Ogłoszenia duszpasterskie na dzień 27.02.2022

VIII Niedziela Zwykła

Syr 27,4-7 Wypowiedzi człowieka ujawniają jego wartość
1 Kor 15,54b-58 Przez Chrystusa zwyciężamy śmierć
Łk 6,39-45 Z obfitości serca mówią usta

Człowiek jako jedyny spośród wszystkich stworzeń został obdarzony przez Boga rozumem. Posiada też zdolność wypowiadania się. Słowa są po to, aby chwalić Boga i głosić Jego wielkość. Jak również po to, aby budować wspólnotę pomiędzy ludźmi i wyrażać siebie. Usta przemawiają z obfitości serca. Tak więc karmimy innych tym, czym sami żyjemy. Stąd z naszych ust może płynąć mądrość bądź głupota, kultura lub jej brak, bojaźń Boża albo bezbożność. Aby zachować jasny umysł i czyste serce, odzyskać ostry wzrok i usunąć belki grzechów, potrzebujemy stanięcia w prawdzie, uznania swojej ułomności i oczyszczenia.

1. Dzisiaj rozpoczynamy  Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Kościół wzywa nas do szczególnej   modlitwy oraz do abstynencji, którą możemy ofiarować Panu Bogu jako wynagrodzenie za grzechy pijaństwa innych osób lub z prośbą o uwolnienie od tego nałogu bliskich czy znajomych.

2. Dzisiaj, w poniedziałek i wtorek adoracja Najświętszego Sakramentu przed Wielkim Postem i o ubłaganie pokoju dla Ukrainy. Dzisiaj rozpoczęcie po mszy św. o godz.12.30, zakończenie o godz.18.00, a w poniedziałek i wtorek od godz. 8.30-10.00 i po południu 15.00-18.00.

3. We wtorek, 1 marca, przypada Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Od 2011 roku ma on rangę święta państwowego. W naszej modlitwie pamiętajmy o wszystkich, którzy w trudnych czasach komunistycznego reżimu podejmowali walkę o wolność i suwerenność naszej ojczyzny.

4. Kończy się tegoroczny karnawał. W tym tygodniu, 2 marca, przypada Środa Popielcowa. Otwiera ona święty, szczególny czas Wielkiego Postu. Msze Święte tego dnia o godz. 7.00, 8.30, 11.00, 16.30 i 18.00.. Kolekta w środę popielcową zostanie przeznaczona jako jałmużna postna dla potrzebujących. Zewnętrznym znakiem naszego wejścia na drogę pokuty i nawrócenia jest posypanie głowy popiołem. W kulturze Izraela gest ten był wyrazem wielkiego smutku, żałoby. Popiół przypomina też, że wszystko, co ziemskie, powstało z prochu ziemi i znów w proch się obróci. Ten rozpad jest skutkiem grzechu. Jednak kapłan, posypując głowy wiernych popiołem, czyni nad nimi znak krzyża, który oznacza oczyszczenie i zmartwychwstanie. Zatem Wielki Post – czas pokuty, postu, wyrzeczeń i modlitwy –  ma służyć naszemu nawróceniu, ma przygotować nasze serca na owocne przeżycie radosnych świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

5. Pamiętajmy, że w Popielec obowiązuje post ścisły, polegający na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i spożyciu jednego posiłku do syta w ciągu dnia. Pozostałe posiłki muszą zostać ograniczone co do ilości. Ten post obowiązuje wszystkich pomiędzy 18. a rozpoczęciem 60. roku życia. Pozostałych wiernych zachęcamy także do czynnego włączenia się w ten wielki akt pokutny, na miarę ich możliwości. Przypominamy, że wszystkich od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

6.Nabożeństwa pokutne w następującym porządku:
W dni powszednie: od poniedziałku do soboty o godz.7.30 różaniec błagalny o pokój na Ukrainie i ustanie epidemii
W każdy piątek – Droga Krzyżowa
Dla dzieci o godz.16.30
Dla dorosłych o godz.18.00
Dla młodzieży o godz.19.15
W każdą niedzielę Wielkiego Postu – Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym o godz.15.00

7. W piątek w liturgii czcimy św. Kazimierza polskiego królewicza, który swym bogobojnym życiem udowodnił, że władza wcale nie musi być okazją do nadużyć, korupcji ani rywalizacją w gromadzeniu doczesnego bogactwa. Władza i polityka jest dziełem Pana Boga, a odczytana jako powołanie może stać się też drogą do świętości. Ponieważ św. Kazimierz jest patronem naszych braci Litwinów, przez jego wstawiennictwo polecajmy Bożej Opatrzności Kościół i cały naród litewski. Odpust w parafii św. Kazimierza już dzisiaj, w niedzielę  – suma o godz.12.15.

8. W środę zapraszamy na nabożeństwo w intencji naszej Ojczyzny na godz.17.00, a po Mszy Świętej wieczornej zapraszamy na spotkanie do salki wszystkich Członków naszego parafialnego Zespołu Caritas.

