Ogłoszenia duszpasterskie na dzień 13.03.2022

2 Niedziela Wielkiego Postu

Rdz 15,5-12.17-18 Bóg zawiera przymierze z Abrahamem
Flp 3,17 – 4,1 Chrystus przekształci nasze ciała na podobne do swego chwalebnego ciała
Łk 9,28b-36 Przez cierpienie – do chwały zmartwychwstania

Słowo Boże zaprasza nas na górę Tabor. W trakcie modlitwy Jezus przemienia się tak, że wybrani uprzednio na świadków Apostołowie nie mogą Go rozpoznać. Pokazuje nam to moc modlitwy, której źródłem jest więź z Ojcem. Ma ona również moc odmienić nasze życie. Stajemy się zatem świadkami rozmowy o nieuchronności ofiary Mesjasza. Jest On Sługą Bożym, który bierze na siebie winy ludzi i z miłości do nich składa siebie w ofierze, której zapowiedzią jest ofiara Abrahama. Odejście Jezusa, które miało się dopełnić w Jeruzalem, stanie się dla Jego ludu początkiem nowej, wewnętrznej wolności od grzechu oraz duchowej wędrówki do nowej Ziemi Obiecanej.

1. Wpatrzeni w Ukrzyżowanego, który dla nas wyrzekł się wszystkiego i złożył w ofierze swoje życie, z ochoczym sercem podejmujmy trud dobrowolnego umartwienia jako wynagrodzenie za grzechy nasze i naszych bliźnich. Zróbmy dobre postanowienia, powstrzymujmy się od udziału w głośnych rozrywkach, od spożywania napojów alkoholowych, palenia, aby w ten sposób wynagrodzić Bogu grzechy pijaństwa, rozwiązłości, nieuczciwości i wszelki brak pokory. Nie zapominajmy, że Wielki Post jest czasem powagi, pokuty i modlitwy. Niech go nie zakłócą huczne spotkania. Kochani Rodzice i Wychowawcy, z większą troską spojrzyjcie w tym czasie na swoje dzieci. To na Was spoczywa obowiązek dobrego wychowania dzieci, także w duchu pobożności i polskiej tradycji.

2. Dzisiejsza niedziela nazywana jest niedzielą Ad Gentes. Naszymi modlitwami obejmujemy także głoszenie Ewangelii Chrystusowej na misjach i tych, którzy dobrą nowinę o zbawieniu niosą na krańce ziemi. Oni często na wzór Chrystusa cierpią prześladowania i płacą najwyższą cenę z własnego życia dla odkupienia innych braci. Ofiarami do puszek przed kościołem wspieramy misjonarzy i wszelkie dzieła misyjne. Niech to będzie wyraz naszej solidarności i wymierny udział w misji ewangelizacyjnej Kościoła.

3. Dzisiaj w naszej Parafii witamy przedstawicieli Domowego Kościoła, którzy dają świadectwo o tej pięknej formacji duchowo-intelektualnej dla małżonków i rodzin; każde przekonujące świadectwo zawsze pociąga, a więc zapraszamy wszystkich małżonków zainteresowanych Kręgami Domowego Kościoła na spotkanie w przyszłą niedzielę po Gorzkich Żalach o godz.15.00 do salki parafialnej.

4. Nabożeństwa pokutne w następującym porządku:

  • W dni powszednie: od poniedziałku do soboty o godz.7.30 różaniec błagalny o pokój na Ukrainie i ustanie epidemii
  • W każdy piątek – Droga Krzyżowa
    • Dla dzieci o godz.16.30
    • Dla dorosłych o godz.18.00
    • Dla młodzieży o godz.19.15
  • W każdą niedzielę Wielkiego Postu – Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym o godz.15.00

5. Dziś przypada także 9. rocznica wyboru papieża Franciszka na Stolicę Piotrową. Módlmy się za następcę Świętego Piotra, aby dla wszystkich był znakiem miłości Boga i wiernie prowadził Owczarnię Chrystusa na spotkanie z Najlepszym Pasterzem. 

6. W środę 16-ty dzień miesiąca zapraszamy na nabożeństwo za wstawiennictwem św. Jana Pawła II po Mszy Świętej o godz.18.00.

