Ogłoszenia duszpasterskie na dzień 23.06.2024

XII Niedziela Zwykła

Hi 38,1.8-11 Bóg jest władcą morza
2 Kor 5,14-17 Wszystko stało się nowe
Mk 4,35-41 Jezus ucisza burzę

Galilejscy rybacy, jak i morscy żeglarze, byli zgodni w przeświadczeniu, że z jednej strony woda sprzyja człowiekowi, z drugiej zaś potrafi być niebezpiecznym żywiołem. W Piśmie Świętym wzburzone morze to nie tylko siła natury, lecz nadto wyobrażenie niepewności oraz chaosu. Ewangelia poświadcza, że burza, która rozpętała się z nastaniem wieczoru nad Jeziorem Galilejskim, realnie zagroziła bezpieczeństwu Apostołów. Nie szukają ratunku w łodziach, lecz w swym Mistrzu, Jezusie. W całym Psalmie 107 niczym refren powracają słowa: „Wołali w nieszczęściu do Pana, a On ich wyzwolił od trwogi”. Jezus ucisza morze. Żydzi wierzyli, że naturą rządzi Bóg. Jezus objawia się tym samym jako Pan natury, ma moc równą Bogu. Wsłuchani w liturgię słowa, oddajmy Jezusowi trudności, które miotają naszym życiem.

1. „Kim dla mnie jest Jezus Chrystus?” – to pytanie winno nam towarzyszyć zawsze i wszędzie. A razem z nim właściwa odpowiedź, że jest On naszym Panem, Mistrzem i Mesjaszem. Rozpoczynający się czas wakacji i urlopów staje się wspaniałą okazją, aby o tym zaświadczyć. Prośmy, by nie zabrakło nam w tym wiary i odwagi.

2. Kończy się czerwiec –  zapraszamy na ostatnie Nabożeństwa Czerwcowe:

  • w kościele po mszy św. wieczornej dla całych rodzin 
  • w kaplicy na Wzgórzu Wolności  –  od poniedziałku do piątku o godz.17.00
  • w Łapalicach przy krzyżu: w niedziele o godz.14.00, a w dni powszednie o godz.18.00

3. Natomiast lipiec w dawnej tradycji Kościoła poświęcony był czci Przenajświętszej Krwi naszego Zbawiciela. Zachęcamy do indywidualnego odmawiania Litanii do Najdroższej Krwi Chrystusa Pana. 

4. Trwa w naszej parafii peregrynacja obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy w naszych rodzinach.  Zapraszamy do modlitwy za rodziny, które  obraz przyjmują, a w środę na Nowennę i Mszę Świętą na godz. 18.00 przynosimy obrazy i w kościele następne rodziny będą przejmowały obrazy MBNP. Szczegóły peregrynacji na dodatkowych kartkach informacyjnych i na stronie naszej Parafii. 

5. Zapraszamy na adorację Pana Jezusa w  Najświętszym Sakramencie w czwartek po Mszy Świętej o godz.18.00, która trwać będzie do godz.19.30. W tym czasie można skorzystać z spowiedzi świętej.

6. Zapraszamy na Różaniec Błagalny o pokój w Ukrainie codziennie od poniedziałku do soboty o godz.7.30.

7. Dzisiaj zachęcamy do nabycia nowego nru „Pielgrzyma”, Gościa Niedzielnego”, „Małego Gościa” oraz kalendarza książkowego na przyszły rok przygotowanego przez Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia  i inne czasopisma.  

8. Jutro przypada uroczystość Narodzenia Świętego Jana Chrzciciela. To poza Jezusem i Jego Matką, Maryją, jedyny święty, którego czcimy ziemskie narodziny. Przez jego wstawiennictwo pragniemy modlić się o łaskę bycia wiarygodnym świadkiem Jezusa Chrystusa. Zapraszamy do udziału w Eucharystii.

