Ogłoszenia duszpasterskie na dzień 26.02.2023

I Niedziela Wielkiego Postu

I Czytanie Rdz 2,7-9;3,1-7 – Grzech pierwszych ludzi to wynik pójścia za pokusą, która wydaje się nieszkodliwa, jednak skutki podjętej decyzji są opłakane – brak zaufania Bogu, a zbyt duże zaufanie sobie i swojej decyzji.
II Czytanie Rz 5,12-19 – Tam gdzie człowiek niedomaga, ma braki i grzechy, tam jest więcej miejsca dla Bożej łaski i usprawiedliwienia, którego dostępujemy w Jezusie Chrystusie.
Ewangelia Mt 4,1-11 – Jezus pomimo swej boskości jest kuszony (pokusa to nie grzech!). W przeciwieństwie do pierwszych ludzi On nie ulega pokusie, chociaż był kuszony na trzech płaszczyznach: potrzeb człowieka (głód), wzywanie i użycie w przewrotny sposób słów Pisma (próbowanie Boga), władza (królestwo ziemskie).

1. W pierwszą niedzielę Wielkiego Postu Kościół stawia przed nami Chrystusa przebywającego przez czterdzieści dni na pustyni i kuszonego przez szatana. Rozpoczęty okres postu jest dla nas czasem duchowego wysiłku i zmagania. Niech u progu Wielkiego Postu towarzyszy nam duch pokuty i pragnienie przemiany serc, o co w tych dniach modlimy się z całym Kościołem.

2. Nabożeństwa pokutne w następującym porządku:

 • W dni powszednie: od poniedziałku do soboty o godz.7.30 różaniec błagalny o pokój na Ukrainie  
 • W każdy piątek – Droga Krzyżowa
  • Dla dzieci o godz.16.30
  • Dla dorosłych o godz.18.00
  • Dla młodzieży o godz.19.15
 • W każdą niedzielę Wielkiego Postu – Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym o godz.15.00

3. Przypominamy, że w każdy piątek Wielkiego Postu za odmówienie modlitwy do Chrystusa ukrzyżowanego: „Oto ja, dobry i najsłodszy Jezu” oraz za udział w Drodze Krzyżowej, a także w każdą niedzielę za udział w nabożeństwie Gorzkich Żali oraz za odprawienie przynajmniej trzydniowych rekolekcji można uzyskać odpust zupełny.

4. W przyszłą niedzielę – Niedziela „Ad Gentes – będziemy łączyć się z modlitwie, poście z misjonarzami i przeżywać solidarność i odpowiedzialność za misje św. W tę niedzielę będzie można złożyć swoją ofiarę do puszki przed kościołem, zebrane środki będą wsparciem i niekiedy umożliwią misjonarzom realizować dzieła ewangelizacyjne i humanitarne w krajach misyjnych.

5. Wraz ze Środą Popielcową rozpoczął się także czas tzw. Komunii świętej wielkanocnej, który potrwa aż do niedzieli Zesłania Ducha Świętego. Przypominamy o przykazaniu kościelnym mówiącym o powinności skorzystania raz w roku z sakramentu pojednania i przyjęcia Komunii świętej w okresie wielkanocnym.  Na te największe chrześcijańskie święta oczyśćmy nasze serca, uczyńmy je gotowymi na przyjęcie Zmartwychwstałego Pana.

6. W środę zapraszamy na nabożeństwo w intencji naszej Ojczyzny o godz.17.00, a po Mszy św. wieczornej zapraszamy na spotkanie do salki wszystkich Członków naszego parafialnego Zespołu Caritas.

7. Zapraszamy na adorację Pana Jezusa w  Najświętszym Sakramencie w czwartek po Mszy Świętej o godz.18.00, która trwać będzie do godz.19.30. W tym czasie można skorzystać z spowiedzi świętej.

