Ogłoszenia duszpasterskie na dzień 05.03.2023

II Niedziela Wielkiego Postu

I Czytanie Rdz 12,1-4a – Pan Bóg powołuje człowieka do rzeczy niezrozumiałych i trudnych. Abram miał wyjść ze swojej ziemi ojczystej za Bogiem, którego jeszcze nie znał, ale mimo wszystko zaufał.
II Czytanie 2 Tm 1,8b-10 – Dla Ewangelii i Boga warto znosić przeciwności, gdyż dzięki Ewangelii mamy nieśmiertelność.
Ewangelia Mt 17,1-9 – Wejście na górę wysoką wymaga poświęcenia. Jednak w tym uczniowie nie są sami, ciągle towarzyszy im Jezus, On dla każdego z osobna ma czas.

1. Wpatrzeni w Ukrzyżowanego, który dla nas wyrzekł się wszystkiego i złożył w ofierze swoje życie, z ochoczym sercem podejmujmy trud dobrowolnego umartwienia jako wynagrodzenie za grzechy nasze i naszych bliźnich. Zróbmy dobre postanowienia, powstrzymujmy się od udziału w głośnych rozrywkach, od spożywania napojów alkoholowych, palenia, aby w ten sposób wynagrodzić Bogu grzechy pijaństwa, rozwiązłości, nieuczciwości i wszelki brak pokory. Nie zapominajmy, że Wielki Post jest czasem powagi, pokuty i modlitwy. Niech go nie zakłócą huczne spotkania. Kochani Rodzice i Wychowawcy, z większą troską spojrzyjcie w tym czasie na swoje dzieci. To na Was spoczywa obowiązek dobrego wychowania dzieci, także w duchu pobożności i polskiej tradycji.

2. Dzisiejsza niedziela nazywana jest niedzielą Ad Gentes. Naszymi modlitwami obejmujemy także głoszenie Ewangelii Chrystusowej na misjach i tych, którzy dobrą nowinę o zbawieniu niosą na krańce ziemi. Oni często na wzór Chrystusa cierpią prześladowania i płacą najwyższą cenę z własnego życia dla odkupienia innych braci. Ofiarami do puszek przed kościołem wspieramy misjonarzy i wszelkie dzieła misyjne. Niech to będzie wyraz naszej solidarności i wymierny udział w misji ewangelizacyjnej Kościoła.

3. Nabożeństwa pokutne w następującym porządku:

  • W dni powszednie: od poniedziałku do soboty o godz.7.30 różaniec błagalny o pokój na Ukrainie  
  • W każdy piątek – Droga Krzyżowa
    • Dla dzieci o godz.16.30
    • Dla dorosłych o godz.18.00
    • Dla młodzieży o godz.19.15
  • W każdą niedzielę Wielkiego Postu – Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym o godz.15.00

4. Od wtorku, 07 marca w salkach katechetycznych po Mszy świętej wieczornej do około godz. 20:00 będą odbywały się cotygodniowe spotkania wspólnotowe dla młodzieży. W sposób szczególny zaproszenie do udziału w tych spotkaniach kierujemy do młodzieży po bierzmowaniu i przygotowującej się do przyjęcia tego sakramentu. Serdecznie zapraszamy! 

5. Zapraszamy na adorację Pana Jezusa w  Najświętszym Sakramencie w czwartek po Mszy Świętej o godz.18.00, która trwać będzie do godz.19.30. W tym czasie można skorzystać z spowiedzi świętej.

6. Zachęcamy do nabycia nowego nru „Gościa Niedzielnego”, ”Pielgrzyma”, „Galilei innych czasopism. Niech duchowa lektura wspiera naszą wielkopostną formację.

7. Informujemy, że nie będziemy już zapowiadać sposobu udzielania Komunii Świętej, ale każdy według własnego uznania przyjmuje Komunie Świętą do ust lub na rękę, z zachowaniem stron według przyjętego już u nas zwyczaju.