9. Natomiast w sobotę, 29 czerwca, przypada uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Msze Święte w tym dniu o godz.7.00, 8.30, 11.00 i 18.00. W kalendarzu liturgicznym czcimy ich razem, bo są dwoma wielkimi filarami, na których wsparty jest Kościół rzymski. Tradycja głosi, że ponieśli śmierć męczeńską tego samego dnia. Ich wstawiennictwu będziemy polecać Bożej opiece wierzących, zwłaszcza pasterzy Chrystusowej owczarni. Swoimi modlitwami obejmijmy również papieża Franciszka – Piotra naszych czasów. Kolekta w tym dniu na Stolicę Apostolską.

10. Życzliwością i modlitwą pragniemy otoczyć naszych ojców w dniu ich święta, a także wszystkich obchodzących w rozpoczynającym się tygodniu swoje osobiste uroczystości. Pamiętamy o naszych zmarłych, zwłaszcza o zmarłych ojcach, polecając ich nieskończonemu miłosierdziu Boga.

11. U progu czasu wakacyjnego pamiętajmy, że od Pana Boga i Jego przykazań nie ma wakacji, a na urlop warto zabrać ze sobą różaniec, modlitewnik lub Pismo Święte. Nie zapominajmy też, że każda niedziela z Mszą Świętą jest drogowskazem na wakacyjnej drodze.

12. W czwartek przypada w naszej Diecezji Uroczystość Matki Bożej Nieustającej Pomocy – Głównej Patronki Diecezji Pelplińskiej, zapraszamy więc szczególnie w środę na Nowennę i Mszę Świętą już z Uroczystości.

13. W związku z ustanowieniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy główną patronką naszej diecezji organizowana jest piesza pielgrzymka do kościoła pod Jej wezwaniem w Kamienicy Królewskiej. Zbiórka pielgrzymów przy kościele św. Marcina w Sierakowicach 27.06 o godz. 18:00. O godz. 20:00 Msza i nowenna dla pątników. Trasa pielgrzymki ok. 6 km. Powrót we własnym zakresie.

14. Zapraszamy do udziału w Pieszej Pielgrzymce Grupy Kaszubskiej Diecezji Pelplińskiej na Jasną Górę. Grupa Kartuska rozpocznie pielgrzymowanie w poniedziałek 29 lipca Mszą Świętą o godz. 7.00 w Kolegiacie.

15. W niedzielę 7 lipca na godz.19.00 na inaugurację XLII Kartuskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej zaprasza Burmistrz Kartuz. Wystąpią: Ewelina Małaczewska – sopran, Maciej Afanasjew – skrzypce elektryczne i ks. Paweł Głowiński – organy. Serdecznie zapraszamy do udziału.   

16. W minionym tygodniu odeszła po nagrodę do Pana śp. Janina Majkowska z ul. Sambora  – bliskim składamy serdeczne wyrazy współczucia, a wszystkich naszych Zmarłych  polecamy Miłosierdziu Bożemu – Dobry Jezu…

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
– w poniedziałek, 24 czerwca – św. Jan Chrzciciel, poprzednik Pański i ostatni prorok Starego Testamentu, który wskazał Narodowi Wybranemu Baranka Bożego.
– w piątek, 28 czerwca – św. Ireneusz z Lyonu, biskup i męczennik, który odegrał ważną i wybitną rolę w dziejach Kościoła: dzięki jego dziełu „Adversus hæreses” możemy poznać wszystkie błędy, jakie nękały pierwotne chrześcijaństwo, jak i wykład autentycznej wiary.
– w sobotę, 29 czerwca – św. św. Apostołowie Piotr i Paweł, którzy dla podkreślenia wyjątkowych zasług dla Kościoła są nazywani „Książętami Apostołów”.

Całe życie poznajemy Pana Jezusa, który zna nas bardzo dobrze. Daje nam siebie w Komunii Świętej i na kartach Pisma Świętego. To od nas zależy, czy zechcemy otworzyć swoje serca dla Niego.
Naszym Drogim Parafianom, miłym Gościom i wszystkim tak serdecznie związanym z Kartuską Kolegiatą życzymy głębokiej, z Bogiem przeżytej niedzieli w czasie miesiąca Serca Bożego. Niech Bóg błogosławi solenizantom i jubilatom tego tygodnia.

Wasi Duszpasterze