Ogłoszenia duszpasterskie na dzień 20.03.2022

III Niedziela Wielkiego Postu

Wj 3,1-8a.13-15 Powołanie Mojżesza
1 Kor 10,1-6.10-12 Życie Izraela na pustyni jest zapowiedzią rzeczy przyszłych
Łk 13,1-9 Jeśli się nie nawrócicie, wszyscy podobnie zginiecie

Jezus, przebywając przed świętem Paschy w Betanii, zobaczył drzewo figowe okryte bogatą zielenią. Doznał jednak rozczarowania, gdyż na drzewie nie było ani jednego owocu. Podobnego zawodu Jezus doznawał ze strony tych, którzy uważali siebie za pobożnych, ale nie przynosili oczekiwanego owocu. Większość mieszkańców Galilei już o Nim słyszała, niewielu jednak w Niego uwierzyło. Wielki Post jest czasem danym przez Boga do nawrócenia dla każdego z nas. Wszyscy jesteśmy skażeni grzechem, egoizmem, lubimy skupiać się na sobie. Nawrócenie wskazuje na konieczność nieustannej gotowości do przemiany życia i przyjęcia zaproszenia do królestwa Bożego. Otwórzmy serca na Słowo Boże, które ma moc poruszyć nasze sumienia i zgładzić nasze grzechy.

1. Trwamy w okresie pokuty i nawrócenia – dziś przypada już trzecia niedziela Wielkiego Postu. Po raz kolejny słyszymy słowa Zbawiciela: „Nawracajcie się, bliskie jest królestwo niebieskie”. Bóg daje nam czas na wydawanie owoców nawrócenia. Nie marnujmy go.

2. W czwartek, 24 marca, przypada Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów. Pamiętajmy w modlitwie o wszystkich, którzy narażając własne życie, spieszyli z pomocą potrzebującym.

3. W piątek, 25 marca, przypada uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Msze Święte o godz. 7.00, 8.30, 11.00, po Drodze Krzyżowej o 16.30 i 18.00. Tego dnia obchodzimyDzień Świętości Życia. Życie człowieka jest największym darem Boga. Nikt nie ma prawa tego daru niszczyć. Przykazanie Boże stoi na straży życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci. Dlatego aborcja i eutanazja są naruszeniem świętości życia ludzkiego. Wzywając orędownictwa Maryi, która zgodziła się być Matką Syna Bożego, polecajmy Bogu każde poczęte dziecko, aby było z miłością przyjęte, oraz osoby starsze i chore, aby były otaczane szacunkiem i pomocą.

4. Uroczystość Zwiastowania Pańskiego to także Dzień Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Duchowa adopcja jest modlitwą w intencji dziecka zagrożonego zabiciem w łonie matki. Trwa dziewięć miesięcy i polega na codziennym odmawianiu jednej tajemnicy różańcowej oraz specjalnej modlitwy w intencji dziecka i jego rodziców. Do modlitwy można dołączyć dowolnie wybrane dodatkowe postanowienia. Takie zobowiązanie będzie można podjąć uroczyście podczas Mszy Świętej o godz. 18.00. Serdecznie zachęcamy.

5. W sobotę, 26 marca, w liturgii przypada wspomnienie Dobrego Łotra oraz Dzień modlitwy za więźniów. Dobry Łotr to jeden ze złoczyńców powieszonych na krzyżu obok Jezusa, do którego Zbawiciel skierował słowa: „Zaprawdę, powiadam ci, dziś będziesz ze Mną w raju”. Dziś czczony jest w Kościele jako patron więźniów oraz pokutujących i nawróconych grzeszników. Módlmy się więc za wszystkich, którzy pogubili się na drogach życia, aby weszli na drogę nawrócenia i pamiętali, że „Pan jest łaskawy, pełen miłosierdzia”.

