Ogłoszenia duszpasterskie na dzień 30.06.2024

XIII Niedziela Zwykła

Mdr 1,13-15;2,23-24 Śmierć weszła na świat przez zawiść diabła
2 Kor 8,7.9.13-15 Dzielić się dostatkiem z potrzebującymi
Mk 5,21-43 Wskrzeszenie córki Jaira

Zgodnie z Prawem żydowskim człowiek dotknięty nieczystością rytualną sprowadzał na siebie duchowe nieszczęście. Owo przekleństwo traktowano jako skutek przekroczenia uświęconego Prawa lub też formę kary Bożej. W perspektywie zbawczej misji Jezusa Święty Marek w piątym rozdziale Ewangelii podejmuje wątek obu nieczystości, które prowadziły ku śmierci rytualnej. Do kategorii przekroczenia Prawa zaliczano dotknięcie się ciała zmarłego. Do kategorii kary Bożej zaliczano wszelką poważną chorobę. Wynika stąd, że martwe ciało córki Jaira było nieczyste, podobnie jak żywe ciało kobiety cierpiącej na krwotok. Chrystus nie brzydzi się człowiekiem i przekracza barierę Prawa. Jezus, jako Pan życia i śmierci, uzdrawia chorą kobietę i daje życie dziewczynce. Prośmy, aby Jezus uzdrowił nasze ciało oraz duszę. 

1. „Nie bój się, wierz tylko” – dzisiaj te słowa Pan Jezus kieruje do każdej i każdego z nas. Warto rozpoczęty czas wakacji wykorzystać do pogłębienia wiary i relacji z Bogiem.

Serdecznie pozdrawiamy Wszystkich Parafian i miłych Gości, spędzających wakacje na kaszubskiej ziemi. Niech trwające wakacje, zwłaszcza naszych dzieci i młodzieży, staną się okazją do pogłębienia wiary przeżywanej w bezpośrednim kontakcie z przyrodą. Przez piękno ziemi przemawia do nas sam Stwórca. Zechciejmy dla Niego otworzyć nasze serca i umysły. Jednocześnie nie zapominajmy, że każdy z nas, jako katolik, ma obowiązek uczestniczenia w niedzielnej Mszy Świętej, która jest źródłem ożywczej łaski, przynosi pokój i zbawienie. Zaproszeni są wszyscy, a najbardziej ci, którym wydaje się, że są niegodni. Pan Bóg w każdym człowieku może dokonać nowego stworzenia. Dbając o ciało, zadbajmy także o naszego ducha. Zadbajmy, aby nasza wspólnota z Panem Bogiem i bliźnimi ciągle się pogłębiała.

2. Dzisiaj ostatnie nabożeństwo czerwcowe ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa po Mszy Świętej o godz.18.00. Przypominamy, że rozpoczynający się jutro lipiec tradycyjnie poświęcony jest czci Najdroższej Krwi Chrystusa. W lipcowe dni zachęcamy do modlitwy Litanią do Krwi Chrystusa. 

3. Zapraszamy na Różaniec Błagalny  o pokój w Ukrainie i Ziemi Świętej codziennie od poniedziałku do soboty o godz.7.30.

4. Zapraszamy na adorację Pana Jezusa w  Najświętszym Sakramencie w czwartek po Mszy Świętej o godz.18.00, która trwać będzie do godz.19.30. W tym czasie można skorzystać z Sakramentu Miłosierdzia w spowiednicy.

5.W środę  zapraszamy na nabożeństwo w intencji Ojczyzny na godz.17.00.

6. W tym tygodniu dni eucharystyczne:  w czwartek   zapraszamy na Nowennę do Przemienienia Pańskiego na godz.17.00, w piątek po mszy św. o godz.7.00 adoracja Najświętszego Sakramentu i nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego,  spowiedź św. od godz.16.00 – zapraszamy szczególnie dzieci, które w tym roku przystąpiły do I Komunii Świętej i obchodzą  „Nowennę Pierwszych Piątków Miesiąca” i młodzież przygotowującą się do bierzmowania,  po Mszy Świętej o godz.16.30 adoracja Najświętszego Sakramentu do godz.18.00.  Chwile adoracji są nie tylko wyrazem naszej miłości wobec Pana, ale jednocześnie próbą odkrywania Bożej obecności pośród codziennych spraw i ludzkich losów, w sobotę – nabożeństwo pierwszo sobotnie: o godz.7.30 różaniec, a po Mszy Świętej o godz.8.00  – nabożeństwo do Niepokalanego Serca N.M.P. W sobotę odwiedzimy naszych Chorych z posługą sakramentalną.

