Ogłoszenia duszpasterskie na dzień 27.03.2022

4    Niedziela Wielkiego Postu

Joz 5,9a.10-12 Naród wybrany obchodzi pierwszą Paschę w Ziemi Obiecanej
2 Kor 5,17-21 Bóg pojednał nas z sobą w Chrystusie
Łk 15,1-3.11-32 Przypowieść o synu marnotrawnym

Pascha na progu Ziemi Obiecanej jest zapowiedzią radości, która nadchodzi, i bliskości wypełnienia się obietnicy Pana. To ważne wydarzenie w historii Izraela, ponieważ Bóg definitywnie rozrywa ich kajdany niewoli. Podobnie jak trwanie w wierności Bogu doprowadziło Izraelitów do nowej ziemi, tak trwanie w Chrystusie czyni z nas nowe stworzenie. Wszystko bowiem dzięki Niemu staje się nowe, nabiera nowej jakości. Powrót do Boga bogatego w miłosierdzie jest dla nas szansą nowego życia i radością z wolności dziecka Bożego. Stanowi też okazję dla tych, którzy nie usiłują myśleć i odczuwać jak miłosierny Ojciec wobec skruszonego syna. Zaczerpnijmy ze Słowa Bożego zaproszenie do podjęcia decyzji o powrocie do kochającego i przebaczającego Ojca.

1. Dzisiejsza, już czwarta niedziela Wielkiego Postu różni się nieco od pozostałych. W tradycji Kościoła nazywamy ją niedzielą Laetare, czyli niedzielą radości. Widzimy to nawet w zmianie postnego fioletu na różowy kolor szat liturgicznych. W połowie Wielkiego Postu Kościół wzywa wiernych do radości, aby wszyscy podejmujący trud przemiany serca wytrwali w tym niełatwym codziennym wysiłku. Warto zatem zrobić pewne podsumowania i zastanowić się, czy postąpiłem na drodze nawrócenia i przemiany oraz podjąć jeszcze większy wysiłek, by dobrze wykorzystać przeżywany okres liturgiczny. Dzisiaj  Pan Jezus objawia nam, że Jego przyjście na świat jest wyrazem miłości Ojca do nas, a Jego wywyższenie na krzyżu stanie się dla nas źródłem zbawienia. Mimo że zbliża się już czas pasji Chrystusa, radujemy się, że zbliża się dla nas czas odkupienia.

2. Nabożeństwa pokutne w następującym porządku:

 • W dni powszednie: od poniedziałku do soboty o godz.7.30 różaniec błagalny o pokój w Ukrainie i ustanie epidemii
 • W każdy piątek – Droga Krzyżowa
  • Dla dzieci o godz.16.30
  • Dla dorosłych o godz.18.00
  • Dla młodzieży o godz.19.15
 • W każdą niedzielę Wielkiego Postu – Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym o godz.15.00 

3. W tym tygodniu dni eucharystyczne: w piątek po mszy św. o godz.7.00 adoracja Najświętszego Sakramentu i nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego, spowiedź św. od godz.16.00, po Drodze Krzyżowej i Mszy Świętej o godz.16.30 adoracja Najświętszego Sakramentu do godz.18.00.  Chwile adoracji są nie tylko wyrazem naszej miłości wobec Pana, ale jednocześnie próbą odkrywania Bożej obecności pośród codziennych spraw i ludzkich losów oraz naszym błaganiem o pokój w Ukrainie. W sobotę – nabożeństwo pierwszo sobotnie: o godz.7.30 różaniec, a po Mszy Świętej o godz.8.00  – nabożeństwo do Niepokalanego Serca N.M.P. W sobotę odwiedzimy naszych Chorych z posługą sakramentalną.

4. W przyszłą niedzielę – pierwsza niedziela miesiąca:

 • Suma z liturgią w języku kaszubskim
 • godz.14.30  nabożeństwo różańcowe dla Róż Żywego Różańca i wszystkich wspólnot parafialnych 