6. Nabożeństwa pokutne w następującym porządku:

  • W dni powszednie: od poniedziałku do soboty o godz.7.30 (w piątek o godz.8.00) różaniec błagalny o pokój na Ukrainie i ustanie epidemii
  • W każdy piątek – Droga Krzyżowa:
    • Dla dzieci o godz.16.30
    • Dla dorosłych o godz.18.00
    • Dla młodzieży o godz.19.15
  • W każdą niedzielę Wielkiego Postu – Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym o godz.15.00

7. Dzisiaj po Gorzkich Żalach o godz.15.00 zapraszamy na spotkanie z przedstawicielami Domowego Kościoła,   wszystkich małżonków zainteresowanych Kręgami Domowego Kościoła.   

8. Za dwa tygodnie w naszej wspólnocie parafialnej przeżywać będziemy rekolekcje wielkopostne.

9. Wielki Post jest czasem dobrych postanowień, odwrócenia się od zła i czynienia dobra. Warto, żeby te postanowienia miały bardzo konkretny wymiar. Niech to będą konkretne wyrzeczenia, niech to będzie codzienna dodatkowa chwila przeznaczona na lekturę Pisma Świętego, na rozmyślanie męki i śmierci Pana Jezusa, na modlitwę i zastanowienie się nad własnym życiem, postępowaniem. Pamiętajmy o dobrym przeżyciu sakramentu pokuty i pojednania. Przystąpienie do niego w tym czasie jest przecież naszym obowiązkiem. Nie odkładajmy tego na ostatnią chwilę! Kapłani codziennie służą posługą w konfesjonale.

10. Dzisiaj zachęcamy do nabycia nowego nru „Gościa Niedzielnego”, „Małego Gościa”, Pielgrzyma”, modlitewnika w intencji Ukrainy: „Panie, obdarz nas pokojem! Modlitwy o pokój i pojednanie” w cenie 4 zł  oraz innych czasopism.

11. Apostolstwo Dobrej Śmierci zaprasza na wspólny wyjazd do kina na film pt.: „Cuda Guadalupe” w czwartek 24 marca  – wyjazd o godz.17.45 sprzed kolegiaty. Koszt 40 zł. Film o godz.19.00. Serdecznie zapraszamy.

12. Msza św.  z podziękowaniem za otrzymane łaski, z prośbą o  dalsze Boże błog. i opiekę  Matki Bożej Członków  z VIII Róży Ojców oraz i ich Rodzin i Kapłanów  naszej Parafii w poniedziałek o godz.7.00, za +Helenę Bronk ofiarowana od wszystkich gromadzących się w Kaplicy na Wzgórzu Wolności w środę o godz.7.00, Z podziękowaniem za otrzymane łaski, z prośbą o  dalsze Boże błog. i opiekę  Matki Bożej, zdrowie, pokój w Rodzinach z 21 Róży Matek oraz o potrzebne łaski i Dary Ducha Świętego dla naszych Kapłanów  w środę o godz.18.00,o ocalenie każdego poczętego życia i o wytrwałość w modlitwie dla wszystkich podejmujących Dzieło Duchowej Adopcji w piątek o godz.18.00.

13. Bóg zapłać za ofiary złożone w ubiegłą niedzielę na cele inwestycyjne, które wyniosły 8258 zł, 1 dolar i 20 koron. Bóg zapłać.   

14. W przyszłą niedzielę tradycyjna zbiórka do puszek na cele dobroczynne, którą chcemy przeznaczyć jako nasz dar dla Wiktorka Puzdrowskiego – chorego dziecka, które czeka kosztowne leczenie.  

15. Zapraszamy chłopców w wieku szkolnym do włączenia się w służbę przy Ołtarzu poprzez zostanie ministrantem. Zbiórka dla kandydatów i ministrantów uczęszczających do klas od I do VI szkoły podstawowej w środę o godz. 17:00. 

16. Zapraszamy dzieci na spotkanie Kółka Misyjnego w sobotę o godz. 9:00. Spotkania odbywają się w II i IV sobotę miesiąca. 