7.W przyszłą niedzielę:

  • godz.15.00 nabożeństwo różańcowe dla Róż Żywego Różańca i wszystkich Wspólnot Parafialnych i spotkanie III Zakonu św. Franciszka

7.Dzisiaj zachęcamy do nabycia nowego nru „Gościa Niedzielnego”, „Apostolstwa Chorych”, „Misyjnych Dróg” oraz jest jeszcze aktualny „Pielgrzym”.

8.Trwa w naszej parafii peregrynacja obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy w naszych rodzinach.  Zapraszamy do modlitwy za rodziny, które  obraz przyjmują, a w środę na Nowennę i Mszę Świętą na godz. 18.00 przynosimy obrazy i w kościele następne rodziny będą przejmowały obrazy MBNP. Szczegóły peregrynacji na dodatkowych kartkach informacyjnych i na stronie naszej Parafii. 

9.W niedzielę 7 lipca na godz.19.00 na inaugurację XLII Kartuskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej zaprasza Burmistrz Kartuz. Wystąpią: Ewelina Małaczewska – sopran, Maciej Afanasjew – skrzypce elektryczne i ks. Paweł Głowiński – organy.Serdecznie zapraszamy do udziału.  

10. Zapraszamy do udziału w Pieszej Pielgrzymce Grupy Kaszubskiej Diecezji Pelplińskiej na Jasną Górę. Grupa Kartuska rozpocznie pielgrzymowanie w sobotę 29 lipca Mszą Świętą o godz. 7.00. w Kolegiacie.

11.W przyszłą w naszej parafii będziemy gościć ks. Jakuba Biernackiego – misjonarza z Filipin, który opowie nam o swojej pracy misyjnej i po Mszy Świętej będzie można do puszki złożyć ofiarę na misje święte, które ks. Jakub prowadzi.

12. W minionym tygodniu odeszła po nagrodę do Pana śp. Regina Trapkowska z Nowego Osiedla, a pogrzeb śp. Jana Zawiszewskiego  z Chmielna  z ul. Grzędzickiego w poniedziałek o godz.10.00 w kolegiacie, eksporta z Domu Pogrzebowego przy Placu św. Brunona i pogrzeb śp. Jadwigi Browarczyk  z ul. Słowackiego  w poniedziałek o godz.13.00 w kolegiacie, eksporta z Domu Pogrzebowego przy ul. Dworcowej  – bliskim składamy serdeczne wyrazy współczucia, a wszystkich naszych Zmarłych  polecamy Miłosierdziu Bożemu – Dobry Jezu…

 W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

W środę, 3 lipca – św. Tomasz, Apostoł, który według tradycji miał zanieść Dobrą Nowinę do Indii, a jego wyznanie wiary winno być dla nas stałą inspiracją.

W sobotę, 6 lipca – bł. Maria Teresa Ledóchowska, patronka dzieł misyjnych w Polsce, która swoje talenty i zdolności poświęciła dziełu misyjnemu Kościoła, zwłaszcza dla rozkrzewiania wiary w Afryce.

Składamy najserdeczniejsze życzenia świętującym w tym tygodniu swoje urodziny i imieniny. Wszystkim, którzy niebawem wyruszą na wakacje, życzymy bezpiecznej podróży i dobrego wypoczynku. A tych, którzy w naszej wspólnocie będą spędzać czas wolny, serdecznie pozdrawiamy.  

 Wakacje dają nam jeszcze więcej możliwości spotkania z Panem Bogiem na Mszy Świętej. Warto dobrze wykorzystać ten czas, aby odpowiedzieć na powołanie i zbliżyć się jeszcze bardziej do Pana Jezusa.

  Naszym Drogim Parafianom, miłym Gościom i wszystkim tak serdecznie związanym z Kartuską Kolegiatą życzymy głębokiej, z Bogiem przeżytej niedzieli. Wszystkich, którzy rozpoczęli wakacje, polecamy opiece Matki Bożej. Zachęcamy do dobrego wykorzystania czasu w gronie rodziny i przyjaciół. Przypominamy, że nigdy nie powinno być wakacji od Pana Boga. Modlimy się o szczęśliwe i bezpieczne dni odpoczynku dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych. Niech Bóg błogosławi solenizantom i jubilatom tego tygodnia  –  Szczęść Boże!                                

                                                                                                                          Wasi Duszpasterze