8. W tym tygodniu dni eucharystyczne: w czwartek zapraszamy na Godzinki o Przemienieniu Pańskim o godz.17.00,  w piątek po mszy św. o godz.7.00 adoracja Najświętszego Sakramentu i nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego, spowiedź św. od godz.16.00, po Drodze Krzyżowej i Mszy Świętej o godz.16.30 adoracja Najświętszego Sakramentu do godz.18.00. Chwile adoracji są nie tylko wyrazem naszej miłości wobec Pana, ale jednocześnie próbą odkrywania Bożej obecności pośród codziennych spraw i ludzkich losów oraz naszym błaganiem o pokój w Ukrainie. W sobotę – nabożeństwo pierwszo sobotnie: o godz.7.30 różaniec, a po Mszy Świętej o godz.8.00  – nabożeństwo do Niepokalanego Serca N.M.P. W sobotę odwiedzimy naszych Chorych z posługą sakramentalną, natomiast ks. Prałat Piotr Tisler do swoich Chorych, których odwiedza przybędzie w sobotę 11 marca.

9. W przyszłą niedzielę – pierwsza niedziela miesiąca:

 • Suma z liturgią w języku kaszubskim
 • godz.14.30  nabożeństwo różańcowe dla Róż Żywego Różańca i wszystkich wspólnot parafialnych 

10. Zachęcamy do nabycia nowego nru „Gościa Niedzielnego”, „Galilei innych czasopism. Niech duchowa lektura wspiera naszą wielkopostną formację.

11. W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, pragniemy przygotować dekoracje kwiatowe Grobu Pańskiego  wspólne od wszystkich Parafian, a więc zamiast kwiatów, kto chciałby się przyczynić do dekoracji przy Grobie Pańskim może złożyć ofiarę do skarbonki przy wejściu do spowiednicy. Serdeczne Bóg zapłać.

12. Zachęcamy do włączenia się w dzieło miłosierdzia i pomocy rodzinom potrzebującym poprzez nabycie świecy wielkanocnej   w cenie 20 zł. 

13. Włączając się w nasz Diecezjalny Caritas zachęcamy do zabrania skarbonek wielkopostnych, które są wyłożone na stolikach. Zebrane ofiary złożymy w darze w Wielki Czwartek jako nasz dar dla potrzebujących.

14. Msze Święte: o zdrowie, Boże błog. i opiekę Matki Bożej dla Asi ofiarowana od Nauczycieli i Pracowników Szk. Podst. Nr 2 w Kartuzach  w poniedziałek  o godz.7.00, z prośbą o Boże błog. dla naszych Kapłanów i Sióstr z Róży św. Heleny w Łapalicach oraz o ustąpienie wszelkich nieszczęść i o pokój na świecie we wtorek o godz.8.00.

15. Dzisiaj, jak zawsze w ostatnią niedzielę miesiąca nasz Parafialny Zespół Caritas zbiera ofiary na cele charytatywne, które przeznaczymy. Podobnie jak w ubiegłym miesiącu,  jako nasz dar dla naszych Parafian,   poszkodowanych przez pożar. Bóg zapłać.         

16. Burmistrz Kartuz ogłasza nabór wniosków o dofinansowanie do wymiany kotłów w lokalach mieszkalnych w zabudowie wielorodzinnej, w ramach Programu Ciepłe Mieszkanie. O dofinansowanie mogą ubiegać się właściciele posiadający nieruchomości w budynkach wielorodzinnych na terenie Gminy Kartuzy. Nabór wniosków trwać będzie do 28 lutego 2025 roku w trybie ciągłym. Szczegóły na tablicy ogłoszeń i na stronie www.kartuzy.pl

Wielki Post to czas nawrócenia, naszych dobrych postanowień i sprawdzian wytrwałości. Pan Jezus długi czas pościł na pustyni, gdzie był kuszony przez złego ducha. Z Chrystusem możemy wytrwać i dobrze przygotować się na Zmartwychwstanie Pańskie. Jutro pójdziemy do szkoły i do pracy. W nadchodzącym tygodniu pamiętajmy, że nie samym chlebem żyje człowiek, ale także słowem Bożym. Niech Pan Bóg stale nam towarzyszy na drodze nawrócenia.
Naszym Drogim Parafianom i miłym Gościom życzymy miłej, z Bogiem przeżytej pierwszej wielkopostnej niedzieli. Matce Bożej, Pani Naszej – Matce i Królowej z Kartuskiego Raju  polecamy Osoby starsze i chore oraz Solenizantów i Jubilatów tego tygodnia.  

Wasi Duszpasterze