7. W piątek, 18 marca połączymy się mostem modlitewnym z naszym Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie. Most modlitewny to inicjatywa, w której klerycy modlą się za wspólnotę parafialną (kapłanów, rodziny, osoby konsekrowane, wszystkich samotnych, chorych, cierpiących, zmarłych parafian), a parafia jest zaproszona do modlitwy za Wyższe Seminarium Duchowne (za wszystkich kleryków, moderatorów, wychowawców i profesorów naszego seminarium z troską o kształtowanie świętych kapłanów) oraz nowe powołania do służby Bożej.
Tego dnia w czasie wszystkich Mszy świętych i nabożeństw Drogi Krzyżowej będziemy modlili się za kleryków, moderatorów i profesorów naszego Seminarium oraz o dar nowych powołań do służby Bożej. Po drodze krzyżowej o godz. 16:30 do godz. 18:00 Adoracja Najświętszego Sakramentu w tej intencji.

8. W sobotę, 19 marca, przypada uroczystość Świętego Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. Święty Józef jest patronem Kościoła powszechnego oraz rodzin chrześcijańskich. Jest także orędownikiem dobrej śmierci. W naszej świątyni Msze Święte tego dnia o godz.7.00, 8.30, 11.00 i 18.00. Zapraszamy na wspólną modlitwę, aby przez wstawiennictwo Oblubieńca Maryi wypraszać Bożą pomoc dla Kościoła, naszych rodzin oraz prosić o łaskę dobrej śmierci dla wszystkich konających.

9. Nasz Parafialny Zespół Caritas włącza się w pomoc dla Ukrainy i organizuje zbiórkę najpilniejszych rzeczy. Potrzebne są przede wszystkim:
– żywność z długim terminem przydatności do spożycia;
– środki czystości; środki higieniczne; produkty dla dzieci: pampersy, chusteczki nawilżane, kosmetyki, kaszki, słoiczki;
– nowe: koce, śpiwory, ręczniki, poszewki, poduszki, kołdry.
Dary będzie można złożyć w salce katechetycznej w piątek (18 marca) w godzinach od 16:00 do 19:00. 

10. Dyrekcja Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Kartuzach organizuje dzień otwarty szkoły w niedzielę, 13 marca w godzinach od 8.00 do 13.30. Zapraszamy do odwiedzenia naszej szkoły i zapoznania się z ofertą edukacyjną szkoły. Informacje o szkole można uzyskać na oficjalnej stronie internetowej (www.katolik.kartuzy.pl) oraz profilu Facebook.Tel. kontaktowy 515 135 661 lub 506 299 471  

11. Msza Święta za +Elżbietę Rosołowską od Sąsiadów z Osiedla Zielone Wzgórze w poniedziałek o godz.18.00, za +Helenę Bronk intencja od ADŚ we wtorek o godz.7.00, Z podziękowaniem za otrzymane łaski, z prośbą o przebaczenie grzechów, o zdrowie, o dalsze Boże błog. i szczególnie opiekę Matki Bożej Różańcowej dla Sióstr 45 Róży Matek, Członków ich Rodzin oraz o obfite łaski Boże dla Kapłanów pracujących w naszej Parafii intencja 45 Róży Matek    w środę o godz.18.00, o zdrowie i potrzebne łaski dla członkiń 42 Róży Matek, ich Rodzin i Kapłanów naszej parafii w czwartek o godz.8.00,w intencji Wspólnoty Sychar w piątek o godz.18.00, w intencji Członków ADŚ w sobotę o godz.8.30.     

12. W przyszłą niedzielę kolekta na Wyższe Seminarium Duchowne w Pelplinie.

13. W minionym tygodniu odeszli z naszej parafialnej wspólnoty po nagrodę do Pana śp. Zofia Cebulak z ul. 3 Maja, śp. Edmund Mielewczyk z ul. Prokowskiej, a pogrzeb śp. Franciszka Puzdrowskiego z ul. Prokowskiej w poniedziałek o godz.13.00 w kolegiacie. Eksporta  z Domu Pogrzebowego przy Placu św. Brunona – bliskim składamy serdeczne wyrazy współczucia, a Zmarłych polecamy Miłosierdziu Bożemu – Dobry Jezu…      

Czasami nie jest nam łatwo rozmawiać o Panu Jezusie, bo nie wiemy, co ktoś sobie o nas pomyśli. Przecież być świadkiem Chrystusa to największy zaszczyt, jaki może nas spotkać. Nie wstydźmy się naszego Zbawiciela i tego, że Go kochamy.
Naszym Drogim Parafianom i miłym Gościom życzymy miłej, z Bogiem przeżytej wielkopostnej niedzieli. Matce Bożej, Pani Naszej – Matce i Królowej z Kartuskiego Raju  polecamy Osoby starsze i chore oraz Solenizantów i Jubilatów tego tygodnia.

Wasi Duszpasterze