Ogłoszenia duszpasterskie na dzień 11.02.2024

VI Niedziela Zwykła

Kpł 13,1-2.45-46 Odosobnienie trędowatego
1 Kor 10,31 – 11,1 Paweł naśladowcą Chrystusa
Mk 1,40-45 Uzdrowienie trędowatego

Synonimem słowa „trędowaty” jest „wykluczony”. Pod nazwą trądu kryły się wszelkie poważne zmiany na skórze człowieka. Księga Kapłańska zawiera przepisy Prawa, które niezwykle restrykcyjnie odnosiło się do osób dotkniętych tą chorobą. Bezwzględne przestrzeganie przepisów miało na celu zapewnienie sanitarnej higieny w społeczeństwie oraz zapobieganie rozprzestrzenianiu się epidemii. Człowiek dotknięty trądem w ówczesnym społeczeństwie był już za życia umarły, gdyż jego wyrokiem było odseparowanie od innych. Jezus w Ewangelii przełamuje tę logikę. Nie polemizuje z przepisami Prawa, ale odkrywa na nowo wartość i godność osoby trędowatej. Jezus nie tylko pozwala zbliżyć się choremu, lecz dotyka go i uzdrawia. Przywraca człowiekowi już dawno pogrzebaną nadzieję. Niech liturgia słowa utwierdzi nas w przekonaniu o nadziei, którą niesie nam Bóg.

1. Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Chorego. Parafialne obchody dnia chorych z Mszą Świętą, podczas której udzielimy sakramentu chorych, będzie w czasie parafialnych rekolekcji wielkopostnych, które rozpoczniemy 17 marca.

2. W tę ostatnią karnawałową niedzielę słyszymy w Ewangelii o uzdrowieniu trędowatego. Padają tam znamienne słowa „Jeśli zechcesz…”. Bóg zawsze pragnie naszego dobra, pragnie nam udzielać swoich dobrodziejstw. A my ze swojej strony podejmijmy trud otwarcia się na Jego łaskę, może podejmijmy pewne zobowiązania z racji na rozpoczynającego się w środę okresu Wielkiego Postu, a dzisiaj rozpoczynający się 57. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu.  Kościół wzywa nas do szczególnej   modlitwy oraz do abstynencji, którą możemy ofiarować Panu Bogu jako wynagrodzenie za grzechy pijaństwa innych osób lub z prośbą o uwolnienie od tego nałogu bliskich czy znajomych.

3. Dzisiaj, w poniedziałek i wtorek adoracja Najświętszego Sakramentu przed Wielkim Postem i o ubłaganie pokoju dla Ukrainy i Ziemi Świętej. Dzisiaj rozpoczęcie po mszy św. o godz.12.30, zakończenie o godz.18.00, a w poniedziałek i wtorek od godz. 8.30-10.00 i po południu 15.00-18.00.

4. W tym tygodniu, 14 lutego, przypada Środa Popielcowa. Otwiera ona święty, szczególny czas Wielkiego Postu. Msze Święte tego dnia o godz. 7.00, 8.30, 11.00, 16.30 i 18.00.. Kolekta w środę popielcową zostanie przeznaczona jako jałmużna postna dla potrzebujących. Zewnętrznym znakiem naszego wejścia na drogę pokuty i nawrócenia jest posypanie głowy popiołem. W kulturze Izraela gest ten był wyrazem wielkiego smutku, żałoby. Popiół przypomina też, że wszystko, co ziemskie, powstało z prochu ziemi i znów w proch się obróci. Ten rozpad jest skutkiem grzechu. Jednak kapłan, posypując głowy wiernych popiołem, czyni nad nimi znak krzyża, który oznacza oczyszczenie i zmartwychwstanie. Zatem Wielki Post – czas pokuty, postu, wyrzeczeń i modlitwy –  ma służyć naszemu nawróceniu, ma przygotować nasze serca na owocne przeżycie radosnych świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

