamy Miłosierdziu Bożemu – Dobry Jezu…  

W tym tygodniu patronują nam:
– poniedziałek, 14 sierpnia – Święty  Maksymilian Maria Kolbe – prezbiter, męczennik
– czwartek, 17 sierpnia – Święty Jacek, (1200-1257), prezbiter, dominikanin, gorliwy misjonarz, wielki czciciel Matki Bożej;
– niedziela, 20 sierpnia – Święty Bernard, (1090-1153), opat cysterski z Clairvaux we Francji,  doktor Kościoła – Patron Diecezji Pelplińskiej i miasta Pelplina

Wszystkim Parafianom i wakacyjnym Gościom życzymy miłego pobytu na Kaszubach, dobrymi życzeniami obejmujemy wszystkich sierpniowych jubilatów i solenizantów; a nas wszystkich niech wspiera Boże błogosławieństwo w przeżywaniu naszej uroczystości odpustowej ku czci Maryi Wniebowziętej i w naszych codziennych poczynaniach – Szczęść Boże!

Wasi Duszpasterze