Ogłoszenia Duszpasterskie na dzień 16.06.2024

XI Niedziela Zwykła

Ez 17,22-24 Bóg wywyższa drzewo niskie
2 Kor 5,6-10 Staramy się podobać Bogu
Mk 4,26-34 Rozwój królestwa Bożego

Dla autorów biblijnych alegoria wzrostu rośliny jest motywem, który ukazywał i przybliżał rozwój królestwa Bożego na ziemi. U proroka Ezechiela nowym pędem na wierzchołku cedru jest przyszły władca z pokolenia Judy, który ugruntuje swe królestwo pośród ludów. W relacji Ewangelisty Marka Jezus przybliża słuchaczom prawdę o królestwie Bożym przez przykład nasionka wrzuconego w ziemię oraz ziarnka gorczycy. Gorczyca rosła wokół Jeziora Galilejskiego. Uważa się, że roślina ta mogła osiągnąć nawet do 3-5 metrów wysokości. Nieuchwytny dla ludzkiego oka proces wzrostu rośliny jest działaniem opatrzności Bożej. Królestwo Boże głoszone przez Jezusa rozwija się więc nie tyle dzięki dostrzegalnym działaniom ludzkim, lecz dzięki ukrytym siłom Ducha, który daje wszelki wzrost. Pozwólmy, by słowo Boże nieustannie rozwijało naszą wiarę.

1. Minęła połowa czerwca, miesiąca poświęconego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Zapytajmy się, na ilu nabożeństwach czerwcowych byłem (byłam), ile razy pobożnie odmówiłem Litanię do Serca Pana Jezusa czy Koronkę do miłosierdzia Bożego albo Akt poświęcenia rodzaju ludzkiego, może jakąś inną modlitwę wynagrodzenia i przebłagania, ile chwil poświęciłem na cichą adorację i rozmowę z Bogiem ukrytym w Najświętszym Sakramencie? On codziennie na nas czeka podczas każdej Mszy Świętej i czerwcowego nabożeństwa. Możliwości mamy wiele i tylko od nas samych zależy, jak spożytkujemy czas, który jest nam zadany, abyśmy się uświęcali i abyśmy pomagali także innym dojść do świętości.

2. Zapraszamy na czerwcowe nabożeństwa ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa 

  • w kościele po mszy św. wieczornej dla całych rodzin 
  • w kaplicy na Wzgórzu Wolności  –  od poniedziałku do piątku o godz.17.00
  • w Łapalicach przy krzyżu: w niedziele o godz.14.00, a w dni powszednie o godz.18.00

3. W prostych słowach, za pomocą przypowieści Pan Jezus przybliża rzeczywistość Bożego królestwa, do którego wszyscy jesteśmy zaproszeni. Kończący się rok szkolny i katechetyczny 2023/2024 niech nas pobudzi do refleksji: na ile z tego zaproszenia skorzystaliśmy i zbliżyliśmy się do Pana. Przypominamy dzieciom, młodzieży i rodzicom, że każde dzieło, aby przyniosło dobre owoce, aby było dobrze zakończone, powinno być ofiarowane Panu Bogu. Warto w modlitwach nie tylko prosić, ale i dziękować za otrzymane dobro, za przeżyty z Bogiem czas. Niech nie zabraknie tego dziękczynienia w nadchodzących dniach. Będziemy też prosić o dobre przeżycie czasu wakacji – zapraszamy na Mszę Świętą w piątek na godz. 8.00

4. W niedzielę, 23 czerwca   Dzień Ojca – pamiętajmy w modlitwach o naszych Ojcach.

5. Trwa w naszej parafii peregrynacja obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy w naszych rodzinach.  Zapraszamy do modlitwy za rodziny, które  obraz przyjmują, a w środę na Nowennę i Mszę Świętą na godz. 18.00 przynosimy obrazy i w kościele następne rodziny będą przejmowały obrazy MBNP. Szczegóły peregrynacji na dodatkowych kartkach informacyjnych i na stronie naszej Parafii. 

6. Zapraszamy na adorację Pana Jezusa w  Najświętszym Sakramencie w czwartek po Mszy Świętej o godz.18.00, która trwać będzie do godz.19.30. W tym czasie można skorzystać z spowiedzi świętej.

7. Zapraszamy na Różaniec Błagalny o pokój w Ukrainie codziennie od poniedziałku do soboty o godz.7.30.

8. Dzisiaj zachęcamy do nabycia nowego nru „Gościa Niedzielnego”, „Małego Gościa” jest jeszcze aktualny „Pielgrzym” oraz kalendarz książkowy na przyszły rok przygotowany przez Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia  i inne czasopisma.  

9. Msze Święte:  Z podziękowaniem za otrzymane łaski, z prośbą o dalsze Boże błog., i opiekę Matki Bożej  dla Rodzin II Róży Niewiast oraz o miłosierdzie i radość nieba dla ++ z Rodzin II Róży Niewiast i ++Kapłanów naszej Parafii  w poniedziałek o godz.8.00,  Z podziękowaniem za otrzymane łaski i Bożą opiekę w czasie pielgrzymki Apostolstwa Dobrej Śmierci do Rzymu, z prośbą o dalsze Boże błog., i opiekę Matki Bożej  dla Pielgrzymów w poniedziałek o godz. 18.00,  w intencji Wspólnoty Sychar w piątek o godz. 18.00. 

10. W piątek po Mszy Świętej o godz.18.00 zapraszamy na spotkanie Wspólnoty Trudnych Małżeństw Sychar do salki parafialnej.  

11. Obowiązkowe spotkanie formacyjne przed wakacjami dla młodzieży przygotowującej się do bierzmowania w poniedziałek 17 czerwca o godz. 18.30 w salkach parafialnych. Prosimy o zabranie indeksów i przygotowanych życiorysów naszych patronów, których będziemy obierali na bierzmowaniu.                           

12. Bóg zapłać za ofiary złożone w ubiegłą niedzielę na cele inwestycyjne, które wyniosły 8783 zł.

13. Biuro Radia Maryja w Kartuzach przy Parafii św. Kazimierza w Kartuzach zaprasza na XXXIII Pielgrzymkę Rodziny Radia Maryja do Częstochowy –  wyjazd 13.07 o godz.22.00 sprzed dworca PKP w Kartuzach i  powrót 14.07  w godzinach nocnych. Koszt 160 zł. Zapisy w biurze Radia Maryja w Kartuzach we wtorki i piątki w godz.9.00-11.00, a także pod nr tel.: Terenia: 695973912 i Elżbieta: 691858460 oraz Marlena: 729119129.

14. W minionym tygodniu odeszli po nagrodę do Pana śp. Henryk Plichta z Nowego Osiedla i śp. Stanisław Malc z Os. XX Lecia – bliskim składamy serdeczne wyrazy współczucia, a Zmarłych  polecamy Miłosierdziu Bożemu – Dobry Jezu…     

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
– w poniedziałek, 17 czerwca – św. Brat Albert Chmielowski, którego postawa służby najuboższym i spychanym na margines życia przypomina o wielkości i godności każdego człowieka.
– w piątek, 21 czerwca – św. Alojzy Gonzaga, młodziutki jezuita, odznaczający się gorliwością w spełnianiu zakonnych praktyk i pielęgnowaniu chorych.

Naszym Drogim Parafianom i miłym Gościom życzymy miłej, z Bogiem przeżytej niedzieli. Sercu Bożemu i Matce Bożej, Pani Naszej – Matce i Królowej  z Kartuskiego Raju  polecamy Osoby starsze i chore oraz Solenizantów i Jubilatów tego tygodnia.

Wasi Duszpasterze