8. Msze Święte:  z podziękowaniem za otrzymane łaski, z prośbą o przebaczenie grzechów, o zdrowie, o dalsze Boże błog. i szczególnie opiekę Matki Bożej Różańcowej dla Sióstr 45 Róży Matek, Członków ich Rodzin oraz o obfite łaski Boże dla Kapłanów pracujących w naszej Parafii intencja 45 Róży Matek  w środę o godz.18.00, w intencji Ojca św., naszych Biskupów, Kapłanów, Ojca Jonasza i o powołania kapłańskie, zakonne, misyjne, do życia konsekrowanego i do FZŚ w sobotę o godz.8.00,za ++Podopiecznych naszego Parafialnego Zespołu Caritas  w niedzielę o godz.11.00.     

9. W środę przypada 551 rocznica poświęcenia Bazyliki Katedralnej w Pelplinie – polecajmy w tym dniu szczególnie Pasterzy naszej Diecezji i wszystkich tworzących nasz Kościół Diecezjalny.

10. W środę, 8 marca, przypada Dzień Kobiet. Wszystkim Paniom, które otaczamy modlitwą, życzymy obfitości Bożego błogosławieństwa, doświadczenia miłości i szacunku oraz opieki Matki Najświętszej.

11. W przyszłą niedzielę:  kolekta na nasze parafialne inwestycje, a przed kościołem do puszek zbiórka na Pomoc Ukrainie.

12. Apostolstwo Dobrej Śmierci zaprasza na wyjazd wspólny do kina na film pt: „Opiekun” o św. Józefie do Gdańska w czwartek 9 marca, wyjazd o godz.17.45, koszt 45 zł, zapisy w biurze parafialnym.

13. Collegium Marianum Liceum Katolickie im. Jana Pawła II w Pelplinie zaprasza tegorocznych absolwentów szkoły podstawowej oraz inne osoby zainteresowane działalnością szkoły na Dni Otwarte. Odbędą się one w soboty 11 marca i 22 kwietnia 2023 r. w godz. od 10.00 do 13.00. Collegium Marianum od trzech lat jest szkołą koedukacyjną z męskim internatem. Od lat cieszy się nie tylko bogatą historią, ale wysokim poziomem nauczania. Kształtuje też ducha katolickiego wśród swoich wychowanków. Bliższe informacje na temat jej działalności można znaleźć na stronie: www.collegiummarianum.pl

14. Specjalnie na Niedzielę Palmową Kartuskie Centrum Kultury przygotowało dla mieszkańców wyjątkowy koncert „Ten, którego pocałuję w twarz”. Artyści wykonają najbardziej rozpoznawalne pieśni wielkopostne, a także piosenki o charakterze religijnym. Całość koncertu będzie ubogacona tekstami Pisma Świętego. Dochód z koncertu przeznaczymy na wsparcie kartuskiego Hospicjum „Dom Nadziei”. Kartuskie Centrum Kultury, 2 kwietnia 2023, godz. 17:00.  Bilety w cenie 10 zł dostępne są w kasie Centrum Informacji Turystycznej w Kartuzach oraz online na stronie na stronie Kartuskiego Centrum Kultury.

15. W minionym tygodniu odeszli po nagrodę do Pana śp. Józef Miszczuk z Dzierżążna i śp. Maciej Krenczkowski z ul. Jeziornej – bliskim składamy serdeczne wyrazy współczucia, a Zmarłych polecamy Miłosierdziu Bożemu – Dobry Jezu…      

Czasami nie jest nam łatwo rozmawiać o Panu Jezusie, bo nie wiemy, co ktoś sobie o nas pomyśli. Przecież być świadkiem Chrystusa to największy zaszczyt, jaki może nas spotkać. Nie wstydźmy się naszego Zbawiciela i tego, że Go kochamy.
Dzisiaj usłyszeliśmy o przemienieniu na górze Tabor. Pan Jezus objawił uczniom swoją chwałę. Także i my nieśmy innym radosną nowinę, że Bóg jest blisko nas. Bądźmy misjonarzami w szkole, w pracy i w rodzinach
Naszym Drogim Parafianom i miłym Gościom życzymy miłej, z Bogiem przeżytej wielkopostnej niedzieli. Matce Bożej, Pani Naszej – Matce i Królowej z Kartuskiego Raju  polecamy Osoby starsze i chore oraz Solenizantów i Jubilatów tego tygodnia.

Wasi Duszpasterze