Ogłoszenia duszpasterskie na 20.08.2023

XX Niedziela Zwykła

I Czytanie Iz 56,1.6-7 – Dom Pana jest domem modlitwy, nie tylko budynkiem, gdyż podczas modlitwy można najlepiej z Nim porozmawiać, nauczyć się Prawa, bycia z Nim, a tego przebywania z Nim mogą dostąpić wszyscy ludzie.
II Czytanie Rz 11,13-15.29-32 – Bóg pragnie objawiać wszystkim swoje miłosierdzie, także tym, a może szczególnie tym, którzy są daleko od Niego.
Ewangelia Mt 15,21-28 – Kobieta wykazuje się mężną pokorą – prosi Jezusa, ale także ma świadomość, że jest poganką. Na początku Jezus wypowiada do niej trudne słowa, jednak ona się nie zniechęca i dostępuje wielkiego błogosławieństwa. Takiej postawy i my potrzebujemy.

1. Dziś kolejna wakacyjna niedziela, zwracamy się w modlitwie do Boga, abyśmy miłując Go we wszystkim i ponad wszystko, otrzymali obiecane dziedzictwo, które przewyższa wszelkie pragnienia (kolekta mszalna). Niech moc Pana płynąca z tajemnicy Eucharystii umacnia nas na drogach codziennych obowiązków. 

2. We wtorek, 22 sierpnia, w liturgii przypada wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Królowej. Maryję możemy nazywać Królową, ponieważ jest Matką Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata. Modlimy się, abyśmy za Jej wstawiennictwem osiągnęli chwałę przygotowaną dla nas w Królestwie niebieskim.

3. W środę, 23 sierpnia, decyzją Parlamentu Europejskiego z 2008 roku obchodzony jest  Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu. W Polsce obchodzony od 2011 roku. W naszej modlitwie pamiętajmy o wszystkich ofiarach totalitarnych rządów, prosząc, aby miłosierny Bóg obdarzył ich łaską życia bez końca.

4. Trwa jeszcze sierpień – miesiąc trzeźwości, a dla wielu ostatnie dni urlopów i wakacji. Starajmy się jak najlepiej wykorzystywać ten czas na pogłębienie naszych wzajemnych relacji rodzinnych czy przyjacielskich, na dobrą lekturę i budujące rozmowy. 

5. W czwartek, 24 sierpnia, w liturgii przypada święto Świętego Bartłomieja, Apostoła. Tradycja głosi, że zaniósł Ewangelię aż do Indii, gdzie poniósł śmierć męczeńską.

6. W sobotę Uroczystość Matki Bożej Jasnogórskiej, czczonej jako Królowa Polski i główna Patronka naszego Narodu, skłania nasze serca ku jeszcze większemu zawierzeniu Jej naszych losów. Św. Jan Paweł II na Jasnej Górze powtarzał, że tu bije serce narodu. Wsłuchani w słowa Maryi: uczyńcie wszystko, co wam mówi mój Syn, starajmy się wiernie wypełnić Jej wskazania. Zapraszamy na Msze św. o godz.: 7.00, 8.30, 11.00 i 18.00; w czasie Mszy świętych będziemy odnawiać Jasnogórskie Śluby Narodu; w Prokowie o godz. 11.00 suma odpustowa.

7. Zapraszamy na Różaniec Błagalny  błagalny o pokój w Ukrainie codziennie od poniedziałku do piątku o godz.7.30, a w sobotę o godz.8.00.

8. Zapraszamy na adorację Pana Jezusa w  Najświętszym Sakramencie w czwartek po Mszy Świętej o godz.18.00, która trwać będzie do godz.19.30. W tym czasie można skorzystać z Sakramentu Miłosierdzia.  

9. Zachęcamy do nabycia nowego nru „Gościa Niedzielnego”, „Pielgrzyma” i „Apostolstwa Chorych”.

10. Msze Święte: z podziękowaniem za otrzymane łaski, z prośbą o zdrowie, Boże błog. i opiekę Matki Bożej z Kartuskiego Raju i zdrowie dla Ks. Prałata Piotra Tislera z ok. Urodzin i Imienin  od wszystkich Wspólnot naszej Parafii w czwartek o godz.8.00,  +Cezarego Janikowskiego ofiarowana od VIII Róży Ojców w czwartek o godz.18.00.

11. Bóg zapłać za złożone ofiary na cele inwestycyjne, które wyniosły 8164 zł, 5 euro. 

12. Przypominamy, że Apostolstwo Dobrej Śmierci zaprasza do udziału w dwudniowej pielgrzymce do Częstochowy w piątek i sobotę  22 i 23 września. O godz.7.00 wyjazd do Sanktuarium Maryjnego w Gidlach,   następnie udamy się w dalszą drogę do Częstochowy; nocleg w Wyższym Seminarium Duchownym, w sobotę: 6.00 odsłonięcie Cudownego Obrazu i Msza Święta, 8.00 śniadanie, ok.13.00 wyjazd z Częstochowy. Koszt 300 zł. Zapisy w biurze parafialnym. Serdecznie zapraszamy do udziału.

13. Uprzejmie informujemy, że w lipcu 2023 roku rozpoczęło swoją działalność Hospicjum Stacjonarne Dom Nadziei w Kartuzach przy ul. Leśnej 5. Hospicjum oferuje nieodpłatną pomoc dla wszystkich, którzy są dotknięci chorobą nowotworową. Dodatkowo prowadzimy też opiekę wytchnieniową dla chorych nienowotworowych, a wymagających stałej opieki medycznej. Szczegółowe informacje można znaleźć  na stronie internetowej Kartuskiego Centrum Caritas lub pod numerem telefonu: 510-823-974, który jest czynny codziennie od poniedziałku do piątku od godz.8.00 do 12.00. Można również osobiście podjechać do Hospicjum i porozmawiać z personelem medycznym.

14. Mobilne Centrum Badań organizuje badania pod kątem: miażdżycy tętnic, osteoporozy, kości, wydolności płuc i oskrzeli. Badania odbędą się w Ambulansie Diagnostycznym w środę 23 sierpnia o godz. 11.00 na parkingu przy kościele. Szczegóły na plakacie  w gablocie  i ulotkach przy wyjściu z kościoła.

15. W minionym czasie odeszli po nagrodę do Pana śp. Zbigniew Karczewski z ul. M. Reja i śp. Maria Gol z Os. XX Lecia, a pogrzeb śp. Joanny Bemowskiej z ul. Jeziornej, wieloletniej nauczycielki ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Kartuzach w poniedziałek o godz.13.00 w kolegiacie, eksporta z Domu Pogrzebowego przy Placu św. Brunona  – bliskim składamy serdeczne wyrazy współczucia, a wszystkich naszych Zmarłych polecamy Miłosierdziu Bożemu – Dobry Jezu…  

 W tym tygodniu patronują nam:
– poniedziałek, 21 sierpnia – Święty Pius X,  papież
– czwartek, 24 sierpnia – Święty Bartłomiej Apostoł, nazywany Natanaelem, ewangelizator Indii i Armenii;

Naszym Drogim Parafianom i miłym Gościom życzymy miłej, z Bogiem przeżytej niedzieli. Matce Bożej, Pani Naszej – Matce i Królowej  z Kartuskiego Raju  polecamy  dzieci i młodzież na ostatnie już dni wakacji, a solenizantom i jubilatom świętującym w tym tygodniu życzymy zdrowia, Bożego błogosławieństwa i pokoju w sercu. 

Wasi  Duszpasterze

  1.