5. Pamiętajmy, że w Popielec obowiązuje post ścisły, polegający na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i spożyciu jednego posiłku do syta w ciągu dnia. Pozostałe posiłki muszą zostać ograniczone co do ilości. Ten post obowiązuje wszystkich pomiędzy 18. a rozpoczęciem 60. roku życia. Pozostałych wiernych zachęcamy także do czynnego włączenia się w ten wielki akt pokutny, na miarę ich możliwości. Przypominamy, że wszystkich od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

6. Nabożeństwa pokutne w następującym porządku:

  • W każdy piątek – Droga Krzyżowa:
    • Dla dzieci o godz.16.30
    • Dla dorosłych o godz.18.00
    • Dla młodzieży o godz.19.15
  • W każdą niedzielę Wielkiego Postu – Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym o godz.15.00, które w tym roku będzie głosił ks. Maciej Dzwonkowski.

7. W środę świętego Walentego – Patrona Zakochanych – w tym dniu szczególnie módlmy się za wszystkich przeżywających pięknych czas narzeczeństwa i przygotowujących się do przyjęcia sakramentu małżeństwa,   zachęcamy aby świętować ten dzień już we wtorek, ze względu na przypadający Popielec.

8. W piątek 16-ty dzień miesiąca, zapraszamy po drodze krzyżowej o godz.18.00 odmówimy modlitwy  za wstawiennictwem św. Jana Pawła II.

9. Zachęcamy do nabycia nowego nru „Gościa Niedzielnego”, jest jeszcze aktualny „Pielgrzym” i inne czasopisma religijne. 

10. Msze Święte: Z podziękowaniem za otrzymane łaski, z prośbą o dalsze Boże błog. i opiekę Matki Bożej Niepokalanej, o zdrowie dla Członków 11 Róży Ojców w poniedziałek o godz.7.00; z podziękowaniem za otrzymane łaski i z  prośbą o dalsze Boże błog.  i opiekę Matki Bożej, o zdrowie dla 17 Róży Niewiast, ich Rodzin oraz Kapłanów naszej Parafii  w środę o godz.8.30; w intencji Małżonków i Rodzin ze Wspólnoty Sychar w piątek o godz.18.00.

11. W piątek po Mszy Świętej wieczornej zapraszamy na spotkanie Wspólnoty Sychar.    

12. Zapraszamy na adorację Pana Jezusa w  Najświętszym Sakramencie w czwartek po Mszy Świętej o godz.18.00, która trwać będzie do godz.19.30. W tym czasie można skorzystać z spowiedzi świętej.

13. Zapraszamy na Różaniec Błagalny o pokój w Ukrainie codziennie od poniedziałku do soboty o godz.7.30 – w środę o godz.8.00. 

14. W przyszłą niedzielę na prośbę naszego ks. Biskupa Ryszarda specjalna kolekta na pokrycie kosztów remontu gmachu seminarium duchownego w Pelplinie.

15. W minionym tygodniu odeszły  po nagrodę do Pana śp. Anna Cybula z Łapalic, z ul. Kartuskiej i śp. Krystyna Hinca z ul. Prusa – bliskim składamy serdeczne wyrazy współczucia, a wszystkich naszych drogich Zmarłych polecamy Miłosierdziu Bożemu – Dobry Jezu… 

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
– w środę, 14 lutego – św. św. Cyryl i Metody, Apostołowie Słowian, których również śmiało możemy traktować jako ojców tamtejszej kultury i piśmiennictwa.
– również w środę, 14 lutego – św. Walenty, patron zakochanych.

Msza Święta ma nas przemieniać. Spotkanie z Jezusem ma być widoczne w codziennym życiu, w szkole, w pracy i w domu. Starajmy się codziennie iść drogą, którą wskazał nam Chrystus, a będziemy szczęśliwi.
Naszym Drogim Parafianom i miłym Gościom życzymy miłej, z Bogiem przeżytej niedzieli. Matce Bożej, Pani Naszej – Matce i Królowej  z Kartuskiego Raju  polecamy   Osoby starsze i chore oraz Solenizantów i Jubilatów tego tygodnia.

                                                                                                        Wasi Duszpasterze

.