Ogłoszenia duszpasterskie na dzień 20.02.2022

 VII Niedziela Zwykła

1 Sm 26,2.7-9.12-13.22-23 Dawid oszczędza Saula
1 Kor 15,45-49 Chrystus nowy Adam
Łk 6,27-38 Przykazanie miłości nieprzyjaciół

Bóg nagradza człowieka za okazywane innym miłosierdzie, bo pragnie od nas miłosierdzia a nie ofiary. I tak działa przez innych, że nawet trudne po ludzku historie stają się okazją do uwielbienia Bożego miłosierdzia. Powinniśmy wszystkim okazywać miłosierdzie, nawet swoim wrogom. Bo wtedy okazujemy się zwycięzcami, którzy zwyciężają siłą miłości i miłosierdzia. Tego uczy nas Chrystus, aby odpłacać dobrem za zło, a miłością za nienawiść. Odpłacając dobrem za zło, stawiamy tamę złu, które przez chęć zemsty próbuje dotrzeć do naszego serca, by nim zawładnąć. A nasze dobre uczynki i przebaczenie mogą być impulsem dla kogoś do zawrócenia z drogi zła.

1. Dziś siódma niedziela zwykła w roku kościelnym. Modlimy się wraz z całym Kościołem, abyśmy spełniali słowem i czynem to, co podoba się Bogu (kolekta mszalna). Niech sprawowanie tajemnicy paschalnej Jezusa Chrystusa będzie doświadczeniem zbawczej mocy Boga i umocnieniem na trud kolejnego tygodnia.

2. We wtorek, 22 lutego, obchodzimy święto Katedry Świętego Piotra Apostoła. Chrześcijanie w Rzymie już od IV wieku obchodzili pamiątkę wybrania Wiecznego Miasta na stolicę Kościoła. To dzień naszej łączności z następcą Świętego Piotra, papieżem Franciszkiem. Pamiętajmy o nim w naszej modlitwie, wypraszając mu Bożą pomoc i opiekę w trudzie pasterskiej posługi w Kościele.

3. W przyszłą niedzielę, 27 lutego – w ostatnią niedzielę lutego rozpocznie się 55. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Modlitewną pamięcią ogarnijmy wszystkich uzależnionych od alkoholu i ich najbliższych, wypraszając im wolność od nałogu. Kościół wzywa nas do szczególnej indywidualnej i wspólnotowej modlitwy oraz do abstynencji, którą możemy ofiarować Panu Bogu jako wynagrodzenie za grzechy pijaństwa innych osób lub z prośbą o uwolnienie od tego nałogu bliskich czy znajomych. Zachęcamy wszystkich Parafian do podjęcia dobrowolnej abstynencji od alkoholu i innych używek nie tylko w ciągu tego wyjątkowego tygodnia, ale także na dłuższy okres dla ratowania ludzi uzależnionych, zwłaszcza z naszej parafialnej wspólnoty.

4. Zachęcamy do nabycia nowego nru „Pielgrzyma”,Gościa Niedzielnego” i innych czasopism religijnych.

5. Pani Dyrektor Kartuskiego Centrum Kultury serdecznie zaprasza: Z okazji Dnia Kobiet w niedzielę, 6 marca o godz. 17.00,  zapraszamy na wyjątkowy koncert, jednego z najbardziej  charyzmatycznych głosów polskiej estrady muzycznej. Janusz Radek!.  Znany jako solista m.in. „Oratorium” czy „Psałterz Wrześniowy” Tryptyku Świętokrzyskiego występujący u boku Piotra Rubika. Piosenki komponuje m. in. do tekstów Bolesława Leśmiana, Leopolda Staffa czy Haliny Poświatowskiej.  Jego koncerty to niezapomniane wrażenia artystyczne. Bilety w cenie 80 zł do nabycia w Kartuskim Centrum Kultury oraz telefonicznie. To będzie bardzo prezent dla swoich sympatii. Kartuskie Centrum Kultury w Kartuzach! ul. Klasztorna 1. Serdecznie zapraszamy.

6. Nasz Parafialny Zespół Caritas będzie tradycyjnie, jak w każdą ostatnią niedzielę miesiąca zbierał ofiary do puszek przed kościołem na cele charytatywne.

7. Tradycyjnie zapraszamy na Różaniec Błagalny o ustanie epidemii, z prośbą o zdrowie dla chorych i o Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla służb medycznych, sanitarnych i mundurowych, o zakończenie kryzysu na naszej granicy z Białorusią oraz o pokój między Rosją i Ukrainą – codziennie od poniedziałku do soboty o godz.7.30.

8. Msza św. o potrzebne łaski dla Rodzin przyjmujących Matkę Bożą Bożą Pielgrzymującą z Os. XX Lecia i Nowego Osiedla w niedzielę o godz.8.15, za +Ewę Reschke ofiarowana od ADŚ i Parafialnego Zespołu Caritas w niedzielę o godz.9.30.  

9. Bóg zapłać za ofiary złożone w ubiegłą niedzielę na cele inwestycyjne, które wyniosły 7168 zł. 

10. W minionym tygodniu odeszli po nagrodę do Pana śp. Elżbieta Warmowska z ul. Jeziornej śp. Stanisław Ossowski  z ul. 3 Maja, śp. Jan Jasnoch  z ul. Klasztornej i śp. Edmund Formela z ul. Słowackiego – bliskim składamy serdeczne wyrazy współczucia, a Zmarłych polecamy Miłosierdziu Bożemu – Dobry Jezu…

W tym tygodniu patronuje nam:
– środa, 23 lutego – Święty Polikarp (I/II w.), uczeń Świętego Jana, biskup Smyrny, męczennik za wiarę.

Codziennie uczymy się od Pana Jezusa, jak powinniśmy kochać. On oddał życie za wszystkich ludzi, nawet za swoich wrogów. W naszym życiu, żeby zmienić serce drugiego człowieka, czasami wystarczy jeden drobny gest ludzkiej życzliwości.
Naszym Drogim Parafianom i miłym Gościom życzymy miłej, z Bogiem przeżytej niedzieli. Matce Bożej, Pani Naszej – Matce i Królowej  z Kartuskiego Raju  polecamy  Osoby starsze i chore oraz Solenizantów i Jubilatów tego tygodnia oraz wszystkich przeżywających ferie zimowe. 

Wasi  Duszpasterze