17. Od 1 do 3 maja organizujemy pielgrzymkę pokoju śladami bł. Ks Jerzego Popiełuszki. Bydgoszcz-Włocławek-Górsk-Warszawa. Koszt to 650zl + bilety wstępu. Cena zawiera:-transport-2 noclegi w – pok. 2os. w Warszawie-2śniadania-2obiadokolacje-obiad w drodze powrotnej- obsługę miejscowego przewodnika-ubezpieczenie. Zapisy u ks. Karola

18. Spotkanie kandydatów przygotowujących się do bierzmowanie w poniedziałek o godz. 18.30.

19. Kartuskie Centrum Caritas w dniach 25-26 marca 2022 r, (piątek i sobota) będzie przeprowadzać zbiórkę żywności, w ramach ogólnopolskiej akcji „Tak. Pomagam!”. Zbiórka prowadzona będzie w sklepach sieci Biedronka oraz Lidl. Z zebranych darów zostaną zrobione paczki na święta dla najuboższych rodzin. Za złożone dary składamy serdeczne Bóg zapłać.

20. Bóg zapłać za złożone już dary dla Ukrainy. Wychodząc na przeciw rodzinom, które pozostały na terenach ogarniętych wojną na Ukrainie, Caritas Diecezji Pelplińskiej włącza się w ogólnopolską akcję „Paczka dla Ukrainy”.  Przygotowana paczka ma pomóc przeżyć ukraińskiej rodzinie przez tydzień. Otrzymamy specjalne kartony w których umieścimy potrzebne produkty: makaron, ryż, kasza, cukier, konserwy/puszki mięsne/pasztet, herbata, pieczywo chrupkie, mleko UHT, zupy Instant, orzechy/bakalie, owsianki  Instant, batony energetyczne, paluszki, krakersy, dania gotowe o długim terminie,, kaszki dla dzieci, słoiczki dla dzieci, soczki dla dzieci, w opakowaniu plastikowym, musy owocowe, biszkopty, szampon i żel pod prysznic, papier toaletowy, chusteczki higieniczne, chusteczki nawilżone, podpaski, mydło w kostce, szczoteczki do zębów, pasta do zębów, plastry z opatrunkiem do cięcia, woda utleniona, grzebień, żel antybakteryjny, świeca, zapałki, środki przeciwbólowe typu apap/ibuprom. Nasz Parafialny Zespół Caritas bardzo prosi, jeśli  ktoś zechciałby pomóc w przygotowaniu tych paczek, to wymienione produkty można  składać w salce parafialnej w środę i piątek od godz.16.00 do 19.00.                        

21. W minionym tygodniu odeszli  po nagrodę do Pana śp. Edmund Mielewczyk z ul. Prokowskiej, śp. Urszula Halman  z ul. Sambora i śp. Zofia Zwara z Niemiec, a pogrzeb śp. Stefana Janikowskiego z ul. Jeziornej  w poniedziałek  o godz.10.00 w kościele św. Kazimierza  – bliskim składamy serdeczne wyrazy współczucia, a Zmarłych polecamy Miłosierdziu Bożemu – Dobry Jezu…   

Pan Bóg nas stworzył, dał nam życie i je podtrzymuje. Słowo Boże i Komunia Święta to jedyny pokarm, który może pomóc urosnąć naszemu sercu i sumieniu. Wszystko po to, aby w naszej codzienności było jeszcze więcej miejsca dla Boga.
Naszym Drogim Parafianom i miłym Gościom życzymy miłej, z Bogiem przeżytej kolejnej wielkopostnej niedzieli. Matce Bożej, Pani Naszej – Matce i Królowej z Kartuskiego Raju polecamy Osoby starsze i chore oraz Solenizantów i Jubilatów tego tygodnia. Trwajmy na modlitwie w intencji  pokoju na Ukrainie, a na ten trudny czas zawierzajmy się Matce Bożej i trwajmy na modlitwie wspólnej i osobistej.

Wasi Duszpasterze