9. W czwartek Kartuski Oddział Civitas Christiana zaprasza od godz.16.00 do obejrzenia wystawy o Bł. Ks. Prymasie Tysiąclecia i uczczenie Jego Relikwii; o godz.17.00 – Godzina Święta; o godz.18.00 Msza Święta o Boże błog. za wstawiennictwem bł. Stefana Kard. Wyszyńskiego dla Członków Katolickiego Stowarzyszenia Civitas  Christiana w Kartuzach i po Mszy Świętej spotkanie w salce parafialnej. Serdecznie zapraszamy. 

10. W tym tygodniu dni eucharystyczne:  w czwartek   zapraszamy na godzinę świętą  o godz.17.00, w łączności z uczczeniem relikwii bł. Stefana Kard. Wyszyńskiego,  w piątek po mszy św. o godz.7.00 adoracja Najświętszego Sakramentu i nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego,  spowiedź św. od godz.16.00, po Drodze Krzyżowej i Mszy Świętej o godz.16.30 adoracja Najświętszego Sakramentu do godz.18.00.  Chwile adoracji są nie tylko wyrazem naszej miłości wobec Pana, ale jednocześnie próbą odkrywania Bożej obecności pośród codziennych spraw i ludzkich losów oraz naszym błaganiem o pokój na Ukrainie. Pierwszy piątek Wielkiego Postu przeżywamy w Kościele w Polsce jako dzień pokuty i modlitwy za grzechy wykorzystywania seksualnego małoletnich. Modlić się będziemy za osoby dotknięte jakąkolwiek przemocą przez duchownych i innych ludzi Kościoła. W sobotę – nabożeństwo pierwszo sobotnie: o godz.7.30 różaniec, a po Mszy Świętej o godz.8.00  – nabożeństwo do Niepokalanego Serca N.M.P. W sobotę odwiedzimy naszych Chorych z posługą sakramentalną.

11. W przyszłą niedzielę – pierwsza niedziela miesiąca:
Suma z liturgią w języku kaszubskim
godz.14.30  nabożeństwo różańcowe dla Róż Żywego Różańca i wszystkich wspólnot parafialnych 

12. Młodzież klas VIII przygotowującą się do bierzmowania zapraszamy na spotkanie  w poniedziałek po Mszy Świętej o godz.18.00 w kościele.

13. Zachęcamy do włączenia się w dzieło miłosierdzia i pomocy rodzinom potrzebującym na przeżywanie świąt wielkanocnych i nabycie świecy wielkanocnej   w cenie 13 zł. Dziękujemy z góry za zrozumienie. Niech już dziś rodzi się w nas pragnienie szczerego nawrócenia i zbliżenia do Bożej miłości w tym czasie Wielkiego Postu. Pragniemy wszystkich zaprosić do tego, byśmy podjęli w naszej parafii,  dobrowolnie, 40-dniowy post od słodyczy, kawy lub innych używek. Uczyńmy to w intencji własnego nawrócenia, ale też za innych, którzy bardzo łaski Bożej potrzebują oraz o uproszenie pokoju dla Ukrainy.

14. Zachęcamy do nabycia nowego nru „Gościa Niedzielnego”, „Małego Gościa”, „Apostolstwa Chorych”, jest jeszcze aktualny „Pielgrzym”.   

15. Przypominamy o zaproszeniu Pani Dyrektor Kartuskiego Centrum Kultury: Z okazji Dnia Kobiet w niedzielę, 6 marca o godz. 17.00,  zapraszamy na wyjątkowy koncert, jednego z najbardziej  charyzmatycznych głosów polskiej estrady muzycznej. Janusz Radek!.    Bilety w cenie 80 zł do nabycia w Kartuskim Centrum Kultury oraz telefonicznie. To będzie bardzo prezent dla swoich sympatii. Kartuskie Centrum Kultury w Kartuzach! ul. Klasztorna 1.  

16. Tradycyjnie zapraszamy na Różaniec Błagalny o pokój na Ukrainie, o ustanie epidemii, z prośbą o zdrowie dla chorych i o Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla służb medycznych, sanitarnych i mundurowych, o zakończenie kryzysu na naszej granicy z Białorusią  – codziennie od poniedziałku do soboty o godz.7.30.

17. W sobotę 12 marca mija 400 lat święceń kapłańskich św. Andrzeja Boboli (1622), zapraszamy na Nowennę do św. Andrzeja Boboli od czwartku 3 marca do piątku 11 marca po Mszy Świętej wieczornej.

18. W minionym tygodniu odeszli po nagrodę do Pana śp. Jan Reiter z ul. Łąkowej i śp. Elżbieta Browarczyk  z Kartuz – bliskim składamy serdeczne wyrazy współczucia, a Zmarłych polecamy Miłosierdziu Bożemu – Dobry Jezu…