5. Bóg zapłać za złożone już dary dla Ukrainy. Wychodząc na przeciw rodzinom, które pozostały na terenach ogarniętych wojną na Ukrainie, Caritas Diecezji Pelplińskiej włącza się w ogólnopolską akcję „Paczka dla Ukrainy”.  Przygotowana paczka ma pomóc przeżyć ukraińskiej rodzinie przez tydzień. Otrzymamy specjalne kartony w których umieścimy potrzebne produkty: makaron, ryż, kasza, cukier, konserwy/puszki mięsne/pasztet, herbata, pieczywo chrupkie, mleko UHT, zupy Instant, orzechy/bakalie, owsianki  Instant, batony energetyczne, paluszki, krakersy, dania gotowe o długim terminie,, kaszki dla dzieci, słoiczki dla dzieci, soczki dla dzieci, w opakowaniu plastikowym, musy owocowe, biszkopty, szampon i żel pod prysznic, papier toaletowy, chusteczki higieniczne, chusteczki nawilżone, podpaski, mydło w kostce, szczoteczki do zębów, pasta do zębów, plastry z opatrunkiem do cięcia, woda utleniona, grzebień, żel antybakteryjny, świeca, zapałki, środki przeciwbólowe typu apap/ibuprom. Nasz Parafialny Zespół Caritas bardzo prosi, jeśli  ktoś zechciałby pomóc w przygotowaniu tych paczek, to wymienione produkty można  składać w salce parafialnej w środę i piątek od godz.16.00 do 19.00.   

6. Caritas nadal szuka miejsc zakwaterowania dla uchodźców. Serdecznie zachęcamy, jeżeli ktoś chciałby przyjąć uchodźców może to zgłosić na stronie internetowej Caritas Diecezji Pelplińskiej, w zakładce Pomoc Ukrainie.                     

7. Specjalnie na Niedzielę Palmową Kartuskie Centrum Kultury przygotowało dla mieszkańców wyjątkowy koncert pasyjny oparty na poemacie Ernesta Brylla, w wykonaniu Joanny Lewandowskiej i Marcina Stycznia, jednych z najpopularniejszych artystów z kręgu piosenki poetyckiej. „Golgota Jasnogórska” składa się z 18 Stacji. Surowa, ascetyczna forma powoduje, że teksty jeszcze mocniej nas uderzają i nie możemy przejść obok nich obojętnie. Niedziela palmowa, 10 kwietnia, godz.17.00. cena biletu 35 zł, bilety do nabycia w Kartuskim Centrum Kultury oraz telefonicznie.  

8. Za tydzień w niedzielę 3 kwietnia w naszej parafii rozpoczniemy rekolekcje wielkopostne dla całej wspólnoty parafialnej, które poprowadzi Ojciec Zbigniew Podlecki – Redemptorysta. Szczegółowy program  rekolekcji jest wywieszony w gablocie ogłoszeń oraz znajdziemy go na stronie internetowej naszej Parafii.

9. W Niedzielę Palmową diecezjalne obchody Światowego Dnia Młodzieży w Kościerzynie. Serdecznie zapraszamy naszą młodzież do udziału.

10. Dzisiaj zachęcamy do nabycia nowego nru „Gościa Niedzielnego”, Apostolstwa Chorych”  i innych czasopism.

11. Msza św.  z podziękowaniem za otrzymane i z prośbą o dalsze Boże błog., opiekę Matki Bożej, zdrowie dla ks. Macieja Dzwonkowskiego w Dniu Urodzin ofiarowana od wszystkich wspólnot naszej Parafii w sobotę o godz.8.00. 

12. W sobotę rocznica sakry  Biskupa Pelplińskiego Ryszarda Kasyny – naszego Arcypasterza pragniemy otoczyć naszą modlitwą, w tym dniu również o godz.21.37 rocznica świętej śmierci Świętego Jana Pawła II, po mszy wieczornej zapraszamy na nabożeństwo przy relikwiach naszego Świętego Papieża. Módlmy się przez jego wstawiennictwo o pokój w Ukrainie, miłosierdzie dla nas i całego świata.

13. W minionym czasie odeszły po nagrodę do Pana śp. Leonarda Masternak  z Os. XX Lecia II RP i śp. Irena Trepczyk z ul. Sambora – bliskim składamy serdeczne wyrazy współczucia, a naszych wszystkich Zmarłych polecamy Miłosierdziu Bożemu – Dobry Jezu…  

Pan Bóg jest jak Ojciec pełen miłosierdzia. Nawet wówczas gdy popełniamy grzechy i marnujemy łaski, które nam dał, czeka na nasze nawrócenie. Zapewnia nas, że bardzo się cieszy, kiedy do Niego wracamy.
Naszym Drogim Parafianom i miłym Gościom życzymy miłej, z Bogiem przeżytej, dziś radosnej,  wielkopostnej niedzieli. Matce Bożej, Pani Naszej – Matce i Królowej z Kartuskiego Raju  polecamy wszystkich naszych bliskich.   

Wasi Duszpasterze